Xiaomi na některých slabších telefonech deaktivuje Centrum ovládání

V naší Poradně se včera objevil zajímavý problém: na telefonu Redmi Note 9 po aktualizaci MIUI na V12.0.10.0.QJOEUXM zmizela z nastavení položka Použít nové Centrum ovládání. Původně jsme předpokládali, že se jedná o chybu, ale další pátrání ukázalo, že jde bohužel o záměr.

Co je Centrum ovládání

Centrum ovládání bylo jednou z největších novinek MIUI 12. Xiaomi se v tomto směru inspirovalo u Applu, který má na iPhonech oddělené notifikace a ovládací prvky. Příslušná sekce se vyvolává stažením z levé, respektive z pravé poloviny horní hrany obrazovky. Celkem jasně je to vidět na následujícím videu.

Když si tuto funkci aktivujete, pak tažením z levé části horní hrany obrazovky zobrazíte oznámení. Tažením z pravé části vyvoláte ovládací centrum, přes které můžete zapínat a vypínat různé funkce, jako je například Wi-Fi, Bluetooth, svítilna, režimy Nerušit a Letadlo, otáčení obrazovky atp.

Dostupné přepínače lze upravovat dle potřeby – stačí klepnout na ikonu s notýskem a tužkou v pravém horním rohu této nabídky. Paleta podporovaných funkcí je poměrně široká a čítá i aplikace třetích stran, takže si snadno můžete vybrat ty, které potřebujete mít po ruce.

Kam zmizelo Centrum ovládání?

Ovládací centrum lze zapnout přes Nastavení-Displej-Centrum ovládání a Oznamovací roletka, kde stačí aktivovat přepínač Použít nové Centrum ovládání. Na telefonu Redmi Note 9 s MIUI 12.0.10.0 však tato položka vůbec není. Jak je to možné?

Pátrali jsme po příčině a narazili na článek PiunikaWebu „Chybí vám na Redmi Note 9 nebo jiném levném zařízení Xiaomi/Poco nové ovládací centrum MIUI 12? Zde je návod, jak ho získat zpět“ ze začátku května. Autor se v jeho úvodu vyjadřuje kriticky k nepříliš dobře provedené optimalizaci MIUI 12 na slabších telefonech.

„S aktualizací na Android 11 se situace ještě zhoršila, a to natolik, že společnost Xiaomi byla nucena se na svém nedávném setkání Q & A omluvit za množství problémů spojených s MIUI 12 založeným na Androidu 11.“ uvádí článek. „Výrobce se nakonec musel v zoufalé snaze zlepšit výkon uchýlit k vypnutí několika nepodstatných funkcí u některých levných zařízení, jako je Xiaomi Redmi Note 9.“

Vypnutí kvůli výkonu

Vypnutí některých funkcí navazuje na předchozí pokus o snížení prodlev odstraněním Gaussova rozostření. Uživatelé si bohužel i nadále stěžují na problémy s výkonem, což dokazuje, že tato opatření byla z velké části neúčinná.

Každopádně jedna věc uživatele obzvláště vyvedla z míry – po nedávných aktualizacích zmizel přepínač Použít nové Centrum ovládání v nastavení MIUI 12 v sekci Centrum ovládání a Oznamovací roletka. V důsledku toho bylo uživatelům znemožněno používat jednu z nejzajímavějších funkcí MIUI 12.

Redmi Note 10 Pro

Nejčastěji absenci přepínače hlásí majitelé Redmi Note 9 po aktualizaci na MIUI 12.0.7.0. Lze ale předpokládat, že podobné opatření výrobce učinil či ještě učiní i na dalších telefonech s méně výkonným hardwarem.

Jak to opravit?

Na ruském webu Mi Community se objevilo řešení tohoto problému. Spočívá v použití aplikace SetEdit (Settings Database Editor), kterou je nejprve nutné stáhnout a nainstalovat prostřednictvím následujícího odkazu z Obchodu Google Play.

SetEdit (Settings Database Editor)
SetEdit (Settings Database Editor)
Developer: 4A
Price: Free

Po stažení a instalaci aplikaci SetEdit spusťte a vyhledejte v ní položku use_control_panel, která bude téměř na konci seznamu. Klepněte na ni a v následujícím dialogovém okně zvolte možnost EDIT VALUE. Pokud chcete používat nové Centrum ovládání, nastavte hodnotu na 1 a uložte nastavení tlačítkem SAVE CHANGES.

Pro případ, že by parametr use_control_panel chyběl, pak stiskněte tlačítko Add new setting úplně nahoře. Do následujícího textového pole zadejte use_control_panel a stiskněte tlačítko SAVE CHANGES. Poté aplikaci ukončete a opakujte postup z předchozího odstavce.

Chybí na vašem telefonu možnost Použít nové Centrum ovládání?

Zdroje: piunikaweb.com, ru.c.mi.com.

MIUI 12 – tipy a triky: jak zjistit, co vybíjí baterii telefonu?
MIUI 12 – tipy a triky

Vývoj mobilních telefonů jde neustále vpřed, nicméně v oblasti akumulátorů se v posledních letech nic významného neudálo. Stále výkonnější zařízení Číst dál...

Recenze Redmi Note 9: skvělá výdrž, velký displej a čip MediaTek Helio

Devátá řada telefonů Redmi Note sestává ze tří modelů. Dva z nich - Redmi Note 9S a Redmi Note 9 Číst dál...

Které telefony dostaly ve 21. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?
Které telefony dostaly ve 21. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?

Je tu definitivně poslední květnové pondělí roku 2021. To na našem blogu již tradičně znamená, že se podíváme na to, Číst dál...

Redmi Note 10 Pro
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
35 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tube
Tube
18 dní před

Zajímavé, také by mě zajímalo, co se stane, pokud nové centrum ovládání používám a dostanu aktualizaci. Mám teda Redmi Note 9 Pro, Nevím teď z hlavy, jaký je rozdíl ve výkonu plnokrevného Redmi Note 9 a Redmi Note 9 Pro

bobasso
bobasso
17 dní před

…..překvapuje mne, že můj Redmi Note 7Global s Android 10 a MIUI 12 (Snapdragon 662) měl normálně v Nastavení možnost zapnout Nové Centrum ovládání a nebo mít postaru klasickou roletku. Redmi Note 9 je oproti Redmi Note 7 slabý telefon? Pak je tedy 100% pravdou, že founy Xiaomi s Mediatekem prostě nebrat, ať je jaký chce….. Mediatek zkrátka Xiaomi (Redmi,Poco) telefony degraduje.

Jiří
Jiří
Odpovědět  Karel Kilián
15 dní před

Na mem uz starsim Mi Max3 centrum ovladani je ale nefunguje to jak ma, klikal sem jak zbesilej a treba vypnout nebo zapnout wifi byl problem. Proste to nereagovalo na dotyk.. az treba na 10 kliknuti takze sem rad ze to jde vypnout. Puvodni roletka je bez problemu. Jeste bych upresnil ze tam mam nahozenou posledni stable verzi z miuios.cz

Last edited 15 dní před by Jiří
Kotlik
Kotlik
Odpovědět  bobasso
14 dní před

Mám redmi note 8 pro s Helio G90 a 6Gb ram. Počítám, že se mě to snad týkat nebude, když redmi note 9 má G85 a jen 3Gb..? 🤔🤭
Ale i tak je vtipné, že Redmi Note 9 Pro je v AnTuTu o pár bodů výše, než můj. Jen převtělují a prodávají jako nové. Myslím, že ty body má jen za Qualcomm proc. který je o trošku výkonnější

Petr
Petr
17 dní před

Mám Redmi Note 9.V nastavení tam možnost nastavit Nové centrum ovládání sice není,ale stále je zapnuto a používám ho.

Tube
Tube
Odpovědět  Karel Kilián
16 dní před

Pak to nechápu, protože, má-li to upravit nedostačující výkon, mělo by to i vypnout. Ne jen zamezit přepnutí. Takhle to vypadá jako bug.

Martin
Martin
17 dní před

Sice to není úplně k tématu ale taky to má souvislost s centrem pro ovládání..chci se zeptat jestli někdo neví co je pracovní režim.. myslím že je to novinka v ovládacím centru. Mám ho aktivovaný když ho vypnu objeví se mi v pravém rohu přeškrtnutá pracovní taška..

Tube
Tube
Odpovědět  Martin
17 dní před

Nebudete mít pracovní aplikaci MS Intune? Ta mi něco podobného dělala a vytvořila i druhý účet v Obchodě play na Huawei telefonu, než jsem přišel na to, jak to obejít…

Martin
Martin
Odpovědět  Martin
16 dní před

Dobrý den, právě že nic co popisujete nemám 🤔

Martin
Martin
Odpovědět  Karel Kilián
15 dní před

Koukal jsem právě na to a taky tedy nevím.. každopádně děkuji za info a uvidíme třeba se časem dozvíme k čemu to vlastně slouží..
Hezký den

Martin
Martin
Odpovědět  Karel Kilián
15 dní před

V pohodě na funkci nebo ovládání telefonu to nemá žádný vliv ale jen mě to zajímalo k čemu to je 🙂
Hezký den

Jiri
Jiri
Odpovědět  Karel Kilián
12 dní před

Zdravím,podle mě je ten pracovní režim takové vylepšené duální aplikace.Myslim si že někdo má třeba dvakrát některé sociální sítě apodobně a pro každý klon může být i jiná nabídka sdílení atd.
Protože pokud se pracovní režim vypne tak i ty vytvořené klony aplikací ztmavnou a nejdou spustit do té doby dokud se zase nezapne

maaaca
maaaca
17 dní před

Já mám RN9, MIUI 12.0.10, nové centrum ovládání dlouhodobě používám a mám ho tam stále. Jedinou změnou asi bude pozadí, které je jednolitě šedé a tedy nerozostřené…

maaaca
maaaca
Odpovědět  maaaca
17 dní před

Btw. V menu jsem ho podle obrázků z článku už nenašel.

Karlos11sss
Karlos11sss
16 dní před

Redmi note 9 (merlin) Android 11 miui 12.0.1.0

Stačí když v nastavení napíšete styl centra ovládání a ihned se vam ukáže na výběr jaký chcete)

Last edited 16 dní před by Karlos11sss
bobasso
bobasso
Odpovědět  Karel Kilián
16 dní před

Opravdu se k tomu přepnutí Nového Centrum ovládání na klasickou roletku a dá přes vyhledávání v Nastavení dostat. Lze to i na mém RN10Pro
comment image
comment image

bobasso
bobasso
Odpovědět  Karel Kilián
16 dní před

……. ale standardně na MIUI 12 /A11 se k Novému Centru v Nastavení dostanu : Nastavení > Oznámení a Centrum ovládání (hned pod položkou Zvuky a vibrace) > CENTRUM OVLÁDÁNÍ > Styl Centra ovládání
comment image

Michal
Michal
15 dní před

Já mám taky dotaz ohledně Centrum ovládání, aktualizoval jsem už před pár měsíci Redmi Note 7 na verzi MIUI global 12.0.3a co bych nechtěl bylo že pozadí Centrumu ovládání nebylo už průhledné ale pozadí bylo a je šedé viz. jeden obrázek tady nahoře, zvykl jsem si už docela, bylo to jasně daný tou aktualizací a nemohl jsem přijít dodnes jak vrátit transparentnost pozadí na Centrumu ovládání, (když je šedé) nevíte co s tím nebo se to spraví novou aktualizací?!
Díky vám za odpověď

35
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x