Xiaomi konečně uvolnilo zdrojové kódy kernelu pro Mi A1

Vlnu negativních ohlasů si čínský výrobce Xiaomi vysloužil za to, že dlouho nevydal zdrojové kódy kernelu ke svému telefonu Mi A1. Patrně právě protesty vývojářů alternativních ROMek přispěly k tomu, že se nyní situace mění a Xiaomi kýžený kód uvolnilo.

Telefon Xiaomi Mi A1 vznikl ve spolupráci s Googlem
Telefon Xiaomi Mi A1 vznikl ve spolupráci s Googlem

Telefon Xiaomi Mi A1 vznikl ve spolupráci s Googlem jako zařízení projektu Android One (ve skutečnosti se jedná o model Mi 5X s jiným softwarem). Na rozdíl od ostatních modelů tohoto výrobce na něm neběží ROM MIUI, ale úplně čistý Android. To je pro mnohé zákazníky významným plusem – zejména pro ty, kterým se líbí telefony Xiaomi, jejich hardwarová výbava, ale z nějakého důvodu nechtějí čínskou ROMku. Dalším kladem tohoto produktu měly být časté a rychlé aktualizace. Telefon původně přišel s Androidem 7 Nougat, nicméně 31. prosince dostal aktualizaci na Android 8 Oreo. Ta však byla několikrát pozastavena, naposledy z důvodu příliš rychlého vybíjení baterie.

Zdrojové kódy kernelu pro Mi A1

Společnost Xiaomi patřila v uvolňování „zdrojáků“ k těm pomalejším. Během uvedení vlajkového telefonu Mi MIX 2 v Indii v říjnu 2017 jeden z čelních představitelů uvedl, že do tří měsíců od uvedení zařízení uvolní zdrojové kódy. Po vydání Mi A1 jako prvního zařízení Android One se očekávalo ještě rychlejší zpřístupnění kódu. Čínský výrobce si dal nakonec na čas a vývojáři museli čekat dlouhé čtyři měsíce.

Nyní společnost vydala zdrojové kódy kernelu pro tento smartphone. Díky tomu mohou nezávislí vývojáři přistupovat ke všem hardwarovým funkcím telefonu a vytvářet pro ně plnohodnotné a optimalizované alternativní ROMky Kód je zveřejněn na portálu GitHub, odkud je možné ho stáhnout a dále používat. Pro majitele těchto telefonů jde o dobrou zprávu, protože díky alternativním ROM mohou na zařízení používat i neoficiální software. Alternativní ROMky zpravidla přinášejí řadu funkcí navíc a jejich vývojáři obvykle pružněji reagují na nalezené chyby vydáním aktualizace.

Zdrojové kódy kernelu Xiaomi Mi A1
Zdrojové kódy kernelu Xiaomi Mi A1

Trochu negativně však vnímáme fakt, že se v tomto případě jedná o zdrojové kódy kernelu pro Android 7 Nougat. Licence GPLv2 linuxového jádra přitom vyžaduje, aby společnosti, vyrábějící telefony s Androidem, neprodleně publikovaly jeho kód. V tomto případě to trvalo čtyři měsíce. Je otázkou, zda a nakolik k tomu přispěla negativní publicita v uplynulém týdnu.

Zbývá dodat, že telefon Xiaomi Mi A1 pořídíte v našem e-shopu ve verzi 4 GB RAM + 32 GB úložiště za 4999 Kč a ve variantě se 64GB interní pamětí za 5699 Kč.

Oceňujete, že Xiaomi konečně uvolnilo zdrojové kódy kernelu pro Mi A1?

Zdroje: xiaomitoday.com, news.mydrivers.com, gizchina.com, gizmochina.com.

Na Xiaomi Mi A1 po aktualizaci na Android 9 Pie nefungují 4G LTE data

Uživatelé telefonů Android One, tedy Xiaomi Mi A1, Mi A2 a Mi A2 Lite, se v uplynulých dnech postupně dočkali Číst dál...

Xiaomi Mi A2, Mi A2 Lite a Mi A1 nelze z Androidu 9 Pie vrátit na Oreo

Telefony Xiaomi Mi A2, Mi A2 Lite a Mi A1 dostávají očekávanou aktualizaci na nejnovější Android 9 Pie. Pro většinu Číst dál...

Problémy s LTE na Xiaomi Mi A1 vyřešila aktualizace

Koncem prosince jsme informovali o tom, že na telefonech Xiaomi Mi A1 po updatu na Android 9 Pie nefungují 4G Číst dál...

Redmi Note 10
Poco F3
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x