MIUI 12 – tipy a triky: jak nastavit nový telefon Xiaomi?

Blíží se nám Štědrý den a mnozí z vás patrně najdou pod stromečkem chytrý telefon. Když budete mít štěstí, bude to třeba mobil značky Xiaomi, Redmi, nebo Poco. V tomto článku vám ukážeme, jak nastavit nový telefon Xiaomi (ale i Redmi a Poco).

Jak nastavit nový telefon Xiaomi?
Jak nastavit nový telefon Xiaomi?

Uvedený postup by měl platit pro všechny telefony Xiaomi, Redmi a Poco, které nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu. Na těchto zařízeních běží nad operačním systémem Android grafická nadstavba MIUI ve verzi 12.

Instalace SIM karty

Poté, co telefon rozbalíte z krabičky, doporučujeme začít tím, že do něj vložíte SIM kartu. Prakticky všechny dnešní chytré mobily podporují formát nanoSIM. Pokud přecházíte ze staršího telefonu, pak je možné, že máte větší SIM – microSIM, nebo miniSIM.

V takovém případě (když budete mít štěstí) z ní buď půjde nanoSIM vylomit, nebo (když štěstí nemáte) si budete muset vyměnit SIM kartu na pobočce svého operátora. Naštěstí je výměna SIM za novější obvykle nabízena zdarma, nebo za symbolický poplatek.

V balení telefonu najdete prostředek na otevření šuplíčku pro SIM karty – obvykle je vetkaný v papírové pošetce, v níž většinou najdete i uživatelskou příručku a základní ochranný obal. Na těle telefonu pak najděte šuplíček pro SIM karty, vedle kterého je maličká dírka. Vsuňte do ní prostředek na otevření šuplíčku a jemně zatlačte – šuplíček by se měl povysunout.

Šuplíček na SIM karty a prostředek na jeho otevření
Šuplíček na SIM karty a prostředek na jeho otevření

Následně šuplíček vytáhněte z telefonu a vložte do něj SIM. Většina dnešních telefonů má sloty na dvě SIM karty, což umožňuje používání služeb dvou mobilních operátorů. Pokud používáte jen jednu SIM, pak ji vložte do slotu číslo 1 – číslo je napsané buď přímo na rámečku šuplíčku, nebo pozici SIM 1 najdete v uživatelské příručce.

Poté šuplíček se SIM kartami vraťte zpět a zapněte telefon. K tomuto účelu slouží tlačítko na boku zařízení, jež je nutné chvilku podržet. Následně se na obrazovce objeví logo MIUI, což je grafická nadstavba na telefonech Xiaomi, Redmi a Poco.

Jak nastavit nový telefon Xiaomi?

Po nějaké chvilce se vás ujme průvodce, jehož úkolem bude provést vás veškerým nastavením. Celý proces zahájíte klepnutím na tlačítko se šipkou na obrazovce. V dalším kroku budete dotázání, v jakém jazyce s vámi má telefon komunikovat. Pokud je vložena SIM českého operátora, automaticky nabídne jako výchozí Čeština. Ručně můžete vybrat jakýkoli jiný jazyk. V následujícím kroku budete vybírat oblast, ve které chcete telefon používat. Není důvod volit cokoli jiného než Česko.

Následuje připojení telefonu k internetu přes bezdrátovou síť. Tento krok můžete přeskočit, avšak nedoporučujeme to – telefon bude v dalších krocích stahovat poměrně objemné aktualizace. V dialogu Připojit k internetu tedy zvolte vaší Wi-Fi a v následujícím kroku zadejte přístupové heslo a stiskněte tlačítko Připojit. Pokud telefon hlásí Připojeno, pak můžete pokračovat dál.

Následuje vyjádření souhlasu s pravidly a podmínkami. Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů si můžete přečíst po klepnutí na příslušné odkazy. Chcete-li telefon používat, nezbývá vám, než aktivovat přepínač Přečetl(a) jsem si a souhlasím… a pokračovat dál.

Redmi Note 10

Nastavení SIM karet a přenos dat

V následujícím kroku budete vybírat výchozí SIM pro hlasové a datové služby. V případě datových služeb je nutné zvolit jednu z vložených SIM. U hlasových služeb to dělat nemusíte. Pokud zvolíte výchozí SIM, pak přes ní budou realizovány všechny odchozí hovory. Jestliže ji nezvolíte, budete před každým hovorem dotázáni, kterou SIM chcete použít. Svou volbu hlasové i datové SIM můžete kdykoli později změnit v Nastavení-SIM karty a mobilní sítě.

V následujícím kroku telefon provede kontrolu aktualizací. To může nějakou chvilku trvat, takže si můžete udělat čaj nebo kafe. Poté bude následovat poměrně podstatný krok – telefon se zeptá, zda chcete kopírovat aplikace, fotky, kontakty, účet Google a další věci. Pokud na nový telefon přecházíte ze staršího, pak rozhodně stiskněte tlačítko Další. Tlačítko Nekopírovat použijte pouze v případě, že je nastavovaný mobil vaším prvním chytrým telefonem.

Následně dostanete na výběr ze tří možností, odkud bude telefon kopírovat vaše aplikace, fotky, kontakty a další data:

  • Záloha z telefonu Android – probíhá přes bezdrátovou síť tak, že se pomocí aplikace Google oba telefony propojí a následně dojde k přenosu všech dat a většiny nastavení. Pozor však na to, že se nepřenášejí například fotky.
  • Záloha z cloudu – tuto možnost můžete použít, pokud jste měli starý telefon synchronizovaný s Googlem. V takovém případě není vyžadováno, aby byl původní mobil zapnutý. Po přihlášení jménem a heslem k účtu Google dojde ke stažení informací, dat a aplikací ze zálohy. Ani v tomto případě se nepřenášejí fotky.
  • iPhone – poslední možnost využijí ti, kdož na nový telefon Xiaomi přecházejí z iPhonu. V tomto případě budete muset na iPhonu spustit prohlížeč Safari a otevřít stránku android.com/switch. Následně se vás ujme průvodce, který vám pomůže s přenosem dat.

Přenos dat ze starého telefonu

Pokud máte k dispozici svůj původní mobil, doporučujeme ho zapnout a než nastartuje, zvolit na novém telefonu první možnost Záloha z telefonu Android. Telefon poté chviličku bude něco dělat a poté vás vyzve, abyste na starém zařízení otevřeli aplikaci Google. Tu byste měli buď najít na ploše/domovské obrazovce v podobě vyhledávacího panelu, nebo jako ikonu Google v seznamu nainstalovaných programů. Poté, co na starém zařízení spustíte aplikaci Google, stiskněte na tom novém Další.

Nový telefon vám poté zobrazí výzvu, abyste na tom starém buď hlasem, nebo přes klávesnici zadali do vyhledávání Nastavit zařízení. Zadejte tedy toto spojení do vyhledávacího pole na starém telefonu. Pak na tom novém stiskněte tlačítko Další. Pro další pokračování musí být na obou telefonech zapnutý Bluetooth. Po stisku tlačítka Další proběhne vyhledávání zařízení. Pokud vše proběhne správně, budete muset na starém mobilu potvrdit název nového telefonu a potvrdit párovací kódy nebo obrazce.

Na otázku Zkopírovat do nového, která se zobrazí na starém telefonu, odpovězte stiskem tlačítka Kopírovat. Poté dojde ke kopírování účtu, během kterého budete muset zadat heslo ke svému účtu Google a Přihlásit se. Poté bude nutné ověřit se zadání hesla obrazovky (PINu, gesta či hesla) ze starého telefonu, které zadáte na novém. V následujícím kroku můžete vybrat, jaká data se mají obnovit – aplikace, kontakty, zprávy SMS, nastavení zařízení, historie volání – stačí označit zatržítky a stisknout Obnovit. Poté proběhne obnovování dat.

Služby Google a další nastavování

V následujícím kroku budete potvrzovat, které služby Google chcete využívat. Pokud k tomu nemáte vážný důvod, pak můžete nechat všechny volby aktivní a pokračovat stiskem tlačítka Další, a nakonec vše akceptovat tlačítkem Přijmout.

Poté se telefon zeptá, zda si přejete Pokračovat v nastavování. Doporučujeme odpovědět stiskem tlačítka Pokračovat. Nejprve budete seznámeni s funkcemi Asistenta Google. V dalším kroku můžete přidat další e-mailový účet, změnit velikost písma, nebo si prohlédnout další aplikace. Jestliže o nic z toho nemáte zájem, pak klepněte na Ne, díky.

Účet Xiaomi

Pak proběhnou poslední úpravy a následně se budete moci (ale nemusíte) přihlásit k účtu Xiaomi. Pozor na drobné nedorozumění – k účtu Google jste se už přihlásili, nyní je řeč o dalším účtu Xiaomi, který můžete, ale nemusíte používat. K přihlášení lze použít buď přihlašovací údaje k účtu Xiaomi, ale také účet Google. Pokud účet Xiaomi nechcete používat, stiskněte Přeskočit.

Jestliže účet Xiaomi ještě nemáte, můžete si ho na novém telefonu vytvořit. Přihlásit se pak můžete buď telefonním číslem a heslem, nebo e-mailovou adresou či Xiaomi ID a heslem – v takovém případě použijte volbu Jiné způsoby přihlášení.

Xiaomi Mi Band 6

Po Přihlášení k účtu Xiaomi je nutné povolit několik oprávnění, což akceptujete tlačítkem Rozumím. Pak musíte aplikaci Xiaomi Cloud povolit uskutečňovat a spravovat telefonní hovory, přístup k seznamu telefonních hovorů, fotkám, mediálnímu obsahu a souborů v zařízení, odesílat a zobrazovat SMS. Nakonec povolte synchronizaci a pokračujte dál.

Následně povolte Službě aktivace Xiaomi SIM odesílat a zobrazovat SMS. V dalším kroku můžete povolit funkci Najít zařízení. Ta se může hodit v případě ztráty či odcizení mobilu – na adrese www.mi.com/micloud pak budete moci zjišťovat jeho polohu a případně provést vzdálené vymazání.

Jak zabezpečit nový telefon Xiaomi?

Zbývá poslední krok, kterým je zabezpečení telefonu. Prakticky všechny dnešní mobily mají čtečku otisků prstů – některé ji mají v obrazovce, některé v tlačítku pro zapnutí/vypnutí, starší modely ji pak mívají na zádech. V dalším kroku tedy budete volit, zda chcete používat k odemknutí otisk prstu, nebo pouze zámek obrazovky. Rozhodně doporučujeme první možnost – tedy otisk.

Před přidáním otisku prstu je nutné nastavit takzvaný Zámek obrazovky. Může se jednat buď o vzor, PIN, nebo heslo – v tomto případě je volba na vás. Zámek obrazovky v žádném případě nesmíte zapomenout! Telefon ho po vás bude požadovat při každém restartu, vypnutí a opětovném zapnutí a občas (vždy po 72 hodinách) i jen tak pro kontrolu. Pokud zámek obrazovky zapomenete, pak není způsob. jak ho obejít! V dalším kroku následuje dvojí zadání zámku obrazovky.

Posledním krokem je přidání otisku prstu – tímto procesem vás opět provede průvodce, který vám vysvětlí, co a jak. Zjednodušeně řečeno: budete muset několikrát přiložit prst na čtečku, aby se telefon naučil rozeznávat jeho otisk. Celý proces by měl skončit hláškou, že je hotovo, na kterou odpovíte stiskem tlačítka Hotovo. Prakticky všechny dnešní telefony lze odemykat i obličejem – tuto možnost najdete později v Nastavení-Heslo a zabezpečení.

Následuje další nastavení – opět není důvod některou z nabízených možností vypínat. Můžete tedy pokračovat dál. Posledním krokem je volba grafického tématu. Na výběr jsou dvě možnosti, ale nemusíte se spokojit jen s nimi. Později můžete změnit vzhled uživatelského prostředí v aplikaci Témata, která je součástí základní softwarové výbavy. No, a to je všechno! Tímto jste dokončili nastavení nového telefonu Xiaomi.

Pomohl vám náš návod, jak nastavit nový telefon Xiaomi?

Předchozí díly seriálu MIUI 12 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 12 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 29. prosince.

MIUI 12 – tipy a triky: jak vybrat, nastavit a používat telefon s dual SIM
MIUI 12 – tipy a triky

Většina v současnosti prodávaných telefonů je takzvaně dual SIM, což v praxi znamená, že do nich lze vložit a používat Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: jak se připojit k Wi-Fi a další užitečná nastavení
MIUI 12 – tipy a triky

Dnešní chytré telefony lze připojit k internetu v podstatě dvěma základními způsoby: přes mobilní data, nebo přes bezdrátovou síť neboli Číst dál...

Poco F3
Nastavte si na mobilu Tísňové SOS! V nouzi vám může zachránit život
Nastavte si na mobilu Tísňové SOS! V nouzi vám může zachránit život

Telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI nabízejí již několik let funkci označovanou jako Tísňové SOS. Slouží k Číst dál...

Xiaomi Mi Band 6
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
Pavel
7 měsíců před

Přenášel jste někdo data z druhého prostoru?

Petr
Petr
Odpovědět  Pavel
7 měsíců před

Jaký druhý?

Asd
Asd
7 měsíců před

Hezký přehled. Jen si trošku dovolím oponovat co se týče nastavení regionu. Tam výběrem země se dá docílit např. rychlejší aktualizace nebo vyšší hlasitost ve sluchátkách a spoustu jiných zajímavých funkcí.

Martin
Martin
7 měsíců před

Hezky napsaný článek, jen se sluší zmínit že služba aktivace SIM karty ne vždy funguje jak má. Mě to třeba na novém Poco X3 dobu zlobilo, ale aktualizace 12.0.6 to snad dala do pořádku.

Miroslav
Miroslav
7 měsíců před

Dobry den poprosil by som o radu. Redmi note 8pro. Stiahnuta aktualizacia verzia MIUI Global 12.0.3 po aktualizacii problem s telefonom. Nejde mi spustit ziadna aplikacia.

Rudolf
Rudolf
6 měsíců před

Jak vložit do mobilu Xiaomi Redmi 8 pro do šuplíčku 2 SIM karty a SD kartu ? Děkuji za informaci. Pastucha

Kateřina
Kateřina
4 měsíců před

Dobrý den, po aktualizaci MIUI mi telefon vůbec nenaběhl, je jen černá obrazovka a nic s ním nejde udělat. Můžete mi prosím poradit, co s tím? Děkuji. KP

Jarda
Jarda
2 měsíců před

Zdravim mam dotaz mam tel Poco vlozil jsem tam simku aj tu micro chci si nastavit tel .fotku vyzvaneni atd nemohu se do toho dostat .Nejsem teda na wifi ted momentalne jde to i bez wifi poradi nekdo nevim co delalm spatne..Dekuji za radu

Jarda
Jarda
2 měsíců před

Může mi nekdo pomoci se sprovoznenim telefonu Xiaomi POCO MIUI 12 NEMOHU SE DOSTAT DO NASTAVENI KDYZ TO ZAPNU NIC

Karel
Karel
1 měsíc před

Dobrý den,mám dotaz. Právě se mi aktualizoval redmi note 9. Dříve jsem ovládal ,, zpět,, přejetím prstem směrem od hrany do displeje a pryč z otevřené aplikace přejetím zespoda spodní lišty nahoru. Po aktualizaci ale mám dole tři ovládací tlačítka a zavírání prstem nefunguje. Jak to nastavit? Děkuji za radu

20
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x