MIUI 13 – tipy a triky: jak instalovat aplikace z neznámých zdrojů?

Jednou z hlavních výhod chytrých telefonů a tabletů je možnost instalace aplikací. Každý si tak může nainstalovat programy podle svých požadavků a potřeb a nemusí spoléhat jen na softwarovou výbavu od výrobce. Kromě oficiální cesty v podobě Obchodu Google Play lze aplikace instalovat i odjinud. Ukážeme vám, jak instalovat aplikace z neznámých zdrojů.

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI. Toto uživatelské prostředí najdete na všech nových modelech telefonů, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších zařízeních.

Oficiální a neoficiální zdroje

Android vychází z operačního systému Linux, ve kterém se prosadily takzvané repozitáře – oficiální či neoficiální zdroje, ze kterých lze snadno a rychle instalovat aplikace. Jednou z výhod tohoto konceptu je jednoduchá aktualizace nainstalovaných programů, neboť lze snadno zjistit dostupnost nové verze a případně zajistit její instalaci.

Podobným směrem se vydal i Apple se svým mobilním operačním systémem iOS – ve svém pojetí je ale přísnější a nedovoluje instalaci odjinud než z App Store. V jeho případě je velkou výhodou především důsledná kontrola programů, jež se do repozitáře dostanou.

Koncept repozitáře zkusit aplikovat také Microsoft ve svých Windows, ovšem nutno konstatovat, že jeho Microsoft Store je poměrně chudý a chybí v něm celá řada aplikací. Uživatelé tak často musejí stahovat programy doslova ze všech koutů internetu, což pochopitelně obnáší mnohá rizika, včetně bezpečnostních.

Proč instalovat aplikace z neznámých zdrojů?

Pokud chcete na Androidu nainstalovat nějakou aplikaci, téměř jistě ji najdete v oficiálním repozitáři – Obchodě Google Play. Ten je k dispozici na všech telefonech s Androidem s předinstalovanými aplikacemi Google a dá se říci, že je nejobsáhlejším katalogem mobilních aplikací svého druhu.

Na rozdíl od Apple App Store neprocházejí aplikace v Obchodě Google Play tak přísnou kontrolou. Automatické ochranné mechanismy kontrolují publikované aplikace především na přítomnost škodlivého kódu, nicméně i tak se občas stává, že detekčním mechanismům unikne nějaký záludný program.

Každopádně instalace aplikací z Obchodu Google Play je jednoznačně nejbezpečnější cestou. Pokud to není nezbytně nutné, neinstalujte aplikace z jiných zdrojů, které nemusí být kontrolovány tak důrazně, případně vůbec!

Jak to bylo, je a bude?

Z historického hlediska se přístup k aplikacím z jiných, než oficiálních zdrojů posouval směrem k vyšší bezpečnosti. Ve starších verzích Androidu tak existoval jeden přepínač, který stačilo aktivovat a uživatel následně mohl neomezeně instalovat aplikace z neznámých zdrojů.

Postupem času se tento přístup změnil a v současné verzi Androidu se oprávnění instalovat aplikace z neznámých zdrojů uděluje na úrovni jednotlivých programů. Pokud tedy například stáhnete instalační balíček v prohlížeči Chrome a následně ho budete chtít nainstalovat, budete muset browseru udělit oprávnění.

Xiaomi Redmi Pad

Podle zatím nepotvrzených zpráv se Google z hlediska instalace aplikací hodlá posunout blíže k filozofii Applu. Například v právě připravovaném Androidu 13 nebude možné aplikacím nainstalovaným z jiných zdrojů dovolené používat rozhraní API pro usnadnění přístupu.

Jak instalovat aplikace z neznámých zdrojů?

Aplikace lze kromě Obchodu Google Play získat také v podobě instalačních balíčků. Jedná se o soubory s příponou APK a z praktického hlediska jde o archivy ZIP s pevně danou strukturou. Po jejich spuštění proběhne instalace stejným způsobem jako z oficiálního zdroje.

Důrazně doporučujeme stahovat pouze z ověřených zdrojů, jako je například APK Mirror. Naopak nedoporučujeme instalaci jakýchkoli „plných verzí“ aplikací, za které byste správně měli platit – v takovém případě je největší šance, že si do telefonu zavlečete malware.

Jak tedy instalovat aplikaci? V první řadě musíte stáhnout instalační balíček do úložiště telefonu, což můžete provést například z webu pomocí prohlížeče. Ten vás pravděpodobně bude varovat před stažením potenciálně škodlivého souboru, na což musíte odpovědět stiskem tlačítka Přesto stáhnout.

Po dokončení stahování otevřete oznámení a klepněte na informaci o staženém souboru. Zobrazí se dialogové okno upozorňující na skutečnost, že „Z bezpečnostních důvodů momentálně není dovoleno do telefonu instalovat neznámé aplikace z tohoto zdroje. Změnit to můžete v Nastavení.“

Odpovězte klepnutím na tlačítko Nastavení, čímž se dostanete na stránku Instalovat neznámé aplikace. Zde aktivujte přepínač Povolit z tohoto zdroje. Následně se zobrazí varování, upozorňující na možná rizika. Po vypršení desetisekundového limitu aktivujte volbu Jsem si vědom(a)…. a stiskněte tlačítko OK. Následně se zobrazí nabídka instalace, na kterou reagujte stiskem tlačítka Instalovat.

Tímto krokem jste prohlížeči Chrome povolili možnost instalovat aplikace z neznámých zdrojů a příště již nebudete dotazováni, zda to povolíte. Oprávnění však platí pouze pro danou aplikaci, tj. v tomto případě Chrome. Pokud například příští instalaci balíčku provedete ze Správce souborů, budete mu muset udělit jeho vlastní oprávnění.

Jak odebrat oprávnění?

To, které aplikace mají, či nemají oprávnění instalovat balíčky z neznámých zdrojů, můžete snadno a rychle zjistit v Nastavení-Ochrana soukromí-Speciální oprávnění-Instalovat neznámé aplikace. Z popisků vyčtete, které programy mají instalaci povolenou, a které naopak ne.

Oprávnění instalovat aplikace z neznámých zdrojů můžete odebrat tak, že otevřete příslušnou aplikaci ze seznamu a deaktivujete přepínač Povolit z tohoto zdroje. Pokud později dojde k pokusu o instalaci aplikace z neznámého zdroje, budete muset znovu absolvovat postup uvedený v předchozí kapitole.

Odebrat, nebo naopak udělit oprávnění instalace aplikací z neznámých zdrojů lze také přes Nastavení-Aplikace-Správa aplikací. Když otevřete některou z aplikací, najdete u ní sekci Instalovat aplikace z neznámých zdrojů. Po otevření ji můžete přepínačem povolovat, nebo zakazovat.

Xiaomi Mi Band 7

Další díly seriálu MIUI 13 – tipy a triky

 1. Zamykací obrazovka a její nastavení
 2. Baterie, spořič a optimalizované nabíjení
 3. Domovská obrazovka a její možnosti – 4. díl
 4. Domovská obrazovka a její možnosti – 3. díl
 5. Domovská obrazovka a její možnosti – 2. díl
 6. Domovská obrazovka a její možnosti – 1. díl
 7. Jak na bezdrátový přenos souborů?
 8. Přenos souborů z mobilu do počítače kabelem
 9. Jak pořídit a sdílet snímek obrazovky?
 10. Co dělat s hláškou „This device is locked“?
 11. Co je režim Fastboot a jak se z něj dostat?
 12. Tajné kódy pro vstup do skrytých nastavení
 13. Jak na aktualizace MIUI a Androidu?
 14. Jak dostat Dynamic Island z iPhonů na Android?
 15. Jak skrýt ikonu NFC z oznámení?
 16. SMS zprávy a možnosti jejich nastavení
 17. Jak na nahrávání telefonních hovorů?
 18. Jak nastavit a používat dualSIM telefon?
 19. Jak nastavit aplikaci, aby ji systém neukončil?
 20. Jak nastavit a používat přenosný hotspot?
 21. Jak nastavit telefon na zahraniční roaming?
 22. Témata aneb Jak snadno změnit vzhled MIUI
 23. Jak číst a psát SMS z počítače?
 24. Co dělat, když se po připojení k Wi-Fi v letadle nelze připojit k Wi-Fi?
 25. Aktivní displej (Always on Display; AoD)
 26. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 3. díl
 27. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 2. díl
 28. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 1. díl
 29. Jak ručně aktualizovat MIUI a/nebo Android?
 30. Jak poznat, zda máte evropskou, nebo globální verzi telefonu?
 31. Jak instalovat aplikace z neznámých zdrojů?
 32. Jak nastavit a omezit přístup aplikací k poloze?
 33. Proč a jak zapnout rozšíření operační paměti?
 34. Jak upravit MIUI, aby vypadalo jako iOS z iPhonů?
 35. Zkuste nové widgety z MIUI 13 i na starším telefonu
 36. Postranní lišta a možnosti jejího nastavení

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 13 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 31. května.

Instalujete aplikace z jiných než oficiálních zdrojů?

MIUI 12 – tipy a triky: jak zálohovat fotky, až skončí Fotky Google?
MIUI 12 – tipy a triky

Hned v úvodu si vyjasněme zkratku v nadpise tohoto dílu tipů a triků pro MIUI 12: Fotky Google nekončí. Pouze Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: vyměňte předinstalované aplikace za lepší (2. díl)
MIUI 12 – tipy a triky

Když si koupíte telefon Xiaomi, Redmi nebo Poco, najdete v něm hned po prvním spuštění několik desítek aplikací. Nabídka je Číst dál...

MIUI 10 – tipy a triky: krátké textové zprávy (SMS) v aplikaci Zprávy
MIUI tipy a triky

Již čtvrt roku se v tipech a tricích věnujeme MIUI 10 a ačkoli se už pomalu chystá MIUI 11 (viz Číst dál...

Samsung Galaxy S23

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
bobasso
bobasso
1 rok před

Dobrý den. Jen přidám informaci. I když instaluji aplikaci z neznámých zdrojů, např. se zmiňovaného serveru APK Mirror nebo třeba apkmonk , stejně Google zapracuje a tuto aplikaci při instalaci “protáhne” svojí kontrolou Play Protect.

2
0
Napište nám svůj komentář!x