Apple Homekit: Když domovu vládne jablko, aneb vše co potřebujete vědět

Chytrá domácnost je bezesporu trend posledních let. Kdekdo už má doma nějaké to chytré zařízení. Mnoho lidí si to však vůbec neuvědomuje a tak zařízení používají jako hloupá. Může se jednat o spotřebiče jako pračky, varné konvice, vysavače či třeba ledničky, ale také o základní prvky jako třeba žárovky, zásuvky, různá čidla apod. Jistě, většinu z nich můžete ovládat běžným způsobem a udělat z nich je o něco dražší hloupá zařízení. Když ale zapojíte do hry onen chytrý prvek, začnou se dít věci. A v tomto ohledu je jedno zda používáte Google Home či Apple Homekit.

Najednou můžete naplánovat spouštění vysavače na moment, kdy nikdo není doma a nikoho nebude rušit. Stejně tak špinavé prádlo stačí ráno nebo večer naložit do pračky a samotné praní spustíte na dálku či naplánujete tak, aby pračka doprala těsně před tím, než dorazíte domů. Díky tomu nebude prádlo v pračce ležet mokré dlouhé hodiny a nebude z něj cítit zatuchlý odér. Vaše rychlovarná konvice začne ohřívat vodu na ranní kávu ve chvíli, kdy vám zazvoní budík a než se stačíte obléct, můžete kávu rovnou zalít. A to samozřejmě tou ideálně nastavenou teplotou (82°C), protože ji přece nechcete pít spálenou. Díky čidlům můžete mít například přehled o kvalitě vzduchu, který doma dýcháte, kolik obsahuje prachu, pylu apod., jindy se zase dozvíte, že vám uniká voda o hodně dříve, než vám zavolá vytopená paní Kropáčková co bydlí pod vámi. A těch příkladů bych mohl uvádět desítky, ne-li stovky.

O čem vlastně Apple Homekit je?

Chytrých čidel, senzorů, snímačů a pak také samozřejmě spotřebičů jsou na trhu doslova mraky. A ne, není to o tom, udělat z lidí lenošivé tupce, kteří obslouží vše na dálku z pohodlí gauče. Je to o bezpečnosti, úsporách, ekologii. Je to o vašem zdraví, životním stylu, úspoře času a vaší energie. A je to i o tom jak se cítíme, necháme si pomoci a teprve někde tady na konci i o tom pohodlí, kterou s sebou samozřejmě chytrá domácnost přináší také.

Jenže když je toho na trhu tolik, a každý produkt vyrábí někdo jiný, jak docílím toho, že budu vše ovládat centrálně z jednoho místa či aplikace namísto desítek jednotlivých aplikací různých výrobců? Řešení se nabízí hned několik a doporučím vám vybrat si takové, které se k vaší domácnosti hodí nejvíce z pohledu zařízení, která již nyní v rodině používáte. Své řešení přináší například Google, se svou platformou Google Home, kterou doprovází hlasový asistent Google Assistant. Podobné řešení má například i Xiaomi, LG či Samsung. V tomto článku se ale podíváme na Apple Homekit, o kterém si na základě vlastních zkušeností a možností osobního srovnání s Googlem, Samsungem a LG myslím, že je nejpropracovanější a nejfunkčnější.

Co je potřebné pro fungování Apple HomeKit?

 • iPhone, či iPad s iOS/iPadOS 10 a vyšším, nebo MacBook s macOS Mojave a vyšším.
 • Produkt chytré domácnosti, který je kompatibilní s Apple Homekitem (balení je označeno značkou „Works with Apple HomeKit”).
 • Připojení k internetu, domácí síť WiFi
 • Účet ve službě iCloud.
 • Nainstalovanou aplikaci Apple Home / Domácnost.

Udělejme si příkladovou domácnost

Pokud ve vaší rodině převládají jablečná zařízení nad Androidími, pravděpodobně se rozhodnete za centrum své chytré domácnosti zvolit Apple Homekit. Dává to smysl. A ruku na srdce, i ti nejzarytější Androiďáci vědí, že propojení jablečných zařízení mezi sebou je na té nejvyšší možné úrovni. Představme si tedy například takovou průměrnou českou domácnost. Čtyřčlenná rodinka žijící v bytě 3+1, tatínek je fanda Applu, takže bude mít nějaký lepší iPhone, maminka pravděpodobně také, protože tatínek s maminkou spolu potřebují leccos sdílet, takže tady rozhodl tatínek, maminka si vybrala barvu. Starší syn používá herní telefon od Xiaomi, mladší dcerka, dostala iPhone SE, protože je levný, ale rodiče stále mohou v případě nouze velice snadno zjistit polohu telefonu a dcerku najít, kdyby se po cestě ze školy například zatoulala a ztratila se. A jelikož si tatínek nechá v technických věcech poradit, a dá na rady strýčka Honzy, všechny iCloud účty v rodině jsou propojené.

Příkladová domácnost

Tatínek si přečetl některý z našich článků o chytré domácnosti a řekl si, že nesmí zaostávat. A tak vyrazil do elektra a koupil chytré žárovky (teď vynecháme to, zda mají vlastní bridge či nikoli). Na krabičce bylo uvedeno, že jsou kompatibilní s Apple Homekitem, takže se raduje, jak vše bude fungovat. Doma po zapojení zjistil, že žárovky může ovládat dvěma způsoby. A to buď skrze separátní aplikaci přímo od výrobce, kterou by si museli stáhnout všichni členové domácnosti, a nebo skrze aplikaci Apple Home, česky nazvanou Domácnost. Jelikož syn používá Android, pro který není aplikace Domácnost od Applu dostupná, bude se muset spoléhat na to, že buď budou zakoupená chytrá zařízení kompatibilní i s Google Home nebo nezbyde, než využívat jednotlivé aplikace. Naštěstí ale tatínek brzy zjistí, že bude muset přidat další prvek, který otevře bránu k snadnému ovládání i synovi.

‎Home
‎Home
Developer: Apple
Price: Free

Apple Homekit potřebuje svůj Hub

Zpět ale k aplikaci Domácnost. Jelikož právě tato jablečná aplikace má všechny chytré spotřebiče sdružovat a nabízí hromadu možností, jako například ovládání na dálku apod., tatínek aplikaci Domácnost spustí, naskenováním speciálního kódu fotoaparátem zařízení do aplikace přidá a raduje se, že má vyhráno. Jenže tomu tak úplně není. Záhy zjišťuje, že i přes aplikaci Domácnost může zařízení ovládat jen tak, jako by ho ovládal aplikací od výrobce. Může zapínat a vypínat jednotlivé žárovky, ztlumovat jas, měnit teplotu či rovnou barvu, ale nemůže je nasdílet ostatním členům domácnosti, nemůže je ovládat když je mimo domov a nemůže ani nastavit žádné automatické procesy.

Apple Homekit - přidání příslušenství

Poco F4 GT 5G

Důvod je prostý. Aby totiž všechny tyto funkce mohl používat, potřebuje v domácnosti mít ještě jedno zařízení, které se kromě své základní funkce stane také jakousi centrální jednotkou domácnosti, tzv. Hubem. Tím zařízením může být například chytrý reproduktor Apple HomePod (Mini) nebo krabička, která udělá z každé televize chytrou, Apple TV. Možná si teď někteří říkáte, že to jej určitě Apple chce z uživatelů vytáhnout další hromadu peněz. A ačkoli je v podstatě jisté, že to Applu nemalé peníze jistě přihrává, pravým důvodem je zabezpečení.

Apple Homekit - Domácí centra

Malé technické okénko

Ptáte se proč je důvodem bezpečnost? Pokusím se to vysvětlit poněkud laicky a velice zjednodušeně. Pokud by totiž Apple takový krok neudělal a tedy nevyžadoval například pro ovládání na dálku (myšleno ovládání mimo domácí síť, když jste třeba v práci či na nákupu), neměl by se jak s domácností spojit. Potřebovali byste mít od svého internetového poskytovatele pronajatou tzv. veřejnou IP adresu. Teprve pak byste se mohli na dálku připojit k vašemu routeru, který by spotřebičům příkazy rozeslal. Jenže taková komunikace není bezpečná a je velice snadno odposlouchatelná. A doslova kdokoli, třeba nějaká zlotřilý puberťák z Venezuely by si ve vaší domácnosti mohl dělat co by chtěl. Právě díky tomu, že IP adresa vašeho routeru je veřejná. Když to přirovnám, je to, jako kdybyste celému světu vykřičeli svou adresu, odešli do práce a nechali všechny dveře dokořán. Co myslíte? Jak by vaše domácnost vypadala po vašem návratu?
Proto Apple vyžaduje další zařízení, které je napevno spojeno s vaší domácností. Zařízení, které nikam nenosíte a je neustálou součástí domácnosti. S takovým zařízením totiž můžete komunikovat díky infrastruktuře Applu na neveřejném a ještě k tomu šifrovaném kanálu. Nepotřebujete veřejnou IP adresu, takže je to jakoby nikdo nevěděl kde bydlíte a ještě jste zamkli všechny dveře na tři zámky, včetně bytových, které vám Apple udělal pancéřové. Báli byste se o svou domácnost i nyní?

 

Hub máme, co dál?

Nyní se tedy v naší modelové situaci dostaneme dál. Tatínek zavolal strýčkovi Honzovi, který se v technologiích vyzná, a ten mu řekl, co je potřeba. Tatínek chvíli váhal, zda koupit domů HomePod Mini nebo Apple TV. Vzpomněl si ale, že když před pár lety kupoval tu novou chytrou televizi (no jo, ona je vlastně taky chytrá!), chtěl, aby uměla protokol AirPlay, díky kterému může přehrávat obsah z iPhonu. Podobně, jako to umí Chromecast (ten mimochodem umí některé aplikace v iOS také, ale ne celý telefon), ale zase o něco lépe. Takže kdyby zvolil Apple TV, tak mu to vlastně nepřinese nic moc nového, jen další krabičku, za kterou dá pár tisíc. Aplikace Netflixu, Disney+ i HBO už má v televizi nainstalované, takže Apple TV vážně moc smysl nedává.

Každý má ale jiné preference, volte podle svých potřeb

Náš modelový tatínek se tedy rozhodne pro HomePod Mini. Aspoň teď bude moci vše ovládat opravdu hlasem a právě tím získá nad domácností jednoduchou kontrolu i syn, který jinak používá Android. Sice je třeba se zařízením mluvit zatím stále jen anglicky (nebo třeba německy, pokud tak umí lépe, ale čeština se zatím stále jen připravuje), ale půjde to ovládat hlasem! A to je cool, líbilo se mu to už v devadesátkách, kdy to viděl jako puberťák ve filmu Demolition Man.

Doma tedy HomePod Mini připojí do zásuvky a ten se rozsvítí. Na iPhonu vyskočí obvyklé párovací okénko, ve kterém nový hardware potvrdí. Telefon ho provede veškerým nastavením a za pár minut je hotovo. HomePod je připojen k tatínkově iCloud účtu, je přidán do aplikace Domácnost a už jen stačí počkat až si ověří dostupnost aktualizací a případně je všechny provede. V krajních případech to může trvat několik dlouhých desítek minut a nezřídka se stává, že probíhá několik updatů za sebou. Zda je již nainstalován poslední zjistíte tak, že si vygooglíte poslední verzi iOS pro HomePod a její číslo porovnáte s tím, které najdete v detailu HomePodu v aplikaci Domácnost.

Apple Homekit - Aktualizace

Nastaveno, aktualizováno. Co jsem tím získal?

Nyní, když si otevřete aplikaci Domácnost, na první pohled nepoznáte žádný velký rozdíl. Když ale otevřete nastavení domácnosti, zjistíte, že nyní můžete do domácnosti přidat další členy domácnosti. V tu chvíli se celá domácnost ostatním členům zobrazí v jejich aplikacích Domácnost a mohou ji plně ovládat. Nic víc k tomu není třeba. V nastevní domácnosti pak také pod položkou Domácí centra a mosty uvidíte, která vaše zařízení jsou oním centrálním prvkem domácnosti. Samozřejmě jich můžete mít nastavených více, takže kdyby z nějakého důvodu jedno nereagovalo, jsou k dispozici další zařízení. V modelové domácnosti bychom viděli onen jeden nový HomePod, na screenshotu z mé domácnosti můžete vidět HomePody dva a navíc i Apple TV.

Také se zde zobrazí tzv. bridge, přeložené zde doslovně jako mosty, které některá zařízení vyžadují pro správný chod. Většinou ale stačí mít jeden bridge pro všechna zařízení pracující na jednom protokolu (například Zigbee atp., ale o samotných protokolech si povíme někdy příště, poněvadž v nich může být celkem zmatek).

Další funkcí, která se vám tímto zpřístupní je Interkom. A ten slouží přesně tak, jak si představíte. Na iPhonu, iPadu, Apple Watch či Macbooku, zkrátka na jakémkoli jiném Apple zařízení stačí otevřít aplikaci Domácnost, kliknout na příslušnou ikonku a začít mluvit. Vámi namluvený vzkaz pak bude přehrán na HomePodu. Pokud se rozhodnete pořídit do domácnosti HomePodů více, tak si můžete zvolit zda se má vzkaz přehrát na nějakém konkrétním či na třeba na všech naráz.

Xiaomi Mi Watch S1 Active

Další důležitou funkcí, kterou instalací hubu získáte, je možnost ovládání domácnosti na dálku, když jste mimo domov. S tím vlastně souvisí i některé automatizace, které se zakládají například na vaší poloze (blížím se domů, něco se spustí či vypne atp.).

Příklady ovládání a automatizace

 • Teplota v bytě: Když teplotní čidlo v obýváku zaznamená teplotu nižší než 18°C, aktivuje chytré termohlavice na radiátoru. Pokud teplota přesáhne 22°C, termohlavice topení ztlumí či vypne. Teploty pro ložnici jsou nastavené o 2°C níže a vytápění nad 18°C je povolené jen v době od 20:00 do 6:00.
 • Vlhkost vzduchu: Když čidlo pro měření vlhkosti zaznamená vlhkost vzduchu nižší než 45%, spustí se chytrý difuzér. Při dosažení vlhkosti 50% se pak difuzér vypne.
 • Světla: Pokud jsou světla večer rozsvícena, ve 20:00 začnou plynule měnit svou teplotu, až se v 21:00 dosáhnout teploty 1200K. Zároveň, dochází ke snížení jasu na 40%. Když jsme mimo byt déle než dva dny, čistě jen pro jistotu ve večerních hodinách světla rozsvěcíme na několik desítek minut. Lidé ze sídliště ví, že mám doma videoprodukci a tak jsem radši, když to vypadá, že jsme doma. Také mám nastaveno, že při odchodu posledního člena domácnosti se všechna světla vypnou.
 • Vysavač: Automaticky vyjíždí každý všední den v 7:00 na pravidelnou vysávací výpravu. V případech, kdy máme hosta, automatizaci vypínám a vysávání ručně spouštím na dálku v pozdější čas.
 • Rychlovarná konvice: Společně se zazvoněním ranního budíku začíná konvice ohřívat vodu na 82°C, kterou následně udržuje až do zvednutí z podstavce. Ráno tedy nemusím čekat na ohřev vody, než spáchám ranní hygienu, je voda připravena a ušetřím tak pár minut času.
 • Chytrý hrnec: V našem chytrém hrnci lze vařit a ohřívat mnoho jídel. S manželkou se tedy jen dohodneme v kolik hodin budeme chtít asi jíst, do hrnce vložíme potřebné suroviny či polotovary a v aplikaci nastavíme čas, kdy má být jídlo hotové. Hrnec se sám spustí, informuje o tom notifikací a my tak víme, kdy je potřeba se zvednout a jít připravit zbytek jídla, který se nepřipravuje v hrnci.

Co všechno můžete ovládat díky Apple Homekit?

Většina z nás začíná s tím nejjednodušším – žárovkami. S těmi často bývá spojen i nějaký ovladač / stmívač, který můžete použít místo aplikace a mít na něm přednastavené základní režimy. Někteří jdou dále a přikoupí chytré LED pásky. Díky chytrému osvětlení získáte kontrolu nad barvou a zejména teplotou světla. Vše si můžete jak ručně, tak automaticky nastavit, aby se doma každý cítil dobře. Aby se vám dobře pracovalo. Aby ranní vstávání bylo co nejpříjemnější a večerní odpočinek co nejpozvolnější.

Zůstaňte v klidu. Ať jste, kde jste

Apple Homekit nabízí možnost připojení i bezpečnostních prvků, jako jsou kamery, různé snímače či zámky. Takže ať jste na dovolené, v práci, nebo u souseda ve vedlejším domě, jednodušší zabezpečení už být asi nemůže. Kamerové záznamy a přenosy se do aplikace Domácnost přenáší zašifrované a dešifruje je až přímo zařízení, které máte v ruce. Takže jsou naprosto soukromé a jen pro vaše oči. Případně pro ty, kterým přístup nasdílíte. Díky nim ale budete vědět, kdo se u vás zastavil a snažil se vás zastihnout. A taky budete vědět, že pošťák pěkně kecá, když tvrdí, že na vás zvonil a nikdo noetvíral.

Navíc, pokud si jako centrální jednotku domácnosti zvolíte Apple TV, přece jen získáte jednu výhodu. Pokud totiž někdo zazvoní u vašich dveří nebo bezpečnostní kamery zaznamenají podezřelou aktivitu, pomocí obrazu v obrazu (PiP) se obraz z kamer ihned zobrazí na vaší televizi. Tedy, pokud ji právě sledujete. No a díky chytrým zámkům můžete doslova zapomenout klíče. A klidně naschvál. Chytré zámky odemknete právě svým telefonem, a to buď na dálku, jeho dostatečným přiblížením nebo nasdílením někomu dalšímu. A nemusí jít jen o vchod do bytu, ale třeba i o garáž.

Také můžete připojit detektory kouře či úniku vody. A tím se snadno vyhnete malérům, které stojí nemalé peníze.

Šetřete čas, energie a žijte ve zdravém prostředí

Připojit ale také můžete další čidla a senzory. Já měl například až dosud zapojená teplotní čidla a senzory vlhkosti. Zrovna tyto senzory jsem dnes mohl nakrásno odpojit, protože právě HomePod Mini po dnešní aktualizaci na iOS 16.3 obě tyto hodnoty umí měřit sám. Nicméně snímačů a čidel je mnohem více. Můžete například využít čidlo otevřených oken či dveří. To může například aktivovat či naopak deaktivovat chytré termohlavice, abyste netopili tzv. pánu bohu do oken. Nebo vás upozorní, že větráte už dostatečně dlouho, a že můžete okno zavřít, pokud jste na něj zapomněli.

Dalším snímačem může být například senzor kvality ovzduší, který vám prozradí, že máte ve vzduchu příliš mnoho pevných částic, jako je třeba prach či pyl. Spolu s chytrou čističkou vzduchu pak může jít o kombo, které při určitých naměřených hodnotých bude automaticky spínat a vypínat, a vy tak budete mít vždy dokonale zdravý vzduch ve svém obydlí. A když je řeč o senzorech, tak mě napadá například ještě senzor vlhkosti v zemině, který vám bude připomínat, že máte zalít tu či tamtu květinu, nebo naopak, že jste nějaké jiné dopřáli trochu více vody, než má ráda. Ale jak jsme již zmínil, čidel, snímačů a senzorů je tolik, že je ani nezvládnu vyjmenovat.

Spotřebiče chytrým spotřebitelům

No a nakonec se samozřejmě nabízí nespočet chytrých spotřebičů. Do aplikace Domácnost můžete přidat novější televize, které tak můžete hlasově ovládat skrze Siri. Můžete přidat chytrou pračku, která vás skrze aplikaci upozorní na konec praní, či vám dovolí dálkové ovládání. Také existují chytré ledničky, které vám hlídají například dobu uskladnění potravin či jejich absenci. Rychlovarné konvice a vysavače jsme již zmínili. Brzy otestuji chytrý dávkovač krmiva pro mazlíčky, takže i náš kocour si potyká s chytrou domácností. Ale samozřejmě tím výčet stále nekončí. Koupit můžete chytré rolety či žaluzie, dveřní zámky, zvonky, termohlavice a termostaty, kamerové systémy, chytré lampy, dekorace, odpadkové koše, zásuvky a prodlužky, tělesné váhy, sporáky, hrnce, trouby… A to vše můžete mít na jednom místě, sdílet to s rodinou a ovládat i když nejste zrovna doma.

Zajímavé produkty podporující Apple Homekit, které jsme vyzkoušeli

Pomalá Wi-Fi při zapnutém Bluetooth: koho se tento problém týká?

Počátkem tohoto roku jsme psali o problému, se kterým se potýkali majitelé telefonů Xiaomi Mi A1. Nyní se zdá, že Číst dál...

Bazar XM.cz
Rozbalili jsme telefon Xiaomi Mi 10T Lite: co nabízí vyšší střední třída?
Rozbalili jsme telefon Xiaomi Mi 10T Lite: co nabízí vyšší střední třída?

Telefon Xiaomi Mi 10T Lite je jednou z novinek letošního podzimu. Své budoucí majitele láká na zajímavý kompromis solidních hardwarových Číst dál...

Konec přehřívajících se procesorů! Xiaomi představilo Loop LiquidCool
Konec přehřívajících se procesorů! Xiaomi představilo Loop LiquidCool

Hned několik telefonů s letošním vlajkovým procesorem Qualcomm Snapdragon 888 mělo velké problémy s přehříváním. Pravděpodobnou příčinou potíží byl nedostatečný Číst dál...

Xiaomi Redmi Note 11

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Daniel Macho

Jsem geek z Chomutova, který k technologiím tíhnul od dětství. Aktuálně se nejvíce věnuji fotografii a videu ve svém studiu White Whale Media. Dělám ale nejen videa na zakázku, ale i na svůj YouTube kanál, na kterém představuji své zážitky z cest. Také natáčím unboxingy pro tento blog a související e-shop. Mimo jsem také gamer, takže občas si zahraju něco na PC nebo na konzoli. Občas tedy i něco zastreamuji na Twitchi. Hraní na mobilu mi ale moc neříká. Také vládnu lokální komunitě nerdů tady u nás v Chomutově. Patříme pod celonárodní komunitu GUG.cz a pořádáme soutěžně naučné eventy pro každého.

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk
Zdeněk
1 měsíc před

A doslova kdokoli, třeba nějaká zlotřilý puberťák z Venezuely by si ve vaší domácnosti mohl dělat co by chtěl. Právě díky tomu, že IP adresa vašeho routeru je veřejná. 

Doslova přehnané, většina chytrých věcí pracuje sice ve WIFI pásmu, ale to pásmo je šifrované stejně jako přístup k IP na routeru. Stejně se šifruje přístup někam/odkud.

Pokud se zachovají bezpečnostní opatření – myslím tím, jiné heslo pro přístup pro Admina, nastavení dhcp/dns tak žádný puboš s tím nedokáže nic udělat.

Mám IP adresu pevnou již mnoho let a nemám s tím problém.

Natož odposlechnout něco (btw víte o tom něco když píšete takové věci)?

Pro zajímavost, i když máte NAT adresu, tak ta adresa je stejně vidět z internetu a pokud člověk ví jak tak se na ni dá dostat i z internetu.

Google jde ovládat z internetu a to v pohodě, to co píšete se neshoduje s tím co prodáváte/recenzujete – tím pádem všechny IP kamery, které jsou by měly tímto trpět?

Příjemný den

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Daniel Macho
1 měsíc před

Dobrý den, no já se velice dlouho věnuji jak HW tak i bezpečnosti jako takové a máte pravdu v tom, že malý dodavatel “malý garážníček” nechá nějaký TP-Link/D-Link nastaven na základ (ano je jich mnoho bez ), ale většinou tohle jsou jen malí regionální.

Kamery většinou žijí svým životem a u mnoho kamer lze nastavit velice špatně / někdy ne zcela logicky a pro mnohé lamery je lepší prostě nechat tak jak to je.

Existuje mnoho routerů, který vás prostě dál nepustí (bez nového hesla nic se neděje ).

Spousta routerů mají funkce, která při Skenu/nmapu pošle signál do pryč (natvrdo blok) a žádný puboš nic neudělá, ale bohužel jsou vypnuté
V 90% případech zcela postačí nenechávat defaultní volby a nic se moc nestane (většina odposlechů jde do pryč).

Většinou O2 není zase tak zase moc děravé jak bývalo, děravý je pouze ten jejich DNS server na skoro všech inetech, ale dá se to nastavit, většinou bezpečnostní politika bývá u routerů pro O2 zapnutá.

V podstatě pokud uživatel nenechá vše default tak uhrovitý puboš má smůlu.

Já většinou už od minula používám Cisco (ano mám CCO na bezpečnost a dodávky) tak vím o čem mluvím a jak to celé použít i pro SOHO.

Plus mnoho kamer má zapnutý IP-forwarding přes NAT s tím také je problém

Příjemný večer

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Daniel Macho
1 měsíc před

Bohužel i některé organizace státního sektoru měly tyhle problémy, pamatuji si, že jsem v pár organizacích dostal bezproblémů vnitřní IP adresu a někdy nebyl problém vidět nasdílené share uživatelů.
Prostě někdy je to celkem masakr, někdy zase v pohodě, ale většinou už co jsem se setkal tak jsou routery/firewally v pohodě.

Nebudu doma povolovat zvláštní HW o kterém nemám 100% jistotu, že něco vykecá / prokecá / někam pošle a v závislosti na tom co dělám mi někam – do telefonu začne posílat cílenou reklamu. Většinou když je to zvláštní ALL-IN-ONE HW, který tohle dělá tak to chce defacto práva/privilegia na router + práva na vnitřní síť localhost, tím pádem pak dostane práva i do vnitř.

Ostatní HUBy co jsou – co jsem viděl v podstatě chtějí jen adresu z které se dostanou někam ven a zpět jsou právě tím zpětným Forwardem (většina VDSL i ADSL tohle umožňují – jde to nastavit), který je možná bezpečnější než to druhé.

Ohledně toho jak jste psal (to odposlechnutí), tak to by ten “tatar” musel mát přístup k mé WIFI/LAN popř. k hraničnímu routeru VDSL Slamu kudy ty pakety tečou (ono to klasické přes MAC adresu zase tak moc nefunguje a výstup z toho mu nic nepomůže) + to co jde ven je MACovka ukrytá za firewallem/vnitřním routerem, který když je nastaven normálně tak ho prostě nepustí.

Máte pravdu v tom, že pokud se nějaký lamer stane poskytovatelem (typicky pře-prodávač Signálu VDSL na WIFI ) tak je velice dobré se mít na pozoru ohledně routerů aj.

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Daniel Macho
1 měsíc před

Doplním ještě, že mne celkem hodně štve nepodpora našich operátorů – třeba takové O2 nabídne drahý VDSL+ modem, s celkem normální podporou, ale již podpora pro ostatní HW je celkem skoro nulová. V podstatě se to týká mnoho výrobců, kde je podpora mizivá. Snad jen ten TP-Link se snaží. I to je příklad, že našinec šetří a koupí něco kde mu skoro nikdo neporadí a pak se s tím pere a nakonec zjistí, že defaultní hodnoty jsou nejlepší a v tom shonu kolem zapomene změnit heslo / nastavit Mac filtrování.
Koupit router kde, aby se dosáhlo rychlosti CETINu / 100 Mb znamená mnoho telefonátů a opakovaných restartů a pokusů nastavit to, aby to vše chodilo (pro normálního uživatele je to celkem hodně velký problém)

6
0
Napište nám svůj komentář!x