Xiaomi Mi A1: s čistým Androidem a duálním foťákem

Včera byl představen telefon Xiaomi Mi A1. Od všech dosavadních zařízení tohoto výrobce se tento mobil zásadně liší. Nejde přitom o vzhled, ani o technické parametry, ale o software. Místo vlastní ROMky MIUI nastupuje s čistým Androidem. Zařadí se tak do projektu Android One, což v praxi znamená, že se o aktualizace bude starat přímo Google.

Xiaomi Mi A1
Xiaomi Mi A1

Z hlediska hardwarové výbavy je Xiaomi Mi A1 téměř identickou kopií modelu Mi 5X, který byl představen na konci července. Telefon má kovové tělo ve třech možných barvách: černé, zlaté růžové zlaté. Na zadní straně najdeme duální fotoaparát a čtečku otisků prstů. Černá varianta modelu Mi A1 je opatřena ochranou proti otiskům prstů. Rozměry jsou 155,4 x 75,8 x 7,3 mm při váze 165 gramů.

Xiaomi Mi A1 se představuje

Xiaomi Mi A1 má obrazovku s úhlopříčkou 5,5″ a rozlišením 1920×1080 obrazových bodů. Její povrch je chráněn odolným sklem Corning Gorilla Glass, patrně se bude jednat o třetí generaci, která byla použita i na Mi 5X. Na zadní straně najdeme duální fotoaparát, čítající širokoúhlý objektiv pro panoramatické snímky a teleobjektiv pro portréty, který je vybaven 2x optickým zoomem. Oba foťáky mají 12Mpx snímač. Díky bodům o velikosti 1,25 mikronů dokáže snímat jasné snímky i za slabých světelných podmínek.

Xiaomi Mi A1 s duálním fotoaparátem
Xiaomi Mi A1 s duálním fotoaparátem

Dva snímače spolupracují a podle některých médií mají poskytnout kvalitu fotek srovnatelnou s digitální zrcadlovkou. Sám výrobce si dokonce troufá tvrdit, že kvalita by měla být srovnatelná s iPhonem 7 Plus. Přední fotoaparát má rozlišení 5 Mpx, a i zde si výrobce troufá, neboť připravil několik obrázků, porovnávajících snímky z Mi A1 s telefony iPhone 7 Plus a OnePlus 5.

Porovnání snímků s konkurencí
Porovnání snímků s konkurencí

Hardwarová výbava

Hardwarovou výbavu tvoří, stejně jako u Xiaomi Mi 5X, čip Qualcomm Snapdragon 625. Tomu sekundují 4 GB operační paměti a 64GB interní úložiště, které lze rozšířit pomocí karet microSD. Na spodní hraně najdeme port USB-C, který lze použít pro rychlé nabíjení baterie o kapacitě 3 280 mA. Součástí výbavy je také klasický 3,5mm konektor pro připojení sluchátek.

Vzhledem k tomu, že jde o telefon série Android One, neobsahuje Mi A1 ROMku MIUI a uživatelé si tak mohou vychutnat čistý Android 7.1 Nougat. Pro snímání fotografií však je připravena aplikace z MIUI s řadou funkcí. Uživatelé Mi A1 mohou očekávat pravidelné aktualizace systému a využívat neomezené úložiště ve službě Fotky Google. Telefon však obsahuje také další aplikace Xiaomi, jako je Mi Store či Mi Remote.

Dostupnost modelu A1
Dostupnost modelu A1

Xiaomi Mi A1 bude oficiálně k dispozici v mnoha zemích včetně Česka a Slovenska. Předpokládaná cena je kolem 234 dolarů, což je v přepočtu asi 5 100 Kč. U nás musíme samozřejmě počítat s vyšší cenovkou kvůli clu a daním.

Co na Xiaomi Mi A1 říkáte?

Zdroj: gizmochina.com.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.