MIUI 13 – tipy a triky: proč a jak zapnout rozšíření operační paměti?

Virtuální paměť RAM, dynamická paměť RAM či rozšíření operační paměti – pod těmito názvy se skrývá funkce, kterou vám podrobně představíme v tomto článku. V telefonech s Androidem se objevila relativně nedávno (nejedná se tedy o specialitu MIUI 13), ale ve světě počítačů existuje spoustu let. Skoro jistě jste ji používali, jen o tom možná nevíte.

Proč a jak zapnout rozšíření operační paměti?
Proč a jak zapnout rozšíření operační paměti?

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI. Toto uživatelské prostředí najdete na všech nových modelech telefonů, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších zařízeních.

Operační a interní paměť

Abychom si udělali pořádek v termínech, pojďme se nejprve podívat na to, jaký je rozdíl mezi interní a operační pamětí mobilního telefonu. Nejzásadnější faktor, kterým se tyto typy pamětí odlišují, je uchovávání dat.

Zatímco v interní paměti data zůstanou i po vypnutí a restartu telefonu, operační paměť se v takovém případě kompletně vymaže. Interní paměť, označovaná také jako interní úložiště, tak slouží k ukládání aplikací, jejich nastavení a dat. Naproti tomu do operační paměti se aplikace načítají při svém spuštění, běží v ní a po ukončení jsou z operační paměti odstraněny.

Proč se aplikace nespouštějí v interní paměti? Důvod je poměrně prostý: operační paměť (RAM) je výrazně rychlejší. Pokud by se k běhu aplikací používala interní paměť, byly by nepředstavitelně pomalé. Kromě toho interní paměť není koncipována na časté přepisy, které jsou při běhu aplikací nezbytné.

Proč se tedy operační paměť nepoužívá k ukládání aplikací a jejich dat, když je tak bleskově rychlá? I zde jsou pro to dobré důvody. Zásadním faktem je, že se její obsah při výpadku napájení smaže, a to byste asi nechtěli po každém vypnutí telefonu znovu instalovat a nastavovat všechny aplikace. Dalším důvodem je výrazně vyšší cena – proto dnešní vlajkové lodě bez problémů nabízejí 256 a více GB interní, ale jen 8 až 12 GB operační paměti.

Proč chtít větší operační paměť?

Když to hodně zjednodušíme, tak budeme moci říci, že čím více máte v telefonu operační paměti, tím více (náročnějších) aplikací v něm budete moci současně spustit. V RAM přitom neběží jen programy, které ručně spustíte jako uživatel, ale také operační systém a veškeré s ním související služby.

Na rozdíl od desktopového operačního systému Windows na Androidu neplatí, že čím více volné operační paměti je k dispozici, tím rychleji systém a aplikace poběží. Do jisté míry je tomu právě naopak – pokud systém drží nějakou aplikaci v RAM (kde pochopitelně zabírá místo), pak tato aplikace v případě opětovného vyvolání uživatelem naběhne mnohem rychleji, než kdyby ji systém musel znovu načítat z interního úložiště.

Na velikost operační a interní paměti berte ohled už při výběru nového telefonu. Na rozdíl od počítačů nebo notebooků totiž nelze v mobilních telefonech paměť přidat ani vyměnit. Pokud si koupíte mobil se 4 GB RAM, budete je mít už navždy.

Co je virtuální operační paměť?

Virtuální operační paměť je termín, který známe ze světa počítačů již od padesátých let minulého století. Hojně se používala (a stále se používá) v operačních systémech Windows, které k jejímu provozování využívají pevný disk.

Xiaomi Mi Band 7

Hodně zjednodušeně řečeno: pokud počítači začne docházet operační paměť – například když spustíte více náročných aplikací najednou – odloží si systém část v ní uložených dat do souboru na pevném disku. Odsud je pak v případě potřeby opět načítá. Soubor, který takto de facto rozšiřuje RAM, označujeme jako stránkovací či swapovací.

Virtuální paměť v operačním systému Windows 10
Virtuální paměť v operačním systému Windows 10

Podobně, jako je v mobilech interní paměť pomalejší než paměť operační, je i pevný disk počítače výrazně pomalejší než RAM. Pokud tedy dojde ke značnému využívání virtuální paměti na pevném disku, může to způsobit (často i citelné) zpomalení odezvy. Vždy je proto lepší mít co možná nejvíce fyzické operační paměti, aby systém nemusel takzvaně „swapovat“, tedy odkládat data na pomalý disk.

K čemu je rozšíření operační paměti na mobilu?

Jak jsme uvedli výše, operační ani interní paměť v telefonu nelze – na rozdíl od počítače – navyšovat ani měnit. Pokud to ale váš telefon umožňuje, můžete využít virtuální rozšíření operační paměti. V takovém případě se část interního úložiště alokuje a „připojí“ k fyzické RAM.

Zjednodušeně řečeno: virtuální paměť RAM je funkce, při které se část interního úložiště telefonu použije jako dodatečná či doplňková operační paměť, čímž se efektivně zvýší celkové množství paměti RAM v chytrém telefonu.

Proč byste si tuto funkci měli aktivovat? Představte si, že na telefonu postupně spustíte deset aplikací. Když se velikost volné operační paměti začne blížit určitému limitu, začne operační systém ukončovat některé aplikace na pozadí – nejčastěji ty s nejnižší prioritou, o kterých si „myslí“, že je nepoužíváte. Bohužel si to často „myslí“ špatně a ukončí i aplikace, které potřebujete nechat běžet.

Pokud má telefon více operační paměti – fyzické i virtuální – pak dojde k ukončování aplikací později. To je žádoucí stav. Data, která se do nevejdou RAM, systém prostě zapíše do alokovaného prostoru v interním úložišti, odkud si je v případě potřeby opět načte.

Do virtuální paměti bývají v systému Android přesouvány pouze méně důležité aplikace, zatímco náročnější úlohy budou vždy ponechány ve fyzické operační paměti, která jim může poskytnout podstatně lepší výkon. Například hry vždy poběží v RAM, proto aktivace rozšíření operační paměti žádným způsobem nezvýší herní výkon.

Proč rozšíření operační paměti přichází až nyní?

Jak bylo řečeno výše, technologie virtuální operační paměti není nová. Již přibližně sedmdesát let se s ní setkáváme v počítačích. Je to tedy poměrně stará technologie. Své uplatnění v mobilech našla v okamžiku, kdy uživatelé začali potřebovat více paměti RAM, protože používají stále náročnější aplikace a hry.

Ještě před několika lety bohatě stačily 4 GB RAM, ale dnešní aplikace jsou mnohem větší a náročnější na zdroje. Protože přidání paměti RAM hardwarovou cestou je zcela nemožné, je virtuální RAM v podstatě jediným dostupným východiskem, jak uživatelům nabídnout více paměti bez dalších nákladů.

Ačkoli v implementaci není žádný rozdíl, nejvíce budou virtuální paměť RAM využívat telefony s menší operační pamětí, což jsou obvykle levná zařízení. Na mnoho zařízení přišla funkce rozšíření operační paměti jako součást OTA aktualizace.

Xiaomi Mi Band 7

Jak zapnout rozšíření operační paměti?

Pokud váš telefon Xiaomi, Redmi či Poco s grafickou nadstavbou MIUI podporuje funkci rozšíření operační paměti, můžete si ji aktivovat následujícím způsobem:

 1. Otevřete systémové Nastavení.
 2. Přejděte do sekce Další nastavení.
 3. Pokračujte do Rozšíření paměti.
 4. Aktivujte přepínač Rozšíření paměti.
 5. Restartujte telefon.

Další díly seriálu MIUI 13 – tipy a triky

 1. Zamykací obrazovka a její nastavení
 2. Baterie, spořič a optimalizované nabíjení
 3. Domovská obrazovka a její možnosti – 4. díl
 4. Domovská obrazovka a její možnosti – 3. díl
 5. Domovská obrazovka a její možnosti – 2. díl
 6. Domovská obrazovka a její možnosti – 1. díl
 7. Jak na bezdrátový přenos souborů?
 8. Přenos souborů z mobilu do počítače kabelem
 9. Jak pořídit a sdílet snímek obrazovky?
 10. Co dělat s hláškou „This device is locked“?
 11. Co je režim Fastboot a jak se z něj dostat?
 12. Tajné kódy pro vstup do skrytých nastavení
 13. Jak na aktualizace MIUI a Androidu?
 14. Jak dostat Dynamic Island z iPhonů na Android?
 15. Jak skrýt ikonu NFC z oznámení?
 16. SMS zprávy a možnosti jejich nastavení
 17. Jak na nahrávání telefonních hovorů?
 18. Jak nastavit a používat dualSIM telefon?
 19. Jak nastavit aplikaci, aby ji systém neukončil?
 20. Jak nastavit a používat přenosný hotspot?
 21. Jak nastavit telefon na zahraniční roaming?
 22. Témata aneb Jak snadno změnit vzhled MIUI
 23. Jak číst a psát SMS z počítače?
 24. Co dělat, když se po připojení k Wi-Fi v letadle nelze připojit k Wi-Fi?
 25. Aktivní displej (Always on Display; AoD)
 26. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 3. díl
 27. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 2. díl
 28. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 1. díl
 29. Jak ručně aktualizovat MIUI a/nebo Android?
 30. Jak poznat, zda máte evropskou, nebo globální verzi telefonu?
 31. Jak instalovat aplikace z neznámých zdrojů?
 32. Jak nastavit a omezit přístup aplikací k poloze?
 33. Proč a jak zapnout rozšíření operační paměti?
 34. Jak upravit MIUI, aby vypadalo jako iOS z iPhonů?
 35. Zkuste nové widgety z MIUI 13 i na starším telefonu
 36. Postranní lišta a možnosti jejího nastavení

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 13 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 17. května.

Využíváte rozšíření operační paměti na svém telefonu?

MIUI 11 – tipy a triky: jak obnovit telefon do továrního nastavení?
MIUI 11 – tipy a triky

Máme tu úterý, což na našem blogu XM.cz znamená, že vám přinášíme várku tipů a triků pro MIUI 11. Ve Číst dál...

Které telefony dostaly ve 31. týdnu aktualizace MIUI či Androidu?
Které telefony dostaly ve 31. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?

Máme tu pondělí, a to na našem blogu již tradičně znamená, že se podíváme na to, které telefony dostaly v Číst dál...

MIUI 11: nejdůležitější novinky, které Xiaomi přinese v nové verzi
MIUI 11: nejdůležitější novinky, které Xiaomi přinese v nové verzi

V úterý 27. září proběhla v Pekingu tisková konference, na které Xiaomi představilo nejen dva nové telefony (Mi 9 Pro Číst dál...

Samsung Galaxy Buds2

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tom
Tom
1 rok před

Na X3 NFC pouze 1gb navíc asi kvůli paměti 64gb

Milan
Milan
1 rok před

Dobry den.
Pride mi, ze cast “problemov” je z dovodu neoptimalizacie softver vs. hardver. Doba je rychla, nie je na to cas, valia sa nove modely.
Ale nazad k teme. Mam Redmi Note 10 Pro s 8GB RAM a 128GB uloziskom. Virtualna pamat 3GB mi pribudla uz pred viacero mesiacmi a ked som si to vsimol, vypol som ju. Tych 8GB som si zatial nikdy nevsimol, ze by som ich mal nejak vyuzitych, napr. hry vsak vobec nehram. Zrejme od nejakej nedavnej aktualizacie? vsak pocitujem “nesvar”, ked mi system ocividne sam vyhadzuje spustene aplikacie, hoci ich mam povoleneaj automaticky spustane na starte, vypnutu optimalizaciu setrenia energie a “zamknute okno aplikacie”, aby ju system teda neukoncoval a prosto povolene pri nej vsetko, co sa da. Napriek tomu ju pravidelne “nenajdem” spustenu, niekedy staci tusim len par minut nebyt na mobile a po zapnuti sa aplikacia spusta nanovo. Pouzivam Samsung prehliadac, ale robi to nielen na nej, mam zapnuty trebars ten prehliadac, spravcu suborov, nejaku dalsiu aplikaciu a po nejakej neaktivite tam uz nie je spustena ani jedna, ked mobil opat rozsvietim. Reset do tovarenskeho nastavenia pre mna momentalne neprichadza v uvahu, takze bohuzial tato osvedcena rada nie, ale inak som ochotny skusit ine, ak ma niekto tip. Napadlo mi este vypnut optimalizaciu MIUI, ale to som nemal ani predtym a – nebude to mat vplyv na skratenie vydrze mobilu? Takze toto jedine som zatial neskusal.
Prave som si dal aktualizaciu MIUI-V13.0.9.0.SKFEUXM, tak uvidim, ci nieco uvidim, kedze sa jedna o aktualizaciu bezpecnostnu. :-/

Tom
Tom
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Můžu potvrdit na 12.5 enhanced, ukončuje i aplikace které mám zamknuté

Milan
Milan
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Hm a prave pozeram, ze v mobile uz (neviem odkedy) nemam ani vo vyvojarskych nastaveniach dostupne tlacidlo MIUI optimalizacie, takze ani toto nevyskusam.

A system sa samozrejme sprava rovnako aj po tej bezp. aktualizacii, ako som vyssie pisal.

david
david
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

mam tel redmi devet note a mam ho zamklej pres tel cislo moje pani stratila sim kartu a tet mi to nejde otevrit a cislo si nepamatujeme

Jardavera
Jardavera
1 rok před

Tož Karle, pěkně jsi to vysvětlil!

12
0
Napište nám svůj komentář!x