MIUI 13 – tipy a triky: aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 1. díl
Součástí základní softwarové výbavy telefonů Xiaomi, Redmi a Poco je pochopitelně aplikace Fotoaparát. V tomto a následujícím díle tipů a triků pro MIUI 13 se podíváme na její uživatelské rozhraní a možnosti nastavení.
Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 13. Toto uživatelské prostředí najdete na všech nových modelech telefonů, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších zařízeních.
Rozhraní aplikace Fotoaparát
Uživatelské rozhraní aplikace Fotoaparát se v průběhu let postupně rozšiřovalo spolu s tím, jak přibývaly nové funkce a schopnosti. Aktuálně sestává z pěti vertikálně orientovaných sekcí, které si postupně projdeme v samostatných kapitolách.

Panel rychlých voleb
Jako první zleva máme panel rychlých voleb. Z větší části slouží k nastavení základních parametrů, jako je například režim blesku, HDR a další funkce. Úplně nahoře je tlačítko pro vstup do nastavení a přístup k některým funkcím, kterým se budeme věnovat v příštím díle.

Druhé shora je tlačítko vyvolání funkce Google Lens. Funguje tak, že telefonem pořídíte snímek a aplikace vám pomocí vyhledávače Google najde nejpodobnější obrázky. K čemu je to dobré? Například k identifikaci objektů. My jsme takto odhalili, kde se nachází architektonicky zajímavý kostel, který jsme viděli v seriálu. Jednoduše jsme ho vyfotili z obrazovky a Google nám našel všechny podobné.

Dále tu máme tlačítko pro aplikaci grafického filtru nebo zkrášlení. Po jeho aktivaci si po pravé straně obrazovky zvolíte, zda chcete aplikovat grafický filtr, nebo provést zkrášlení. Zkrášlení nedoporučujeme používat – dokáže sice vyhladit pleť a zvýraznit rysy tváře, avšak snímky vypadají často velmi nepřirozeně. Z hlediska filtrů je na vás, zda v nich naleznete zalíbení a budete-li je chtít používat.

Dostáváme se ke třem tlačítkům přímo ovlivňujícím chování fotoaparátu. To s písmenky AI zapíná a vypíná umělou inteligenci, která by měla pomoci provést optimální nastavení foťáku podle aktuálně fotografované scény. V praxi doporučujeme tuto funkci spíše nevyužívat – často je přemotivovaná a produkuje snímky s přehnaně živými barvami.

Další tlačítko s písmenky HDR ovlivňuje nastavení režimu vysokého dynamického rozsahu. Zjednodušeně řečeno: HDR se hodí zejména (ale nejen) pro fotografování scén s velmi jasnými místy, ale současně i zastíněnými či tmavými oblastmi. K dispozici jsou tři režimy: vypnutí HDR, automatická aktivace, pokud fotoaparát vyhodnotí podmínky jako vhodné, a permanentně zapnuté HDR. Tato funkce funguje na telefonech Xiaomi, Redmi i Poco velmi dobře, takže doporučujeme mít aktivní automatický režim.

Posledním tlačítkem můžete nastavit režim blesku. Optimální je používat automatické nastavení, kdy o použití blesku rozhoduje fotoaparát. Jsou tu ale také možnosti vynuceného blesku, permanentního světla, nebo naopak úplného zákazu použití blesku.

Náhled fotografované scény
Největší část okna aplikace Fotoaparát pochopitelně zabírá náhled fotografované scény. Klepnutím na vybraný objekt můžete ovlivnit zaostření, což se může hodit zejména v nejrůznějších atypických situacích – například pokud chcete ostřit na objekt v pozadí, zatímco objekt v popředí má být rozostřený.

Gestem štípnutí či roztažení prstů na obrazovce lze ovládat přiblížení neboli zoom. Většina telefonů má však pouze digitální zoom, což znamená, že softwarově ořízne a zvětší prostřední část obrázku pořízeného snímačem. V praxi často lepšího výsledku dosáhnete, když snímek oříznete a zvětšíte v nějakém fotografickém editoru na počítači.
Přepínání mezi fotoaparáty
Zpravidla při pravém okraji náhledu fotografované scény najdete relativně nenápadné tečky. Ty slouží k přepínání mezi fotoaparáty telefonu. Většina dnešních mobilů je vybavena dvěma a více foťáky – kromě klasického například širokoúhlým, makro fotoaparátem či teleobjektivem.

Aktuálně zvolený fotoaparát je indikován textovým popiskem. 0,6× značí použití širokoúhlého foťáku, 1× výchozího a 2× (a více) využití přiblížení (ve většině případů jen digitálního, spíše výjimečně pak optického zoomu).
Pokud je váš telefon vybaven makro fotoaparátem, pak na něj můžete přepnout přes tlačítko se třemi čárkami v levém horním rohu a následnou volbou Makro, respektive Super makro. Stejným způsobem se pak funkce makro snímků vypíná.
Volba režimu aplikace Fotoaparát
Vpravo od náhledu snímku je k dispozici přepínání mezi režimy fotoaparátu. Kromě fotografování a natáčení videí zde bývají i další možnosti, jako je například režim PRO, focení v původním rozlišení fotografického čipu, noční mód a další. Další možnosti pak najdete v sekci Více.

Můžete si vybrat, které režimy (a v jakém pořadí) budete mít dostupné v postranní nabídce aplikace Fotoaparát, a které až v sekci Více. Stačí v sekci Více klepnou na tlačítko Upravit a následně stačí přetahovat ikony režimů na příslušné pozice.

Tři kruhová tlačítka vpravo
Po pravé straně rozhraní najdete tři kruhová tlačítka. To horní s rotujícími šipkami slouží k přepínání mezi předním a zadním fotoaparátem telefonu. Role druhého tlačítka – spouště – se mění podle toho, jaký režim právě používáte. Ve výchozím stavu slouží k pořízení snímku, nebo zahájení natáčení videa. Poslední tlačítko slouží jako náhled posledního pořízeného snímku, jež se po klepnutí zobrazí v aplikaci Galerie.
To je z hlediska základního uživatelského rozhraní aplikace Fotoaparát pro tuto chvíli vše. V příštím pokračování, které je naplánováno na další úterý, půjdeme více do hloubky a podíváme se na nejrůznější více či méně skryté možnosti a nastavení.
Další díly seriálu MIUI 13 – tipy a triky
- Zamykací obrazovka a její nastavení
- Baterie, spořič a optimalizované nabíjení
- Domovská obrazovka a její možnosti – 4. díl
- Domovská obrazovka a její možnosti – 3. díl
- Domovská obrazovka a její možnosti – 2. díl
- Domovská obrazovka a její možnosti – 1. díl
- Jak na bezdrátový přenos souborů?
- Přenos souborů z mobilu do počítače kabelem
- Jak pořídit a sdílet snímek obrazovky?
- Co dělat s hláškou „This device is locked“?
- Co je režim Fastboot a jak se z něj dostat?
- Tajné kódy pro vstup do skrytých nastavení
- Jak na aktualizace MIUI a Androidu?
- Jak dostat Dynamic Island z iPhonů na Android?
- Jak skrýt ikonu NFC z oznámení?
- SMS zprávy a možnosti jejich nastavení
- Jak na nahrávání telefonních hovorů?
- Jak nastavit a používat dualSIM telefon?
- Jak nastavit aplikaci, aby ji systém neukončil?
- Jak nastavit a používat přenosný hotspot?
- Jak nastavit telefon na zahraniční roaming?
- Témata aneb Jak snadno změnit vzhled MIUI
- Jak číst a psát SMS z počítače?
- Co dělat, když se po připojení k Wi-Fi v letadle nelze připojit k Wi-Fi?
- Aktivní displej (Always on Display; AoD)
- Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 3. díl
- Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 2. díl
- Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 1. díl
- Jak ručně aktualizovat MIUI a/nebo Android?
- Jak poznat, zda máte evropskou, nebo globální verzi telefonu?
- Jak instalovat aplikace z neznámých zdrojů?
- Jak nastavit a omezit přístup aplikací k poloze?
- Proč a jak zapnout rozšíření operační paměti?
- Jak upravit MIUI, aby vypadalo jako iOS z iPhonů?
- Zkuste nové widgety z MIUI 13 i na starším telefonu
- Postranní lišta a možnosti jejího nastavení
To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 13 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 21. června.
U redmi note 9 t nevím jak mám přepínat fotoaparáty
Dobrý den,
Redmi Note 9T má jen hlavní a makro fotoaparát. Na makro přepněte tak, že klepnete na nabídku pro vyvolání dalších možností (oranžový čtvereček) a zvolíte možnost Makro.

Na přední fotoaparát a zpět přepněte tlačítkem nad tlačítkem spouště (červené kolečko).
Přeji hezký den.
Karel Kilián