MIUI tipy a triky

MIUI 13 – tipy a triky: Jak nastavit telefon na zahraniční roaming?

Polovina prázdnin je za námi, nicméně zůstat ve spojení při cestách do zahraničí může být důležité i v průběhu celého roku. Proto se dnes podíváme na to, jak nastavit telefon na zahraniční roaming, abyste mohli telefonovat, přijímat a odesílat zprávy i datovat.

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 12 a MIUI 12.5. Tyto verze najdete nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Volání a SMS ze zahraničí

Ještě předtím, než se vydáte do zahraničí, doporučujeme zkontrolovat, zda máte u svého operátora povolený roaming. Můžete to zjistit v aplikaci (každý operátor má svou, takže bohužel nemůžeme poskytnout konkrétní postup), na infolince nebo na kterékoli pobočce.

Z hlediska cen je zásadní, zda cestujete s českým telefonním číslem do země Evropské unie, nebo mimo ni. V zemích EU totiž platí takzvaný evropský roaming, v jehož rámci neplatíte žádné zvláštní poplatky nad rámec sazeb, které vám operátor účtuje ve vašem domovském státě.

V zemích EU platí takzvaný evropský roaming
V zemích EU platí takzvaný evropský roaming

Volat, posílat SMS i datovat tak budete za stejné ceny, jako doma. Totéž platí pro příchozí hovory a textové zprávy – ani za ně nebudete nic platit. Všechny hovory a textové zprávy nad rámec vaší smlouvy budou účtovány za stejné sazby jako v domovské zemi.

V případě zemí mimo EU však počítejte s výrazně vyššími cenami za odchozí hovory, SMS i MMS. Platit v takovém případě budete i za příchozí hovor. Například u T-Mobilu stojí z Egypta jedna SMS skoro 10 Kč, minuta odchozího hovoru (tj. voláte vy) 35 Kč a minuta příchozího hovoru (tj. někdo volá vám) 18 Kč.

Datový roaming v zahraničí

Pokud hodláte v zahraničí využívat připojení k internetu, musíte si zapnout datový roaming. Ten se aktivuje zvlášť, nezávisle na roamingu pro hovory a zprávy. Opět si ho můžete aktivovat v aplikaci vašeho operátora, prostřednictvím speciální SMS s požadavkem, přes infolinku či na pobočce. Datový roaming je navíc nutné povolit i v telefonu – jak na to vám ukážeme v poslední kapitole tohoto článku.

Z hlediska cen opět záleží na tom, v jaké zemi se budete pohybovat. Pokud jde o území Evropské unie, pak zde platí evropský datový roaming. To znamená, že mobilní data vám budou účtována dle vašeho tarifu. Jestliže tedy máte předplacený určitý objem dat, můžete ho bez jakýchkoli doplatků čerpat i v zahraničí.

Jak nastavit telefon na zahraniční roaming?
Jak nastavit telefon na zahraniční roaming?

Pokud platíte za 1 GB dat méně než ekvivalent 2 eur, může váš mobilní operátor během roamingu uplatnit limit objemu přenesených dat. Jestliže máte smlouvu na omezené množství mobilních dat, platí tento limit i během vašeho cestování po EU, a to bez dalších nákladů, takže množství dat uvedené ve smlouvě je pak vaším limitem i během roamingu.

Pokud máte neomezená data, musí vám operátor v rámci roamingu poskytnout velký objem dat – aktuálně odpovídá limit ceně měsíčního paušálu v eurech (tj. např. pokud platíte 500 Kč/měsíc, je to 20 eur, takže máte 20 GB dat).

Phillips OneBlade

Mimo státy Evropské unie je ale opět všechno jinak. Platí zde ceny stanovené operátory, a ty jsou mnohonásobně vyšší. Například u T-Mobilu zaplatíte v Egyptě za 1 MB (ano, opravdu je správně jeden jediný megabajt) neuvěřitelných 75 Kč. K dispozici jsou (často výhodnější) datové balíčky.

Na co si dát pozor?

Obzvláště nebezpečné je z hlediska cen pohraničí zemí Evropské unie sousedících s nečlenskými státy. Ve výchozím stavu se totiž telefon připojuje k nejsilnější síti roamingového partnera. Pokud se tak například během dovolené v Rakousku, Itálii, Německu či Francii připojí do sítě švýcarského operátora, budete platit mnohonásobně vyšší roamingové ceny pro tuto zónu.

V oblastech hraničících se zeměmi mimo EU, do kterých může zasahovat signál neevropského mobilního operátora, tedy doporučujeme vybírat síť, do které se telefon připojí, ručně. To můžete provést následovně:

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Přejděte do sekce SIM karty a mobilní sítě.
 3. Otevřete příslušnou SIM kartu.
 4. Jděte do Mobilní sítě.
 5. Deaktivujte možnost Vybírat síť automaticky.
 6. Vyčkejte na načtení dostupných sítí.
 7. Klepnutím se připojte k síti operátora, poskytujícího služby v rámci země EU.

Při cestách do zahraničí, zejména v turisticky atraktivních lokalitách, je nutné počítat s možným přetížením sítě. Na tento problém narazili v uplynulých letech uživatelé na některých místech v Chorvatsku, když se jejich telefony nebyly schopné připojit k síti operátora. V takovém případě lze doporučit pouze trpělivost a zkoušet připojení opakovaně.

Jak povolit datový roaming v telefonu?

Jak jsme uvedli výše, datový roaming je nutné povolit nejen u operátora, ale také v telefonu. Pokud se budete pohybovat výhradně v rámci EU, pak to určitě udělejte. V ostatních zemích však doporučujeme nejprve zkontrolovat ceny a případně pořídit zvýhodněný datový balíček. Pokud si nedáte pozor a telefon například v Egyptě stáhne 100 MB velkou aktualizaci, zaplatíte za ni 7500 Kč.

Jak povolit datový roaming v telefonu?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce SIM karty a mobilní sítě.
 3. Přejděte do Rozšířená nastavení.
 4. Otevřete Datový roaming.
 5. Klepněte na Mezinárodní roaming.
 6. Vyberte možnost Vždy.
 7. Pokud chcete, můžete si v sekci Nastavit denní datový limit při roamingu nastavit omezení objemu přenesených dat.

Další díly seriálu MIUI 13 – tipy a triky

 1. Zamykací obrazovka a její nastavení
 2. Baterie, spořič a optimalizované nabíjení
 3. Domovská obrazovka a její možnosti – 4. díl
 4. Domovská obrazovka a její možnosti – 3. díl
 5. Domovská obrazovka a její možnosti – 2. díl
 6. Domovská obrazovka a její možnosti – 1. díl
 7. Jak na bezdrátový přenos souborů?
 8. Přenos souborů z mobilu do počítače kabelem
 9. Jak pořídit a sdílet snímek obrazovky?
 10. Co dělat s hláškou „This device is locked“?
 11. Co je režim Fastboot a jak se z něj dostat?
 12. Tajné kódy pro vstup do skrytých nastavení
 13. Jak na aktualizace MIUI a Androidu?
 14. Jak dostat Dynamic Island z iPhonů na Android?
 15. Jak skrýt ikonu NFC z oznámení?
 16. SMS zprávy a možnosti jejich nastavení
 17. Jak na nahrávání telefonních hovorů?
 18. Jak nastavit a používat dualSIM telefon?
 19. Jak nastavit aplikaci, aby ji systém neukončil?
 20. Jak nastavit a používat přenosný hotspot?
 21. Jak nastavit telefon na zahraniční roaming?
 22. Témata aneb Jak snadno změnit vzhled MIUI
 23. Jak číst a psát SMS z počítače?
 24. Co dělat, když se po připojení k Wi-Fi v letadle nelze připojit k Wi-Fi?
 25. Aktivní displej (Always on Display; AoD)
 26. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 3. díl
 27. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 2. díl
 28. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 1. díl
 29. Jak ručně aktualizovat MIUI a/nebo Android?
 30. Jak poznat, zda máte evropskou, nebo globální verzi telefonu?
 31. Jak instalovat aplikace z neznámých zdrojů?
 32. Jak nastavit a omezit přístup aplikací k poloze?
 33. Proč a jak zapnout rozšíření operační paměti?
 34. Jak upravit MIUI, aby vypadalo jako iOS z iPhonů?
 35. Zkuste nové widgety z MIUI 13 i na starším telefonu
 36. Postranní lišta a možnosti jejího nastavení

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 13 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 16. srpna.

Xiaomi 14

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x