MIUI 12 – tipy a triky: tmavý/světlý režim a další nastavení displeje

Máme tu úterý, a to na našem blogu XM.cz znamená další várku tipů a triků. Tentokrát se podíváme na možnosti nastavení displeje. Ukážeme vám, jak zvolit tmavý, nebo světlý režim, vysvětlíme, co je Čtecí režim, k čemu je dobré Snímání bez mihotání a jak si můžete nastavit barevné schéma.

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 12 a MIUI 12.5. Tyto verze najdete nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Nastavení displeje do tmavého režimu

Prakticky všechny moderní operační systémy dnes nabízejí světlé a tmavé grafické téma. Uživatelé si zpravidla volí podle svých preferencí, ale v případě mobilních telefonů s AMOLED obrazovkou může volba prostředí ovlivnit i spotřebu baterie – tmavé téma na nich totiž bývá úspornější.

Každopádně hned v úvodu je vhodné upozornit, že ne všechny aplikace fungují ve tmavém režimu dle očekávání. Některé na něj nejsou připravené a může docházet zejména k problémům s čitelností některých textů. Rozhodně ale stojí za to tmavý režim alespoň vyzkoušet!

Jak přepnout uživatelské rozhraní do světlého, nebo tmavého režimu?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce Displej.
 3. V sekci Barevné schéma zvolte buď Světlý režim, nebo Tmavý režim.

Jak používat tmavý režim jen v noci?

Tmavý režim oceníte především v noci, neboť obrazovka při čtení ve tmě tolik nezáří do očí. Samozřejmě do něj můžete telefon přepínat ručně, ale mnohem snadnější je spolehnout se na automatiku. Tmavý režim lze aktivovat automaticky v uživatelem definovaném čase.

Jak používat tmavý režim jen v noci?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce Displej.
 3. Aktivujte přepínač Časování Tmavého režimu.
 4. U položky Zapnout zadejte čas, kdy chcete tmavý režim aktivovat.
 5. U položky Vypnout zadejte čas, kdy chcete tmavý režim deaktivovat.

Co je Čtecí režim a jak ho používat?

Obrazovka telefonu ve Čtecím režimu vyzařuje méně modrého světla, které dle mnoha vědeckých studií negativně ovlivňuje spánek. Displej má v tomto módu narůžovělý až načervenalý nádech, což by mělo nejen ulevit očím, ale zejména přispět ke kvalitnějšímu spaní.

Telefon můžete mít v tomto režimu permanentně, nicméně zásadní pro zdravý spánek je vyhýbat se modrému světlu několik hodin před usnutím. Teoreticky tedy stačí, aby telefon přešel do tohoto módu ve večerních hodinách a ráno se vrátil zpět do normálního režimu.

Co je Čtecí režim a jak ho používat?

Chytrý telefon Xiaomi Mi 11 Lite
 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce Displej.
 3. Pokračujte do sekce Čtecí režim.
 4. Chcete-li Čtecí režim zapnout manuálně, aktivujte přepínač Čtecí režim.
 5. Pokud chcete omezit modré světlo před usnutím, aktivujte volbu Časování.
 6. Následně buď nastavte Vlastní časování, nebo Noční režim čtení, který přepne do Čtecího režimu po západu slunce.

Jak aktivovat Stmívání bez mihotání?

Na telefonech Xiaomi s AMOLED obrazovkou můžete v nastavení displeje narazit na položku Stmívání bez mihotání (v angličtině DC dimming). V kostce jde o to, že displej telefonu se v podstatě střídavě zapíná a vypíná různou rychlostí. V ideálním případě je rychlost střídání zapínání a vypínání tak rychlá, že ji nevidíte, ale ne vždy tomu tak je.

Někteří lidé jsou na toto „blikání“ citliví a může jim způsobovat problémy od únavy očí až po bolesti hlavy. Funkce Stmívání bez mihotání zajistí konstantní osvětlení a odstraňuje veškeré problémy, které může způsobovat rychlé blikání. Má ale i své nevýhody – obrazovka může vykazovat méně přesné barvy a může docházet ke zvýraznění nestejnoměrnosti jasu.

Jak aktivovat Stmívání bez mihotání?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce Displej.
 3. Pokračujte do sekce Snímání bez mihotání.
 4. Přepněte z Běžný na Snímání bez mihotání.

Jak změnit barevné schéma?

Výrobci telefonů kalibrují obrazovky na nějaké všeobecně kladně přijímané nastavení. To však nemusí vyhovovat každému – někdo má raději teplé barvy, jiný zase studené. Naštěstí na telefonech Xiaomi není problém zvolit či nastavit si podání barev podle svých představ.

Jak změnit barevné schéma?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce Displej.
 3. Přejděte do sekce Barevné schéma.
 4. V sekci Barvy zvolte Automaticky, Syté, nebo Přirozené.
 5. V sekci Teplota barev můžete vybírat Výchozí, Teplé, Studené, nebo si nadefinovat Vlastní.

Předchozí díly seriálu MIUI 12 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 12 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 21. září.

MIUI 12 – tipy a triky: jak zapnout a používat VoLTE a VoWiFi?
MIUI 12 – tipy a triky

Zatímco ještě nedávno byly veškeré telefonní hovory realizovány přes mobilní sítě operátora, dnes lze díky modernizaci využívat nové technologie. Ty Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: jak zálohovat, obnovit a přenést SMS?
MIUI 12 – tipy a triky

Pokud měníte telefon za nový, můžete obnovit aplikace, jejich nastavení a data z cloudu Google či z původního telefonu. Někdy Číst dál...

Nastavte si na mobilu Tísňové SOS! V nouzi vám může zachránit život
Nastavte si na mobilu Tísňové SOS! V nouzi vám může zachránit život

Telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI nabízejí již několik let funkci označovanou jako Tísňové SOS. Slouží k Číst dál...

Chytrý telefon Xiaomi Mi 11 Lite
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Milan
Milan
12 dní před

Na Xiaomi Redmi Note 10 Pro voľbu: „Stmívání bez mihotání“ nevidím, aj keď má mobil AMOLED displej.comment image

bobasso
bobasso
Odpovědět  Milan
11 dní před

Zda jde o tu samou funkci v RN10Pro o které se ve svých tipech zmiňuje pan Kilián nevím. Pokud ano, tak pak je tato funkce zakuklena pod zcela jiným názvem a to:
„Když je zařízení v režimu VR“.
Doteď jsem si lámal hlavu co to je v mém RN10Pro za funkci a k čemu slouží.
Nastavení > Displej > SYSTÉM (psáno šedě) > Když je zařízení v režimu VR > dvě možnosti > „Snížit rozmazání (doporučeno) “ a druhá možnost „Snížit mihotání“.

Možná by bylo dobré článek doplnit, že třeba v RN10Pro (MIUI 12.5 /A11) se ta samá funkce jmenuje trochu jinak. Možná je to tím, že překlady položek v nastavení telefonu nejsou „z jedné hlavy“, ale více hlav a každý překladatel si to přeloží trochu jinak. Pamatuji si na dávné časy, mé první Motoroly, kde názvy funkcí v češtině nebyly občas jednoznačné a stačilo v ní přepnout jazyk na slovenštinu a hned jsem věděl, bylo jasné, k čemu ta funkce slouží. Ale já su ještě starý „Čechoslovák“, kterému jazyk sousedů nedělá problém.
comment image
comment image

bobasso
bobasso
11 dní před

…… tak se zpětně dívám do screenshotů v článku pana Kiliána, takže funkce „Stmívání bez mihotání“ např. v Redmi Note 10 Pro opravdu vůbec není a nerovná se funkci (není to u RN10Pro ta samá) „Když je zařízení v režimu VR“ Tak můj předešlý příspěvek škrtám.

bobasso
bobasso
11 dní před

….. pro pana Kiliána
Vstaženo k telefonu Redmi Note 10 Pro.
Když je Tmavý režim trvale aktivován a některá aplikace v telefonu to umožňuje, tak se tmavý režim projeví i napříč jejím prostředím. Né ale vždy se to hodí a tak lze u vybraných aplikací individuálně tmavý režim v jejím prostředí deaktivovat to ve „Více možností tmavého režimu“ > Jednotlivé aplikace.
comment image
comment image
comment image

Andrea
Andrea
8 dní před

Aplikace notifybuddy mi chvili funguje po chvíli přestane?

10
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x