MIUI 12 – tipy a triky: jak aktivovat a používat nové Centrum ovládání?

Jednou z největších novinek MIUI 12 je Centrum ovládání, které bylo v následující verzi 12.5 dále vylepšeno. V tomto díle se podíváme, k čemu vlastně tato funkce slouží, jaké benefity vám může poskytnout a co u ní můžete nastavit.

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 12. Tuto verzi najdete nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Co je Centrum ovládání?

Když na telefonech s Androidem potáhnete z horní hrany obrazovky směrem dolů, zobrazí se zpravidla oznámení a ovládací prvky, přes které lze zapínat a vypínat některé funkce. Platí to i pro telefony Xiaomi, nicméně na nich je k dispozici ještě jedna možnost.

Čínský výrobce se inspiroval u Applu, kde jsou oznámení a přepínače oddělené. Notifikace se zde zobrazují potažením z levé části horní hrany obrazovky, ovládací prvky z pravé. Xiaomi tento princip doslova okopírovalo, a navíc přidalo možnost ovládání chytré domácnosti.

Pokud na svém telefonu nenajdete položky pro nastavení Centra ovládání, pak jde s největší pravděpodobností o následek skutečnosti, že Xiaomi na některých slabších telefonech Centrum ovládání deaktivovalo.

Jak zapnout Centrum ovládání?

Pokud si chcete vyzkoušet Centrum ovládání v praxi, stačí ho aktivovat v systémovém nastavení. V příslušné sekci je pomocí jednoduchých animací přehledně znázorněno, čím se od sebe obě možnosti vlastně liší.

Jak zapnout Centrum ovládání?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Jděte do sekce Oznámení a Centrum ovládání.
 3. Přejděte do Styl Centra ovládání.
 4. Přepněte na možnost Nová verze.

Jak přes Centrum ovládání ovládat chytrou domácnost?

Jak jsme napsali výše: když potáhnete shora dolů v pravé horní části obrazovky, zobrazí se přepínače, jejichž prostřednictvím můžete zapínat a vypínat funkce, jako jsou Wi-Fi. Bluetooth, NFC, mobilní data a mnohé další. Můžete si tu také nechat zobrazovat (a ovládat) spotřebiče chytré domácnosti.

Jak přes Centrum ovládání ovládat chytrou domácnost?

 • Otevřete Nastavení.
 • Jděte do sekce Oznámení a Centrum ovládání.
 • Klepněte na Chytrá domácnost.
 • Vyberte, jakou chytrou domácnost chcete používat (Xiaomi Home zobrazí spotřebiče z aplikace Mi Home, Home pak nabídne spotřebiče z Google Home).

Když pak stažením vyvoláte Centrum ovládání, uvidíte v jeho spodní části dostupná Chytrá zařízení (jejich seznam můžete měnit po klepnutí na ikonu s tužkou). Klepnutím je můžete zapínat a vypínat, dlouhým podržením se dostanete k podrobnějšímu nastavení v příslušné aplikaci.

Jak (ne)zobrazovat ovládací prvky na zamykací obrazovce?

Oznámení, Centrum ovládání a ovládání chytré domácnosti lze vyvolat i ze zamykací obrazovky. To některým uživatelům nevyhovuje, neboť se tak k těmto věcem mohou dostat nepovolané osoby (například zloděj může vypnout mobilní data a znemožnit tak nalezení či vzdálené smazání obsahu mobilu).

Jak (ne)zobrazovat ovládací prvky na zamykací obrazovce?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Jděte do sekce Oznámení a Centrum ovládání.
 3. Otevřete Po stažení dolů na Zamykací obrazovce zobrazit.
 4. Pomocí přepínačů vyberte, zda se bude zobrazovat Oznamovací roletka, Centrum ovládání a Chytrá domácnost.

Jak změnit přepínače v Centru ovládání?

Pokud vám nevyhovují přepínače dostupné v Centru ovládání, nebo byste rádi změnili jejich pořadí, máte možnost. Je to vcelku jednoduché a intuitivní, jak ostatně uvidíte v následujícím postupu. Musíme však upozornit, že první čtyři (větší) přepínače (mobilní data, Wi-Fi, Bluetooth a Svítilna) nelze nijak modifikovat, tedy ani odebírat či měnit jejich pořadí.

Jak změnit přepínače v Centru ovládání?

 1. Na domovské obrazovce potáhněte shora dolů z pravé horní části obrazovky, aby se zobrazilo Centrum ovládání.
 2. Klepněte na tlačítko s notýskem a tužkou, situované v pravé horní části.
 3. Pomocí červených tlačítek mínus v horní části můžete odebírat dostupné přepínače.
 4. Pomocí zelených tlačítek plus v dolní části můžete přidávat dostupné přepínače.
 5. Dlouhým podržením a přetažením lze měnit pozici přepínače v nabídce.
 6. Provedené změny nezapomeňte uložit tlačítkem Hotovo.

Jak změnit styl Oznamovací roletky?

Když potáhnete na domovské obrazovce shora dolů z levé horní části obrazovky, zobrazí se oznámení/notifikace. I zde Xiaomi umožňuje přizpůsobení jejich vzhledu – konkrétně je na výběr mezi designem z čistého Androidu, nebo stylem, který navrhli vývojáři Xiaomi.

Jak změnit styl Oznamovací roletky?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Jděte do sekce Oznámení a Centrum ovládání.
 3. Pokračujte do Oznamovací roletka.
 4. Zde si můžete vybrat mezi stylem MIUI, nebo Android.

Předchozí díly seriálu MIUI 12 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 12 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 27. července.

MIUI 12 – tipy a triky: rozdělení obrazovky a práce se dvěma aplikacemi
MIUI 12 – tipy a triky

Dnešní chytré telefony mají poměrně velké displeje, na které se vedle sebe bez problémů vejdou dvě aplikace. Byla by chyba Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: vyměňte předinstalované aplikace za lepší (1. díl)
MIUI 12 – tipy a triky

Když si koupíte telefon Xiaomi, Redmi nebo Poco, najdete v něm hned po prvním spuštění několik desítek aplikací. Nabídka je Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: Témata aneb Jak kompletně změnit vzhled MIUI
MIUI 12 – tipy a triky

Na telefonech Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI najdete aplikaci Témata. Slouží k částečné nebo kompletní změně vzhledu Číst dál...

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Miloš
Miloš
12 dní před

A jak se nastaví skrytí roletky na MIUI 12? V článku je návod na MIUI 12.5 a to ještě bohužel všichni nemají. Díky

Jonathan
Jonathan
11 dní před

Je pravda že sa na mi9 zhoršila kvalita fotografií po aktualizácii na 12.5? Vraj by to malo horšie fotiť. Vie to niekto potvrdiť?

Jonathan
Jonathan
Odpovědět  Karel Kilián
11 dní před

Vďaka

Milan
Milan
11 dní před

Možno by som len pre úplnosť doplnil, že pre stiahnutie ponuky stačí vykonať pohyb zhora nadol hocikde na displeji, nie je nutné ísť na hornú hranu a tam začínať pohyb. Dá sa to hocikde, len dodržať smer.
A možno ešte to, že keď je už ponuka stiahnutá, tak sa dá na nej pohybom zľava doprava či opačne, prepínať medzi tou „vľavo“ a tou „vpravo“ ponukou a netreba opätovne ťahať zhora pre vyvolanie tej či onej ponuky.

Radmik
Radmik
Odpovědět  Karel Kilián
11 dní před

Ano,mohu potvrdit,že u Poco launcheru to funguje malinko jinak. Pokud potáhnete odkudkoliv (kromě horní pravé hrany),vždy se stáhne roletka s oznámením. Pokud chcete centrum ovládání,nutno potáhnout z horní pravé hrany.

10
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x