MIUI 12 – tipy a triky: jak na bezdrátový přenos dat z/do telefonu?

Přenos dat mezi telefonem a počítačem lze realizovat mnoha způsoby. Například můžete připojit telefon kabelem k počítači a pracovat s uloženými soubory podobně, jako by se nacházely na flashdisku. Dnes vám ukážeme ještě praktičtější způsob, jak na bezdrátový přenos dat z/do telefonu.

Níže uvedený postup je primárně určen pro telefony Xiaomi s grafickou nadstavbou MIUI 12. Tuto verzi najdete nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Proč bezdrátový přenos dat?

Samozřejmě můžete připojit telefon kabelem k počítači, zapnout v oznamovací oblasti přenos souborů a následně s uloženými soubory pracovat podobně, jako by byly uložené na vyměnitelném médiu – například na přenosném disku či flashdisku.

Jak na bezdrátový přenos dat z a do telefonu?
Jak na bezdrátový přenos dat z a do telefonu?

Určitě v takovém případě důrazně doporučujeme použít originální kabel, který byl součástí balení. Kupované kabely třetích stran nemusí mít zapojené všechny vodiče a přenos přes ně nemusí fungovat správně, případně vůbec.

Někdy může nastat problém s portem v počítači, jindy je zdrojem komplikací počítač samotný. Nemluvě o tom, že samotná manipulace s kabelem není zrovna pohodlná a svým způsobem je to „tak trochu retro“ způsob z přelomu století.

Přenos přes Správce souborů

V Obchodě Google Play existuje celá řada aplikací, které vám zpřístupní data uložená z telefonu například přes webový prohlížeč. Hodně daleko je v tomto směru třeba velmi povedená a mnoha médii oceňovaná aplikace AirDroid.

Jenže pokud máte telefon Xiaomi, pak nemusíte nic instalovat! Nástroj pro bezdrátový přenos dat z/do telefonu a práci se soubory je součástí základní softwarové výbavy. Konkrétně ho najdete v aplikaci Správce souborů.

Správce souborů umí bezdrátový přenos dat
Správce souborů umí bezdrátový přenos dat

Základním předpokladem, aby tento způsobem přenosu fungoval, je připojení počítače i telefonu ke stejné síti. Telefon by tedy měl být připojen přes Wi-Fi ke stejnému routeru, jako notebook či počítač (je přitom lhostejné, zda je počítač připojen k routeru kabelem, nebo také přes Wi-Fi). Telefon nesmí být připojen pouze přes mobilní data!

Jak na bezdrátový přenos dat z/do telefonu?

Stačí tedy spustit aplikaci Správce souborů a v ní pak klepnout na tlačítko se třemi čárkami, situované v levém horním rohu. Tím otevřete postranní nabídku, kde je, mimo jiné, i položka FTP. FTP je zkratka pro File Transfer Protocol – protokol pro přenos souborů mezi počítači pomocí počítačové sítě.

Klepněte tedy na FTP, čímž se otevře stránka, ze které můžete na telefonu spustit FTP server. My však doporučujeme jako první klepnout na tlačítko Nastavení, protože budeme dbát na vyšší bezpečnost dat ve vašem telefonu.

Na stránce Další nastavení nejprve deaktivujte přepínač Přihlásit se anonymně. Měl by se zobrazit dialog, požadující zadání Uživatelského jména a Hesla. Tyto přístupové údaje pak budete zadávat při připojení z počítače a k vašim datům se tak nedostane nikdo, kdo je nezná.

Poté se šipkou v levém horním rohu vraťte na předchozí stránku a zde klepněte na tlačítko Spustit. Nad tlačítkem se objeví modrý proužek, ve kterém bude adresa pro připojení – například ftp://192.168.1.192:3239. Tento údaj si zapamatujte nebo zapište.

Připojení k telefonu z počítače

Na počítači spusťte aplikaci Průzkumník souborů. Do adresního řádku zcela přesně zadejte adresu FTP serveru, kterou vidíte na obrazovce svého telefonu. Pozor na správné zapsání lomítek, teček a dvojteček!

Zadejte adresu FTP serveru
Zadejte adresu FTP serveru

Pokud vše zadáte správně, měl by se zobrazit požadavek na zadání uživatelského jména a hesla. Zadejte přihlašovací údaje, které jste zvolili v nastavení, když jste vypínali anonymní přihlášení. Dávejte pozor zejména na velká a malá písmena, která je nutné zadat naprosto přesně. Následně potvrďte stiskem tlačítka Přihlásit se.

Zadejte uživatelské jméno a heslo
Zadejte uživatelské jméno a heslo

Poté by se v Průzkumníku měl zobrazit veškerý obsah z telefonu. Pokud například chcete zkopírovat fotky, otevřete složku DCIM a pokračujte do Camera. Odsud můžete soubory přenést přetažením myší, přes kontextovou nabídku pod pravým tlačítkem myši, nebo pomocí klávesových zkratek Ctrl+C a Ctrl+V. Další operace jsou pak stejné, jako když pracujete se soubory v PC.

Obsah souborů v telefonu
Obsah souborů v telefonu

Předchozí díly seriálu MIUI 12 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 12 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 5. ledna.

Nastavte si na mobilu Tísňové SOS! V nouzi vám může zachránit život
Nastavte si na mobilu Tísňové SOS! V nouzi vám může zachránit život

Telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI nabízejí již několik let funkci označovanou jako Tísňové SOS. Slouží k Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: vyměňte předinstalované aplikace za lepší (2. díl)
MIUI 12 – tipy a triky

Když si koupíte telefon Xiaomi, Redmi nebo Poco, najdete v něm hned po prvním spuštění několik desítek aplikací. Nabídka je Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: jak zálohovat aplikace a jejich data?
MIUI 12 – tipy a triky

Jedna z poměrně častých otázek uživatelů zní: jak mohu zálohovat aplikace a jejich data? Xiaomi má pro tyto účely vlastní Číst dál...

Xiaomi Mi Band 5
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vojtěch Polák
Vojtěch Polák
6 měsíců před

Dobrý den, vlastním Xiaomi Redmi Note 8T už nějakou dobu a stále si nemohu zvyknout na aplikaci Google Messages. Existuje nějaký způsob, jak doinstalovat MIUI Messages? Ač jsem zkoušel naprosto snad všechny verze této appky z apkmirror.com, žádná nefungovala a všechny padaly. Díky za odpověď.

Miroslava Skuhrová
Miroslava Skuhrová
6 měsíců před

Dobrý den, vlastním Xiaomi Redmi Note 8 Pro, úložiště 128 GB, RAM 6 GB. Ze 128 GB, využito 28 GB a tel. píše plnou paměť. Jak mám nastavit, aby fotografie/ galerie/ nešly do RAM.
A ještě prosím, podle vás jsem vytvřila FTPserver, vše řádně přepsala do správce souborů a poočítač oznámil,, že je jen pro čtení, abych změnila proxy server.
Můžete mi prosím poradit-děkuji.

Marek
Marek
5 měsíců před

Zdravím, mám dotaz k výše uvedenému návodu na bezdrátový přenos souborů z/do telefonu. Když v telefonu ve Správci souborů vypnu možnost Přihlásit se anonymně, tak vyskočí přihlašovací formulář…ovšem už neuvádíte k čemu, že se to vlastně přihlašujeme, ať tam vepíšu cokoliv, zahlásí mi to nesprávné uživatelské jméno či heslo. Tato informace tu jaksi chybí: k čemu se to přihlašujeme přesně? K routru, windows….
Děkuji za případnou odpověď

Marek
Marek
Odpovědět  Karel Kilián
4 měsíců před

Zdravím Karle, do telefonu se přihlašuji PINem, když ho zapínám, nemám tedy jméno a heslo, takže stále moc nerozumím tomu co vepsat do zmiňovaných polí jméno a heslo. Rád to s vámi proberu, pokud byste si našel chvíli, můj mail tu máte. Děkuji M

Marek
Marek
Odpovědět  Karel Kilián
4 měsíců před

Dobrý den, tomu rozumím, nicméně mě právě zaráží, že když vypnu Anonymní přihlášení a vepíšu do vyskočivšího formuláře nějaké jméno a heslo, pak mi telefon zahlásí: špatné jméno nebo heslo…jinak mě samozřejmě napadlo vepsat si tam své vymyšlené přhlašovací údaje. Jedné se o telefon Poco X3 NFC

Marek
Marek
Odpovědět  Karel Kilián
4 měsíců před

Zkusil jsem jak píšete. Toto je výsledek

Screenshot_2021-03-11-21-47-23-294_com.mi.android.globalFileexplorer.jpg
Marek
Marek
Odpovědět  Karel Kilián
4 měsíců před

Dobrý den Karle,
velmi Vám děkuji za trpělivost a ochotu mi pomoci i za to video. Dokud jsem do jména vepisoval email, nešlo, teď se už konečně podařilo. Díky moc 🙂
Marek

14
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x