MIUI 12 – tipy a triky: co dělat, když telefon nejde zapnout?

V naší Poradně se na nás občas obracejí zákazníci, kterým nejde zapnout jejich mobil. Rozhodli jsme se všechny rady, které v takovém případě poskytujeme, shrnout do jednoho článku. Co tedy můžete vyzkoušet, když telefon nejde zapnout?

Na rozdíl od ostatních tipů a triků, publikovaných na blogu XM.cz v této rubrice, lze níže uvedené postupy použít nejen pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco, ale prakticky pro jakýkoli mobil. Postup by měl být víceméně stejný pro telefon jakékoli značky.

Proč telefon nejde zapnout?

Důvodu, proč mobilní telefon nejde zapnout, může být celá řada. V tom nejlepším případě se může jednat o zamrznutí, kdy mobil prostě nereaguje na vnější vstupy a jeho obrazovka zůstává zhasnutá. V takovém případě je šance na opětovné oživení takřka stoprocentní. Dalším častým důvodem je úplné vybití baterie.

Možným důvodem, proč telefon nejde zapnout, je vybitá baterie
Možným důvodem, proč telefon nejde zapnout, je vybitá baterie

Další příčinou může být hardwarová závada. Nejčastěji jsou problémy se zapínáním spojené s baterií, která buď dosloužila, nebo došlo k její poruše. Další možnou příčinou může být problém v nabíjecím okruhu, ale může se také jednat o závadu na základní desce, nebo (v příznivějším případě) poruchu tlačítka pro zapínání/vypínání.

Kdy se určitě o zapnutí telefonu ani nepokoušejte, je situace, kdy bylo zařízení v kontaktu s vodou, nebo vysokou vlhkostí. Zapnutí by mohlo způsobit zkrat a následné nevratné poškození komponent. V takovém případě telefon nezapínejte, ale snažte se ho co nejdříve dostat do odborného servisu (například v Praze do toho našeho – XM.cz).

Vyzkoušejte tvrdý restart

Nejprve zkuste po dobu 5 až 7 sekund podržet tlačítko pro vypnutí/zapnutí telefonu. Pokud je mobil pouze „zamrznutý“, pak by mělo dojít buď k jeho restartování, nebo vypnutí (v takovém případě ho následně kratším stiskem tlačítka znovu zapněte). Jestliže tato metoda nepomůže, zkuste tlačítko pro zapnutí/vypnutí držet po dobu 30 sekund.

Zkuste dlouze podržet tlačítko pro zapnutí
Zkuste dlouze podržet tlačítko pro zapnutí

Jestliže pomůže toto řešení, pak lze předpokládat, že se jednalo o nějakou softwarovou závadu. Mohlo jít o chybu operačním systému, nebo nějaká aplikace zatížila hardware telefonu natolik, že přestal reagovat ne všechny vstupy a požadavky.

Pokud by se problém po zapnutí opakoval, pak bychom jako první doporučili provést zálohu dat. Následně udělejte obnovu zařízení do továrního nastavení, čímž telefon dostanete do stavu, jako byste ho právě rozbalili z krabičky. Pokud se jednalo o softwarovou závadu, měl by problém zmizet.

Pokud nezmizí a bude se projevovat i po továrním resetu, lze celkem spolehlivě předpokládat, že se jedná o nějakou hardwarovou závadu. S tou doporučujeme obrátit se na servis, respektive (je-li telefon v záruční době) uplatnit záruku u prodejce.

Zkuste vyjmout, nebo vyměnit baterii

Tento tip platí pouze pro telefony, u kterých lze uživatelsky vyměnit baterii. Těch je v dnešní době naprosté minimum, ale pokud tuto možnost máte, byla by škoda ji nevyužít. Vyjměte tedy baterii a zkontrolujte kontakty, zda nejsou zoxidované nebo znečištěné. Zhruba po minutě baterii vraťte zpět a zkuste telefon zapnout.

Redmi Note 10 Pro

Můžete také zkusit baterii vyměnit. K většině telefonů, u kterých je možné dostat se k akumulátoru, lze v českých e-shopech sehnat náhradní baterii. Cena se obvykle pohybuje v řádu stokorun. Po výměně nejprve připojte telefon k nabíječce a teprve po nějakém čase ho zkuste zapnout.

U některých telefonů lze uživatelsky vyměnit baterii
U některých telefonů lze uživatelsky vyměnit baterii

Zkuste telefon nabít

Jak jsme uvedli v první kapitole, jedním z nejčastějších důvodů, proč telefon nejde zapnout, je zcela vybitá baterie. Pokud úroveň jejího nabití klesne pod určitou úroveň, pak zařízení prostě nebude reagovat na stisk tlačítka pro zapnutí.

Zkuste telefon nabít
Zkuste telefon nabít

Řešení je v tomto případě prosté: připojte telefon k nabíječce a dejte mu nějaký čas, tj. nezkoušejte ho zapnout hned. Některé telefony zobrazí animaci, že bylo zahájeno nabíjení, ale pokud je baterie „totálně mrtvá“, pak se animace nezobrazí. To se děje zejména u zařízení, která nebyla dlouhodobě používána a jejichž baterie se vybila pod optimální hodnoty.

Pokud telefon na nabíjení očividně nereaguje, dejte mu čas. Nechte ho připojený k nabíječce jednu až dvě hodiny. Teprve poté se ho pokuste zapnout. Jestliže zareaguje na stisk tlačítka, máte z poloviny vyhráno – pak už jen stačí počkat, zda nastartuje operační systém.

Zkuste pomalejší nabíječku

Pokud telefon na připojení nabíječky ani po dvou hodinách nijak nereaguje, může být problém v nabíjecím adaptéru, napájecím kabelu či elektrické zásuvce. Doporučujeme začít zásuvkou – buď adaptér zapojte do jiné zásuvky, nebo otestuje funkčnost té stávající například připojením lampičky.

Adaptér zapojte do jiné zásuvky
Adaptér zapojte do jiné zásuvky

Pokud zásuvka funguje, zkuste vyměnit nabíjecí adaptér. V ideálním případě doporučujeme použít nejzákladnější s výstupním výkonem 5 wattů (5 V při 1 A), nebo 10 wattů (5 V při 2 A). Pokud takový adaptér nemáte, zkuste jakýkoli jiný. Nemusíte se ničeho bát – telefon se vždy s nabíječkou „domluví“ na optimálním napětí a proudu.

Pokud nepomůže ani výměna napájecího adaptéru, stává se dalším podezřelým nabíjecí kabel. Ideální je používat ten, jež byl součástí balení, Jestliže po zapojení do adaptéru a telefonu nezačne do nějaké doby nabíjení, zkuste kabel vyměnit. V takovém případě dbejte na to, aby měl správný nabíjecí konektor.

Zkuste nabíjet z USB počítače nebo notebooku

Jestliže se telefon stále neprobral, můžete ho zkusit nabíjet z USB portu počítače či notebooku. Ten poskytuje menší proud než většina nabíjecích adaptérů a v některých případech právě to může pomoci oživit zdánlivě mrtvou baterii.

Když telefon nejde zapnout, zkuste ho nabít z USB portu počítače či notebooku
Když telefon nejde zapnout, zkuste ho nabít z USB portu počítače či notebooku

Zapněte počítač nebo notebook a připojte k němu kabel. Ideálně použijte kabel, který byl součástí balení. Následně ke kabelu připojte mobilní telefon. S ohledem na nižší nabíjecí proud dejte telefonu trochu času – klidně i tři, nebo čtyři hodiny.

Poté telefon odpojte a pokuste se ho zapnout. V případě, že nebude reagovat, opět zkuste po dobu 5 až 7 sekund podržet tlačítko pro vypnutí/zapnutí telefonu. Pak telefon znovu zapněte krátkým podržením tlačítka.

Servis XM.cz

Co dělat, když stále telefon nejde zapnout?

Pokud telefon stále nejde zapnout, lze celkem spolehlivě předpokládat, že se jedná o nějaký hardwarový problém. Může být například porouchaná obrazovka, základní deska, baterie, nabíjecí okruh, nebo v podstatě jakákoli jiná komponenta.

Zde už bohužel vaše možnosti nejspíš končí. V takovém případě doporučujeme obrátit se na odborný servis a svěřit mu identifikaci závady. V Praze můžeme vřele doporučit náš servis XM.cz, do kterého můžete mobil osobně přinést, nebo ho poslat poštou či kurýrní službou.

Doporučujeme obrátit se na odborný servis
Doporučujeme obrátit se na odborný servis

Jestliže je telefon ještě v záruce a nejste si vědomi ničeho, čím jste ho mohli dostat do tohoto stavu (například utopení), pak doporučujeme reklamaci u prodejce, u kterého jste zařízení zakoupili.

Předchozí díly seriálu MIUI 12 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 12 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 12. října.

Které telefony dostaly ve 22. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?
Které telefony dostaly ve 22. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?

Je tu první červnové pondělí, a jak je na našem blogu zvykem, podíváme se na to, které telefony dostaly v Číst dál...

MIUI 9 – tipy a triky: vychytávky kolem textových zpráv (SMS)
MIUI 10 – tipy a triky: tísňové SOS - připravte se pro případ nouze

Opět je tu úterý a s ním i 22. pokračování našeho seriálu MIUI 9 – tipy a triky. Tentokrát se Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: jak zjistit, co vybíjí baterii telefonu?
MIUI 12 – tipy a triky

Vývoj mobilních telefonů jde neustále vpřed, nicméně v oblasti akumulátorů se v posledních letech nic významného neudálo. Stále výkonnější zařízení Číst dál...

Užijte si EXTRA SLEVY! na všechny zánovní produkty v top kvalitě

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Andrea
Andrea
9 měsíců před

Dobrý den mám telefon xsaomi Poco M3 včera z ničeho nic se vypnul a nejde zapnout dala jsem ho na nabíječku ukázalo že jse nabíjí a po chvilce zase nic

jakub
jakub
7 měsíců před

Dobrý den jednou sem resetoval telefon xiaomi Redmi 9T a nešel mi zapnout dal sem ho opravit a telefon sem po opravě zapnul pak resetoval a udělalo mi to samé jako poprvé,chtěl bych se zeptat čím by to mohlo být

Magdaléna
Magdaléna
5 měsíců před

Dobrý den, mám telefon Poco M3 a po vybití baterie se mobil nechce nabít. Kabelem ani ničím takovým to není způsobeno, protože v počítači se mi ve správci zařízení normálně ukazuje. Prosím poraďte a děkuji předem za odpověď,
Magdaléna Rybová

Verča
Verča
5 měsíců před

Moc Vám děkuji za rady, vyřešilo mi to můj problém.
Díky 🙂

Dušan
Dušan
3 měsíců před

nemohu zapnout telefonní přístroj číslo 606923886.

Dušan
Dušan
3 měsíců před

Včera jsem telefon zapnul a když naskočil tak jsem musel nutně od něj odejit a nezadal jsem PIN kod . Když jsem se k telefonu vrátil a chtěl jsem ho znovu zapnout tak už to nešlo a nejd to doposud. Nevím co mám dělat.

Patrik
Patrik
1 měsíc před

JDE O MOBIL XIAOMI POCOPHONE F1
při vypnuti hry se mobil seknul a nesel vypnout, ovládat a nereagoval. dlouze jsem stiskl vypnuti a naskočila nabídka . dal jsem restart. telefon nereagoval, jen se v prostředku displeje ukázal symbol ze mobil pracuje. zmačkl jesm vypnuti a nedopatřením i ztlumení zvuku. Následný pokus o zapnuti se mobil nezapl. je mobil k.o.? Děkuju za odpověď

Last edited 1 měsíc před by Patrik
14
0
Napište nám svůj komentář!x