Xiaomi Smart Glasses jsou chytré brýle s Androidem, které nahradí mobil

Pamatujete si Google Glass? Jednalo se o chytré brýle, které promítaly informace přímo do oka. Tento projekt sice upadl v zapomnění, avšak Xiaomi to chce zkusit znovu a lépe. Čínský výrobce v úterý 14. září oficiálně představil Xiaomi Smart Glasses – nositelné zařízení v podobě brýlí.

Xiaomi Smart Glasses
Xiaomi Smart Glasses

Celé brýle váží jen 51 gramů a mají být „inženýrským pohledem do pokročilé budoucnosti“. Mimo jiné jsou schopné zobrazovat zprávy a oznámení, telefonovat, navigovat, pořizovat fotografie a překládat text přímo před očima uživatele.

Xiaomi Smart Glasses

Chytré brýle Xiaomi využívají zobrazovací technologii MicroLED, která snižuje prostor potřebný pro komponenty i celkovou hmotnost zařízení. Vše podstatné se tak snadno vejde do obrouček, které nejsou výrazně větší než u normálních brýlí.

Stejně jako u AMOLED obrazovek jsou obrazové body MicroLED rozsvěcovány jednotlivě. Jejich vlastnosti umožňují jasnější zobrazení a hlubší podání černé. Technologie MicroLED má vyšší hustotu obrazových bodů, delší životnost a jednodušší strukturu.

Zobrazení informací v prostoru
Zobrazení informací v prostoru

Chytré brýle Xiaomi mají zobrazovací čip o rozměrech pouhých 2,4 × 2,02 milimetrů. Pod mikroskopem je displej velký zhruba jako zrnko rýže a jednotlivé obrazové body mají velikost pouhých 4 μm – díky tomu se vše dokonale vejde do obrouček.

Chytré brýle Xiaomi využívají zobrazovací technologii MicroLED
Chytré brýle Xiaomi využívají zobrazovací technologii MicroLED

Výrobce musel řešit otázku, jak umožnit dostatečný průchod světla složitými optickými strukturami, než se dostane do oka i při ostrém přímém slunečním světle. Nakonec se rozhodl pro monochromatické řešení, které je schopné dosáhnout maximálního jasu až 2 miliony nitů.

Optické vlnovody

Díky použití technologie optického vlnovodu, která láme světlo pod úhlem 180°, přenáší displej MicroLED světelné paprsky přesně do lidského oka prostřednictvím mikroskopické mřížkové struktury.

Xiaomi Smart Glasses jsou chytré brýle s Androidem
Xiaomi Smart Glasses jsou chytré brýle s Androidem

Mřížková struktura vyleptaná na vnitřním povrchu čočky umožňuje lom světla jedinečným způsobem a bezpečně ho směruje do lidského oka. Proces lomu zahrnuje nespočetné odrážení světelných paprsků, což umožňuje lidskému oku vidět kompletní obraz a výrazně zvyšuje použitelnost při nošení.

Takto se promítá obraz
Takto se promítá obraz

Vše se děje uvnitř jediné čočky, namísto použití složitých systémů vícenásobných čoček, zrcadel nebo polozrcadel, které můžeme znát z jiných produktů. Technologie optického vlnovodu výrazně snižuje velikost a hmotnost zařízení, a umožňuje tak chytrým brýlím přiblížit se provedení tradičních brýlí.

Poco X3

Náhrada za chytrý telefon

Chytré brýle Xiaomi Smart Glasses obsahují celkem 497 komponent včetně miniaturních senzorů a komunikačních modulů, takže nejsou jen „druhou obrazovkou“ chytrého telefonu, ale fungují jako samostatné zařízení s nezávislými možnostmi ovládání.

Kromě základních notifikací a zobrazení informací o příchozích hovorech dokážou samostatně plnit i funkce, jako je navigace, pořizování fotografií, diktafon a překlad textu v reálném čase. S ohledem na používání byla také implementována logika klíčové interakce, která minimalizuje přerušení v nevhodnou dobu a v kritických případech včas zobrazuje důležité informace.

Náhrada za chytrý telefon
Náhrada za chytrý telefon

Výrobce pracoval na logice interakcí, které „nenarušují běžné používání, ale včas zobrazují klíčové informace“. Po mnoha diskusích bylo nakonec zvoleno několik scénářů včetně klíčového oznámení, telefonního hovoru, navigace a překladu, přičemž primární metodou interakce je XiaoAi AI Assistant. Tímto způsobem mohou chytré brýle Xiaomi zobrazit nejdůležitější informace v okamžiku, kdy jsou potřeba.

Notifikace
Notifikace

Xiaomi je přesvědčeno, že není nutné před očima uživatele zobrazovat všechna oznámení ze smartphonu. Proto Xiaomi Smart Glasses vybírají a odesílají jen nejdůležitější zprávy, jako jsou naléhavé informace z kancelářských aplikací a zprávy od důležitých kontaktů.

Co budou chytré brýle umět?

Jedním z nejčastějších příkladů použití chytrých brýlí jsou telefonní hovory. V případě příchozího telefonátu uživatel uvidí jméno a kontaktní informace volajícího. Pomocí vestavěného duálního mikrofonu a reproduktoru pak bude moci telefonovat.

Brýle nabídnou řadu funkcí
Brýle nabídnou řadu funkcí

Další užitečnou funkcí má být navigace. Chytré brýle Xiaomi Smart Glasses dokážou v reálném čase prezentovat informace o trase do skutečného prostředí. Ať už půjdete pěšky, pojedete na kole nebo budete řídit auto, vždy budete mít informace o tom, jak se nejrychleji dostat k cíli.

Brýle mohou fungovat jako navigace
Brýle mohou fungovat jako navigace

Součástí brýlí má být také 5Mpx fotoaparát, situovaný na jejich přední straně. Kromě překladů textů v reálném čase umí samozřejmě pořizovat fotografie. Při použití fotoaparátu se rozsvítí kontrolka, která signalizuje, že jsou brýle právě pořizují snímek.

Fotoaparát s rozlišením 5 Mpx
Fotoaparát s rozlišením 5 Mpx

S využitím vestavěného mikrofonu a vlastního překladového algoritmu jsou Xiaomi Smart Glasses schopné překládat v reálném čase mluvené slovo a zobrazovat ho před očima uživatele v podobě textu. To určitě ocení cestovatelé do cizích krajin.

Hardware Xiaomi Smart Glasses

Brýle jsou vybaveny čtyřjádrovým procesorem ARM, baterií, dotykovou ploškou, moduly Wi-Fi a Bluetooth, operačním systémem Android a dalšími prvky. I se všemi těmito funkcemi váží zařízení pouhých 51 g. Díky tomu se chytré brýle Xiaomi Smart Glasses tvarem podobají tradičním brýlím, ale funkcemi předčí ostatní existující chytré brýle.

Na závěr přichází špetka zklamání: chytré brýle Xiaomi jsou bohužel zatím jen konceptem, což znamená, že se pravděpodobné nebudou prodávat. Ze všech chytrých brýlí, které jsme dosud viděli, vypadá nabídka společnosti Xiaomi pravděpodobně nejpůsobivěji, takže doufáme, že se podobný produkt někdy dostane na trh.

Poco X3 Pro

Co říkáte na Xiaomi Smart Glasses?

One UI 4 Beta 3 už se šíří mezi testery
Samsung One UI 4

Komunitní fórum Samsungu hlásí dostupnost třetí beta verze uživatelského rozhraní One UI 4 v Jižní Koreji. Zdá se, že aktualizace Číst dál...

Rychlovarná konvice Xiaomi MIJIA Electric Kettle 2 nabízí větší objem
Rychlovarná konvice Xiaomi MIJIA Electric Kettle 2 nabízí větší objem

Čínský výrobce má ve svém portfoliu celou řadu kuchyňských spotřebičů. Některé produkty v průběhu času vylepšuje a vydává v nových Číst dál...

Potvrzeno: Redmi Note 11 vyjde na konci října. A nebude sám

Telefon Redmi Note 10 je na některých trzích v prodeji teprve od března tohoto roku a Xiaomi již nyní chystá Číst dál...

Poco X3
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
maros
maros
25 dní před

dobry den kde se daji koupit xiaomi smart chytre bryle a kolik stoji dekuji

2
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x