Články

Představujeme novinky v MIUI 14 na obrázcích s komentářem (2)

Počátkem minulého týdne jsme na redakční telefon Xiaomi 12 obdrželi aktualizaci na nejnovější verzi MIUI 14, postavenou na Androidu 13. Neváhali jsme a hned jsme připravili první díl článku, ve kterém jsme vám ukázali část novinek, které nová verze grafické nadstavby přináší. Dnes budeme pokračovat a představíme vám další novinky v MIUI 14 formou obrázků s komentářem.

Představujeme novinky v MIUI 14
Představujeme novinky v MIUI 14

Telefon jsme po provedení aktualizace neobnovovali do továrního nastavení a po více než deseti dnech můžeme konstatovat naprostou spokojenost. Nic se nezasekává, všechny aplikace fungují, jen spotřeba baterie se nám v některých situacích zdá o trochu vyšší. Rozhodně nelze přehlédnout o něco lepší plynulost ve srovnání s MIUI 13.

Reklamy v MIUI 14

Jedno z ohlášených novinek MIUI 14 měla být naprostá eliminace reklam v systému. O této skutečnosti jsme informovali v listopadu loňského roku ve článku Xiaomi nebude v telefonech s MIUI 14 zobrazovat žádné reklamy, nicméně upozorňovali jsme na skutečnost, že se uvedené rozhodnutí může týkat pouze čínské verze MIUI.

Na našem telefonu máme evropskou verzi MIUI a po více než týdenním používání můžeme s potěšením konstatovat, že jsme nenarazili dosud ani na jednu jedinou reklamu. Tam, kde jsme předtím na reklamy naráželi, tedy například v aplikacích Stažené, Optimalizace či během instalace programů, se nyní žádné bannery neobjevují.

V tuto chvíli bohužel nedokážeme říci, zda se jedná o trvalý stav, který bude panovat na všech telefonech s evropskou ROMkou. Je docela dobře možné, že se na levnějších modelech budou reklamy zobrazovat dál. Stejně tak netušíme, zda bez reklam bude i globální verze MIUI. Na vyřešení těchto otázek si budeme muset počkat.

Širší možnosti rozšíření operační paměti

Možností rozšíření operační paměti jsme se podrobně věnovali v květnu loňského roku ve článku MIUI 13 – tipy a triky: proč a jak zapnout rozšíření operační paměti? V tehdejší verzi grafické nadstavby byla k dispozici pouze možnost zapnout, nebo vypnout rozšíření paměti, přičemž její velikost byla pevně daná velikostí interního úložiště.

Když se v nové verzi MIUI 14 podíváme do Nastavení, konkrétně do sekce Další nastavení-Speciální funkce-Rozšíření paměti, už zde není jen přepínač pro vypnutí/zapnutí této funkce. V aktuálním sestavení máme možnost volby, jak velkou virtuální paměť si přejeme využívat.

U Xiaomi 12 v konfiguraci s 8 GB operační a 256 GB interní paměti můžeme volit mezi 2 GB, 3 GB, nebo 5 GB virtuální RAM. Pochopitelně jsme nastavili nejvyšší možnou hodnotu, ale nemáme pocit, že by se to jakkoli pozitivně projevilo na výkonu telefonu. Zachytili jsme také informace, že se takto rozšířená nabídka zobrazuje i uživatelům telefonů s novější verzí MIUI 13, takže se nutně nemusí jednat o novinku MIUI 14.

Další novinky v MIUI 14

Další novinky se v rámci MIUI 14 odehrály v systémovém Nastavení. Zde je nově k dispozici historie vyhledávání, takže pokud často hledáte jednu a tutéž věc, můžete se k ní dostat o něco rychleji. Výsledky jsou také o něco přehledněji strukturované, takže z nich snadněji vyčtete, ve které sekci příslušnou položku najdete.

Součástí základní softwarové výbavy je v případě evropské ROM celá řada předinstalovaných aplikací. Nedošlo zde k tak zásadní redukci počtu předinstalovaných programů, jako v čínské ROM, kde počet aplikací, které nelze odinstalovat, klesl na pouhých osm. Toho se v globální ani evropské verzi nedočkáme.

Xiaomi 13T Pro

Stejně, jako v několika posledních verzích MIUI, je i v té nejnovější předinstalována sada aplikací od Googlu. Platí to i pro Telefon, Zprávy a Kontakty – ačkoli má Xiaomi pro tyto účely své vlastní aplikace, v evropské ROM se budete muset smířit s jejich ekvivalenty od Googlu. Kvůli tomu je sice k dispozici nahrávání hovorů, avšak není možné ho aktivovat automaticky a druhá strana je o záznamu informována hláškou.

To je pro tento týden vše. Další novinky v MIUI 14 vám na obrázcích s komentářem představíme zase za týden, tedy ve čtvrtek 2. února. Pokud jste už dostali aktualizaci, budeme rádi, když se podělíte o zkušenosti a o to, které novinky v MIUI 14 vás zaujaly nejvíc.

Představujeme novinky v MIUI 14 na obrázcích s komentářem

Jaké novinky v MIUI 14 vás zaujaly nejvíc?

Sledujte nás na Telegramu

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

26 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jan
Jan
1 rok před

Zkoušel jsem rozšíření ram paměti a absolutně žádný rozdíl

Jan
Jan
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Zkoušel jsem AnTuTu a skóre stejný

Jan
Jan
Odpovědět  Jan
1 rok před

Mám X3 NFC 64gb takže 1gb navíc

Štěpán
Štěpán
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Osobně jsem rozšířenou paměť u Poco F4 GT vypnul úplně. Nevidím v tom smysl u telefonu, co má 12GB RAM. Je tam na výběr 3, 5 a 7. Nevidím logiku v tom, proč telefony co mají nejvíc RAM mají v možnostech největší hodnotu a telefony s menší RAM nižší hodnoty. Naopak by mě přišlo nejlogičtější, že telefony s malou RAM budou mit možnost rozšíření největší, protože jim to může přinést největší potenciální prospěch.

Štěpán
Štěpán
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Mám 256 GB. Nejsem si jistý, zda tam také dříve nebylo 2/3/5 a s Androidem 13 se to změnilo na 3/5/7. Ale to už si vážně nejsem jistý.

Pavel MACHEK
Pavel MACHEK
1 rok před

Dobrý den, na mém Xiaomi 11 Lite 5G NE po aktualizaci na 14.0.4.0 TKOEUXM v systémových aplikacích reklamy zůstávají.

Kupec
Kupec
Odpovědět  Pavel MACHEK
1 rok před

Mám stejný telefon, aktualizace proběhla v pořádku. Reklamy nemám. Ale předtím jsem zablokoval reklamy dle návodu tady. Jen se mi zdá, že to opravdu žere více baterky než předtím. Možná zkusím tovarko jestli to pomůže, ale asi pochybuji.
A stejný problém jako u přechodchoziho tel. I tady. Pri aktivaci displeje občas nezapne jen cvakne zvuk a nic. Chvilku musím počkat než se zapne.

peter
peter
Odpovědět  Pavel MACHEK
1 rok před

Xiaomi 11 Lite 5G NE 14.0.4.0 TKOEUXM reklama len v Mi Video 5sec ale tu apku vôbec nepoužívam tak mi je to jedno a to zapínanie ide hneď nemusím čakať , len baterka ide tuším rýchlejšie dole než predtým.
A našiel som ďalšiu keď sťahujem aplikáciu a potom ju kontroluje tak tam mam reklamu

Last edited 1 rok před by peter
peter
peter
1 rok před

Správy od Google sú dobre keď môžem medzi xiaomi posielať chat správy zadara tak isto ako na ios

peter
peter
1 rok před

Okrem toto že mi tam pribudla jedna aplikácia od Google tam nevidím.
Boli aktualizovane vôbec systémové aplikácie ?

peter
peter
1 rok před

V aplikácii Mi Video hneď nabehne reklama po dobu 5 sec

peter
peter
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Xiaomi 11 Lite 5G NE 14.0.4.0 TKOEUXM 

Michal
Michal
1 rok před

Dobrý den, na telefonu Xiaomi 12X v aplikaci “Čistič” po dokončení vyčištění se nadále zobrazuje reklama přes celou obrazovku. Jedná se o verzi 14.0.1.0 TLDEUXM a reklama se zobrazuje i po továrním nastavení. Reklama se zobrazuje i přesto že jsem vypnul “msa” a samozřejmě ve všech Xiaomi aplikacích vypl zobrazování doporučeného obsahu. Zajímavé ale je že nikde jinde se reklamy nezobrazují, pouze v aplikaci “Čistič”. Nějaká rada jak se toho zbavit? Děkuji

26
0
Napište nám svůj komentář!x