MIUI 13 – tipy a triky: aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 2. díl

Minulý týden jsme si prošli základní prvky uživatelského rozhraní aplikace Fotoaparát z telefonů Xiaomi, Redmi a Poco. V tomto pokračování se podíváme na položky, jež nejsou na první pohled tak vidět, ale přesto mohou být velice zásadní.

MIUI 13 – tipy a triky: aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 2. díl
MIUI 13 – tipy a triky: aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 2. díl

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 13. Toto uživatelské prostředí najdete na všech nových modelech telefonů, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších zařízeních.

Poměr stran fotografie

Fotografie mohou mít různé poměry šířky a výšky stran. Tradiční je poměr 4:3, s nástupem širokoúhlých monitorů se postupně prosadil i „filmový“ 16:9. Naopak Instagram primárně sází na čtvercové fotky s poměrem stran 1:1.

Poměr stran fotografie můžete zvolit pomocí přepínače, který se zobrazí po stisknutí tlačítka se třemi čárkami v levém horním rohu. Zpravidla bývají na výběr čtyři možnosti: 1:1, 3:4, 9:16 a Full. Stačí si jen vybrat a hned můžete začít fotit.

Volba poměru stran
Volba poměru stran

Pozor ale na jednu věc: nastavení poměru stran fotografie probíhá softwarovým ořezáním. To znamená, že aplikace použije jen určité body snímače, zatímco zbytek zahodí. Pokud tedy umíte pracovat s grafickým editorem, pak dává větší smysl pořídit fotku v nativním rozlišení a následně ji oříznout. Budete si tak moci lépe zvolit, co má a nemá být na fotce vidět.

Pojďme se podívat na názornou ukázku, jak to funguje v telefonu Xiaomi 12:

 • V režimu 1:1 fotoaparát pořizuje snímky v rozlišení 3072 × 3072 obrazových bodů, tj. 9 Mpx.
 • V režimu 3:4 fotoaparát pořizuje snímky v rozlišení 4096 × 3072 obrazových bodů, tj. 12 Mpx.
 • V režimu 9:16 fotoaparát pořizuje snímky v rozlišení 4096 × 2304 obrazových bodů, tj. 9 Mpx. Dochází tak k ořezu bezmála 700 obrazových bodů.
 • V režimu Full fotoaparát pořizuje snímky v rozlišení 4000 × 1800 obrazových bodů, tj. 6,9 Mpx. Zde je fotka ořezána jak na výšku, tak i na šířku.

Jak vidno, nejvyššího počtu zachycených bodů dosáhnete při focení v poměru stran 3:4. Z takto pořízené fotografie si pak snadno můžete udělat výřez s libovolným poměrem.

Samospoušť

Samospoušť se může hodit v situacích, kdy chce fotograf figurovat na pořízeném snímku. Můžete tak postavit telefon na stativ a následně se sami nebo se skupinou dalších lidí vyfotografovat. Bohužel samotná aplikace Fotoaparát podporuje pouze samospoušť aktivující se po vypršení nastaveného času. Neumí například reagovat na hlas, gesto či na úsměv.

Nastavení samospouště
Nastavení samospouště

Na telefonech Xiaomi lze samospoušť nastavit na 3, 5, nebo 10 sekund. Žádné další možnosti nejsou v tomto směru k dispozici. Správný postup je zpravidla ten, že zaměříte objektiv fotoaparátu, nastavíte prodlevu samospouště a následně stisknete tlačítko spouště. Po vypršení zvoleného času dojde k pořízení snímku.

Filmový rámeček

Upřímně musíme konstatovat, že příliš nechápeme přínos této funkce, která přidá do fotografie nahoře a dole černé pruhy. V případě Xiaomi 12 měl pořízený snímek včetně pruhů rozlišení 4096 × 2304 obrazových bodů, bez pruhů pak bylo rozlišení obrázku jen 4096 × 1715 obrazových bodů, tj. pouze 6,7 Mpx.

Xiaomi Mi Band 7
Filmový rámeček
Filmový rámeček

Zkoušeli jsme dohledat, k čemu by focení v téměř polovičním rozlišení s přítomností černých pruhů mělo být dobré, nicméně odpověď jsme nenalezli. Pokud by někdo ze čtenářů věděl, budeme rádi, když se podělí o své znalosti v komentářích pod článkem.

Fotografie s filmovým rámečkem
Fotografie s filmovým rámečkem

Mřížka

Zatímco nad Filmovým rámečkem jsme nechápavě kroutili hlavou, Mřížku vnímáme jako velmi užitečnou věc. Po klepnutí na tlačítko se na displeji zobrazí mřížka, která může pomoci se správnou kompozicí. Můžete si podle ní srovnat horizont nebo svislé linie, díky čemuž nebude výsledná fotka vypadat, jako by byla pořízená v opilosti.

Mřížka
Mřížka

Patrně nemusíme dodávat, že ve výsledném snímku mřížka samozřejmě není vidět 🙂 Pokud klepnete na nenápadnou šipku vedle tlačítka, dostanete se do širší nabídky, kde je na výběr ze dvou typů mřížek, případně můžete aplikovat zlatý řez. Kromě toho lze v této sekci zapnout Vodováhu nebo Označení středu.

Možnosti mřížky
Možnosti mřížky

Makro/Super makro

Na telefonech vybavených makro snímačem lze tímto tlačítkem přepnout na objektiv určený pro pořizování makro fotografií. Zpět na ostatní fotoaparáty (mezi kterými lze přepínat pomocí teček po pravé straně náhledu) se můžete vrátit opětovným stiskem tohoto tlačítka.

Super makro
Super makro

Při pořizování makro fotografií dávejte pozor na jednu věc: zatímco dražší telefony i v tomto režimu nabídnou automatické ostření, v případě levnějších modelů s tím nepočítejte. Ty mají takzvané pevné ostření, což v praxi znamená, že pro optimální výsledky musí být objektiv fotoaparátu vzdálený od fotografovaného objektu na určitou vzdálenost (zpravidla 3 až 5 centimetrů).

Rozostření

Tímto přepínačem můžete aktivovat grafický efekt, který nechá ostrý střed snímku, zatímco směrem ke stranám bude obrázek rozostřený.

Rozostření
Rozostření

Za určitých situací tak lze pořídit vcelku efektní fotky. Hodí se také v případech, kdy chcete něco na snímku zdůraznit, zatímco zbytek obrazu upozadíte. Pokročilí uživatelé grafických editorů zvládnou aplikovat rozostření na pořízený snímek i zpětně.

Fotografie s rozostřením
Fotografie s rozostřením

Dávkové snímání

Dávkové snímání se hodí například pro pořizování časosběrných snímků. V podstatě jde o to, že fotoaparát automaticky pořídí daný počet fotografií v nastaveném intervalu. Jedná se přitom o plnohodnotné fotografie ve zvoleném rozlišení.

Dávkové snímání
Dávkové snímání

Pokud klepnete na malou šipku vedle tlačítka, budete si moci vybrat dva parametry: kolik snímků chcete pořídit (od 10 do 600) a v jakém intervalu (od 1 do 60 sekund). Následně stačí stisknout tlačítko spouště a fotoaparát postupně pořídí vyfotí fotky dle zadání.

Nastavení dávkového snímání
Nastavení dávkového snímání

Nastavení aplikace Fotoaparát

V dnešním přehledu jsme záměrně přeskočili tlačítko s ozubeným kolečkem, které slouží ke vstupu do nastavení fotoaparátu. Této sekci se budeme věnovat zase za týden, kdy vyjde závěrečný díl tipů a triků pro aplikaci Fotoaparát.

Chytré hodinky s podporou 150+ sportovních režimů. 24/7 monitoring zdraví a Bluetooth telefonní hovory
Nastavení aplikace Fotoaparát
Nastavení aplikace Fotoaparát

Další díly seriálu MIUI 13 – tipy a triky

 1. Zamykací obrazovka a její nastavení
 2. Baterie, spořič a optimalizované nabíjení
 3. Domovská obrazovka a její možnosti – 4. díl
 4. Domovská obrazovka a její možnosti – 3. díl
 5. Domovská obrazovka a její možnosti – 2. díl
 6. Domovská obrazovka a její možnosti – 1. díl
 7. Jak na bezdrátový přenos souborů?
 8. Přenos souborů z mobilu do počítače kabelem
 9. Jak pořídit a sdílet snímek obrazovky?
 10. Co dělat s hláškou „This device is locked“?
 11. Co je režim Fastboot a jak se z něj dostat?
 12. Tajné kódy pro vstup do skrytých nastavení
 13. Jak na aktualizace MIUI a Androidu?
 14. Jak dostat Dynamic Island z iPhonů na Android?
 15. Jak skrýt ikonu NFC z oznámení?
 16. SMS zprávy a možnosti jejich nastavení
 17. Jak na nahrávání telefonních hovorů?
 18. Jak nastavit a používat dualSIM telefon?
 19. Jak nastavit aplikaci, aby ji systém neukončil?
 20. Jak nastavit a používat přenosný hotspot?
 21. Jak nastavit telefon na zahraniční roaming?
 22. Témata aneb Jak snadno změnit vzhled MIUI
 23. Jak číst a psát SMS z počítače?
 24. Co dělat, když se po připojení k Wi-Fi v letadle nelze připojit k Wi-Fi?
 25. Aktivní displej (Always on Display; AoD)
 26. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 3. díl
 27. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 2. díl
 28. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 1. díl
 29. Jak ručně aktualizovat MIUI a/nebo Android?
 30. Jak poznat, zda máte evropskou, nebo globální verzi telefonu?
 31. Jak instalovat aplikace z neznámých zdrojů?
 32. Jak nastavit a omezit přístup aplikací k poloze?
 33. Proč a jak zapnout rozšíření operační paměti?
 34. Jak upravit MIUI, aby vypadalo jako iOS z iPhonů?
 35. Zkuste nové widgety z MIUI 13 i na starším telefonu
 36. Postranní lišta a možnosti jejího nastavení

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 13 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 28. června.

Které telefony dostaly ve 22. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?
Které telefony dostaly ve 22. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?

Je tu první červnové pondělí, a jak je na našem blogu zvykem, podíváme se na to, které telefony dostaly v Číst dál...

MIUI 10 – tipy a triky: jak připojit telefon kabelem k počítači?
MIUI tipy a triky

V minulém díle tipů a triků pro MIUI 10 jsme se zabývali otázkou, jak zálohovat fotky z telefonu. Použili jsme Číst dál...

Jak aktualizovat na MIUI 11 bez čekání pomocí aplikace Downmi
Jak aktualizovat na MIUI 11 bez čekání pomocí aplikace Downmi

Vždy po vydání nové verze MIUI následuje víceméně stejný kolotoč: zatímco jedna část uživatelů se už raduje z nových funkcí Číst dál...

Bazar XM.cz

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Milan
Milan
9 měsíců před

Ďakujem, “Vodováhu” a “Označení středu” som prehliadal, nejako som si nevšimol, že pri tlačidle mriežka, sú ešte ďalšie možnosti k dispozícii. 🙂

Laďa
Laďa
7 měsíců před

Dobrý den,
marně hledám volbu pro dávkové snímání pro sportovní účel. Tzn. někdo třeba lyžuje a já ho chci chytnout v oblouku…začnu dávkově fotit, tzn. udělá třeba 5 snímků za vteřinu v nejvyšším možném rozlišení…já si pak vyberu tu, která se mi líbí nejvíce a zbytek smažu. Některé telefony dokonce z té dávky vybraly tu, která se jim zdála nejlepší – a vesměs to sedělo.

Tady dávkové snímání je…ale lze nastavit pouze 1s a třeba 10snímků…jenže to funguje tak, že nafotí 10 snímků a každý snímek má prodlevu jedné vteřiny…což je moc. Já bych těch 10 snímků potřeboval, aby vyfotil v té jedné vteřině.

U některých tel. aktivace tohoto režimu fungovala zase tak, že dlouze zmáčknu spoušť…pak to začalo dávkově fotit, dokud jsem spoušť nepustil. Ale tady to začne natáčet 15ti vteřinové video – nevím, proč zrovna 15 vteřin, ale říkal jsem si, že to natočí jako video a já si pak z toho ořežu fotku…jenže editor toto neumožňuje..navíc rozlišení videa je mnohem nižší, než samostatná fotografie. Je tady prosím vůbec taková možnost?

Mám Xiaomi Redmi Note 10S s MIUI 13.

děkuji,
L

Laďa
Laďa
Odpovědět  Laďa
7 měsíců před

Sekvenční snímání – to je správný výraz 🙂
Aplikaci Open Camera jsem neznal a umožňuje teda hodně slušné možnosti.
Když jsem nastavil rozlišení na Full HD (tedy nižší, než standardně foťák umí), tak se to docela blíží tomu, co potřebuji, tady je schopen udělat 5 snímků do dvou vteřin, s čímž se už dá pracovat…hodně záleží na světelných podmínkách (jinak mu trvá ostření), ale pro můj účel by toto mohlo dostačovat.

Oceňuji ve Vašich článcích také vysvětlení funkce PRO (tedy manuální nastavení rychlosti závěrky, clony atd…). Je to pochopitelné a člověk se rychle seznámí.

Děkuji a ať se daří

petr
petr
2 měsíců před

Mám Xiaomi Redmi Note 9 a Dávkové snímání tam nemám.

Dagmar
Dagmar
1 měsíc před

Dobrý den, měla jsem Redmi note 7 a byla jsem velice spokojena s fotoaparátem. Nyní mám redmi note 11S a bohužel jsem méně spokojena. Fotografovala jsem na plese s při přiblížení jsou obličeje takové umělé a rozmazané.. jako umělé. Čím to je? A jak fotit na delší vzdálenost, aby při přiblížení byly obličeje ostré? Děkuji za odpověď.

10
0
Napište nám svůj komentář!x