Xiaomi Yeelight: chytrá žárovka pro každou domácnost [recenze]

Chytré žárovky se během několika let staly trendem a do jisté míry i synonymem inteligentní domácnosti. Protože společnost Xiaomi nechce zůstat v tomto segmentu stranou, připravila pro své zákazníky žárovky Yeelight. Podrobili jsme redakčnímu testu barevnou i bílou variantu Xiaomi Yeelight, abychom zjistili, co vlastně umí.

Rozbalení a první průzkum

Žárovky jsou dodávány v nenápadné bílé kartónové krabičce, která je má chránit před poškozením během přepravy. V krabičce kromě žárovky najdete jen návod k instalaci. Nic dalšího tedy v balení není – ostatně ani není důvod. Žárovka má v případě bílé varianty bílé tělo, u barevné pak stříbrné, LEDky jsou zakryty mléčným sklem.

Samotná žárovka je sice ve srovnání s konvenční LED rozměrnější, přesto je na poměry chytrých žárovek poměrně malá – průměr je 55 milimetrů, výška pak 120 milimetrů. Nainstalovat ji můžete do patrně nejběžnější evropské patice E27, kterou najdete ve většině lustrů, stropních a nástěnných svítidel. Nám se podařilo žárovku naprosto bez problémů umístit do poměrně stísněného nástěnného svítidla.

Technické parametry

Kromě rozměrů by vás u chytré žárovky mohly zajímat ještě některé technické parametry. Pojďme si je projít:

 • Použitá technologie: LED
 • Konektivita: Wi-Fi.
 • Barva světla: bílá 6000 K resp. barevná 16 milionů barev
 • Spotřeba: 8 W
 • Svítivost: 600 lumenů
 • Životnost: 25 000 hodin (17 let při svícení 4 hodiny denně).

Autoři produktu mysleli také na bezpečnost a vybavili Xiaomi Yeelight ochranou proti blesku, přehřátí a přetížení.

Proč si vůbec pořizovat chytrou žárovku?

Proti klasické LED žárovce je ta chytrá až několikanásobně dražší. Co za citelný příplatek dostanete? Asi největším lákadlem je možnost dálkového ovládání žárovky z chytrého telefonu – k tomu vám stačí mobil s Androidem 4.0 a vyšším s příslušnou aplikací. Nemusíte tedy světlo zhasínat a rozsvěcet vypínačem, ale můžete to dělat pomocí programu v telefonu. V případě bílé žárovky lze kromě vypnutí a zapnutí ovlivnit také její jas, u barevné pak je možné nastavit barvu jejího svitu. Z pouhého osvětlovacího tělesa se tak stává součást, díky které můžete ovlivňovat a třeba i vyjadřovat atmosféru své domácnosti či kanceláře.

Když se podíváme na večer v běžné domácnosti, zjistíme, že během večeře, čtení knihy nebo sledování televize potřebujeme pokaždé jiné osvětlení. Když čteme knihu, měli bychom mít jasné osvětlení, abychom šetřili svůj zrak. Čtení v nevhodných světelných podmínkách po dlouhou dobu způsobuje únavu očí a může vést až ke zhoršení zraku. Pokud se připravujete do postele nebo chcete relaxovat se svými přáteli, oceníte slabší “měkké” osvětlení. To může nabídnout bílá žárovka Xiaomi Yeelight, u které můžete volit úroveň jasu osvětlení s ohledem na aktuální situaci.

Barevná žárovka jde v tomto směru ještě dál. Barva světla totiž může ovlivnit lidské smysly, stimulovat a vyvolávat různé emocionální a psychologické účinky. Studie ukázaly, že červená barva je vzrušující a energická, naopak modré tóny působí uvolňujícím způsobem a oranžová stimuluje chuť k jídlu. Teplota světla a jas lampy mohou ovlivnit aktivitu mozku, což vám pomůže soustředit se na duševní činnosti nebo se uklidnit, zmírnit únavu a zlepšit spánek. Barevná verze Xiaomi Yeelight dokáže vykouzlit 16 milionů barev a nabízí jejich snadné nastavení. Chcete-li vytvořit příjemnou atmosféru s přáteli, zvolte teplé odstíny. Romantičtější prostředí snadno vyvoláte postupnou automatickou proměnou barev mezi sebou.

Úvodní nastavení žárovky

Žárovku nainstalujete jako jakoukoli jinou – stačí ji tedy našroubovat do patice a rozsvítit vypínačem. Až do této chvíle to byla úplně obyčejná žárovka. Chytrou žárovku Xiaomi Yeelight můžete připojit do domácí sítě prostřednictvím Wi-Fi a ovládat ji z aplikace v chytrém telefonu. Oceňujeme použití Wi-Fi namísto Bluetooth, který má dosah jen cca deset metrů. To vám umožní vzdáleně řídit provoz žárovky nejen z prostředí domácnosti, ale prakticky odkudkoli. Není přitom podmínkou, aby žárovka a ovládající zařízení byly ve stejné síti. Díky přihlášení obou prvků k účtu Xiaomi může komunikace probíhat přes Internet, a tedy zhasínat, rozsvěcet i nastavovat žárovku můžete prakticky odkudkoli, třeba i přes půlku světa.

Princip zapojení žárovky do ekosystému chytré domácnosti je jednoduchý: po zapnutí vypínačem je dalším krokem spuštění aplikace MiHome v chytrém telefonu či tabletu. Tento program slouží nejen k ovládání žárovek, ale také další chytré elektroniky od Xiaomi. K dispozici je samozřejmě zdarma pro telefony a tablety s Androidem 4.0 a novějším, jakož i pro iOS.

Xiaomi Mi Watch S1 Active

Nastavení je jednoduché a zvládne ho i průměrně zdatný uživatel. Postup je přitom stejný bez ohledu na to, zda jde o bílou nebo barevnou verzi žárovky. Prvním krokem je přihlášení k účtu Xiaomi, následuje vyhledání a přidání zařízení – v našem případě žárovky. Poté zadáte heslo k bezdrátové síti a žárovka se k ní připojí. Následně ji můžete z aplikace ovládat. U dalších žárovek pak v podstatě stačí jen potvrzovat nabízené možnosti.

Ovládání žárovky Xiaomi Yeelight

V případě bílého provedení můžete žárovku rozsvěcet a zhasínat klepnutím na tlačítko 1/0. Vertikálním tahem prstu po obrazovce budete volit intenzitu osvětlení – zde si dovolíme malou vsuvku, že nejnižší úroveň by mohla být ještě o něco menší. Nastavení se projevují také přímo v aplikaci, takže můžete zjistit nejen aktuální stav (svítí/nesvítí), ale i nastavenou úroveň jasu.

Pod hvězdičkou najdete několik přednastavených režimů s různými úrovněmi svitu, jakož i dva dynamické – v jednom žárovka změnami svitu simuluje svíčku, ve druhém pulzuje.

Líbil se nám režim usínání Sunset, ve kterém žárovka postupně snižuje intenzitu svitu, až zhasne úplně. To ocení především ti, kdož potřebují při usínání světlo, ale nechtějí svítit celou noc. Žárovka se dá z prostředí obslužné aplikace také aktualizovat – v průběhu testu jsme obdrželi jeden update.

Barevná verze

U barevné žárovky přibude v aplikaci několik prvků. Samozřejmě je to v první řadě volba odstínu, která se provádí horizontálním tahem prstu v sekci Color. Pochopitelně i barevnou žárovku lze provozovat ve standardním bílém režimu, včetně možnosti nastavení jejího jasu.

Zajímavý je také režim Flow, kdy se barva žárovky postupně prolíná mezi čtyřmi odstíny. Rychlost a jednotlivé barvičky lze uživatelsky nastavit. Zajímavější je i sekce Favorites, kde v barevné verzi přibývá několik režimu pro specifické situace – například romantické chvilky, rande, narozeninovou oslavu a několik dalších. Je tu také funkce Snap, se kterou můžete vyfotit nějaký objekt a žárovka se rozsvítí jeho barvou.

Častým požadavkem jistě bude možnost ovládat žárovku z více telefonů. V okamžiku, kdy je Xiaomi Yeelight připojena do sítě Wi-Fi už ji aplikace MiHome nenajde, takže výše uvedený postup pro další ovládající zařízení neplatí. Funguje to totiž jednodušeji: z nastavení lze žárovky sdílet s dalšími uživateli – ať s účtem Xiaomi, nebo WeChat. Stačí zadat e-mailovou adresu a potvrdit. Příjemce obdrží oznámení o sdílených žárovkách, které hned může začít z MiHome ovládat. V případě potřeby lze sdílení samozřejmě zrušit.

Resumé

Z čistě praktického hlediska jsou žárovky Xiaomi Yeelight pěkně vyrobené a díky svému provedení a rozměrům se bez potíží vejdou do většiny osvětlovacích těles s paticí E27. Funkce, nabízené aplikací, jsou nesporně zajímavé a s ohledem na schopnosti produktu asi i postačující. Uživatelské rozhraní aplikace je sice možná trochu svérázné (což není u Xiaomi nic nového), ale intuitivní a snadno pochopitelné. K dokonalosti v tomto směru chybí asi jen lokalizace do češtiny.

Pokud však hovoříme o chytré domácnosti, možná bychom od osvětlení očekávali něco víc. To naštěstí není problém – Xiaomi Yeelight totiž podporuje IFTTT (automatizační software, plnící na základě splnění nějakých podmínek zadané úkoly). Ve spojení s touto (či jinou podobnou) aplikací si tak můžete například automatické rozsvícení světla po příchodu domů či jeho zhasnutí za stanovených podmínek. Tomu se ale budeme věnovat v samostatném článku, který aktuálně připravujeme.

Zásadní otázka tedy zní: pořídit si Xiaomi Yeelight? Například průkopník v tomto segmentu – žárovka LYFX – je k dostání za 60 dolarů, tedy asi 1360 Kč. Pouze bílá žárovka Philips Hue je na našem trhu k sehnání za cenu začínající na 549 korunách, nicméně sama o sobě fungovat nebude – potřebuje totiž Philips Hue Hub. Barevná MiPow Playbulb přijde nejčastěji na necelých 800 Kč. V našem e-shopu pořídíte bílou žárovku Xiaomi za 549 Kč, barevnou pak za 699 Kč. Nespornou výhodou, kterou bychom neměli zapomenout zmínit, je ekosystém Mi Home, do kterého můžete zapojit i další produkty chytré domácnosti od společnosti Xiaomi. Ty pak mohou spolupracovat a budete je snadno ovládat z jedné aplikace.

Jarní výprodej
Xiaomi Mi Note 10 Lite recenze: můj brácha má príma bráchu

Xiaomi je v poslední době jak rozjetý vlak a na trh uvádí jeden smartphone za druhým. Okolo vlajkového modelu Xiami Číst dál...

Recenze Redmi Watch 2 Lite: Levné chytré hodinky s funkcemi prémiových
Redmi Watch 2 Lite

Chytré hodinky jsou v posledních letech stále oblíbenější. Důvodů je několik. Zaprvé, snad všechny hodinky disponují různými senzory pro monitorování Číst dál...

Recenze Samsung Galaxy A52s 5G: mistrná průměrnost
recenze Samsung Galaxy A52s 5G

Samsung Galaxy A52s 5G je evolucí velmi populárního smartphonu jihokorejského giganta. Vedle, již v samotném názvu zmíněné, 5G konektivity hodlá Číst dál...

Xiaomi Yeelight

549 Kč
8.7

Možnosti nastavení

8.0/10

Ovládací aplikace

7.5/10

Dílenské zpracování

9.0/10

Úvodní nastavení

9.5/10

Možnosti rozšíření

9.5/10

Klady

 • Kvalitní a kompaktní provedení.
 • Jednoduchá konfigurace.
 • Široké možnosti nastavení světla, včetně předdefinovaných scénářů.
 • Díky spojení přes Internet (účtem Xiaomi) možnost ovládání odkudkoli.
 • Podpora automatizační aplikace IFTTT.

Zápory

 • Poněkud netradičně koncipovaná ovládací aplikace.
 • Ocenili bychom lokalizaci aplikace do češtiny.
 • Minimální jas bílé žárovky by mohl být o něco menší.
Xiaomi 13

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x