Chytrá domácnost

10 důvodů, proč si koupit chytrý ventilátor Xiaomi místo obyčejného

Nezadržitelně se blíží léto, a to letošní bude podle odborníků pravděpodobně mimořádně horké. Proto je vhodné uvažovat o pořízení ventilátoru už nyní – dřív, než jejich ceny vyskočí a než se ty nejlepší vyprodají. V tomto článku vám představíme deset důvodů, proč si místo obyčejného ventilátoru pořídit chytrý ventilátor Xiaomi.

Chytrý ventilátor Xiaomi
Chytrý ventilátor Xiaomi

V našem e-shopu prodáváme hned několik chytrých ventilátorů Xiaomi. Ten nejlevnější aktuálně začíná těsně pod hranicí 1 600 Kč a jedná se o Xiaomi Mi Smart Standing Fan 2, který jsme nedávno podrobili důkladnému testování. Výsledky si můžete přečíst ve článku Recenze: chytrý ventilátor Xiaomi Mi Smart Standing Fan 2.

Proč si koupit chytrý ventilátor Xiaomi?

Prvním důvodem, proč byste si měli pořídit chytrý ventilátor Xiaomi namísto obyčejného, je jeho možnost dálkového ovládání. Přístroj lze spárovat s aplikací Xiaomi/Mi Home a připojit přes Wi-Fi k internetu. Následně ho díky tomu budete moci ovládat (tj. zapínat, vypínat, měnit otáčky a nastavovat) přes telefon či tablet prakticky z jakéhokoli místa na světě, kde je dostupné internetové připojení.

Jedním ze zásadních důvodů, proč si pořídit chytrý ventilátor Xiaomi, je ovládání z aplikace
Jedním ze zásadních důvodů, proč si pořídit chytrý ventilátor Xiaomi, je ovládání z aplikace

S tím souvisí i další výhoda: aplikaci Xiaomi/Mi Home lze propojit s platformami Google Home a Amazon Alexa. Pokud to uděláte (není to složité – viz náš návod Chytrá domácnost Xiaomi: ovládání hlasem přes Asistenta Google), budete moci chytrý ventilátor Xiaomi ovládat prostřednictvím hlasových příkazů. Stačí k tomu chytrý reproduktor s podporou Asistenta Google nebo Alexy od Amazonu.

Chytrý ventilátor Xiaomi lze ovládat hlasem
Chytrý ventilátor Xiaomi lze ovládat hlasem

Do třetice všeho dobrého tu máme možnosti integrace s dalšími přístroji v rámci chytré domácnosti. Ventilátor tak například může měnit své otáčky v závislosti na aktuální teplotě měřené čidlem čističky vzduchu nebo teploměrem Xiaomi. Podrobně jsme tuto vychytávku popsali ve článku Chytrá domácnost Xiaomi: jak automaticky měnit výkon ventilátoru podle teploty?

Integrace s dalšími přístroji v rámci chytré domácnosti
Integrace s dalšími přístroji v rámci chytré domácnosti

Další výhodou chytrých ventilátorů proti těm obyčejným jsou možnosti automatizace. V aplikaci lze například nastavit, v jakých časech se má ventilátor spouštět a/nebo vypínat. Díky tomu není problém nastavit, aby neběžel zbytečně v době, kdy nebýváte doma. Stejně tak je snadné nechat ho, aby se na noc přepínal do tichého režimu, ve kterém nebude rušit váš spánek.

Další důvody pro chytrý ventilátor

Pátým důvodem, proč si pořídit chytrý ventilátor Xiaomi, jsou široké možnosti jeho nastavení. Například u výše zmíněného Xiaomi Mi Smart Standing Fan 2 lze plynule regulovat rychlost jeho otáček na stupnici od 0 do 100, zatímco běžné ventilátory mívají většinou jen tři úrovně foukání. Lze také nastavit úhel, ve kterém má ventilátor horizontálně oscilovat, a to od 30 do 140 °.

Možnost nastavení úhlu vertikální oscilace
Možnost nastavení úhlu vertikální oscilace

S tím souvisí i další důvod, kterým je možnost volby z několika režimů foukání. Chytré ventilátory Xiaomi zpravidla nabízejí dva režimy: přímý vítr a přirozený vánek. Režim přirozeného vánku je velice příjemný, neboť ventilátor v něm průběžně mění své otáčky, čímž vyvolává podobný pocit, jako kdybyste seděli někde venku a ovíval vás lehký vánek.

Ventilátory Xiaomi umí simulovat přirozený vánek
Ventilátory Xiaomi umí simulovat přirozený vánek

Dalším důvodem je často lepší energetická účinnost, což v praxi znamená, že chytrý ventilátor spotřebovává méně elektrické energie. Snížení spotřeby lze dosáhnout například jeho automatickým vypínáním či nastavováním rychlosti s ohledem na aktuální teplotu. Při testování Mi Smart Standing Fan 2 jsme naměřili spotřebu na nejvyšší rychlost jen 13 wattů. Při provozu 8 hodin denně po dobu 90 dní by ventilátor spotřeboval 9,36 kWh, tj. při aktuálních cenách asi 37 Kč za celé léto.

Sledujte nás na Telegramu

Chytrý ventilátor je dobrá volba

Osmým důvodem je mimořádně tichý chod, díky kterému vás ventilátor nebude rušit během práce, odpočinku ani spánku. Například v případě několikrát zmiňovaného modelu Mi Smart Standing Fan 2 udává výrobce hlučnost jen 30,2 dB(A), což odpovídá hlasitosti šumění listů.

Proč si koupit chytrý ventilátor Xiaomi místo obyčejného?
Proč si koupit chytrý ventilátor Xiaomi místo obyčejného?

Většina chytrých ventilátorů má také bezpečnostní funkce, jako je automatické vypnutí, pokud dojde k převrácení přístroje nebo jestliže je detekována nějaká neobvyklá aktivita. Ventilátory Xiaomi nabízejí také takzvaný dětský zámek, který zajišťuje, aby děti nemohly s přístrojem manipulovat pomocí tlačítek na jeho těle.

Ovládání tlačítky lze deaktivovat
Ovládání tlačítky lze deaktivovat

Neměli bychom zapomenout ani na estetickou stránku. Ventilátory Xiaomi mají jednoduchý, ale elegantní design. Většina modelů této značky se vyrábí v matně bílé barvě, díky které snadno zapadnou prakticky do jakéhokoli interiéru a nebudou tak působit „jako pěst na oko“.

Ventilátory Xiaomi jako součást moderní domácnosti
Ventilátory Xiaomi jako součást moderní domácnosti

Důvodů, proč si pořídit chytrý ventilátor značky Xiaomi, je daleko víc. Mohli bychom zmínit například vysokou kvalitu, díky které vydrží i v náročném provozu fungovat dlouhé roky. Cílem tohoto článku však nebylo vyjmenovat všechny klady, ale ukázat ty, které nám připadají opravdu nejdůležitější.

Uvažujete o koupi chytrého ventilátoru Xiaomi?

Xiaomi Watch 2

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x