Xiaomi na MWC představilo šest zásadních novinek pro globální trh
Ve španělské Barceloně dnes (tj. 26. února) začíná nejvýznamnější veletrh mobilních technologií – Mobile World Congress (MWC). Někteří výrobci – a patří k nim také čínské Xiaomi – představovali své novinky pro globální trh den před zahájením. Pojďme se podívat na stručný přehled všech nových produktů, na které se budeme moci těšit.
Z našeho pohledu je nejzásadnější skutečností, že v rámci tohoto veletrhu Xiaomi představuje produkty, které uvádí na globální trh. Víceméně všechny by tak měly být dříve či později i u nás. Nejedná se tedy o produkty, které by měly být dostupné výhradně na domácím čínském trhu.
Operační systém Xiaomi HyperOS
Úvod prezentace byl věnován novému „operačnímu systému“ (či spíše grafické nadstavbě) Xiaomi HyperOS. Čínský výrobce uvedl, že jeho cílem je uvést „nejkomplexnější ekosystém na světě“, který se bude zaměřovat na člověka. Jeho úkolem bude propojovat mobilní telefony, nositelná zařízení, spotřebiče chytré domácnosti či automobily.

Xiaomi zmínilo pět klíčových bodů tohoto, jak samo říká, „zcela nového operačního systému“:
- Komplexní refaktoring
- Propojení
- Proaktivní inteligence
- Komplexní zabezpečení
- Otevřená platforma

„Každý aspekt uživatelského rozhraní byl přepracován tak, aby byl intuitivnější a pohodlnější, od zakřivení ikon až po umístění tlačítek a animací.“ tvrdí Xiaomi s tím, že využívá pokročilé vykreslování subsystémů k vytvoření realističtějších prvků designu, včetně počasí, průhlednosti a textur.

Telefony představené na MWC
V rámci Mobile World Congressu uvádí Xiaomi na globální trh dva telefony se špičkovými specifikacemi. Základní model nové řady nese označení Xiaomi 14, který jsme vám podrobně představili koncem října loňského roku ve článku Telefony Xiaomi 14 a 14 Pro: HyperOS a nejlepší procesor. Jak se očekávalo, verze Pro zůstane dostupná pouze na čínském trhu.

Xiaomi 14 se vyznačuje tenkými rámečky kolem obrazovky a na globálním trhu bude dostupný v bílé, zelené, nebo černé barvě. Hlavní roli v něm hraje CrystalRes AMOLED obrazovka s úhlopříčkou 6,36″. Z nejzajímavějších parametrů zmiňme obnovovací frekvenci 1 až 120 Hz, maximální jas až 3000 nitů či schopnost zobrazit až 68 miliard barev.

Na zadní straně najdeme tři fotoaparáty, které ladila německá firma Leica. Hlavní má rozlišení 50 Mpx, snímač Light Fusion 900, optickou stabilizaci a světelnost f/,6. Dále zde máme teleskopický objektiv s fotoaparátem s rozlišením 50 Mpx, optickou stabilizací obrazu, 3,2× zoomem a světelností f/2,0 a do třetice je tu širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 50 Mpx se schopností snímat scénu v úhlu 115°.

Srdcem telefonu je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Xiaomi 14 má deklarovanou odolnost proti vodě a prachu dle standardu IP68. Neměli bychom zapomenout ani na podporu rychlého nabíjení – 90 wattů při nabíjení přes kabel a až 50 wattů při bezdrátovém nabíjení.

Doporučená maloobchodní cena za nejnižší verzi startuje na 1000 eurech, což je v přepočtu aktuálním kursem přibližně 25 340 Kč.
Druhou velkou novinkou je uvedení fotomobilu Xiaomi 14 Ultra, kterému jsme se podrobně věnovali minulý týden ve článku Nový Xiaomi 14 Ultra je jednoznačně nejlepší fotomobil od Xiaomi. Prezentace v rámci MWC nepřinesla nic nového, takže se potvrdilo, že tento telefon bude dostupný ve dvou barevných variantách: černé, nebo bílé.

Telefon přichází s rámečkem z hliníkové slitiny a jeho obrazovka je chráněna odolným sklem Xiaomi Shield Glass. Záda pokrývá veganská kůže, která je dle slov výrobce až šestkrát odolnější proti opotřebení, než tomu bylo u předchozí generace. Také v tomto případě můžeme počítat se zvýšenou odolností proti vodě a prachu dle standardu IP68.

Na přední straně je pochopitelně displej, na kterém si dal čínský výrobce opravdu hodně záležet. Jedná se o LTPO AMOLED s úhlopříčkou 6,73″ a rozlišením 1440 × 3200 obrazových bodů. Z těchto parametrů vyplývá poměr stran 20:9 a vysoká jemnost 522 ppi. V této kategorii jistě nebude překvapením integrovaná čtečka otisků prstů.

Na zadní straně tentokrát najdeme čtyři fotoaparáty, přičemž všechny mají rozlišení 50 Mpx. Hlavní fotoaparát přichází se snímačem Sony LYT-900 a nabízí plynule variabilní clonu v rozmezí od f/1,63 do f/4,0. Nechybí optická stabilizace obrazu či laserové ostření. Jako další tu máme teleobjektiv se snímačem Sony IMX858 se světelností f/1,8, optickou stabilizací obrazu a 3,2× optickým zoomem.

Do třetice všeho dobrého tu máme fotoaparát s periskopickým teleobjektivem. Ten má světelnost f/2,5, je osazen čipem Sony IMX858, opět disponuje optickou stabilizací a až 5× optickým zoomem. Čtvrtý fotoaparát je širokoúhlý – snímá scénu v záběru 122°. Je osazen snímačem Sony MX58ny, má světelnost f/1,8 a lze ho použít k pořizování makro snímků ze vzdálenosti od 5 centimetrů.

Srdcem telefonu je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 vyráběný 4nm procesem, jehož nejvýkonnější jádro Cortex-X4 může běžet na rychlosti až 3,3 GHz. Baterii telefonu s kapacitou 5000 mAh lze nabíjet kabelem výkonem až 90 wattů a bezdrátově až 80 watty.

Na globální trh přichází pouze v jedné kombinaci operační a interní paměti: 16 GB + 512 GB. Výrobce v tomto případě stanovil cenu na 1500 eur, což je v přepočtu asi 38 010 Kč.
Tablet
Čínský výrobce představil také svůj nejnovější tablet: Xiaomi Pad 6S Pro. Dle jeho slov jde o zařízení prémiové kvality a dosud nejlepší tablet této značky. Na jeho přední straně najdeme velkou obrazovku s úhlopříčkou 12,4″, rozlišením 3K, maximálním jasem až 900 nitů a obnovovací frekvencí až 144 Hz.

K dalším silným stránkám patří například šest hlasitých reproduktorů poskytujících stereofonní zvuk. Uvnitř se nachází výkonný osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, přičemž k dispozici jsou dvě konfigurace: 8 GB + 256 GB, nebo 12 GB + 512 GB. Pohon zajišťuje baterie s kapacitou 10 000 mAh a podporou rychlého nabíjení výkonem až 120 wattů.

Tablet se zaměřuje zejména na produktivitu při práci. Přináší proto možnost rychlého sdílení souborů, poznámek a obrázků mezi tabletem a telefonem a umožní zobrazení až čtyř oken na jedné obrazovce. K Padu 6S Pro půjde také dokoupit pouzdro s touchpadem a klávesnicí Touchpad Keyboard a stylus Xiaomi Focus Pen.

Cena tohoto tabletu startuje na 700 eurech, což je v přepočtu přibližně 17 740 Kč.
Hodinky a náramky představené na MWC
Xiaomi představilo také nové produkty v segmentu nositelné elektroniky. V první řadě je to chytrý náramek Xiaomi Smart Band 8 Pro, o kterém jsme vás v polovině února podrobně informovali ve článku Náramek Xiaomi Smart Band 8 Pro koupíte už i u nás za 1900 Kč.

Jednou ze silných stránek tohoto náramku je snadná výměna řemínků, díky které ho můžete snadno sladit se svým stylem a aktuální příležitostí. Těšit se můžete na obdélníkový displej s úhlopříčkou 1,74″, rozlišením 336 × 480 obrazových bodů, maximálním jasem až 600 nitů a obnovovací frekvencí až 60 Hz.

Xiaomi Smart Band 8 Pro nabízí celodenní monitorování srdečního tepu, saturace kyslíku v krvi a podrobné sledování spánku. Podporuje satelitní poziční systémy, díky čemuž je schopný zaznamenávat trasu sportovní aktivity a měřit její přesnou délku. Hodit se určitě bude i odolnost proti vodě do 5 ATM.

Doporučená maloobchodní cena, za kterou se náramek Xiaomi Smart Band 8 Pro bude prodávat na globálním trhu, je 70 eur, tedy v přepočtu asi 1 770 Kč.
Další novinkou na globálním trhu jsou chytré hodinky Xiaomi Watch S3 s operačním systémem HyperOS. I o těch jste si už mohli na našem blogu přečíst – naposledy v polovině února ve článku Chytré hodinky Xiaomi Watch S3 s HyperOS můžete mít za 4106 Kč.

Hodinky mají kruhový AMOLED displej s průměrem 1,43″ a rozlišením 466 × 466 obrazových bodů, z čehož plyne jemnost 326 ppi. Potěšující zprávou je obnovovací frekvence 60 Hz, maximální jas až 600 nitů a schopnost zobrazit až 16,7 milionů barev. Displej obkružuje ocelová luneta, samotnou obrazovku pak proti poškrábání a nárazům chrání odolné tvrzené sklo Corning Gorilla Glass.

Hodinky mají celou řadu funkcí, počínaje počítáním kroků, přes měření spálených kalorií, tepové frekvence, až po monitorování úrovně okysličení krve. Ani v tomto případě nechybí podpora satelitních pozičních systémů, díky které Watch S3 dokážou zaznamenávat a měřit absolvovanou trasu bez nutnosti nosit s sebou mobilní telefon.

Doporučená maloobchodní cena chytrých hodinek Xiaomi Watch S3 je 150 eur, tedy v přepočtu asi 3 800 Kč.
Do třetice všeho dobrého tu máme hodinky Xiaomi Watch 2 s hliníkovým tělem, u kterých je patrně nejzajímavějším atributem operační systém WearOS od Googlu. Tento operační systém podporuje celou řadu aplikací, které lze na hodinkách provozovat.

Také v tomto případě jsou hodinky vybavené kruhovou AMOLED obrazovkou o průměru 1,43″ s rozlišením 466 × 466 obrazových bodů. Srdcem je čip Snapdragon W5+ Gen 1 a samozřejmě ani zde nechybí podpora hned několika satelitních pozičních systémů.

Doporučená maloobchodní cena hodinek Xiaomi Watch 2 je 200 eur, což je v přepočtu aktuálním kursem přibližně 5 070 Kč.
Toto je tedy šest zásadních novinek pro globální trh, které Xiaomi představilo v rámci letošního veletrhu MWC. K některým produktům se vrátíme v průběhu týdne, kdy přineseme jejich podrobnější popis s veškerými parametry.

Která z novinek z letošního MWC vás zaujala nejvíc?
Zdroj: twitter.com.
Dobrý den
jak jsem se stačil podívat (není moc času) , tak se klasická 14-tka celkem hodně hřeje a ta Ultra prý celkem hodně.
https://sparrowsnews.com/2024/02/25/xiaomi-14-ultra-review/ celkem slušně napsané a ty fotky vypadají i nadějně.
K té Ultře se dává ten https://www.mi.com/de/product/xiaomi-14-ultra-photography-kit zdarma
Dobrý den,
děkuji za užitečné odkazy. Určitě si recenzi přečtu, jak bude chvilička času. Každopádně to přehřívání snad nebude na úkor výkonu.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Mám radost, že Xiaomi fakt roste. Bohužel roste i cenově. A to už takovou radost nemám. (Dovedete si představit, že by před pár lety stálo Xiaomi 38 000,- Kč???)
Proč už není uváděn počet komentářů v záhlaví vašich nových článků?
Také by mne zajímalo proč
Dobrý den,
bohužel v tuto chvíli netuším. Není to záměr – proběhla aktualizace šablony a po ní zmizely nejen počty komentářů, ale také štítky. Zatím jsem neměl čas podívat se na to, zda se to dá nastavit zpátky. Určitě to mám v plánu, ale nebude to hned.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
netuším. Není to záměr – proběhla aktualizace šablony a po ní zmizely nejen počty komentářů, ale také štítky. Zatím jsem neměl čas podívat se na to, zda se to dá nastavit zpátky.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý večer jmenovče, k té Ultře jak jsem psal by měl být zdarma kit pro fotografování, ale už ta cena je sice o něco nižší než 13-ultra, ale dát za Xiaomi cca 35 000.- ??? To snad určitě ne. Dnes koupím v akci S23-Ultru někde kolem 22 – 25 000 a budu mít myslím využitelnější telefon než tohleto.
Nedokáži si představit, že bych koupil tu menší i větší a teplota těla by byla něco kolem 40˚C, se stejným problémem se potýkalo VIVO s tím MT-Ultra a protože to nedokázalo zcela uchladit tak raději samo snižovalo CPU. Vivo i S23U mají něco kolem 1900 000 v A10, ale to jsou čísla, aby se to uchladilo. 14-tka má něco kolem 2000 000 a má problém to chladit.
Dobrý den,
naprosto souhlasím. Takovou částku bych za telefon Xiaomi nedal, ani kdyby sliboval integrovaný vodotrysk.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Kde má Vivo 1.9 mega v AnTuTu 10? Já vidím 2.2 a kde má Samsung S23 Ultra 1.9+-? Když má 1.5mega 😂
Čerpal jsem z oficiálních stránek AnTuTu tedy při dlouhodobém testování.
Druhou věcí je že jsem se upsal v Samsungu, měla tam být 24U. 23U má správně něco kolem 1.44
Dobrý den,
já jsem si to myslel 🙂 Díval jsem se na ty oficiální žebříčky a hned mi bylo jasné, že je to asi překlep.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Psal jsem to z mobilu a nějak jsem to nepohlídal
Dobrý den,
stanou se horší věci. Myslím, že vzhledem k počtu užitečných informací, kterými jste přispěl do zdejších diskuzí, je tohle naprosto zanedbatelná záležitost.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
přímo na oficiálních stránkách. vivo X100 Pro – 1 974 891 bodů.
Ten Samsung bude patrně překlep.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Děkuji za odpověď. Hezký den
Dobrý den,
já jen dodám, že je to asi telefon pro úzkou specifickou skupinu zákazníků, která dokáže ocenit a využít jeho schopnosti. Tam ta cena dává smysl.
Když to lehce nadsadím, tak je to asi jak se zrcadlovkou a skly za 100 000 Kč. Já s ní v nejlepším případě udělám průměrné snímky a ta cena mi nebude dávat smysl. Profesionální fotograf s ní vykouzlí divy a těch sto tisíc pro něj bude adekvátní investice.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
to je věc, která mě na jedné straně děsí, ale na straně druhé je to přirozený vývoj. Prakticky každý výrobce, který začínal s cenově dostupnými telefony postupně expandoval do segmentu dražších modelů.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Xiaomi 14 Ultra nezklamala ano je sice za dardu než jsou lidi zvyklé ale není to nejhorší a s výkupem a s dárky je bez debat super deal, nebo Honor Magic 6 Pro taky super kauf pokud ale nechcete zoom, tam má největší slabinu.
Bohužel to není pro normální lidi. Výkup opět zase jen Samsung. Dárky no 2500 k tomu telefonu? Směšné. Němci k němu dávali tablet za 400 euro.
Zoom to raději to x100 pro nebo starší 24U v akci.
Nerad to říkám, ale Samsung je Samsung a má to odladěný. A telefon, který má kolem 40 stupňů – ne.
I kdyby 30 000 tak v Německu kde je větší kupní síla se třeba 13U, 12S skoro neprodávala v podstatě co jsem se díval kusové prodeje a nakonec 12S byla ve výprodeji za 900 euro.
Dobrý den,
no jo, jsme, jak říká klasik, „specifický trh“.
To s tou teplotou je ale rozhodně zajímavá věc. Pokud bude šance to nějak otestovat, určitě se pokusím prověřit to na vlastní pěst.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Pane Kiliáne v tom odkazu na tu recenzi co jsem sem dával je to jasně vidět
In terms of temperature, with a room temperature of 15°C, the Xiaomi 14 Ultra recorded a maximum temperature of 42.3°C on the front and 41.1°C on the back during the 34-minute Honkai: Star Rail session, showcasing satisfactory temperature management.
Dobrý den,
no, docela by mě zajímalo, zda je to problém jednoho konkrétního kusu, nebo celé série, nebo všech telefonů tohoto modelu. Protože jestli všech, tak to vypadá jako celkem zásadní problém.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den, jak jsem se díval je to i problém noprmálních kousků tedy ne jen Ultry.
V recenzi od Petra Hudce je o tom také napsáno.
protože telefon dokáže v ruce topit jako prase. Občas
rozhodně i tak, že není úplně příjemné jej udržet.
A to byla recenze té obyčejné
Dobrý den,
tak to nejsou dobré zprávy. A teď je otázkou, zda je to obecně problém Snapdragonu 8 Gen 3, nebo jestli v Xiaomi nevychytali chlazení. A zásadní také bude vliv na výkon.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
8 Gen 3 topí celkem hodně a Samsung má tuším až 4 komory a 24 Ultra se nepřehřívá, Oneplus má snížený výkon na 80% a je na uživateli aby šel do 100%.
On topí stejně jako ten MediaTek, tam Vivo raději šlo dolů s výkonem (původní testy byly kolem 2.2 v A10), ale oficální kousky jsou jenom někde k 1.92
Mít telefon, který po 20 minutách bude hřát na 40°C tak to asi ne
Dobrý den,
díval jsem se, že přehřívání zmiňují i některé recenze na Heuréce. Každopádně souhlasím s Vámi. A to si vezměte, že je zima. Jak se ten telefon bude asi chovat, když ho bude mít člověk v létě v autě za oknem coby navigaci? S Xiaomi 12 jsem v tomto směru měl dost brutální problémy.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
jasné, záleží na úhlu pohledu. Přeci jen člověk jako já, který celý život fotí na automat, asi úplně nedocení potenciální kvality Ultry.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den pane Karle, X 14 vypadá velmi dobře, ale kladu si otázku zda to má cenu přejít z X 12, který funguje nyní OK.
Hezký den M.
Dobrý den,
také mám Xiaomi 12 a upřímně řečeno: nevidím nějaký zásadní důvod, proč bych chtěl přecházet. Je to sice o dvě generace novější telefon, ale i můj Xiaomi 12 zatím šlape na jedničku, čili měnit za Xiaomi 14 asi nebudu.
Přeji hezký den.
Karel Kilián