MIUI 13 – tipy a triky: aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 3. díl

Již dvakrát jsme se věnovali aplikaci Fotoaparát, kterou najdete předinstalovanou v telefonech Xiaomi s grafickou nadstavbou MIUI. V prvním díle jsme vám přiblížili její základní uživatelské rozhraní, v pokračování z minulého týdne jsme prošli položky v postranní nabídce. Dnes se podíváme na nastavení aplikace Fotoaparát.

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 13. Toto uživatelské prostředí najdete na všech nových modelech telefonů, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších zařízeních.

Jak se dostat do nastavení aplikace Fotoaparát?

Do nastavení aplikace Fotoaparát se dostanete následujícím způsobem:

 1. Otevřete aplikaci Fotoaparát.
 2. Klepněte na tlačítko se třemi čárkami v levém horním rohu.
 3. Přejděte do Nastavení klepnutím na tlačítko s ozubeným kolečkem.

Jak vypnout zvuk při pořízení snímku?

Fotoaparát při pořizování snímků vydává zvuk, připomínající zvuk závěrky na klasických foťácích. V některých situacích však může být vydávání tohoto zvuku nežádoucí. Ne, rozhodně vás nenabádáme, ať fotíte tam, kde se to nesmí! Ale za určitých okolností se může hodit, aby byl foťák během své činnosti zticha.

V tomto případě je postup velmi jednoduchý – stačí přejít do nastavení fotoaparátu (vizte předchozí kapitola) a deaktivovat přepínač Zvuk závěrky. Pokud je přepínač modrý, bude aplikace vydávat zvuk, jestliže je šedý, pak aplikace při pořizování snímku zvuk vydávat nebude.

Jak nastavit vodoznak?

Do fotografií lze automaticky vkládat vodoznak, který může, kromě informace o modelu telefonu, obsahovat i krátký text. Případně lze do snímků také vkládat datum a čas jejich pořízení. V praxi to můžete vidět na následující fotografii.

Fotografie z aplikace Fotoaparát se všemi vodoznaky
Fotografie z aplikace Fotoaparát se všemi vodoznaky

Jak tedy vodoznak nastavit? Stačí v Nastavení aplikace Fotoaparát přejít do sekce Vodoznak. Zde jsou k dispozici dva přepínače a možnost definovat si vlastní vodoznak, obsahující krátký text.

 • Přidat časový údaj na fotku – v tomto případě bude přímo do snímků vloženo datum a čas jejich pořízení.
 • Vodoznak zařízení – tento přepínač vloží do každé fotografie název a typ telefonu, kterým byla pořízena.
 • Vlastní vodoznak – do fotografií lze také vkládat krátký text (maximálně 14 znaků). Vlastní vodoznak však lze používat pouze v případě, kdy je povolený vodoznak zařízení.

K čemu je dobrý automatický noční režim?

V nastavení naleznete také přepínač Automatický noční režim. Z jeho názvu v podstatě docela přesně vyplývá, co dělá: pokud podmínky fotografované scény odpovídají nočnímu snímku, přepne se fotoaparát automaticky do nočního režimu, který zachytí více detailů a lépe podá světla a stíny.

Chcete-li mít kontrolu nad tím, kdy se při focení použije noční režim, pak doporučujeme tuto volbu deaktivovat. Noční režim pak můžete aktivovat přes volič režimů, který jsme si popsali v prvním díle článků o aplikaci Fotoaparát.

Jak změnit barvy aplikace Fotoaparát?

Ve výchozím nastavení přichází aplikace Fotoaparát s kombinací černé barvy se žlutými prvky. Pokud se vám toto provedení nelíbí, můžete si v nastavení zvolit jinou barevnou kombinaci – na výběr je z pěti barev.

Poco F3
 1. Přejděte do Nastavení Fotoaparátu (vizte první kapitola).
 2. Pokračujte do sekce Přizpůsobit.
 3. Otevřete Barvy.
 4. Zvolte jednu z nabízených barev.
 5. Klepněte na tlačítko Použít.

Jak si nastavit nabídku režimů aplikace Fotoaparát

V první kapitole jsme probírali základní uživatelské rozhraní aplikace. V její pravé části je možné přepínat mezi různými režimy – například pořizování fotek, natáčení videí, noční focení, zpomalené video a mnoho dalších.

Je více než jasné, že některé režimy budete používat častěji než jiné, takže se může hodit, když budou více po ruce. Méně používané režimy pak mohou být schované v nabídce Více, odkud je můžete kdykoli vyvolat. To, jaké režimy budete mít dostupné v nabídce, a které budou v sekci Více, můžete (včetně jejich pořadí) ovlivnit v nastavení.

 1. Přejděte do Nastavení Fotoaparátu (vizte první kapitola).
 2. Pokračujte do sekce Přizpůsobit.
 3. Otevřete Rozložení funkcí.
 4. Tím se ocitnete v nabídce, ve které přetahováním ikonek můžete změnit pořadí režimů i to, zda budou zobrazené v základní nabídce (tj. Úvodní obrazovka v horní části), nebo v sekci Více (tj. Další funkce ve spodní části).
 5. Svou volbu potvrďte klepnutím na tlačítko s „fajfkou“ v pravém horním rohu.

Další díly seriálu MIUI 13 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 13 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 5. července.

Bazar XM.cz

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x