MIUI 12 – tipy a triky: obnovení telefonu do továrního nastavení

Máme tu úterý, a to na našem blogu znamená, že přinášíme další várku tipů a triků pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 12. V tomto díle se podrobně podíváme na obnovení telefonu do továrního nastavení.

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi s grafickou nadstavbou MIUI 12. Tuto verzi najdete nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Proč dělat obnovení telefonu do továrního nastavení?

Existuje celá řada důvodů, proč dělat obnovení telefonu do továrního nastavení. Tím nejčastějším bývají problémy softwarového rázu – například opakované padání aplikací. Pokud se systém vykazuje chyby, pak je vždy nejzásadnější otázkou, zda jsou softwarového, nebo hardwarového rázu.

Uvedením do továrního nastavení dostanete operační systém do stavu, jako byste ho právě rozbalili z krabičky. Měl by tedy být prost všech zavlečených chyb a problémů, způsobených nejčastěji aplikacemi třetích stran, a začnete takříkajíc „s čistým štítem“.

Dalším důvodem pro uvedení telefonu do továrního nastavení je jeho prodej či předání jinému majiteli. V takovém případě by určitě nebylo vhodné nechávat v mobilu svá data a soukromé informace. I pro nového majitele je stoprocentně lepší „začít od nuly“.

Jak na obnovení telefonu do továrního nastavení?
Jak na obnovení telefonu do továrního nastavení?

Zde musíme upozornit na důležitý fakt: pokud telefon pouze obnovíte do továrního nastavení bez odebrání účtů Google a Xiaomi, pak bude při dalším spuštění požadovat přihlášení těmito účty. To je nepraktické zejména při prodeji – pokud na toto zapomenete, pak ke zprovoznění telefonu bude novopečený majitel potřebovat vaše přihlašovací údaje.

Do třetice všeho dobrého lze obnovení do továrního nastavení doporučit po každé větší aktualizaci operačního systému, respektive grafické nadstavby. Jde o nejrychlejší řešení problémů, chyb a zpomalení odezvy, které se v souvislosti s aktualizacemi mohou projevit.

Co se stane po obnovení telefonu do továrního nastavení?

Pokud telefon obnovíte do továrního nastavení, bude se chovat prakticky stejně, jako byste ho právě vyjmuli z krabičky. Během tohoto procesu tedy dojde k odstranění všech nainstalovaných aplikací (kromě tech, které jsou v telefonu z výroby), uložených dat (fotek, videí, písniček, dokumentů), veškerých nastavení (včetně nastavení všech aplikací) a uvedení celého systému do výchozího stavu.

Telefon však obnovením do továrního nastavení nemusí být nutně uveden do stavu, ve kterém jste ho zakoupili. Pokud dostal během nějaké aktualizace MIUI či Androidu, zůstane na něm poslední nainstalovaná verze. Důvod je velice prostý: bezpečnost. Návrat na starší verzi systému by znamenal otevření již opravených bezpečnostních děr, a to je nežádoucí. Obnova do továrního nastavení tedy není způsobem, jak provést downgrade!

Systém tak bude uveden do výchozího stavu a po spuštění tedy bude po uživateli vyžadovat úvodní nastavení. V případě, že se během úvodního nastavení přihlásíte stejným účtem Google, měli byste dostat možnost obnovy ze zálohy. Nastavení a data však budou obnovena jen u těch aplikací, které to podporují.

Pokud jsou důvodem obnovení telefonu do továrního nastavení softwarové problémy, pak nedoporučujeme během úvodní konfigurace volit možnost obnovy ze zálohy. V takovém případě by hrozilo opětovné zavlečení původních potíží.

Jak odebrat účet Xiaomi?

Telefon můžete (ale nemusíte) mít svázaný s účtem Xiaomi. Pokud ho obnovíte do továrního nastavení, může se při prvním startu dožadovat zadání přihlašovacích údajů k tomuto účtu. Mimo jiné je to ochrana před používáním odcizeného telefonu, kterou nelze žádným způsobem obejít.

Jestliže obnovu do továrního nastavení provádíte proto, že hodláte telefon předat či prodat další osobě, pak rozhodně doporučujeme nejprve odebrat účty Xiaomi a Google. Pokud tak neučiníte, bude se jich telefon po startu dožadovat. Jako první doporučujeme odebrat účet Xiaomi.

Jak odebrat účet Xiaomi?

 1. Otevřete systémové Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce Xiaomi účet.
 3. Stiskněte tlačítko Odhlásit se.
 4. Na otázku, zda chcete odstranit synchronizované položky z tohoto zařízení odpovězte tlačítkem Ponechat.
 5. Pokud se zobrazí upozornění, že Položky nejsou synchronizovány, pak stiskněte tlačítko Ponechat.
 6. Následně zadejte heslo ke svému účtu Xiaomi a potvrďte tlačítkem OK.
 7. Systém poté zkontroluje zadané heslo a odhlásí telefon od účtu Xiaomi.

Jak odebrat účet Google?

Dalším krokem by mělo být odebrání účtu Google. Pokud provedete obnovení do továrního nastavení bez tohoto kroku, pak se telefon po spuštění bude dožadovat původních přihlašovacích údajů. Konkrétně bude zobrazena hláška: „Zařízení bylo resetováno. Chcete-li pokračovat, přihlaste se pomocí účtu Google, který byl s tímto zařízením dříve synchronizován.“

Jedná se o funkci Factory Reset Protection (FRP). Její myšlenka je v podstatě prostá: pokud telefon do továrního nastavení obnoví neoprávněná osoba, narazí po restartu na požadavek přihlášení původního majitele. Díky tomu není možné používat odcizené či ztracené zařízení.

Požadavek na přihlášení není problém, pokud telefon po obnově budete používat zase vy – prostě zadáte své údaje. V případě, že ho prodáváte, ale nejspíš přiděláte novopečenému majiteli vrásky na čele. Jediná cesta, jak toto vyřešit, je zadání vašich přihlašovacích údajů. A dávat někomu jméno a heslo k účtu Google, plnému osobních dat, to určitě není dobrý nápad!

Proto je velice zásadní odebrat účet Google ještě, než se rozhodnete telefon obnovit do továrního nastavení! V takovém případě telefon po restartu přihlášení tímto účtem nebude požadovat a bude se chovat jako skutečně právě rozbalený z krabičky.

Jak odebrat účet Google?

 1. Otevřete systémové Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce Účty a synchronizace.
 3. Otevřete účet Google.
 4. Klepněte na tlačítko Více.
 5. V další nabídce zvolte Odebrat účet.
 6. Potvrďte svůj záměr tlačítkem Odebrat účet.
 7. Na otázku Jste si jisti? odpovězte tlačítkem OK.
 8. Telefon poté požádá o ověření otiskem prstu, PINem, gestem, nebo heslem.

Jak na obnovení telefonu do továrního nastavení?

Po provedení všech výše uvedených kroků by vám už nic nemělo bránit v úspěšné obnově do továrního nastavení. Po ní se telefon bude chovat jako po prvním spuštění a nebude tedy vyžadovat žádné přihlašovací údaje.

Xiaomi Mi Band 6

Jak na obnovení telefonu do továrního nastavení?

 1. Otevřete systémové Nastavení.
 2. Přejděte do sekce O telefonu.
 3. Otevřete Obnovení do továrního nastavení.
 4. Klepněte na tlačítko Smazat všechna data.
 5. Přečtěte si upozornění a po deseti sekundách pokračujte stiskem tlačítka Další.
 6. Následuje ještě jedno upozornění. Posledním krokem bude po deseti sekundách stisknutí tlačítka OK.

Telefon se poté restartuje do takzvané konzole pro obnovení a provede všechny operace nutné k uvedení systému do výchozího stavu. Pak se opět automaticky restartuje a nabídne vám dialog pro úvodní nastavení operačního systému.

Nouzový scénář, jak obnovit telefon do továrního nastavení

Může nastat situace, kdy telefon z nějakého důvodu odmítá nastartovat a/nebo není z jiného důvodu možné provést obnovu do továrního nastavení výše uvedeným způsobem. V takovém případě je ještě jedna možnost, a to provedení celé operace přes konzoli pro obnovení, respektive zotavení.

Jak na obnovení telefonu do továrního nastavení přes konzoli pro obnovení?

 1. Vypněte telefon (pokud to nejde, držte cca 10 sekund tlačítko pro vypnutí).
 2. Stiskněte a držte tlačítko pro zvýšení hlasitosti.
 3. Zapněte telefon tlačítkem pro zapnutí.
 4. Na obrazovce by se měla objevit nabídka Mi-Recovery.
 5. Tlačítky pro nastavení hlasitosti aktivujte položku Wipe Data.
 6. Potvrďte volbu krátkým podržením tlačítka pro zapnutí.
 7. Potvrďte a vyčkejte provedení všech operací.
 8. Restartujte telefon přes položku Reboot.

V tomto případě se mobil po restartu při prvním spuštění velmi pravděpodobně bude dožadovat přihlašovacích údajů k účtům Xiaomi a/nebo Google, které musíte znát, jinak se dál prostě nedostanete.

Předchozí díly seriálu MIUI 12 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 12 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 19. ledna.

MIUI 12 – tipy a triky: jak nastavit nový telefon Xiaomi?
MIUI 12 – tipy a triky

Blíží se nám Štědrý den a mnozí z vás patrně najdou pod stromečkem chytrý telefon. Když budete mít štěstí, bude Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: jak používat Druhý prostor?
MIUI 12 – tipy a triky

Úterky jsou na našem blogu věnovány tipům a trikům pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI. Dnes Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: tmavý/světlý režim a další nastavení displeje
MIUI 12 – tipy a triky

Máme tu úterý, a to na našem blogu XM.cz znamená další várku tipů a triků. Tentokrát se podíváme na možnosti Číst dál...

Poco F3
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Beny
Beny
8 měsíců před

Dobrý den, před dvěma dny jsem psal ohledně nefungujícího přesměrování hovorů po aktualizaci MIUI. Doporučil jste provést reset do továrního nastavení, ovšem v tomto článku píšete, že veškeré aktualizace i po továrním nastavení budou pořád v telefonu – nejedná se o downgrade. Předpokládám, že tato nefunkčnost přesměrování je způsobena aktualizací MIUI (nefungují ani GSM kódy) a tedy i po resetu do továrního nastavení by chybná aktualizace byla nadále v telefonu a nedošlo by k její nové, bezchybné aktualizaci. Je možno nějak odinstalovat chybnou aktualizaci MIUI a následně ji opět instalovat?

Vendula
Vendula
7 měsíců před

Po aktualizaci se mně změnila tapeta na mobilu, už jí tam nemám,jak jji znovu získat ,když mně nabízí jine

4
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x