MIUI 12 – tipy a triky: jak vybrat, nastavit a používat telefon s dual SIM

Většina v současnosti prodávaných telefonů je takzvaně dual SIM, což v praxi znamená, že do nich lze vložit a používat je se dvěma SIM kartami. Platí to i pro prakticky všechny současné smartphony Xiaomi, takže se dnes na toto téma podíváme trochu podrobněji.

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 12. Tuto verzi najdete nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Různé typy dual SIM

Poměrně mnoho zákazníků je po pořízení dual SIM telefonu překvapeno skutečností, že když telefonují z jedné SIM, tak se na druhou SIM nikdo nedovolá. Platí to i v případě, že mají povolenou funkci Čekající hovor.

Vysvětlení je v tomto případě velmi prosté: téměř všechny telefony mají dvě SIM karty v režimu Dual Standby (duální pohotovostní režim), respektive Standby. To znamená, že zařízení je vybaveno jen jedním telefonním modulem, který neustále přepíná mezi oběma SIM kartami.

Telefon tedy zjistí, zda na danou SIM přišla SMS, nebo jestli někdo nevolá, a následně přepne na druhou SIM. A tak pořád dokola. Pokud však probíhá přes jednu SIM telefonní hovor, vyhradí si tato SIM telefonní modul pouze pro sebe.

Druhá SIM tak zůstane offline a pokud na ní bude někdo volat, narazí na hlášení, že jste momentálně nedostupní. V případě volání na SIM, která je v tu chvíli aktivní, může fungovat funkce Čekající hovor, pokud ji máte nastavenou.

Jestliže nutně potřebujete být dostupní na obou SIM kartách, pak musíte mít telefon s režimem Dual Active či Full Active. Takový mobil je vybaven dvěma telefonními moduly – jedním pro každou SIM. Logicky se to promítne v jeho vyšší ceně. Nutno konstatovat, že v případě této varianty budete mít podstatně užší výběr.

S takovým telefonem můžete používat jednu SIM, zatímco druhá SIM je stále aktivní. Můžete tedy na druhé SIM přijímat hovory, a dokonce mezi hovory přepínat – například můžete nechat volajícího na SIM 1 čekat a mluvit s druhým uživatelem na SIM 2.

Různé typy slotů

Poměrně zásadní otázku budete muset řešit v případě, že chcete v telefonu kromě dvou SIM používat také paměťovou kartu. Dnešní smartphony podporují karty formátu microSD, které se zpravidla instalují do stejného „šuplíčku“ jako SIM karty.

Zde je nutné dávat pozor, v jakém provedení má ten, který model slot pro microSD kartu. V podstatě existují tři možnosti:

Poco X3
 • Některé telefony (například Xiaomi Mi 11) paměťové karty vůbec nepodporují.
 • Hybridní neboli sdílený slot – v takovém případě lze do telefonu nainstalovat jednu SIM kartu, a dále si budete moci vybrat, zda do druhého slotu vložíte druhou SIM kartu, nebo paměťovou kartu. Bohužel s tímto typem slotu nelze mít nainstalované dvě SIM karty a paměťovou kartu najednou.
 • Dedikovaný neboli vyhrazený či samostatný – v tomto případě má telefon celkem tři pozice: dvě na SIM karty a jednu na paměťovou kartu. Lze ho tedy používat s nainstalovanou microSD a dvěma SIM současně.
Xiaomi Mi 11 nemá slot na microSD
Xiaomi Mi 11 nemá slot na microSD
Hybridní slot
Hybridní slot
Dedikovaný slot
Dedikovaný slot

Při výběru telefonu tedy doporučujeme pečlivě volit i s ohledem na budoucnost. Pokud je pravděpodobné, že dříve či později zaplníte interní úložiště telefonu, pak je vhodné počítat s budoucí instalací paměťové karty. Pokud hodláte používat dvě SIM karty, pak rozhodně volte telefon s dedikovaným slotem na paměťové karty.

Jak na dual SIM nastavit výchozí SIM pro datové přenosy?

Pokud nastavujete nový telefon a máte v něm nainstalované dvě SIM karty, budete dotázáni, která z nich má být používána pro datové přenosy. Tuto možnost můžete kdykoli změnit v nastavení, takže není problém střídat operátory například podle toho, kde má který lepší signál. Každopádně na rozdíl od hovorů platí, že jedna SIM musí být vždy nastavena jako výchozí.

Jak nastavit výchozí SIM pro datové přenosy?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Přejděte do sekce SIM karty a mobilní sítě.
 3. V sekci Datová karta zvolte SIM 1, nebo SIM 2.

Jak nastavit výchozí SIM pro telefonní hovory?

Podobně, jako budete při úvodním nastavení mobilního telefonu volit výchozí SIM pro data, budete požádáni i o nastavení SIM pro hovory. V tomto případě může být výchozí první, druhá, nebo ani jedna karta. Pokud nezvolíte výchozí SIM pro hovory, dostanete před vytočením jakéhokoli čísla na výběr, přes kterou SIM chcete volat.

Jak nastavit výchozí SIM pro telefonní hovory?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Přejděte do sekce SIM karty a mobilní sítě.
 3. V sekci Výchozí pro volání zvolte SIM 1, nebo SIM 2, nebo žádnou.

Jak zvolit SIM pro odesílání SMS?

Kromě dat a hovorů můžete také odesílat krátké textové zprávy (SMS) z jedné, nebo druhé SIM karty. V tomto případě nelze nastavit výchozí SIM. To, přes kterou bude zpráva odeslána, závisí na volbě v aplikaci Zprávy.

Jak zvolit SIM pro odeslání SMS?

 1. V aplikaci Zprávy je vedle pole pro zadávání textu ikona SIM karty s číslem.
 2. Když na ni klepnete, dostanete na výběr, přes kterou SIM bude odeslána vaše odpověď.
 3. Napište text zprávy a SMS odešlete.
 4. Pokud chcete změnit SIM až těsně před odesláním, pak stačí dlouze podržet tlačítko pro odeslání zprávy.
 5. Následně vyberte kartu.
 6. SMS odešlete.

Předchozí díly seriálu MIUI 12 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 12 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 8. června.

MIUI 12 – tipy a triky: tmavý/světlý režim a další nastavení displeje
MIUI 12 – tipy a triky

Máme tu úterý, a to na našem blogu XM.cz znamená další várku tipů a triků. Tentokrát se podíváme na možnosti Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: jak na bezkontaktní platby přes NFC?
MIUI 12 – tipy a triky

Většina mobilních telefonů dnes podporuje bezkontaktní platby přes NFC. Tento způsob má celou řadu výhod - je rychlý, bezpečný a Číst dál...

Xiaomi Mi Band 6
MIUI 12 – tipy a triky: jak zapnout a používat VoLTE a VoWiFi?
MIUI 12 – tipy a triky

Zatímco ještě nedávno byly veškeré telefonní hovory realizovány přes mobilní sítě operátora, dnes lze díky modernizaci využívat nové technologie. Ty Číst dál...

Chytrý telefon Xiaomi Mi 11 Lite
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Milan
Milan
3 měsíců před

Ospravedlnujem sa za „zakladnu otazku“, no nevlastnim zatial 2SIM telefon, tak sa chcem spytat jeho pouzitie – v pripade, ak si clovek vyberie operatora v podstate kvoli datam, ako to prebieha v praxi?
Mam na mysli priklad, ked vybavujem na jednej SIM telefonat – a druha „datova SIM“ vtedy nefunguje? Takze, ak nieco zaroven stahujem, tak ci je dane stahovanie prerusene (prip. download „spadne“, podla povahy stahovaneho suboru).

Milan
Milan
Odpovědět  Karel Kilián
3 měsíců před

Vdaka za odpoved.
Z uvedneho mi vyplyva, ze ak ma niekto SIM kvoli internetu a stahuje taky subor, ktory by mal problem po strate spojenia nadviazat sa opat pri preruseni spojenia, tak by mal druhu SIM cielene pocas takeho stahovania dat do offline rezimu.
Zaroven nepredpokladam, ze zavolanie na „download SIM“ stahovanie neprerusi, to tu bolo tusim na 2G ci aj 3G? Ano, nemam mobilny internet, som na internete zaveseny dost i bez mobilneho, tak mam v tomto medzery, kedze som to nemusel riesit. 🙂 Napadlo mi to vsak v suvislosti s Xiaomi RN10 Pro, ktory by mal byt zrejme moj dalsi telefon. 🙂
Pekny den.

Milan
Milan
Odpovědět  Karel Kilián
3 měsíců před

Tak este raz vdaka. 🙂 A skutocne posledna otazka k tejto teme 🙂 – zrejme nie je take nastavenie, ktore by kartu vedelo drzat len v rezime internetu… (ale mozno specialne karty – mimo hovorov su? na rozne „udelatka“ – hlasice/senzory take onake…)

ZZRCarlos
ZZRCarlos
3 měsíců před

Na XM MI10T Pro nevidím nikde historii volání u jednotlivého kontaktu. Jen celkovou historii volání bez možnosti vyhledávání. Lze to někde nastavit? Je zde Android 11 MIUI 12. Děkuji za odpověď.

Petr Ge68
Petr Ge68
3 měsíců před

Mě by zajímalo, jak to udělat, když mám příchozí hovor, abych to neměl v nastavení MIUI či jak to Xiaomi je oznámení v horní liště, která je titěrná ( přijmout/ nepřijmout), ale objevilo se mě příchozí volání přes celý displej.

Erik
Erik
3 měsíců před

Zdravím, poměrně hodně mě trápí jedna záležitost ohledně nastavení dual SIM. Někomu se to bude zdát jako banalita, ale jsem na to zvyklý od jiných značek. Zajímá mne, zda se dá ke konkrétní SIM (operátorovi) přiřadit určitá barva. Systém sám na začátku nějaké barvy vybral (zelená + modrá), na což jsem si po nějakém čase zvyknul, ale když se tyto dvě barvy po update MIUI na nejnovější verzi prohodily, tak to už mi hlava nebere. A to ani nemluvím o tom, že systém jaksi nereflektuje nastavení výchozí SIM pro SMS a v klidu si tam pro odeslání nastaví SIMku, která se mu zrovna líbí, což mám do jisté míry možnost kontrolovat právě přes to barevné rozlišení.
Nevěděl by někdo? Předem díky.
Erik

Erik
Erik
Odpovědět  Karel Kilián
3 měsíců před

Díky za odpověď, co se týče nastavení výchozí SIM pro SMS, tak v telefonu ta možnost je, ale bohužel, i když mám nastaveného jednoho operátora (a to i pro volání), telefon mi tam soustavně cpe toho druhého…

1624300203902.jpg
Daisy
Daisy
26 dní před

Ráda bych se zeptala na radu – jak u druhé SIM úplně zakázat data? Nastavila jsem si pro data SIM1, ale už několikrát se mi stalo, že se telefon připojil přes SIM2.

Daisy
Daisy
Odpovědět  Karel Kilián
25 dní před

Jedná se o redmi note 10 pro, MIUI 12.5.4.0

Daisy
Daisy
Odpovědět  Karel Kilián
25 dní před

To by mohlo být ono, protože v nastavení mám správně. Podívám se na to. Děkuji za radu!

Screenshot_2021-09-02-09-32-53-837_com.android.phone~2.jpg
Daisy
Daisy
Odpovědět  Karel Kilián
24 dní před

Tak to tím asi není 😏 jelikož nemám povolené 4G pro obě SIM, tak v nastavení SIM2 ani není možnost volte.

IMG_20210902_153601.jpg
Daisy
Daisy
Odpovědět  Karel Kilián
24 dní před

Děkuji za pomoc, tel. mám měsíc, tak se s ním ještě učím. Pro jistotu si data u vdf zablokuji.

24
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x