MIUI 12 – tipy a triky: jak pořídit snímek obrazovky (screenshot)?

Máme tu v pořadí třetí úterý roku 2021 a s ním i další pokračování našeho seriálu, ve kterém vám představujeme tipy a triky pro telefony s grafickou nadstavbou MIUI 12. Tentokrát vám ukážeme, jak pořídit, upravit a sdílet snímek obrazovky (screenshot).

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 12. Tuto verzi najdete nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Jak pořídit snímek obrazovky (screenshot)?

Pořízení snímku obrazovky (screenshot) znamená, že telefon uloží obsah obrazovky do obrázku, konkrétně do souboru ve formátu JPEG (s příponou .jpg). S tímto obrázkem pak můžete dále pracovat – například ho doplnit popisky nebo ho sdílet.

Snímek obrazovky se může hodit v mnoha situacích – například když (jako my při přípravě tohoto článku) připravujete nějaký návod či postup. Oceníte ho také ve chvíli, kdy chcete něco z obrazovky svého telefonu sdílet s ostatními. Nutno podotknout, že některé aplikace mohou snímkování obrazovky zakázat – typické je to například pro bankovní programy.

Jak pořídit snímek obrazovky (screenshot)?

 1. Stiskněte současně tlačítko pro snížení hlasitosti a tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu. Je opravdu důležité je stisknout najednou, a ne postupně za sebou.
 2. Měl by se ozvat zvuk a animace, během které se v pravém horním rohu ukáže zmenšený náhled snímku, který po několika sekundách zmizí.
 3. Když na tento zmenšený náhled klepnete, dostanete další možnosti, co s pořízeným snímkem udělat.
Stiskněte současně tlačítko pro snížení hlasitosti a tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu
Stiskněte současně tlačítko pro snížení hlasitosti a tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu

Jak pořídit snímek obrazovky (screenshot) gestem?

Snímek obrazovky (screenshot) lze pořídit i jinak než pomocí tlačítek na boku telefonu. Pokud máte například mobil umístěný v držáku v autě, pak se k tlačítkům budete dostávat jen poměrně obtížně. Naštěstí je tu relativně snadné řešení v podobě pořizování snímku gestem.

Jak pořídit snímek obrazovky (screenshot) gestem?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do Další nastavení.
 3. Otevřete sekci Zástupci tlačítek.
 4. Otevřete Vytvořit snímek obrazovky.
 5. Zkontrolujte, zda je aktivní, případně přepněte na možnost Potažení 3 prsty dolů.

Po aktivaci budete moci, kromě způsobu, uvedeného v prvním tipu, pořizovat snímky obrazovky také gestem, kdy se dotknete obrazovky třemi prsty a potáhnete jimi směrem dolů. Uvidíte sami, jak moc je tento způsob návykový, rychlý a intuitivní.

Jak sdílet snímek obrazovky?

Pokud chcete pořízený snímek obrazovky někomu poslat, pak je zde velice snadné a elegantní řešení. Příjemci přijde jako obrázek ve formátu JPEG.

Jak sdílet snímek obrazovky?

Poco X3
 1. Pořiďte snímek obrazovky (buď tlačítky dle prvního tipu, nebo gestem dle druhého tipu).
 2. Pod zmenšeným náhledem, který se zobrazí v pravém horním rohu obrazovky, klepněte na tlačítko Odeslat (tuto obrazovku bohužel nejde sejmout).
 3. Zobrazí se nabídka aplikací, přes které můžete snímek poslat.
 4. Jestliže nechcete obrázek uchovat, aktivujte volbu Po sdílení smazat.
 5. Vyberte aplikaci, přes kterou chcete odesílat.
 6. Zvolte příjemce a odešlete snímek obrazovky.

Jak upravit snímek obrazovky (screenshot)?

Pokud chcete, můžete pořízený snímek obrazovky v telefonu upravit – například ho oříznout, přidat do něj čáry, textové popisky a další prvky. Následně ho můžete opět odeslat přes nějakou aplikaci prostřednictvím systémového sdílení.

Jak upravit snímek obrazovky (screenshot)?

 1. Pořiďte snímek obrazovky (buď tlačítky dle prvního tipu, nebo gestem dle druhého tipu).
 2. Klepněte na zmenšený náhled, který se zobrazí v pravém horním rohu obrazovky.
 3. Tím se snímek otevře v jednoduchém grafickém editoru.

První tlačítko zleva slouží k jeho odeslání (sdílení). Druhé je určeno k ořezu obrázku, třetí pak ke kreslení čas a různých geometrických objektů. Čtvrté tlačítko slouží ke vkládání textu a páté ke vkládání textur. Po provedení úprav nezapomeňte obrázek Uložit pomocí tlačítka v pravém horním rohu.

Kde jsou uložené snímky obrazovky?

Pokud by vás zajímalo, kam se vlastně ukládají pořízené snímky obrazovky, pak je to poměrně prosté: do interního úložiště do složky \DCIM\Screenshots. Můžete se k nim ale dostat jednodušší cestou.

Kde jsou uložené snímky obrazovky?

 1. Otevřete aplikaci Galerie.
 2. V horní nabídce přejděte do sekce Alba.
 3. Všechny snímky najdete v sekci Snímky obrazovky.

Předchozí díly seriálu MIUI 12 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 12 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 26. ledna.

MIUI 12 – tipy a triky: tmavý/světlý režim a další nastavení displeje
MIUI 12 – tipy a triky

Máme tu úterý, a to na našem blogu XM.cz znamená další várku tipů a triků. Tentokrát se podíváme na možnosti Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: jak blokovat příchozí hovory, zprávy a spam?
MIUI 12 – tipy a triky

Máme tu úterý, a to na našem blogu znamená, že vám přinášíme další várku praktických tipů a triků pro telefony Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: jak na nahrávání obrazovky do videa?
MIUI 12 – tipy a triky

Součástí základní softwarové výbavy telefonů s grafickou nadstavbou MIUI je také aplikace Nahrávání obrazovky. Z jejího názvu je jasné, že Číst dál...

Redmi Note 10
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří
Jiří
8 měsíců před

Ještě tam chybí možnost pomocí „Pomocí centra ovládání“.
Je to asi nejsložitější, ale taky možnost.

aaa
aaa
8 měsíců před

dil 10 uz je take screenshot 😀

Daniel
Daniel
7 měsíců před

Co mam dělat s tel popcophone f1 je tam číslo telefoni ale číslo sem stratil a potřebuji xiami účet zrušit nebo vytvořit nový ale jak sem mam dostat když aktivační kód přijde na číslo které je vedené a neexistuje děkuji

6
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x