MIUI tipy a triky

MIUI 13 – tipy a triky: Domovská obrazovka a její možnosti – 1. díl

V dnešním pokračování tipů a triků pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 13 bude hlavním tématem domovská obrazovka. Ukážeme vám, jaké možnosti a funkce poskytuje a co vše na ní můžete nastavit.

Níže uvedené postupy jsou primárně určené pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 13. Tu najdete nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Co je domovská obrazovka?

Domovská obrazovka je součást uživatelského rozhraní, jež se ve výchozím stavu zobrazuje po odemknutí telefonu, stisknutí tlačítka Domů či provedení adekvátního gesta. Zpravidla obsahuje ikony aplikací, které jsou rozmístěné na jedné nebo několika „plochách“ či „obrazovkách“ a funguje jako jakýsi rozcestník.

Zobrazování a funkce domovské obrazovky zajišťuje aplikace, označovaná jako „launcher“, což by se do češtiny dalo otrocky přeložit jako „spouštěč“. Název odráží jednu z hlavních funkcí launcheru – tedy umožňovat uživateli spouštění aplikací.

Na všech telefonech Xiaomi a Redmi je jako launcher nainstalována aplikace MIUI Launcher (název balíčku je com.miui.home), označovaný v posledních verzích jako Systémový launcher. V případě telefonů značky Poco je výchozím launcherem mírně upravený Poco Launcher.

Místo výchozího launcheru můžete využívat i alternativní aplikace, lišící se například širší paletou poskytovaných funkcí, bohatší nabídkou nejrůznějších nastavení či vzhledem a způsobem ovládání. Není problém nainstalovat si jiný launcher, a pokud vám nebude vyhovovat, vrátit se k tomu výchozímu.

Jak změnit tapetu domovské obrazovky?

Tapetu domovské obrazovky lze měnit několika způsoby, nicméně tento je patrně nejrychlejší a nejjednodušší. Nejprve podržte prst na volném místě domovské obrazovky, kde není žádný widget ani ikona. V dolní části se objeví nabídka se třemi tlačítky.

Klepněte na tlačítko zcela vlevo, čímž se ocitnete v aplikaci Témata, konkrétně v její sekci s tapetami. Zvolte příslušnou kategorii tapet a horizontálním posouváním procházejte nabídku. Pokud se vám nějaká tapeta zalíbí natolik, že ji budete chtít mít na domovské obrazovce, stiskněte tlačítko Použít. Poté vyberte, zda má být obrázek použit jako tapeta Zamykací obrazovky, Domovské obrazovky, nebo jestli ji hodláte Použít pro obojí.

Chcete-li jako tapetu domovské obrazovky použít pořízenou fotografii nebo jiný obrázek, budete na to muset jít jinak. Nejprve spusťte aplikaci Galerie, vyhledejte a otevřete soubor, který chcete nastavit jako tapetu. Klepněte na tlačítko se třemi tečkami v pravém dolním rohu a z nabídky zvolte možnost Nastavit jako tapetu.

Přečtěte si také  MIUI 12 – tipy a triky: jak smazat „ostatní“ soubory a uvolnit paměť?

Zobrazí se náhled, ve kterém můžete tažením prsty zvolit, kterou oblast obrázku či fotografie míníte použít jako tapetu. Následně stačí klepnout na tlačítko Použít a opět si budete moci zvolit, zda chcete nastavit tapetu zamykací obrazovky, domovské obrazovky, nebo obou těchto obrazovek.

Samsung Galaxy S23

Jak přidat další plochu/obrazovku?

Výchozí launcher grafické nadstavby MIUI nedovoluje manuální nastavení počtu ploch domovské obrazovky. Vše se řídí automaticky podle počtu ikon na jednotlivých plochách. Pokud tedy na nějaké ploše není žádná ikona (tj. když ji přesunete na jinou plochu nebo odstraníte), bude tato plocha zrušena.

Přidání další plochy tedy spočívá v přidání nebo přesunutí ikony na novou plochu. Stačí tedy podržet prst na ikoně nějaké aplikace a následně ji táhnout k pravé straně obrazovky. Poté, co tímto způsobem dojdete na poslední plochu, vám bude nabídnuto vytvoření nové. Stačí umístit ikonu na tuto plochu a je hotovo. Opačným způsobem, tj. odstraněním všech ikon nebo jejich přesunutím na ostatní plochy, můžete plochu zrušit.

Jak vytvářet složky s ikonami?

Pokud máte na domovské obrazovce desítky ikon, může to být pro vás nepřehledné. Poměrně elegantním řešením je vytvoření složek, do kterých si umístíte ikony, jež mají nějakým způsobem něco společného. Ke spuštění aplikací ve složkách sice budete potřebovat jedno klepnutí navíc, ale ušetříte čas nutný pro hledání jejich ikon.

Vytvoření složky spočívá v přesunu jedné ikony na druhou. Podržte tedy prst na jedné z ikon, jež mají být součástí nové složky, a následně ji přetáhněte nad další ikonu. Tím vznikne nová složka, která se jmenuje prostě Složka. Do ní můžete přidávat ikony dalších aplikací – stačí je prostě přetáhnout nad ikonu této složky.

Přečtěte si také  MIUI 11 – tipy a triky: ovládejte telefon gesty jako iPhone

Patrně se shodneme na tom, že mít na domovské obrazovce několik složek s názvem Složka také úplně nepřispívá k přehlednosti. Název složky můžete změnit jednoduše tak, že ji otevřete a následně klepnete na její jméno, které poté budete moci změnit.

Jak na plochu přidat widget?

Kromě ikon aplikací mohou být na domovské obrazovce také widgety, tedy miniaplikace, zobrazující určité informace, a urychlující přístup k některým funkcím. Velmi oblíbené jsou například widgety s aktuálním počasím a meteorologickou předpovědí – nemusíte tak otevírat aplikaci, abyste zjistili, jak je a jak bude.

K nabídce dostupných widgetů se dostanete nejrychleji tak, že podržíte prst na volném místě domovské obrazovky. Následně klepněte na tlačítko Widgety, čímž se dostanete do nabídky všech widgetů dostupných ve vašem telefonu. U každé položky je k dispozici náhled a výchozí rozměr widgetu uvedený v řádcích a sloupcích, které zabere.

Zvolte požadovaný widget, podržte na něm prst a přetáhněte ho na příslušné místo domovské obrazovky, kde ho pusťte. Pozici widgetu lze dodatečně měnit – stačí na něm podržet prst a přesunout ho. Widget lze odstranit podržením a přesunem směrem k horní části obrazovky, nebo přes nabídku Odebrat, jež se zobrazí poté, co na něm podržíte prst.

Domovské obrazovce a možnostem jejího nastavení se budeme věnovat ještě přinejmenším v jednom následujícím díle, takže pokud chcete mít přehled o všem, co se na ní dá nastavit, určitě se zastavte na našem blogu zase za týden.

Další díly seriálu MIUI 13 – tipy a triky

 1. Zamykací obrazovka a její nastavení
 2. Baterie, spořič a optimalizované nabíjení
 3. Domovská obrazovka a její možnosti – 4. díl
 4. Domovská obrazovka a její možnosti – 3. díl
 5. Domovská obrazovka a její možnosti – 2. díl
 6. Domovská obrazovka a její možnosti – 1. díl
 7. Jak na bezdrátový přenos souborů?
 8. Přenos souborů z mobilu do počítače kabelem
 9. Jak pořídit a sdílet snímek obrazovky?
 10. Co dělat s hláškou „This device is locked“?
 11. Co je režim Fastboot a jak se z něj dostat?
 12. Tajné kódy pro vstup do skrytých nastavení
 13. Jak na aktualizace MIUI a Androidu?
 14. Jak dostat Dynamic Island z iPhonů na Android?
 15. Jak skrýt ikonu NFC z oznámení?
 16. SMS zprávy a možnosti jejich nastavení
 17. Jak na nahrávání telefonních hovorů?
 18. Jak nastavit a používat dualSIM telefon?
 19. Jak nastavit aplikaci, aby ji systém neukončil?
 20. Jak nastavit a používat přenosný hotspot?
 21. Jak nastavit telefon na zahraniční roaming?
 22. Témata aneb Jak snadno změnit vzhled MIUI
 23. Jak číst a psát SMS z počítače?
 24. Co dělat, když se po připojení k Wi-Fi v letadle nelze připojit k Wi-Fi?
 25. Aktivní displej (Always on Display; AoD)
 26. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 3. díl
 27. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 2. díl
 28. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 1. díl
 29. Jak ručně aktualizovat MIUI a/nebo Android?
 30. Jak poznat, zda máte evropskou, nebo globální verzi telefonu?
 31. Jak instalovat aplikace z neznámých zdrojů?
 32. Jak nastavit a omezit přístup aplikací k poloze?
 33. Proč a jak zapnout rozšíření operační paměti?
 34. Jak upravit MIUI, aby vypadalo jako iOS z iPhonů?
 35. Zkuste nové widgety z MIUI 13 i na starším telefonu
 36. Postranní lišta a možnosti jejího nastavení
Přečtěte si také  MIUI 9 – tipy a triky: možnosti nastavení obrazovky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 13 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 6. prosince.

JBL: zvuk, který tě pohltí
Xiaomi 13T Pro

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x