MIUI 13 – tipy a triky: Co je režim Fastboot a jak se z něj dostat?

Občas se v naší Poradně objeví nešťastný uživatel s problémem, že mu telefon nastartoval do režimu Fastboot a neví, jak se z něj dostat. Rozhodli jsme se na toto téma podívat blíže a vysvětíme vám, co je režim Fastboot, možné důvody, proč do něj mobil nastartoval, a řešení, jak se z něj dostat.

Níže uvedené postupy jsou primárně určené pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 13. Tu najdete nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Co je režim Fastboot?

Řada uživatelů narazí na režim Fastboot víceméně náhodně. Zpravidla poté, co restartují mobil, se na obrazovce místo kýženého operačního systému objeví postavička maskota Xiaomi, jak opravuje zeleného robota, s modrým nápisem FASTBOOT. Telefon v tu chvíli nereaguje na stisk tlačítek ani na dotykovou obrazovku.

Takto vypadá režim Fastboot na telefonech Xiaomi, Redmi a Poco
Takto vypadá režim Fastboot na telefonech Xiaomi, Redmi a Poco

Fastboot je součástí zavaděče systému Android. Pokud jste někdy odemykali zavaděč nebo jste museli ručně aktualizovat telefon, možná jste se s ním už setkali v praxi. Pod označením Fastboot rozlišujeme tři různé věci se stejným názvem: protokol pro komunikaci mezi telefonem a počítačem, software spuštěný v telefonu a program v počítači, který slouží ke komunikaci s mobilem.

Fastboot je tedy protokol a nástroj, jež je součástí balíčku Android SDK, a slouží především k úpravě souborového systému prostřednictvím připojení USB z počítače. Základním požadavkem, aby vše fungovalo, je spuštění telefonu v režimu Fastboot. Pokud je tento režim aktivní, lze do telefonu přes USB kabel posílat specifické příkazy z příkazového řádku.

Jak spustit režim Fastboot?

Na telefonech Xiaomi, Redmi a Poco se do režimu Fastboot dostanete tak, že nejprve vypnete telefon. Následně stiskněte a držte stisknuté tlačítko pro snížení hlasitosti a poté použijte tlačítko pro zapnutí telefonu. Místo operačního systému nastartuje režim Fastboot.

To je také důvod, proč některým uživatelům nastartuje telefon do tohoto režimu nechtěně. Protože tlačítka pro snížení hlasitosti a zapnutí telefonu bývají zpravidla těsně vedle sebe, může se stát, že je uživatel stiskne současně omylem.

Další možnosti je zaseknutý kontakt na tlačítku pro snížení hlasitosti, jež se jeví jako permanentně stisknuté a při restartu či zapnutí telefonu to vede k nežádoucímu vyvolání režimu Fastboot. V tomto případě je možné, že problém vyřeší pouze servis vyčištěním kontaktu či výměnou tlačítka.

Jak se dostat z režimu Fastboot?

Jak jsme uvedli v první kapitole, v režimu Fastboot telefon nereaguje na stisky tlačítek a nenabízí žádné možnosti na dotykové obrazovce. Očekává totiž, že je připojený USB kabelem k počítači a vy ho budete ovládat přes příkazový řádek.

Poco F4 GT 5G

Pokud se telefon do tohoto režimu dostal poprvé, bývá obvykle nejjednodušším a nejrychlejším řešením jeho opětovné vypnutí a zapnutí. Aby se vám povedlo telefon vypnout, musíte stisknout a držet tlačítko pro vypnutí/zapnutí zhruba pět sekund. Mobil se následně buď vypne, nebo se rovnou restartuje.

V případě, že se telefon vypne, budete ho muset znovu zapnout. Tentokrát stačí jen krátce stisknout tlačítko pro zapnutí. Dávejte přitom pozor, abyste omylem nestiskli i tlačítko pro snížení hlasitosti – v takovém případě by došlo k opětovnému startu do Fastbootu.

Co když se to nepovede?

Pokud váš telefon opět samovolně nastartuje do režimu Fastboot, může být příčinou již zmíněný vadný kontakt na tlačítku pro snížení hlasitosti. K tomu může dojít například mechanickým poškozením, průnikem kapaliny či korozí po předchozím kontaktu s vodou nebo vlhkostí.

Režim Fastboot
Režim Fastboot

Další možností je poškození ROMky, tedy softwaru, zajišťujícího běh operačního systému. V takovém případě je jednou z možností pokus o obnovení zařízení do továrního nastavení. Pochopitelně ale počítejte s tím, že při tomto procesu přijdete o veškerá nezálohovaná data a telefon bude ve stavu, jako byste ho právě vytáhli z krabičky.

Velmi pravděpodobně po vás mobil bude následně požadovat přihlašovací údaje k účtu Google a/nebo Xiaomi. Je velmi důležité, abyste tyto údaje znali – bez jejich zadání se nedostanete dál! Jedná se o ochranu před používáním odcizených nebo ztracených telefonů, kterou není možné obejít.

Jak provést obnovení telefonu do továrního nastavení?

 1. Pokud je telefon v režimu Fastboot, vypněte ho dlouhým (cca 5 sekund) podržením tlačítka pro vypnutí/zapnutí.
 2. Poté stiskněte a držte tlačítko pro zvýšení hlasitosti a následně stiskněte tlačítko pro vypnutí/zapnutí.
 3. Jestliže se telefon nevypnul, ale restartoval se a opět naběhl do Fastbootu, stiskněte a držte tlačítko pro zvýšení hlasitosti a opět dlouze stiskněte tlačítko pro vypnutí/zapnutí. Tlačítko pro zvýšení hlasitosti držte stisknuté.
 4. Telefon by měl nastartovat do konzole pro obnovení – poznáte ji dle nadpisu Main Menu MIUI Recovery.
 5. Pomocí tlačítek pro nastavení hlasitosti vyberte na displeji položku Wipe Data.
 6. Potvrďte tuto možnost krátkým stiskem tlačítka pro vypnutí/zapnutí.
 7. Zvolte možnost Wipe All Data a opět ji potvrďte krátkým stiskem tlačítka pro vypnutí/zapnutí.
 8. V hlavní nabídce konzole pro obnovení zvolte možnost Reboot.
 9. Následně vyberte možnost Reboot to system.
 10. Telefon by se měl restartovat a po nějaké chvíli by se na obrazovce měl objevit průvodce úvodním nastavením.

Pokud ani po obnovení zařízení do továrního nastavení přes konzoli pro zotavení nedojde k nápravě, pak je s telefonem něco špatně. Může se jednat o „nakopnutou“ ROMku, zavaděč, hardwarovou závadu atp. V takovém případě doporučujeme obrátit se na odborný servis, případně, je-li telefon v záruce, využít možnost reklamace.

Další díly seriálu MIUI 13 – tipy a triky

 1. Zamykací obrazovka a její nastavení
 2. Baterie, spořič a optimalizované nabíjení
 3. Domovská obrazovka a její možnosti – 4. díl
 4. Domovská obrazovka a její možnosti – 3. díl
 5. Domovská obrazovka a její možnosti – 2. díl
 6. Domovská obrazovka a její možnosti – 1. díl
 7. Jak na bezdrátový přenos souborů?
 8. Přenos souborů z mobilu do počítače kabelem
 9. Jak pořídit a sdílet snímek obrazovky?
 10. Co dělat s hláškou „This device is locked“?
 11. Co je režim Fastboot a jak se z něj dostat?
 12. Tajné kódy pro vstup do skrytých nastavení
 13. Jak na aktualizace MIUI a Androidu?
 14. Jak dostat Dynamic Island z iPhonů na Android?
 15. Jak skrýt ikonu NFC z oznámení?
 16. SMS zprávy a možnosti jejich nastavení
 17. Jak na nahrávání telefonních hovorů?
 18. Jak nastavit a používat dualSIM telefon?
 19. Jak nastavit aplikaci, aby ji systém neukončil?
 20. Jak nastavit a používat přenosný hotspot?
 21. Jak nastavit telefon na zahraniční roaming?
 22. Témata aneb Jak snadno změnit vzhled MIUI
 23. Jak číst a psát SMS z počítače?
 24. Co dělat, když se po připojení k Wi-Fi v letadle nelze připojit k Wi-Fi?
 25. Aktivní displej (Always on Display; AoD)
 26. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 3. díl
 27. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 2. díl
 28. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 1. díl
 29. Jak ručně aktualizovat MIUI a/nebo Android?
 30. Jak poznat, zda máte evropskou, nebo globální verzi telefonu?
 31. Jak instalovat aplikace z neznámých zdrojů?
 32. Jak nastavit a omezit přístup aplikací k poloze?
 33. Proč a jak zapnout rozšíření operační paměti?
 34. Jak upravit MIUI, aby vypadalo jako iOS z iPhonů?
 35. Zkuste nové widgety z MIUI 13 i na starším telefonu
 36. Postranní lišta a možnosti jejího nastavení

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 13 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 1. listopadu.

Které telefony dostaly ve 37. týdnu aktualizace MIUI či Androidu?
Které telefony dostaly ve 37. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?

Je tu další pondělí, což je na našem blogu XM.cz okamžik, kdy se díváme na to, které telefony dostaly v Číst dál...

MIUI 11 – tipy a triky: jak dostat aktualizace dříve než ostatní?
MIUI 11 – tipy a triky

Protože jsme minulý týden obdrželi na redakční telefon Xiaomi Mi 9 aktualizaci na nejnovější MIUI 11, budeme další díly tipů Číst dál...

Samsung Galaxy řada Z
MIUI 9 – tipy a triky: skrytí čísla a blokování hovorů
MIUI 10 – tipy a triky: tísňové SOS - připravte se pro případ nouze

Po třech týdnech, kdy jsme se věnovali recenzím telefonů XiaomiMi 8,Mi Mix 2s,Poco F1 aBlack Shark, se opět vracíme s Číst dál...

Sledujte nás na Telegramu!

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
bobasso
bobasso
5 měsíců před

Dobrý den.
Teoreticky by se dal vyvolat Fastboot i pomocí standardního gesta snímku obrazovky pro telefony android. Také se u otisku obrazovky používá sekvence bočních tlačítek Zap/Vyp a Hlasitost – (snížení hlasitosti). Pravda otisk obrazovky je otázkou vteřiny zmáčknutí těchto tlačítek. Kdežto pro vyvolání Fastbootu je třeba minimálně 5sekund. Píši to sem proto, že zkušený znalec telefonů občas žasne nad tím, co jiní dokáží s telefonem udělat. K tomu, aby jedinec dostal mobil do nějakého stavu vede jinak krkolomná cesta a jemu se podaří tu cestu nechtíc, nevědomky najít. 😀

Tube
Tube
Odpovědět  bobasso
5 měsíců před

Jo souhlasím, ještě než jsem doma měl první Xiaomi telefon, byla za mnou sousedka, že má na telefonu právě MiTu a Android robotkem a nápisem Fastboot a že neví co s tím. Naštěstí chvíle googlení a podržení napájecího tlačítka a telefon zase šlapal.

4
0
Napište nám svůj komentář!x