MIUI 12 – tipy a triky: pět jednoduchých triků pro zrychlení telefonu

Je tu úterý a s ním již 37. pokračování tipů a triků pro MIUI 12. V dohledné době už se pomalu ale jistě pustíme do MIUI 12.5 (které však není příliš odlišné), ale než se tak stane, podělíme se s vámi o pět jednoduchých triků pro zrychlení telefonu. Nejedná se o žádná „kouzla a čáry“, ale o několik nastavení, která systému dodají o něco lepší plynulost.

Pět jednoduchých triků pro zrychlení telefonu
Pět jednoduchých triků pro zrychlení telefonu

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 12. Tuto verzi najdete nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Aktivujte automatické mazání mezipaměti

Jedním ze základních nastavení MIUI 12 pro zlepšení výkonu vašeho telefonu je automatické mazání mezipaměti. Aktivací této možnosti dosáhnete toho, že MIUI bude jednou za čas vymazávat mezipaměť zařízení v okamžiku, kdy je uzamčené.

Jak na automatické mazání mezipaměti?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do Baterie a výkon.
 3. Klepněte na ozubené kolečko v pravém horním rohu.
 4. Otevřete položku Vymazat mezipaměť při zamknutí zařízení.
 5. Nastavte časový interval – doporučujeme Za 30 minut.

Zakažte automatické spouštění aplikací

Hned u druhého tipu doporučíme obzvláště velkou opatrnost. Jedná se totiž o zákaz automatického spouštění aplikací po spuštění nebo restartu operačního systému. Zakazujte automatické spouštění jen u těch aplikací, u kterých víte, že to nebude mít negativní následky.

Pokud například zakážete automatické spouštění aplikace k chytrým hodinkám, nebudou vám po vypnutí/zapnutí telefonu (až do jejího spuštění) fungovat notifikace. Podobně zakázání komunikační aplikace způsobí, že nebudete upozorňováni na nové zprávy.

Jak zakázat automatické spouštění aplikaci?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do Aplikace.
 3. Klepněte na Povolení.
 4. Pokračujte do Automatické spouštění.
 5. Deaktivujte přepínače u aplikací, jež nechcete spouštět při startu systému.

Zkraťte čas provádění animací (viditelné zrychlení telefonu)

V zákulisí nastavení MIUI můžeme také najít způsob, jak zkrátit čas provádění animací. Tato volba umožňuje upravit rychlost systémových animací a zlepšit tak vizuální výkon, plynulost odezvy a přispěje k viditelnému zrychlení telefonu. Jako první byste měli aktivovat možnosti pro vývojáře. To provedete tak, že přejdete do nabídky Nastavení-O telefonu, kde sedmkrát rychle za sebou klepněte na položku Verze MIUI.

Jak zkrátit čas provádění animací?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do Další nastavení.
 3. Otevřete Možnosti pro vývojáře.
 4. Nastavte Měřítko pro animace oken z na 0,5×.
 5. Nastavte Měřítko pro přechod animací z na 0,5×.
 6. Nastavte Měřítko pro délku animací z na 0,5×.

Zbavte se zbytečné reklamy

Xiaomi zobrazuje v rozhraní MIUI rozhraní reklamu. To není žádné tajemství, avšak vykreslování reklamy může výrazně ovlivnit výkon telefonu. Z tohoto důvodu je vhodné odstranit reklamu omezit, což by v konečném výsledku mělo přispět k plynulejšímu uživatelskému zážitku.

Redmi Note 10

Jak se zbavit zbytečné reklamy?

 1. Otevřete systémové Nastavení.
 2. Přejděte do sekce Připojení a sdílení.
 3. Otevřete položku Privátní DNS.
 4. Změňte volbu na Název poskytovatele Privátní DNS.
 5. Do textového pole zadejte dns.adguard.com.
 6. Klepněte na tlačítko Uložit.

Na toto téma také doporučujeme náš starší díl seriálu MIUI 12 – tipy a triky: jak odstranit reklamy z aplikací Xiaomi.

Zavírejte pouze ty aplikace, které nepoužíváte

Uživatelé, kteří jsou zvyklí na operační systém Windows, často žijí v představě, že zavření/ukončení co nejvíce aplikací je ideálním způsobem zrychlení telefonu. Skutečnost je taková, že to není pravda – Android totiž nejsou Windows. V žádném případě zde neplatí, že více volné operační paměti znamená svižnější odezvu!

Ukončovat všechny aplikace není rozumné
Ukončovat všechny aplikace není rozumné

Android je jako mobilní operační systém navržen tak, aby pokud možno využíval rychlou operační paměť. Pokud vyvoláte aplikaci z RAM, načte se téměř okamžitě. Jestliže ji telefon bude načítat z interního úložiště, bude to trvat (často i výrazně) déle, nemluvě o tom, že to spotřebuje více baterie.

Pokud tedy ukončíte nějakou aplikaci, kterou následně budete opět potřebovat, bude její načtení trvat delší dobu. Kromě toho bude také náročnější na baterii. Z tohoto důvodu dává smysl ukončovat jen ty aplikace, jež určitě nebudete v nejbližší době potřebovat.

Nutno říci, že Android v průběhu let docela dobře propracoval automatickou správu operační paměti, takže do ní není nutné zasahovat. Určitě nedoporučujeme ukončovat všechny aplikace, natož pak používat různé „task killery“, jejichž konečný výsledek může být přesně opačný, než potřebujete.

Co děláte pro zrychlení telefonu vy?

Předchozí díly seriálu MIUI 12 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 12 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 6. července.

MIUI 12 – tipy a triky: jak zapnout a používat VoLTE a VoWiFi?
MIUI 12 – tipy a triky

Zatímco ještě nedávno byly veškeré telefonní hovory realizovány přes mobilní sítě operátora, dnes lze díky modernizaci využívat nové technologie. Ty Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: párování příslušenství přes Bluetooth
MIUI 12 – tipy a triky

Chytrý telefon lze používat ve spojení s celou řadou příslušenství. Můžeme jmenovat například bezdrátová sluchátka, bezdrátové reproduktory, handsfree, selfie tyče Číst dál...

Servis XM.cz
MIUI 12 – tipy a triky: jak na nahrávání obrazovky do videa?
MIUI 12 – tipy a triky

Součástí základní softwarové výbavy telefonů s grafickou nadstavbou MIUI je také aplikace Nahrávání obrazovky. Z jejího názvu je jasné, že Číst dál...

Poco X3 Pro
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Roman
Roman
2 měsíců před

Dobrý den,

rád bych se vyjádřil ke správě RAM v prostředí MIUI. Přesně jak se píše v článku, Android maximálně využívá dostupnou RAM a snaží se do ní zapsat a uchovat co největší množství dat, aby k nim byl nejrychlejší přístup. Tím se omezí potřeba načítat data z interního úložiště, a zároveň spouštět znovu aplikace a alokovat pro ně potřebné místo v RAM. Tato činnost vyžaduje procesorový čas a tak se zvyšuje i spotřeba baterie. Nechápu proto, proč Android s nástavbou MIUI dělá standardně přesný opak. Vlastním Mi 9 SE s 6 GB RAM. Za celé dva roky používání tohoto mobilu, mám neustále volné +- 3,5 GB RAM a nikdy se tato hodnota nezmenšila. Bez ohledu na množství spuštění aplikací za sebou. Po určitém počtu aplikací totiž systém automaticky ty předchozí ukončí a tak nikdy nevyužije ten zbytek dostupné RAM. Přicházím tak o výhody viz výše s 6 GB RAM, které neupravený Android bez MIUI standardně poskytuje. Zajímalo by mě, zda máte podobnou zkušenost s tímto chováním?

Roman
Roman
Odpovědět  Roman
2 měsíců před

Ještě doplním, že vím jak toto chování ovlivnit. Už tu byly tipy a triky na tuto problematiku. Krátce, nastavení spořiče baterie pro jednotlivé nebo všechny aplikace na volbu žádné omezení. Případně uzamknout aplikaci/e v aktivitách. Jenže uzamknutí aplikací způsobuje další problém a to ten, že znemožní systému ukončit déle nepoužívané aplikace pro uvolnění místa v RAM, pokud by už kapacita volné RAM nestačila pro právě spuštěnou novou aplikaci nebo data. Nechápu tedy, proč je nutné toto chování si vynutit manuálně a není výchozí. Podle mého názoru, aby systém poskytl ty výhody využívání celé dostupné RAM, tak by měl aplikace ukončovat jen v případě, pokud už není dostupné potřebné místo pro další aplikace/data. Jak už jsem psal v předchozím příspěvku, Android s MIUI se standardním nastavením ukončuje po pár nově spuštěných aplikací všechny předchozí. Ve výsledku tak uživatel nikdy nevyužije plnou kapacitu RAM, kterou si zaplatil a dostane stejný uživatelský zážitek jako uživatel mobilu s daleko menší kapacitou operační paměti.

Roman
Roman
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Dobrý večer,

článek jsem už dříve četl, je dobře napsaný. Dobrá práce! Jen bych dodal, že tip na automatické vymazání mezipaměti způsobí stejný problém, který se snažíme vyřešit. Při každém vymazání mezipaměti dojde k ukončení aplikací, aby mohla akce proběhnout. Ve výsledku tak ušetříte jen dočasně pár stovek MB interního úložiště, ale zase bude potřeba do mezipaměti uložit nová data a to také nepřispěje k odezvě systému. Naopak pokud toto zautomatizujeme, pak neustále celý proces podstupujeme znovu a celou situaci ještě zhoršujeme. Tip se tak hodí jen na dočasné vyřešení nedostatku volného místa v interním úložišti.

Petr Liška
Petr Liška
2 měsíců před

Zkusil jsem omezení reklam přes Privátní DSN vložením adresy dns.adguard.com. dle návodu…výsledkem je, že telefon je sice připojen k mému routeru, ale nemá přístup k internetu?!?! Po vrácení do původního nastavení automatická privátní DNS, se rozběhl normálně. Co dělám špatně? P.S. Mám Xiaomi Redmi 7

Zdeněk Foltýn
Zdeněk Foltýn
Odpovědět  Petr Liška
2 měsíců před

S tím jsem se setkal, když jsem teď ležel v nemocnici. Musel jsem vypnout privátní DSN s dns.adguard.co abych se dostal na internet. Pravděpodobně se jedná o konflikt privátních DNS – nemocnice má svou.

Dan
Dan
2 měsíců před

Je fajn, že tady zmiňujete zkrácení času animace v nastaveni pro vývojáře.
Bohužel od verze 12 MIUI Xiaomi oddělilo animace v menu a animace na hlavní ploše – jako otevírání složek atd. To co nastavíte teď přes nastavení pro vývojáře jsou pouze animace v menu a animace na plochách zůstavá nehorázně pomalé a nejde s tím nic udělat. Proto třeba já zůstávám na MIUI 11, protože tu pomalost nejsem schopnej vydejchat a nezdá se, že by s tím Xiaomi chtělo něco dělat. Chci rychlý launcher a ne že budu půl vteřiny čekat, než se mi otevře složka s apkama..Jsem s Xiaomi už tři telefony a to co se z MIUI stalo už mi přestává vyhovovat..dřív šlo například měnit rozlišení fotek, teď to jeden na plný rozlišení a já musím dodatečně zmenšovat. Super až Xiaomi bude mít 200MPix.. A tak dále a tak dále

Last edited 2 měsíců před by Dan
Dan
Dan
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Zdravím a omlouvám se za spoždění 🙂 Žádné oficiální vyjádření jsem nenašel, ale udělal jsem tolik testu a návratů z MUI12 na 11.0.3, že bych to nespočítal.
Zmiňují to i další uživatelé tady:
MIUI 12 Slow animation speed – Mi 9/SE/T/T Pro/Lite – Mi Community – Xiaomi
jinak teda pokud půjdeme až k jádru pudla, tak za to může Miui launcher, který od jistého updatu výrazně zpomalil. Já mám verzi 4.14.1405

14
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x