MIUI 12 – tipy a triky: jak aktivovat a používat nové Centrum ovládání?

Jednou z největších novinek MIUI 12 je Centrum ovládání, které bylo v následující verzi 12.5 dále vylepšeno. V tomto díle se podíváme, k čemu vlastně tato funkce slouží, jaké benefity vám může poskytnout a co u ní můžete nastavit.

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 12. Tuto verzi najdete nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Co je Centrum ovládání?

Když na telefonech s Androidem potáhnete z horní hrany obrazovky směrem dolů, zobrazí se zpravidla oznámení a ovládací prvky, přes které lze zapínat a vypínat některé funkce. Platí to i pro telefony Xiaomi, nicméně na nich je k dispozici ještě jedna možnost.

Čínský výrobce se inspiroval u Applu, kde jsou oznámení a přepínače oddělené. Notifikace se zde zobrazují potažením z levé části horní hrany obrazovky, ovládací prvky z pravé. Xiaomi tento princip doslova okopírovalo, a navíc přidalo možnost ovládání chytré domácnosti.

Pokud na svém telefonu nenajdete položky pro nastavení Centra ovládání, pak jde s největší pravděpodobností o následek skutečnosti, že Xiaomi na některých slabších telefonech Centrum ovládání deaktivovalo.

Jak zapnout Centrum ovládání?

Pokud si chcete vyzkoušet Centrum ovládání v praxi, stačí ho aktivovat v systémovém nastavení. V příslušné sekci je pomocí jednoduchých animací přehledně znázorněno, čím se od sebe obě možnosti vlastně liší.

Jak zapnout Centrum ovládání?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Jděte do sekce Oznámení a Centrum ovládání.
 3. Přejděte do Styl Centra ovládání.
 4. Přepněte na možnost Nová verze.

Jak přes Centrum ovládání ovládat chytrou domácnost?

Jak jsme napsali výše: když potáhnete shora dolů v pravé horní části obrazovky, zobrazí se přepínače, jejichž prostřednictvím můžete zapínat a vypínat funkce, jako jsou Wi-Fi. Bluetooth, NFC, mobilní data a mnohé další. Můžete si tu také nechat zobrazovat (a ovládat) spotřebiče chytré domácnosti.

Jak přes Centrum ovládání ovládat chytrou domácnost?

 • Otevřete Nastavení.
 • Jděte do sekce Oznámení a Centrum ovládání.
 • Klepněte na Chytrá domácnost.
 • Vyberte, jakou chytrou domácnost chcete používat (Xiaomi Home zobrazí spotřebiče z aplikace Mi Home, Home pak nabídne spotřebiče z Google Home).

Když pak stažením vyvoláte Centrum ovládání, uvidíte v jeho spodní části dostupná Chytrá zařízení (jejich seznam můžete měnit po klepnutí na ikonu s tužkou). Klepnutím je můžete zapínat a vypínat, dlouhým podržením se dostanete k podrobnějšímu nastavení v příslušné aplikaci.

Redmi Note 10 Pro

Jak (ne)zobrazovat ovládací prvky na zamykací obrazovce?

Oznámení, Centrum ovládání a ovládání chytré domácnosti lze vyvolat i ze zamykací obrazovky. To některým uživatelům nevyhovuje, neboť se tak k těmto věcem mohou dostat nepovolané osoby (například zloděj může vypnout mobilní data a znemožnit tak nalezení či vzdálené smazání obsahu mobilu).

Jak (ne)zobrazovat ovládací prvky na zamykací obrazovce?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Jděte do sekce Oznámení a Centrum ovládání.
 3. Otevřete Po stažení dolů na Zamykací obrazovce zobrazit.
 4. Pomocí přepínačů vyberte, zda se bude zobrazovat Oznamovací roletka, Centrum ovládání a Chytrá domácnost.

Jak změnit přepínače v Centru ovládání?

Pokud vám nevyhovují přepínače dostupné v Centru ovládání, nebo byste rádi změnili jejich pořadí, máte možnost. Je to vcelku jednoduché a intuitivní, jak ostatně uvidíte v následujícím postupu. Musíme však upozornit, že první čtyři (větší) přepínače (mobilní data, Wi-Fi, Bluetooth a Svítilna) nelze nijak modifikovat, tedy ani odebírat či měnit jejich pořadí.

Jak změnit přepínače v Centru ovládání?

 1. Na domovské obrazovce potáhněte shora dolů z pravé horní části obrazovky, aby se zobrazilo Centrum ovládání.
 2. Klepněte na tlačítko s notýskem a tužkou, situované v pravé horní části.
 3. Pomocí červených tlačítek mínus v horní části můžete odebírat dostupné přepínače.
 4. Pomocí zelených tlačítek plus v dolní části můžete přidávat dostupné přepínače.
 5. Dlouhým podržením a přetažením lze měnit pozici přepínače v nabídce.
 6. Provedené změny nezapomeňte uložit tlačítkem Hotovo.

Jak změnit styl Oznamovací roletky?

Když potáhnete na domovské obrazovce shora dolů z levé horní části obrazovky, zobrazí se oznámení/notifikace. I zde Xiaomi umožňuje přizpůsobení jejich vzhledu – konkrétně je na výběr mezi designem z čistého Androidu, nebo stylem, který navrhli vývojáři Xiaomi.

Jak změnit styl Oznamovací roletky?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Jděte do sekce Oznámení a Centrum ovládání.
 3. Pokračujte do Oznamovací roletka.
 4. Zde si můžete vybrat mezi stylem MIUI, nebo Android.

Předchozí díly seriálu MIUI 12 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 12 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 27. července.

MIUI 13 – tipy a triky: aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 2. díl
MIUI 13 – tipy a triky

Minulý týden jsme si prošli základní prvky uživatelského rozhraní aplikace Fotoaparát z telefonů Xiaomi, Redmi a Poco. V tomto pokračování Číst dál...

MIUI 13 – tipy a triky: Jak nastavit telefon na zahraniční roaming?
MIUI 13 – tipy a triky

Polovina prázdnin je za námi, nicméně zůstat ve spojení při cestách do zahraničí může být důležité i v průběhu celého Číst dál...

MIUI 13 – tipy a triky: Témata aneb Jak snadno změnit vzhled MIUI
MIUI 13 – tipy a triky

Telefony Xiaomi, Redmi a Poco mají nad operačním systémem Android nainstalovanou grafickou nadstavbu MIUI. Její vzhled se sice v posledních Číst dál...

Sledujte nás na Telegramu!
Xiaomi Poco M4 Pro 5G

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Miloš
Miloš
1 rok před

A jak se nastaví skrytí roletky na MIUI 12? V článku je návod na MIUI 12.5 a to ještě bohužel všichni nemají. Díky

Jonathan
Jonathan
1 rok před

Je pravda že sa na mi9 zhoršila kvalita fotografií po aktualizácii na 12.5? Vraj by to malo horšie fotiť. Vie to niekto potvrdiť?

Jonathan
Jonathan
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Vďaka

Milan
Milan
1 rok před

Možno by som len pre úplnosť doplnil, že pre stiahnutie ponuky stačí vykonať pohyb zhora nadol hocikde na displeji, nie je nutné ísť na hornú hranu a tam začínať pohyb. Dá sa to hocikde, len dodržať smer.
A možno ešte to, že keď je už ponuka stiahnutá, tak sa dá na nej pohybom zľava doprava či opačne, prepínať medzi tou „vľavo“ a tou „vpravo“ ponukou a netreba opätovne ťahať zhora pre vyvolanie tej či onej ponuky.

Radmik
Radmik
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Ano,mohu potvrdit,že u Poco launcheru to funguje malinko jinak. Pokud potáhnete odkudkoliv (kromě horní pravé hrany),vždy se stáhne roletka s oznámením. Pokud chcete centrum ovládání,nutno potáhnout z horní pravé hrany.

10
0
Napište nám svůj komentář!x