MIUI 13 – tipy a triky: Jak nastavit aplikaci, aby ji systém neukončil?
Máme tu další pokračování tipů a triků pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI. Tentokrát vám ukážeme, jak nastavit jakoukoli aplikaci tak, aby ji operační systém neukončil. Existuje totiž řada situací, kdy to může být velmi důležité.
Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 13. Tu najdete nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.
Proč nastavovat aplikaci, aby ji systém neukončil?
Nejčastěji na tento problém narazíte v okamžiku, kdy si pořídíte chytré hodinky nebo náramek. K tomu, aby takové zařízení zobrazovalo notifikace, upozornění na příchozí hovory a eventuálně poskytovalo další informace je totiž nutné, aby jeho aplikace běžela na pozadí. Pokud neběží, uvedené (a další) funkce nebudou fungovat.

Jádro problému spočívá v tom, že operační systém Android automaticky ukončuje aplikace, jež považuje za neaktivní. Snadno se tak stane, že ukončí i aplikaci k hodinkám či náramku a zařízení tak přestane fungovat dle představ svého uživatele. Podobný problém řeší například i uživatelé fitness aplikací a krokoměrů, jež po automatickém ukončení přestanou měřit cvičení, respektive počítat kroky.
Mobilní operační systémy fungují trochu jinak než například desktopové Windows, kde je vhodné mít co možná nejvíce volné operační paměti. Na Androidu obsazená operační paměť nejen nevadí, ale naopak přispívá k plynulejší práci, neboť aplikace se nemusejí načítat z (relativně pomalého) interního úložiště, ale načítají se z (výrazně rychlejší) operační paměti.
Určitě tedy není vhodné zabraňovat systému v ukončování všech aplikací. To by mělo velmi neblahý vliv nejen na výkon telefonu, protože by mu v paměti běžely desítky procesů, ale i na jeho baterii, která by doslova mizela před očima. Uvedená nastavení doporučujeme provádět jen u těch programů, u nichž skutečně potřebujete, aby je systém neukončoval.
Co nastavit, aby aplikaci systém neukončil?
Pro lepší názornost si uvedená nastavení ukážeme na aplikaci Zepp, která slouží pro připojení a následnou komunikaci s chytrými hodinkami Amazfit. Jedná se o typický příklad aplikace, u které je vhodné, aby ji systém neukončoval.
Prvním krokem bude uzamknutí aplikace v operační paměti. Tím operačnímu systému naznačíte, že daný program nemá ukončovat, a to ani v případě, kdy v seznamu posledních spuštěných aplikací iniciujete ukončení všech programů pomocí křížku.
Jak uzamknout aplikaci v operační paměti?
- Spusťte požadovanou aplikaci.
- Přejděte do seznamu posledních spuštěných aplikací stiskem tlačítka ve tvaru čtverce v hlavní navigační liště.
- V náhledu posledních spuštěných aplikací podržte dlouze prst na požadované aplikaci, dokud se neobjeví nabídka.
- Stiskněte tlačítko s obrázkem zamčeného patentního zámku.
- V náhledu posledních spuštěných aplikací se u příslušného programu zobrazí ikona zámku, což znamená, že je zamknutá v operační paměti.
Na některých telefonech se tlačítko s obrázkem zamčeného patentního zámku z nikdy nevysvětleného důvodu nezobrazuje. Pak je nutné uzamknout aplikaci v operační paměti druhým způsobem, nicméně výsledek bude stejný.
Jak uzamknout aplikaci v operační paměti – druhý způsob?
- Otevřete Nastavení.
- Přejděte do sekce Aplikace.
- Pokračujte do Nastavení systémových aplikací.
- Otevřete položku Optimalizace.
- Přejděte do Zvýšit rychlost.
- Pokračujte do Uzamknout aplikace.
- U požadované aplikace aktivujte přepínač (ve výsledku by měl být barevný a aplikace se přesune ze sekce Odemknuto do Uzamknuto).
Vypněte spořič baterie
Kromě ukončování z důvodu úspory operační paměti může systém libovolnou aplikaci ukončit také z důvodu úspory baterie. Občas se může stát, že takto bude ukončena i aplikace, jež byla zamknutá postupem uvedeným v předchozí kapitole. Dalším krokem k tomu, aby systém aplikaci neukončil, je vypnutí spořiče baterie.
Jak vypnout spořič baterie?
- Otevřete Nastavení.
- Přejděte do sekce Aplikace.
- Pokračujte do Správa aplikací.
- Vyhledejte a otevřete požadovanou aplikaci.
- Otevřete položku Spořič baterie.
- Přepněte na možnost Žádné omezení.
Povolte automatické spouštění
Pokud systém funguje správně, nemělo by po provedení předchozích kroků docházet k nežádoucímu ukončování aplikace. Jestliže ale telefon restartujete, nepoběží aplikace v paměti, dokud ji sami nespustíte. Tuto nutnost lze naštěstí snadno obejít tím, že danému programu povolíte automatické spouštění po startu systému.
Jak povolit automatické spouštění aplikace?
- Otevřete Nastavení.
- Přejděte do sekce Aplikace.
- Pokračujte do Správa aplikací.
- Vyhledejte a otevřete požadovanou aplikaci.
- Aktivujte přepínač u položky Auto. spuštění.
- Stiskem tlačítka OK potvrďte svou volbu.
Pomocí výše uvedených kroků můžete nastavit libovolnou aplikaci tak, aby ji systém neukončil nejen v průběhu běžného používání, ale ani po restartu, respektive během vypnutí a zapnutí telefonu. Zvolené programy tak poběží permanentně na pozadí a budou schopné například zpracovávat a odesílat notifikace do nositelné elektroniky či sledovat vaše sportovní aktivity a počítat kroky.
Další díly seriálu MIUI 13 – tipy a triky
- Zamykací obrazovka a její nastavení
- Baterie, spořič a optimalizované nabíjení
- Domovská obrazovka a její možnosti – 4. díl
- Domovská obrazovka a její možnosti – 3. díl
- Domovská obrazovka a její možnosti – 2. díl
- Domovská obrazovka a její možnosti – 1. díl
- Jak na bezdrátový přenos souborů?
- Přenos souborů z mobilu do počítače kabelem
- Jak pořídit a sdílet snímek obrazovky?
- Co dělat s hláškou „This device is locked“?
- Co je režim Fastboot a jak se z něj dostat?
- Tajné kódy pro vstup do skrytých nastavení
- Jak na aktualizace MIUI a Androidu?
- Jak dostat Dynamic Island z iPhonů na Android?
- Jak skrýt ikonu NFC z oznámení?
- SMS zprávy a možnosti jejich nastavení
- Jak na nahrávání telefonních hovorů?
- Jak nastavit a používat dualSIM telefon?
- Jak nastavit aplikaci, aby ji systém neukončil?
- Jak nastavit a používat přenosný hotspot?
- Jak nastavit telefon na zahraniční roaming?
- Témata aneb Jak snadno změnit vzhled MIUI
- Jak číst a psát SMS z počítače?
- Co dělat, když se po připojení k Wi-Fi v letadle nelze připojit k Wi-Fi?
- Aktivní displej (Always on Display; AoD)
- Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 3. díl
- Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 2. díl
- Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 1. díl
- Jak ručně aktualizovat MIUI a/nebo Android?
- Jak poznat, zda máte evropskou, nebo globální verzi telefonu?
- Jak instalovat aplikace z neznámých zdrojů?
- Jak nastavit a omezit přístup aplikací k poloze?
- Proč a jak zapnout rozšíření operační paměti?
- Jak upravit MIUI, aby vypadalo jako iOS z iPhonů?
- Zkuste nové widgety z MIUI 13 i na starším telefonu
- Postranní lišta a možnosti jejího nastavení
To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 13 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 30. srpna.
Bohužiaľ, na mojom Redmi Note 10 Pro, je úplne jedno, ako to mám nastavené, systém ukončí všetko. Štve ma to dupľom z dôvodu, že mám verziu s 8GB RAM.
Dobrý den,
to je zvláštní a zatím si nikdo na nic podobného nestěžoval. Obnovení do továrního nastavení jste nezkoušel?
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Klasická (ale veď dobrá) IT rada u mňa neprichádza do úvahy, lebo by som prišiel o kľúčovú aplikáciu, ktorá je “discontinued” a servery k nej patriace, má už vypnuté.
V budúcnosti – pri novom mobile, o ňu síce prídem, no to bude snáď až o pár rokov.
Dobrý den,
možná by to pomohlo, ale rozumím Vašim důvodům.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
OK, možno som to mal zle ja, vypol som “vymazať vyrovnávaciu pamäť, keď je zariadenie zamknuté”, – mal som tam hodnotu 10 minút.
Na moju obhajobu však poviem, že som predpokladal, že sa to nebude týkať práve aplikácií, ktoré majú aktívny zámok. 🙂
Mám to zo dve hodiny a zdá sa, že to už neukončuje nič. 🙂 Ale možno je to teda tou 8 GB RAM, že zatiaľ som nemal situáciu, keď by to bolo potrebné. Tak som zvedavý, či potom ukončí tie, čo zámok (ani vypnuté ostatné “šetrenia”) nemajú.
Dobrý den,
tak to by uvedené chování vysvětlovalo. Každopádně, stejně jako Vy, bych očekával, že se toto nastavení nebude týkat zamknutých aplikací.
Každopádně ukončovat aplikace nemá obecně žádný smysl. Mobilní systémy fungují jinak než Windows a je u nich naopak žádoucí, aby držely aplikace v RAM.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
No, na Redmi note 11C se 4GB RAM mohu vše uvedené nastavit a stejně mi 50x denně ukončí co chce (přestože má 1,5 GB volné RAM. Hlavně Whatsapp je takto nepoužitelný. Předtím jsem měl Redmi 4A se 2GB a nikdy se nestalo, aby mobil killnul zamčenou aplikaci, a to používám jen ty samé. A k tomu ta nemožnost nahrávat automaticky hovory. Mám chuť tím krámem mrsknout z okna, když v něm ani pitomý Whatsapp nefunguje.
Dobrý den,
ano, souvisí to s tím, že novější verze Androidu jsou náročnější na operační paměť. Redmi 4A měl Android 7.1. Ten byl proti stávajícím verzím výrazně “menší”.
Bohužel poslední verze Androidu přišly i s ostřejší optimalizací operační paměti, v jejímž rámci agresivněji ukončují aplikace na pozdí. Bohužel občas i ty, jež si uživatel nepřeje ukončit.
Přeji hezký den.
Karel Kilián