UFS 4.0: Výhody nového standardu interního úložiště v mobilech

Technické specifikace mobilních telefonů jsou plné nejrůznějších zkratek a čísel. V případě interního úložiště je kromě velikosti důležitý také typ a jeho verze. V tomto článku se podíváme na nový standard UFS 4.0, se kterým se můžete setkat například u aktuální vlajkové lodě Xiaomi 13.

Pokud uvažujete o pořízení nového telefonu z kategorie vlajkových lodí, pak bez ohledu na značku bude téměř jistě osazen interní pamětí typu UFS 4.0 (Universal Flash Storage 4.0). Možná vás napadne otázka, čím se tato verze liší od UFS 3.1, se kterou jste se mohli setkávat v loňských špičkových telefonech?

Výhody UFS oproti eMMC

Universal Flash Storage (UFS) je standard navržený organizací Joint Electron Device Engineering Council (JEDEC), která navrhuje otevřené standardy pro různé elektronické systémy. JEDEC zveřejnil standard UFS 4.0 v srpnu 2022, přičemž předchozí aktualizací bylo UFS 3.1, které bylo zveřejněno v roce 2020.

UFS má proti staršímu standardu eMMC jednu zřetelnou výhodu v podobě plně duplexního rozhraní. Starší poloduplexní rozhraní si lze představit jako jednosměrnou ulici; provoz může probíhat jedním nebo druhým směrem, ale ne oběma současně. To znamená, že v případě eMMC můžete pouze číst, nebo zapisovat, ale ne obojí. Naproti tomu systém UFS umí obojí současně, což umožňuje provádět operace čtení a zápisu paralelně.

Poloduplexní a plně duplexni rozhraní eMMC a UFS 4.0
Poloduplexní a plně duplexni rozhraní eMMC a UFS 4.0

Velmi zásadní jsou rozdíly v rychlostech čtení a zápisu, což má v konečném vlivu výrazný vliv na rychlost systému a všech aplikací. Zatímco s eMMC 5.1 je rychlost čtení 250 MB/s a rychlost zápisu 125 MB/s, UFS 3.1 posunuje tyto hodnoty o řád výš – může číst rychlostí až 2100 MB/s a zapisovat až 1200 MB/s. UFS 4.0 pak jde na dvojnásobek – rychlost sekvenčního čtení je 4200 MB/s a rychlost sekvenčního zápisu 2800 MB/s.

Rychlost čtení a zápisu je velice důležitá při načítání aplikací a dat z interního úložiště do operační paměti. Čím rychleji bude tento proces probíhat, tím svižněji se budou například spouštět aplikace nebo hry. Můžete mít nejrychlejší procesor na světě, ale pokud budete mít pomalé úložiště, hry se budou dlouho načítat a telefon se bude dlouho zapínat.

V čem je UFS 4.0 lepší než UFS 3.1?

Nejprve se věnujme číslům, která by vás měla zajímat nejvíce: UFS 4.0 je mnohem rychlejší než UFS 3.1. Zdvojnásobuje maximální rychlost sekvenčního čtení z 2,1 GB/s na 4,2 GB/s a více než zdvojnásobuje sekvenční zápis z 1,2 GB/s na 2,8 GB/s. To jsou obrovská vylepšení, která zlepší rychlost spouštění aplikací, načítání dat a ukládání souborů do úložiště v telefonu.

Jednou z výhod UFS 4.0 jsou minimální rozměry
Jednou z výhod UFS 4.0 jsou minimální rozměry

Rychlost však není vše. Společnost Samsung, která měla to potěšení UFS 4.0 představit, uvádí, že také spotřebovává o 46 % méně energie než UFS 3.1. Interní paměť sice zdaleka není největším žroutem baterie v chytrém telefonu (prvenství rozhodně patří procesoru a displeji), ale každé zlepšení energetické účinnosti je vítané.

Kromě toho jsou nové paměťové moduly doslova miniaturní. Samsung uvádí, že mají tloušťku pouhý 1 milimetr a maximální rozměry 13 milimetrů na délku a 11 milimetrů na šířku pro 1TB modul. Tak obrovské úložiště ve velmi kompaktním balení zajišťuje, že uvnitř omezeného prostoru zařízení zbude více místa pro další komponenty. Budou také použitelné v nositelné elektronice, jako jsou například chytré hodinky.

Měli byste upgradovat na UFS 4.0?

Pokud si chcete pořídit telefon se systémem UFS 4.0, nebudete muset čekat dlouho. Řada tento týden představených telefonů Samsung Galaxy S23 jej již nabízí a ostatní nezůstanou pozadu. Pravděpodobně bude mít tento typ interní paměti téměř každá letošní vlajková loď.

Samsung Galaxy Buds2

Pokud jde o to, zda byste měli upgradovat jen kvůli UFS 4.0, odpověď je téměř jistě záporná. I když lze vylepšení označit jako podstatná, v praxi nebudou tak znatelná. Pokud se rychlost načítání hry sníží z pěti na čtyři sekundy, patrně to většině zákazníků nebude stát za to, aby zaplatili několik tisíc korun za upgrade.

UFS 4.0 najdete v nejnovějších telefonech Samsung Galaxy S23
UFS 4.0 najdete v nejnovějších telefonech Samsung Galaxy S23

Ve výsledku je UFS 4.0 jedním z vylepšení, které při pořízení aktuálních vlajkových lodí určitě oceníte. Spolu s dalšími komponentami, jako jsou například nejnovější procesory či větší operační paměti, přinese zlepšení výkonu, které zaručeně pocítíte.

Berete při nákupu nového telefonu v potaz typ a verzi interního úložiště?

Zdroj: xda-developers.com.

3 (ne)známé produkty Xiaomi: sluchátka, USB-C kabel a klimatizace
3 (ne)známé produkty Xiaomi: sluchátka, USB-C kabel a klimatizace

Máme tu poslední únorový pátek, a jak je na našem blogu zvykem, budeme se věnovat zajímavým produktům Xiaomi. Dnes to Číst dál...

Redmi přejmenuje řadu Note 12, tvrdí ředitel značky
Redmi Note - přejmenování řady - náhled

V loňském roce uvedla společnost Xiaomi na trh řadu Redmi Note Pro 11, včetně modelu Pro. Zejména právě Pro verze Číst dál...

Xiaomi a LTE: Kombinace, která nedá mnohým spát

Mnozí uživatelé se při nákupu smartphonu rozhodují i podle toho, zda podporuje nejrychlejší datové připojení. Xiaomi a LTE je příběh Číst dál...

Servis XM.cz

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x