Představujeme novinky v MIUI 14 na obrázcích s komentářem (3)

Máme tu třetí pokračování série článků, ve kterých formou obrázků s komentářem představujeme novinky v MIUI 14. Tentokrát se podíváme nejen na novinky, které jsme osobně vyzkoušeli, ale i na ty, jež se do evropské verze MIUI z nějakého důvodu bohužel nedostaly.

Představujeme novinky v MIUI 14 na obrázcích s komentářem
Představujeme novinky v MIUI 14 na obrázcích s komentářem

Postupně s tím, jak se aktualizace na MIUI 14 šíří mezi uživatele, získáváme zpětnou vazbu. Naprostá většina se shoduje v tom, že telefony jsou s novou verzí grafické nadstavby rychlejší a plynulejší. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že veškeré animace a vykreslování obsahu je svižnější než v MIUI 13. Poměrně často ale zaznívají stížnosti na o něco vyšší spotřebu baterie.

Bohužel se také ukazuje, že do globální, respektive evropské verze ROM nedorazily všechny avizované novinky. Není to nic překvapivého – ani v MIUI 13 jsme se nedočkali všeho, co výrobce prezentoval na čínských stránkách věnovaných MIUI. Chybí například možnost změny velikosti ikon na domovské obrazovce, kdy ikona může mít kromě standardního rozměru 1×1 také formát 1×2, 2×1 či 2×2.

Domovská obrazovka

Poměrně nepříjemné překvapení nás čekalo při pokusu o změnu tapety. Když jsme podrželi prst na volném místě domovské obrazovky a následně klepli na tlačítko pro změnu tapety, ocitli jsme se v aplikaci Témata. Stejně to dopadlo i v případě, kdy jsme šli přes systémové Nastavení do sekce Tapeta.

Samo o sobě to není vysloveně špatně, nicméně touto cestou není možné nastavit jako tapetu na pozadí domovské a zamykací obrazovky vlastní obrázek, respektive fotografii (lze to ale provést přes aplikaci Galerie). Stejně tak zde nejsou k dispozici žádné předinstalované tapety a úplně také chybí Super tapety. Za nás jde rozhodně o změnu k horšímu.

Další novinku jsme našli na zamykací obrazovce. Pokud se z ní přesuneme směrem doleva, dostaneme se na další „plochu“. V zahraničních recenzí jsme na této ploše viděli mimo jiné zástupce kontaktů, kalendáře, kalkulačky, poznámek a hudby.

V evropské verzi máme jen jednu položku – Mi Ovladač a tlačítko pro rozsvícení Svítilny. Když klepneme na Mi Ovladač, telefon požádá o PIN a následně otevře aplikaci určenou pro dálkové ovládání elektronických spotřebičů. Nenašli jsme ale možnost přidávat nebo odebírat na tuto obrazovku další aplikace či jejich zástupce. Po klepnutí na tlačítko Svítilny se rozsvítí přisvětlovací LED zadního fotoaparátu.

Další novinky v MIUI 14

Protože máme v Nastavení-Oznámení a Centrum ovládání-Centrum ovládání-Další karty aktivovanou možnost Chytrá domácnost, zobrazuje se nám v Centru ovládání tlačítko Smart Devices. V předchozí verzi MIUI se nám na tomto místě ukazovaly rovnou jednotlivé spotřebiče, jež máme připojené v rámci platformy Mi Home.

Nyní se nám dlaždice spotřebičů zobrazují až po klepnutí na tlačítko Smart Devices jako samostatná nabídka. V jejím pravém horním rohu nechybí tlačítko pro editaci, takže je možné zvolit si, která zařízení chcete, a která naopak nechcete v této sekci zobrazovat. Nápad je to rozhodně dobrý – přístroje, které nepoužíváte tak často, nebudou zbytečně zabírat prostor. K dispozici je také možnost přepínání mezi více systémy chytré domácnosti.

Bohužel jsme se v české verzi Centra ovládání nedočkali nového přepínače Incognito, který slouží k aktivaci režimu zvýšené ochrany soukromí. V tomto módu telefon znemožňuje všem aplikacím (včetně systémových) přístup k fotoaparátu, mikrofonu a informacím o poloze.

Samsung Galaxy řada Z

Stejně tak jsme v evropské verzi MIUI 14 ošizeni o nové verze předinstalovaných aplikací. V aplikaci Stažené tak nemáme k dispozici možnost nastavení limitu objemu přenesených dat, v aplikaci Soubory není nové zjednodušené uživatelské rozhraní a to samé, bohužel, platí i pro aplikaci Galerie.

To je pro tento týden vše. Další novinky v MIUI 14 vám na obrázcích s komentářem představíme zase za týden, tedy ve čtvrtek 8. února. Pokud jste už dostali aktualizaci, budeme rádi, když se podělíte o zkušenosti a o to, které novinky v MIUI 14 vás zaujaly nejvíc.

Představujeme novinky v MIUI 14 na obrázcích s komentářem

Jaké novinky v MIUI 14 vás zaujaly nejvíc?

3 nejlepší témata, která z vašeho Xiaomi udělají úplně jiný telefon
3 nejlepší témata, která z vašeho Xiaomi udělají úplně jiný telefon

Po téměř měsíční vynucené přestávce, způsobené mimo jiné i problémy s aplikací Témata, jsme tu se 29. pokračováním seriálu, v Číst dál...

3 (ne)známé produkty Xiaomi: multifunkční pánev, reproduktor a nářadí

Opět tu máme pátek, což kromě samotné radosti z tohoto faktu znamená také další pokračování našeho cyklu 3 (ne)známé produkty Číst dál...

Testujeme Poco X3. Jak si vede v benchmarku AnTuTu a GeekBench?
Testujeme Poco X3. Jak si vede v benchmarku AnTuTu a GeekBench?

Dnes ráno jsme vám ukázali rozbalování telefonu Poco X3, a protože nyní tento mobil podrobně testujeme, podíváme se, jak si Číst dál...

Samsung Galaxy Buds2

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

36 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jan
Jan
1 měsíc před

Dobrý den, dovolím si poupravit situaci ohledně tapet v MIUI 14. Super tapety ani možnost nastavení vlastních tapet nechybí jen je potřeba klepnout v aplikaci v pravém dolním rohu na ikonu panáčka, následně nahoře zvolit tapety a zobrazí se příslušné možnosti.

Přeji hezký den
Honza

Michal
Michal
Odpovědět  Karel Kilián
1 měsíc před

Pardon, ale to není NOVINKA, to je tam celou verzi MIUI 13.

Vladimír
Vladimír
Odpovědět  Jan
1 měsíc před

U poco x3 pro jsem na to čekal s každou aktualizací, ne, že bych to vysloveně chtěl, ale spíš že zvědavosti. Ale nic. Zkoušel jsem přepínat i region, jestli náhodou, ale ne. Super tapety mi fungují jen v upravených ROM z miuios.cz

Vladimír
Vladimír
Odpovědět  Karel Kilián
1 měsíc před

Nedá, ten způsob znám od začátku co mám tento telefon, u poco x3 pro tam to menu není

Vladimír
Vladimír
1 měsíc před

Asi všechny fičtůry jsou v upravených verzích z miuios.cz ( zkouším teď právě xiaomi.eu_multi_POCOX3Pro_V14.0.1.0.TJUMIXM_v14-13) Samozřejmě to je jen pro uživatele s odemčeným BL.

Jan
Jan
Odpovědět  Vladimír
1 měsíc před

Dobrý den,

dá se to bez upravené ROM, mám na poco x3 pro super tapetu na klasické verzi MIUI EEA rom, ale je statická, nefunguje správně. Musí se stáhnout apk a ještě něco poladit, už si ani nepamatuji jak jsem to rozjel. funguje mi změna denní doby, ale tapeta je jinak statická, až budu doma, mohu přidat screenshot

Vladimír
Vladimír
Odpovědět  Jan
1 měsíc před

Jasně, ale to není cesta z oficiálního zdroje témat. Tohle jsem také používal a animace fungovala, musí se to tam dostat přes Google tapety, přesný postup už taky nevím… Každopádně oficiálně pro Poco Super tapety nejsou.

Jan Vaněk
Jan Vaněk
1 měsíc před

Dobrý den chci se zeptat kdy dostane Xaiomi12T nejnovější verzi MIUI 14 a Android 13. Děkuji za odpověď.

Marcel
Marcel
1 měsíc před

Za seba nevidím skoro žiadne zlepšenie, skôr sa mi to nepáči. Dosť bugov, systémová aplikácia Telefón pri zavretí bez animácie (ako jediná) , Počasie Google (mám ho radšej ako Xiaomi počasie) pridané na plochu vždy hodí po reštarte na poslednú stranu vľavo dole. Nechápem, napriek zamknutým ikonám. Stav zabezpečenia – Aktualizácia systému Google Play, chce stiahnuť aktualizáciu o veľkosti 8,9MB, po aktualizácii a reštarte samovoľne padá a reštartuje sa. Robí to a systémová apka “Main Components”. Spotify horšie ovládateľné na zamknutej obrazovke pre horši layout. Prvé poznatky sú rozpačité. Bojím sa viac experimentovať, teraz skôr prečkať v pohode, aby som mohol telefón využívať na druhý update.

Marcel
Marcel
Odpovědět  Marcel
1 měsíc před

Ešte dodám, že toto bude pravdepodobne môj posledný Xiaomi. Začínam prichádzať na čaro čistého odladeného Androidu. MIUI mi začína pripadať čím ďalej chaotickejší. V začiatkoch prinášal vylepšenia, ktoré Androidu chýbali, dnes mi to príde ako zbytočná chaotická nadstavba. Aj som pochopil hneď prečo sa p. Kilián stratil pri “aplikace Témata” Vyzerá to ako prechod do úplne niečo nekonzistentného (ako ocitnúť sa z High street zrazu v činskej štvrti na tržnici)
Ešte stále mám pocit, že tí čiňania sa nevedia stále zbaviť tej chaotickej potreby a bordelu.

Last edited 1 měsíc před by Marcel
Marcel
Marcel
Odpovědět  Karel Kilián
1 měsíc před

Pardon, zabudol som spomenúť Xiaomi Mi 11 Lite 5G (Renoir). Uf neviem si predstaviť ten veľký reštart,záloha foto a nastavenie banking aplikácií…

Last edited 1 měsíc před by Marcel
Mirec
Mirec
Odpovědět  Marcel
1 měsíc před

Presne tieto problémy mám aj ja na Mi 11 lite 5g, plus ešte nejde platiť cez GPay

Peter
Peter
Odpovědět  Mirec
1 měsíc před

Pridávam sa tiež, že nejde platiť cez Google Pay

Peter
Peter
Odpovědět  Karel Kilián
1 měsíc před

Dakujem za radu. Tovarne nastavenie a zas vsetko odznova…. 🙁 radsej pockam na aktualizaciu.

Artur
Artur
1 měsíc před

Dobry den, xiaomi 11 lite 6/128, tak mi miui 14 celkem asi funguje. Dal jsem zakladni systemovou tapetu (supertapetyjsem sice stahnul,ale nakonec nenastavil) a začla mi (po 12 mesicich) fungovat hapticka odezva. Spotify funguje, penezenka (googlepay) asi taky, da se normalne otevrit, jeste jsem neplatil. Kapku problem bylo to stahnout,ale nechal jsem to pres noc. Nejake nove ikonky (nouzova pomoc) atd. At to nezakriknu,zatim jen prozkoumavam,ale zatim spokojenost. Hezky den vsem

Martin Haspra
Martin Haspra
1 měsíc před

dnes jsem dostal zmíněnou aktualizaci,instalace proběhla v pořádku,ale když otevře třeba CHrome tak horní lišta je žlutá stejně jako uvodní stranka,jde to někde nastavit na bílou?

Palo
Palo
25 dní před

To je môj posledný mobil s miui. Po aktualizácii sa nedá platiť cez Google Play (trapas pri pokladni). Tak ako som mal nastavené veľkosť písma, tak v 14 je veľmi veľké ak nastavím menšie je veľmi malé. Ešte mi zmenilo zvonenia (to sa da rýchlo napraviť), ale nikde neviem nájsť nastavenie zvonenia pre druhú sim kartu čo ma dosť štve.
Za mňa neodporúčam aktualizovať

Michal
Michal
21 dní před

Dobrý den,
dostávám se ke třetímu článku a u každého bych měl pár poznámek nebo návodů, protože valná většina nově objeveného vážně objevila již v MIUI 13, ale to nechci opakovat pisatele dříve. V tuto chvíli například “druhá plocha”, dá se nastavit i Mi aplikací, stejně jako ten ovladač zas vypnout…

Screenshot_2023-03-07-20-10-31-181_lockscreen.jpg
36
0
Napište nám svůj komentář!x