Články

Xiaomi Pad 6 to má mezi tablety až příliš snadné, aneb pohled na konkurenci

Je to teprve pár desítek hodin, co se mi do rukou dostal tablet Xiaomi Pad 6, který mě k napsání tohoto článku motivoval. Abych to trochu osvětlil musím trochu přiblížit, jakým způsobem přikračuji k tvorbě recenzí telefonů, wearables, notebooků či třeba právě tabletů. Jedním z prvních kroků, který dělám je totiž jistá forma průzkumu trhu a zjištění, jaké tablety lze v dané cenové kategorii koupit. A už u tohoto bodu jsem začal tak trochu tušit, že pokud nenarazím na fatální chybu, tablet Xiaomi Pad 6 v recenzi prakticky nemůže selhat.

Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!

Je trh s Android tablety jedna velká bída?

Trh s Android tablety má za sebou turbulentní vývoj. Víceméně vznikl jako odpověď na první iPad od Applu a zvlášť na prvních Android tabletech se výrazně podepsalo, že používaly systém šitý na míru chytrým telefonům. Znát to bylo ať už se výrobci prostřednictvím grafických nadstaveb snažili sebevíc. Poté však zareagoval i Google a nejdříve stvořil verzi Androidu přímo pro tablety. Tuto podporu větších obrazovek následně implementoval do všech následujících verzí svého OS.

Motorola Xoom
Motorola Xoom jako první ukázala, že Google bere tablety vážně

Následně přišly dokonce i Nexus tablety přímo od Googlu a pak opět útlum. Stojaté vody rozvířila až o několik let později coronavirová pandemie. Ta právě skokově zvýšila zájem zákazníků kupovat Android tablety a pochopitelně i výrobců je produkovat. Z lehké letargie se probral dokonce i Google. Důkazem toho je například uvedení Androidu ve verzi 12L určené právě pro ohebné smartphony a právě tablety. Následně pak zapracoval dané změny do Androidu 13.

Google Pixel tablet
Nový Google Pixel Tablet

Dalším důkazem, že internetový gigant začal brát tablety opět vážně pak budiž fakt, že po 8 letech opět představil vlastní Pixel tablet. Zda se mu povede dohnat velký náskok, který má v této oblasti konkureční Apple a především přesvědčit vývojáře aplikací, aby Android tablety podporovali je však ve hvězdách a vlastně o tom tento článek ani být nemá.

Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!

Jak moc je u tabletu důležitý výkon?

Zatímco v případě trhu s chytrými telefonu se největší boje o zákazníka svádí v rámci celé střední třídy, u tabletů je situace poněkud odlišná. Nejprodávanější a zároveň i nejobsazenější je kategorie tabletů s cenou do 6 tisíc Kč. Své kupce si našly i tablety z kategorie vyšší třídy až TOP modelů, zde má však vše pevně pod kontrolou Samsung a občasné pokusy jiných výrobců narušit jeho dominanci obvykle poměrně rychle vyšumí. Co ale zmíněné tablety střední třídy? Že by o ně nebyl zájem? Nebo je pes zakopaný v něčem úplně jiném?

Při pohledu na nabídku Android tabletů v cenovém rozpětí 8 až 12 tisíc Kč mě až zaskočilo, jak malá nabídka produktů, které lze brát vážně zde je. Zvlášť pokud chcete trochu výkonnější zařízení, je výběr opravdu malý. Je mi jasné, že při zmínce slova „výkon“ každému jako první naskočí hry a rovnice „nechci hrát hry = nepotřebuju bůhví jaký výkon“, to je sice pravda, ale pouze z části. Logicky, pokud nabídne tablet bídný výkon, může na něm hůř běžet i systém samotný a pokud tablet nemáte jen na konzumaci obsahu, můžete na problém narazit i u některých aplikací.

Osobně pak vidím ještě jeden důvod, proč raději volit tablet s vyšším výkonem. Z více důvodů se totiž jedná o zařízení, které u mě morálně zastarává mnohem pomaleji než třeba smartphone. Z toho titulu bych chtěl, aby mi pro mé použití stačilo a nijak mě nebrzdilo třeba i po dvakrát delší dobu než právě smartphone – a i zde se hodí mít výkonnostní rezervu do budoucna. Pochopitelně ale nechci kvůli výkonu dělat významné ústupky v ostatních oblastech – například mít výkonný tablet s displejem o mizerné svítivosti, nebo opravdu špatným zpracováním. A zde se již situace začíná malinko komplikovat.

Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!

Xiaomi Pad 6 a jeho konkurence mezi tablety

Právě vyváženost a rozumné kompromisy ve výbavě Xiaomi Pad 6 mě totiž vedou k přesvědčení, že se bude jednat o trefu do černého. Ostatně jak předestírají již vydané zahraniční recenze, patrně nebudu příliš daleko od pravdy. Co mě však trochu mrzí je fakt, že to Xiaomi nedalo ani příliš práce. Výrobci v podstatě stačilo přijít s trochu vylepšeným Xiaomi Pad 5, které jsem recenzoval přibližně před rokem a půl. Dost bylo ale omáčky. Pojďme se podívat na tablety, které by přece jen měly na to, novince od Xiaomi trochu zkomplikovat život.

Samsung Galasy S25 Ultra

Samsung Galaxy S6 Lite (2022)

A začněme hned těžkou váhou. Samsung je jeden z mála výrobců, kteří svou tabletovou nabídku pravidelně obměňuje a pokrývá všechny cenové kategorie. Refreshnutá verze Galaxy S6 Lite z roku 2022 se vyznačuje zejména změněným čipsetem. Namísto vlastního ale nepříliš povedeného Exynosu 9611 disponuje kdysi velmi popolárním Snapdragonem 720G. To je ale 4 roky starý čipset střední třídy a jen pro vaši představu, Snapdragon 870 v Xiaomi Pad 6 je ve všech aspektech přibližně 2x tak výkonný. K dispozici pak tablet má vždy pouze 4 GB RAM, což na nějaké základní použití pro konzumaci obsahu ještě stačí, ale na limity malé operační paměti nebude problém narazit.

android tablety Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Je to vážně škoda, protože jinak jde o velmi zajímavý tablet který nabízí pasivní S Pen již v balení, povedené Samsung One UI včetně desktopového režimu DeX. Samsung nezapomněl ani na kvalitní konstrukci a schopné stereo reproduktory s puncem AKG. Škoda jen, že nepoužil i o něco kvalitnější displej. Tablet pak můžete pořídit i v našem e-shopu a to hned ve dvou variantách. Samsung Galaxy S6 Lite (2022) spoléhající pouze na Wi-Fi stojí již 7 692 Kč s DPH zatímco LTE varianta vychází na 9 989 Kč s DPH. Někteří uživatelé pak jistě ocení i přítomnost GPS.

 

Lenovo Tab P12

Se zbrusu novým čipsetem a velkým displejm přichází na trh nový tablet od Lenova. Použitý Mediatek Dimensity 7050 sice není zrovna silák a Snadpragon 870 jej předčí přibližně o 30%. Přesto se však jedná o moderní čipset, který by nižší výpočetní výkon mohl vynahradit vysokou efektivitou. Tato novinka, která teprve postupně přichází na trh, zaujme také velkým, 12,7″ displejem. Zaujmout může i čtveřicí reproduktorů JBL a nadstandardně velkou 10 200 mAh baterií s podporou 30W nabíjení. Škoda jen, že displej zůstal u 60Hz obnovovací frekvence obrazu. Vhod by pak určitě mohla přijít také čtečka otisků integrovaná v tlačítku napájení. Tou navíc v našem dnešním výběru nedisponuje žádný jiný tablet – Xiaomi Pad 6 nevyjímaje.

android tablety Lenovo Tab P12

Tablety od Lenova se pak vyznačují využitím prakticky čistého Androidu. V případě řady Tab P se pak můžete těšit i na nějaké bonusové funkce jako například desktopový režim, který možná není tak propracovaný jako DeX od Samsungu, rozhodně je ale použitelný. MIUI Pad pak sice žádný podobný režim (zatím?) oficiálně nenabízí, zato má propracované a intuitivní prostředí s širokými možnostmi multitaskingu. V oblasti softwarové podpory si pak Lenovo nemá s Xiaomi co vyčítat, jelikož jediné co garantuje jsou 3 roky bezpečnostních aktualizací. Na náš trh by tablet měl dorazit s cenou okolo 10 tisíc Kč.

OnePlus Pad

Xiaomi Pad 6, který mě k sepsání tohoto článku „vyprovokoval“ bývá často srovnáván právě s prvotionou od OnePlus nazvanou jednoduše OnePlus Pad. A to i přesto, že Xiaomi je poměrně citelně levnější. Zato OnePlus nabídne novější a výkonnější čipset Mediatek Dimensity 9000, ale zase pouze jedinou 8/128GB variantu. Pokud tedy plánujete v tabletu skladovat větší množství dat – například filmů – dobře si rozmyslete, zda je tato kapacita dostatečná, možnost rozšíření paměťovými kartami zde totiž chybí.

Redmi Note 14 Pro+ 5G

tablet oneplus pad

Rozhodně zajímavý je pak IPS displej s poměrem stran 7:5, úhlopříčkou 11,61″, 144Hz obnovovací frekvencí a podporou HDR10+. Audio výbavu zde pak zastupují 4 reproduktory a nechybí ani podpora Dolby Atmos a Vision. I zde je pak výrazně přepracované prostředí OxygenOS založené na Color OS od mateřského Oppa. Narozdíl od Xiaomi a Lenova pak OnePlus přislíbilo rovnou 3 velké aktualizace systému. Cena tabletu OnePlus Pad v oficiálním evropském e-shopu činí 499 € čili v přepočtu přibližně 12 100 Kč.

Samsung Galaxy Tab S7 FE

Tabletem od Samsungu výčet potenciální konkurence Xiaomi Pad 6 začal a také jej tablet od Samsungu ukončí. Tentokrát se však jedná o model z opačného konce dnes zvoleného cenového spektra. Jednou z velkých výhod Galaxy Tab S7 FE je bezesporu existence varianty podporující 5G připojení. To je ovšem vykoupeno méně výkonným Snapdragonem 750G oproti Snapdragonu 778G ve Wi-Fi verzi tabletu. Řečí čísel, Samsung Galaxy Tab S7 FE nabídne v porovnání s Xiaomi Pad 6 přibližně o 50, respektive 30 procent nižší celkový výkon.

android tablet Samsung Galaxy Tab S7 FE

Osobně bych pak doporučoval volit v obou případech 6/128GB verze. Varianta 4/64GB by totiž již mohla narážet na limity velikosti RAM. Zrovna tak úložiště o kapacitě 64GB je pak v současnosti poměrně malé. Zde však situaci zachraňuje alespoň z části podpora paměťových karet. Stejně jako v případě zmiňovaného Galaxy Tab S6 Lite pak i zde naleznete v balení pasivní variantu pera S Pen. Zrovna tak i zde lze zařadit mezi plusy kvalitu zpracování. Ani zde pak nechybí stereo reproduktory AKG s podporou Dolby Atmos. Použitý 12,4″ IPS displej pak nabídne podporu HDR10 ale opět pouze 60Hz obnovovací frekvenci. Baterie s kapacitou 10 090 mAh poskytuje tabletu více než dostatek energie a potěší také rychlé 45W nabíjení. Jak Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G, tak i jeho Wi-Fi varianta pak startují na 12 tisících za základní paměťové verze.

Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!

Které tablety střední třídy zaujaly vás?

Apple Beats

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz a skupinu na Facebooku!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest


0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x