MIUI 12 – tipy a triky: aplikace Fotoaparát a její možnosti
Aplikace Fotoaparát doznala v MIUI 12 poměrně značných změn, proto jsme se rozhodli věnovat jí toto a příští pokračování tipů a triků. V tomto díle se podíváme na základní funkce a možnosti, příště vám představíme další nastavení.

V úvodu si dovolíme upozornit, že všechny uvedené tipy a triky jsou určené pro MIUI 12 – tedy aktuální verzi grafické nadstavby, kterou Xiaomi instaluje na všechny své telefony (s výjimkou řady Mi A). Verzi 12 již dostaly nebo dostanou všechny modely telefonů, které prodáváme v našem českém i slovenském e-shopu.
Rozhraní aplikace Fotoaparát
Xiaomi používá ve svých telefonech vlastní aplikaci Fotoaparát, kterou v průběhu let vylepšovalo a doplňovalo. Na jedné straně je to dobře, protože nabízí celou řadu funkcí, na straně druhé už je to v některých směrech na úkor přehlednosti. Pojďme si tedy představit základní prvky uživatelského rozhraní.
V pravém panelu najdeme tři tlačítka. To největší, situované uprostřed, je spoušť – po jeho stisknutí dojde k pořízení fotky, respektive zahájení nahrávání videa. Níže je náhled posledního pořízeného snímku, sloužící jako zástupce pro otevření Galerie. Nahoře je tlačítko pro přepnutí mezi předním a zadním fotoaparátem.
Nalevo od těchto tří tlačítek je nabídka režimů. Té se budeme věnovat v samostatné kapitole. Zde si ve zkratce řekneme, že v tomto panelu můžete vybírat, zda chcete pořizovat fotografii, natáčet video, nebo zvolit jiný režim práce fotoaparátu.

Pokud máte telefon s více než jedním zadním fotoaparátem, pak budete mít v prostředí aplikace také ovládací prvek pro jejich přepínání. Počítejte s tím, že jednotlivé fotoaparáty se mohou z hlediska kvality snímků často i výrazně lišit – prakticky vždy dostanete nejlepší fotky při používání toho fotoaparátu, který je hlavní.

Konečně po levé straně je panel s rychlými volbami, nabízející funkce, které byste mohli potřebovat nejčastěji. Bohužel jednotlivé zkratky si nelze uživatelsky nastavit a jejich pořadí i skladba se může na jednotlivých modelech telefonů lišit. V našem případě (tj. Xiaomi Mi 9) zde najdete (shora):
- Vstup do nabídky (menu).
- Spuštění aplikace Google Lens.
- Funkce zkrášlování (spíše nedoporučujeme používat – zejména u portrétních snímků pak působí fotky nepřirozeně).
- Umělá inteligence (měla by nastavovat fotoaparát podle fotografované scény; bohužel někdy působí přemotivovaně a dochází často až ke zbytečnému zvýraznění barev).
- HDR (režim, který oceníte při focení scén, kde jsou velmi světlá a velmi tmavá místa).
- Režim blesku (zde jsou na výběr možnosti: trvale svítit, vynucený blesk, automatický blesk a vypnutý blesk).

Nabídka aplikace Fotoaparát
Nyní se budeme věnovat položkám, které se zobrazí po klepnutí na nabídku – tj. tlačítko se třemi čárkami v levém horním rohu aplikace. Zde se asi nejvíce projevují změny, které v aplikaci Fotoaparát přineslo MIUI 12.
První volbou můžete měnit poměr stran fotografie. Výchozí je 3:4, avšak můžete zvolit čtverec (1:1), nebo širokoúhlý (9:16). Nutno podotknout, že většina hlavních snímačů má nativní poměr stran 3:4 a jakékoli další režimy dělá prostým výřezem z pořízeného snímku, což může mít negativní vliv na kvalitu fotky. Tu samou operaci můžete provést na počítači v grafickém editoru.

Další panel slouží k nastavení samospouště – tj. prodlevy mezi stiskem tlačítka spouště a pořízením snímku. Ve výchozím stavu je samospoušť vypnutá (tj. snímek je pořizován hned), volit můžete mezi třemi, pěti a deseti sekundami.

Tlačítko Nastavení slouží pro vstup do nastavení aplikace Fotoaparát, kterému se budeme podrobněji věnovat v příštím vydání tipů a triků. Tlačítka Zobrazit mřížku a Vodováha promítnou na obrazovku mřížku, respektive horizontální čáru, což by mělo pomoci s lepší kompozici snímků (např. aby se vám na fotce nekácely domy nebo nebyl horizont nakřivo).
Funkce Makro umožňuje pořizování detailních snímků na krátkou vzdálenost. Některé telefony to zvládají pomocí hlavního snímače, stále častěji je ale pro makro určen samostatný fotoaparát (nejčastěji je schopný zaostřovat od vzdálenosti 4 centimetrů a mívá rozlišení 2 Mpx, respektive 5 Mpx).
Nakonec je zde funkce Rozostření, která zaostří na střed snímku, zatímco směrem ke stranám se obrázek rozostřuje. Někdy to může vypadat pěkně, ale většinou lepšího efektu dosáhnete v grafickém editoru na počítači.
Režimy fotoaparátu
Fotoaparát v MIUI 12 nabízí širokou paletu režimů, která se může lišit v závislosti na konkrétním typu telefonu. Primární režimy jsou dva: pořizování fotek (režim Fotografie) a natáčení videí (režim Video). Nutno podotknout, že v závislosti na zvoleném režimu se mění i další nabídky – například při pořizování videa si místo poměru stran budete moci vybrat rozlišení a snímkovací frekvenci.
Pokud rozumíte fotografování více do hloubky, pak vám možná přijde vhod režim PRO. Zatímco výchozí režim Fotografie spoléhá na automatiku (a volitelně na umělou inteligenci), zde si můžete nastavit některé parametry ručně. K dispozici je například volba používaného fotoaparátu, ISO, vyvážení bílé a další možnosti.

Režim Portrét je určený pro pořizování portrétních fotografií. Kromě funkce zkrášlování (tlačítko s kouzelnou hůlkou), kterou příliš nedoporučujeme, pořizuje snímky osob s rozmazaným pozadím. K tomuto účelu je zpravidla používán dedikovaný fotoaparát, který má na starosti focení pozadí.

Pod položkou Více pak najdete celou řadu dalších režimů. Konkrétně v případě Xiaomi Mi 9 to jsou:
- Krátké video
- VLOG
- Klonovat
- 48M (focení v nativním rozlišení snímače fotoaparátu)
- Dokumenty
- Zrychlené (zrychlené video)
- Noc (pořizování snímků v takzvaném nočním režimu)
- Panorama (pořizování panoramatických fotek)
- Zpomalení (zpomalené video – možnosti zpomalení, respektive snímkovací frekvence a rozlišení se mohou lišit v závislosti na telefonu)

Jak si přidat do nabídky oblíbený režim?
Nabídka režimů aplikace Fotoaparát není pevně daná, ale můžete si ji přizpůsobit dle svého způsobu používání jednotlivých funkcí. V praxi to funguje tak, že často používané režimy budete mít dostupné v pravé nabídce a ty, které používáte méně často, budou v sekci Více.
Jak si přidat do nabídky oblíbený režim?
- Otevřete aplikaci Fotoaparát.
- V nabídce režimů přepněte na Více.
- Klepněte na tlačítko Upravit.
- Volby, které nechcete mít v nabídce režimů přesuňte prstem ze sekce Úvodní obrazovka do sekce Další funkce. Pak budou dostupné přes sekci Více.
- Volby, které chcete mít rychle dostupné v nabídce režimů přesuňte prstem ze sekce Další funkce do sekce Úvodní obrazovka.
Jak natočit zpomalené video?
Na závěr si dáme jeden praktický tip – ukážeme vám, jak můžete pomocí svého telefonu natáčet zpomalená videa. Zde je nutné upozornit, že nabízené režimy závisí na výkonu telefonu – tj. čím výkonnější mobil, tím vyšší snímkovací frekvenci a rozlišení si budete moci dovolit.
Jak natočit zpomalené video?
- Otevřete aplikaci Fotoaparát.
- V nabídce režimů přepněte na Více.
- Zvolte možnost Zpomalení.
- Klepněte na tlačítko se třemi čárkami v levém horním rohu.
- Zvolte snímkovací frekvenci (tj. úroveň zpomalení).
- Vyberte požadované rozlišení.
- Spusťte nahrávání klepnutím na tlačítko spouště.
Předchozí díly seriálu MIUI 12 – tipy a triky
- 18. díl – speciální tajné kódy a jejich praktické vyžití
- 17. díl – jak pořídit snímek obrazovky (screenshot)?
- 16. díl – obnovení telefonu do továrního nastavení
- 15. díl – aplikace Kontakty – nastavení fotky, vyzvánění a další
- 14. díl – jak na bezdrátový přenos dat z/do telefonu?
- 13. díl – jak nastavit nový telefon Xiaomi?
- 12. díl – SMS zprávy a možnosti jejich nastavení
- 11. díl – GPS poloha a možnosti jejího nastavení
- 10. díl – jak pořídit snímek obrazovky?
- 9. díl – aplikace Fotoaparát a její možnosti II.
- 8. díl – aplikace Fotoaparát a její možnosti
- 7. díl – nastavení domovské obrazovky II.
- 6. díl – nastavení domovské obrazovky
- 5. díl – jak zprovoznit Super tapety z MIUI 12?
- 4. díl – co udělat, aby systém neukončoval aplikace?
- 3. díl – jak odstranit reklamy z aplikací Xiaomi
- 2. díl – jak dostávat aktualizace dřív než ostatní
- 1. díl – Aktivní displej a Zamykací obrazovka
To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 12 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit už za týden, tedy v úterý 10. listopadu.
Návod na používání kamery v miui 12:
1) najděte příslušný google camera port pro svůj model
2) nainstalujte ho
3) nativní aplikaci schovte z plochy, abyste zabránili nechtěnému otevření
Dobrý den,
nebudu hodnotit z hlediska kvality fotek, ale z hlediska funkcí je na tom Google Camera o dost hůř než aplikace od Xiaomi.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Ani mě nenapadne…😆🤔
Dobrý den,
vidím to úplně stejně. Ale abych byl objektivní – dle mnoha uživatelů dělá prý Google Camera lepší fotky. Osobně si to ale nemyslím.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dle mého osobního názoru je výchozí fotoaparát na modelu Mi 9 nepoužitelný, co se kvality fotek týče.
Ze všech modelů, co používají snímač IMX 586, má Mi 9 zdaleka nejhorší zpracování fotek.
V jakémkoliv interiéru vyžene redukci šumu na nesmyslnou úroveň, což se snaží vykompenzovat zvýšením kontrastu a zostřením – výsledek je velmi podobný nepovedené olejové malbě.
V žádném případě neříkám, že se jedná o špatnou aplikaci, co se UI a funkcí týče, ale to, že Xiaomi nedokázalo ani za rok opravit kvalitu fotek u tehdejšího vlajkového modelu, je dosti frustrující.
Přičemž levnější bratránek MI9T Pro žádnými podobnými problémy netrpí, takže z hlediska práce ze strany vývojářů by stačilo přepsat knihovny Mi9 knihovnami MI9T Pro.
A světe div se, někdo z amatérské vývojářské komunity to dokonce i udělal, takže s „výchozí“ módovanou aplikací se dá i fotit…
Je tedy smutné, že spoustu věcí si musí uživatel vyřešit sám, přičemž ze strany výrobce se mu nedostane skoro žádné podpory.
Pořád myslím, že Xiaomi je nejlepší značka telefonů, ale tento titul jí patří právě jenom díky široké vývojářské komunitě, protože „stock MIUI experience“ by mě po chvíli dohnal k šílenství.
Dobrý den,
upřímně řečeno: zníte natolik přesvědčivě, že jsem se tedy rozhodl aplikaci Camera Google nainstalovat a vyzkoušet.
Udělal jsem fotku výchozí aplikací od Xiaomi a pak tu samou od Googlu. Fotil jsem doma při umělém osvětlení a ač se mi tomu nechtělo věřit, máte naprostou pravdu! Fotka pořízená aplikací od Googlu je jasnější, čistější a obsahuje mnohem méně šumu.
Fakt zírám, že je ten rozdíl tak velký.
Děkuji Vám za tip – budu ho šířit dál! Až bude chvilka, zkusím to napsat jako tip na náš blog.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
To jsem rád 😀
Upřímně řečeno, nešlo o to prosadit svoji vlastní pravdu, ale pouze se podělit o svůj názor, protože se nedá říci, že by Gcam port byl nějak rozšířený.
Mimochodem, pokud se rozhodnete psát článek, je potřeba udělat velkou míru studia.
Existuje spousta portů, ve kterých je spousta manuálních nastavení.
K některým telefonům proto existují .xml soubory, které jsou už přednastavené od hrstky lidí pro co nejvyšší kvalitu.
Samozřejmě nejlepších výsledků dosáhnete zase experimentací s vlastními hodnotami v „knihovnách“, ale to je pro většinu lidí moc práce, takže přednastavené .xml soubory jsou dobrým začátkem.
Taktéž přeji hezký den.
Dobrý den,
možná i právě proto jsem se rozhodl to vyzkoušet. Protože jsem si říkal, že „zníte“ rozumně a přesvědčivě.
Byť červíček pochybnosti ve mně hlodal hlavně proto, že jsem nechtěl věřit, že by Google vyladil aplikaci lépe než Xiaomi (na vlastní telefon).
Určitě se zkusím na ty porty podívat podrobněji. Upřímně jsem dosud Google Cameru nezkoušel, takže jsem ani netušil, že je port pro každý typ telefonu.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Tak to pěkně prosím o tip a event. návod na blogu na instalaci Camera Google na 8T
Děkuji Jan
Dobrý den,
zatím zjišťuji, jak moc je to složité pro běžné uživatele. Na základě toho se rozhodnu, zda to budu vydávat jako tip, nebo ne.
Každopádně pokud ano, pak ten návod bude univerzální pro všechny telefony.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Google camera není (z obchodu play) kompatibilní pro můj Redmi note 8 pro,
takže je dost možný že nebude ani pro tebe…
Teď jsem ji zkusil dohledat na můj model…
Dobrý den,
děkujeme za informaci!
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
nedá mi abych se nezeptal, mám Xi Mi Max 3, jde na tomto modelu zprovoznit modovaná aplikace Google Camera? Zkoušel jsem instalovat různé verze ale žádná mi nefungovala a všechna padají hned na začátku? Musím něco další instalovat předtím nebo co dělám špatně. Děkuji předem za odpověď.
Solverino
Dobrý den,
no, pokud jsem to pochopil správně, je nutné mít port aplikace Google Camera pro konkrétní model telefonu. A pro Max 3 jsem port nenašel.
Přeji hezký den.
Karel Kilián