Chytrá domácnost Xiaomi: maličký teploměr a vlhkoměr v jednom
V dnešním pokračování článků o chytré domácnosti Xiaomi se podíváme na jedno konkrétní zařízení – malý, ale šikovný teploměr a vlhkoměr Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2. Ukážeme vám, jaké informace vám může poskytovat a jak ho integrovat do chytré domácnosti a automatických procesů.
Digitální teploměr a vlhkoměr můžete pořídit i v našich e-shopech. V českém XM.cz přijde jeden kus na 286 korun, ve slovenském online obchodě XM.sk za něj zaplatíte 12 eur. V prosinci byla v Číně představena třetí generace tohoto produktu, která ukazuje i datum a čas, nicméně ta zatím není oficiálně dostupná na globálním trhu.
Teploměr a vlhkoměr v jednom
Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 je skutečně maličký – měří 43 × 43 × 12,5 milimetrů a váží pouhých 21 gramů. Součástí balení je kromě samotného zařízení také stručná uživatelská příručka a oboustranná samolepka pro přilepení na zeď či nábytek.
Obal přístroje je vyroben z bílého plastu (konkrétně se jedná o akrylonitrilbutadienstyren, známý pod zkratkou ABS), který vyniká svou odolností vůči mechanickému poškození i slunečnímu záření. Pohon zajišťuje knoflíková baterie CR2032, která vydrží až jeden rok. Její výměna není obtížná – stačí pomocí tenkého nástroje vypáčit zadní stranu zařízení.
Na přední straně se nachází monochromatický LCD displej, zobrazující aktuální teplotu a vlhkost vzduchu. Kromě toho je formou emotikony prezentováno hodnocení aktuálních podmínek. Měření obstarávají přesné senzory – teploměr s rozsahem od 0 do 60 °C s přesností na 0,1 °C a vlhkoměr s rozsahem od 0 do 99 % s přesností na 1 %.
Praktické použití
Teploměr a vlhkoměr Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 není nutné párovat s aplikací Mi Home. Může fungovat i zcela samostatně, takže ho stačí přilepit na zeď, nábytek nebo položit na jiné vhodné místo. Měřené údaje pak lze kontrolovat pohledem na jeho obrazovku.
Tím byste se ale ochudili o další užitečné funkce, jako je historie naměřených hodnot. Pro tyto účely zařízení disponuje podporou bezdrátové konektivity Bluetooth ve verzi 4.2 BLE. Stačí tedy přidat teploměr s vlhkoměrem jako nové zařízení do mobilní aplikace Mi Home a můžete si začít užívat dalších výhod.
Následně budete moci zjišťovat nejen aktuální hodnoty, ale také prohlížet historii naměřených hodnot za poslední den, měsíc nebo půl roku. V denním přehledu jsou připravené grafy naměřených údajů po hodinách, v měsíčním a půlročním pohledu se zobrazují nejvyšší a nejnižší hodnoty v jednotlivých dnech, respektive měsících.
Omezená konektivita
Pokud uvažujete nad chytrou domácností komplexně, určitě vás napadne, že by se údaje z vlhkoměru či teploměru daly využít k automatizaci chytré domácnosti. Například by se při překročení stanovené hodnoty mohl spustit ventilátor. Bohužel to nebude tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Problém totiž spočívá v tom, že Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 podporuje pouze připojení Bluetooth. Informace o teplotě a vlhkosti tak přenáší pouze na omezenou vzdálenost (cca 10 až 20 metrů), a to ještě výhradně tehdy, když se k němu připojíte mobilním telefonem.
Kvůli tomu nelze v aplikaci Mi Home nastavovat chytré scény typu „pokud je teplota/vlhkost vyšší/nižší než, udělej něco“. Navíc ani není možné prohlížet si aktuální či historické hodnoty, pokud se nenacházíte v dosahu Bluetooth, takže například z práce nezjistíte, jestli máte doma teplo, nebo zimu.
Teploměr a vlhkoměr v chytré domácnosti
Naštěstí existuje poměrně jednoduché a nepříliš drahé řešení, jak připojit teploměry přes Wi-Fi k internetu a následně je využít k automatizaci chytré domácnosti nebo sledovat naměřené hodnoty odkudkoli, kde je dostupné datové připojení.
Řeč je o zařízení Xiaomi Mi Smart Home Hub, které v našem českém e-shopu pořídíte za 704 Kč a ve slovenském online obchodě přijde na 30 eur. Teploměry a vlhkoměry pak přes Bluetooth komunikují s tímto „uzlem“, který předává jimi naměřené hodnoty prostřednictvím Wi-Fi do cloudu.
V takovém případě již není nutné nacházet se kvůli zjištění teploty a vlhkosti naměřené čidly v dosahu. Data jsou poskytována průběžně, takže v aplikaci Mi Home v sekci Smart můžete definovat automatické akce, které se aktivují:
- Když teplota naměřená teploměrem překročí stanovenou mez.
- Pokud teplota naměřená teploměrem klesne pod určenou hodnotu.
- Když vlhkost naměřená vlhkoměrem překročí stanovenou mez.
- Jestliže vlhkost naměřená vlhkoměrem klesne pod určenou hodnotu.
Na splnění podmínky pak lze reagovat různými způsoby. Kromě spuštění ventilátoru v okamžiku, kdy je ve sledovaném prostoru horko, můžete například zapínat a vypínat zvlhčovač v závislosti na aktuální vlhkosti vzduchu. Možnosti jsou v podstatě neomezené a je jen na vás, jakým způsobem využijete schopnosti chytrého vlhkoměru a teploměru v praxi.
Chytrá domácnost Xiaomi
- S čím vám může pomoct chytrá domácnost Xiaomi?
- Nastavení aplikace Xiaomi Mi Home
- Spárování spotřebiče s aplikací Mi Home
- Možnosti nastavení aplikace Mi Home - 1. díl
- Možnosti nastavení Mi Home – 2. díl
- Automatické vypnutí a zapnutí zařízení
- Možnosti automatizace
- Jak vybrat robotický vysavač?
- Ovládání hlasem přes Asistenta Google
- Jak vybrat čističku vzduchu?
- Maličký teploměr a vlhkoměr v jednom
- Co umí chytré žárovky a svítidla?
- Xiaomi Smart Home Hub 2 přichází na český trh
- Jak hlídat správnou teplotu v ledničce
- Sdílení spotřebičů s dalšími uživateli
- Jak zprovoznit bezpečnostní kameru?
- Jak na ukládání záznamů z bezpečnostní kamery?
- Co umí bezpečnostní kamera Xiaomi?
- Proč si na léto pořídit chytrý ventilátor?
- Jak automaticky měnit výkon ventilátoru podle teploty?
- Aplikace Mi Home je konečně v češtině!
- Produkty dostupné na globálním trhu (1)
- Produkty dostupné na globálním trhu (2)
- Co nabízí chytrý bezdrátový zvonek?
- Jak zprovoznit chytrou žárovku?
- Co umí chytrá žárovka?
- Jak automatizovat chytrou žárovku?
- Jak zprovoznit chytrou zásuvku?
- Chytrá zásuvka – funkce a schopnosti
- Chytrá zásuvka – měření spotřeby a automatizace
- Automatické zapínání a vypínání chytré zásuvky podle teploty
- Co nabízí Xiaomi TV Box S (2nd Gen)?
- Kolik stojí provoz robotického vysavače?
- Chytrý reproduktor Mi Smart Speaker
- Co umí nejlevnější chytrá televize Xiaomi?
- Co (ne)umí nejlevnější robotický vysavač?
- Proč raději neriskovat nákupy z Číny?
- Teplovzdušný ventilátor pořídíte v Česku
- Chytrý reproduktor Smart Speaker Lite
- Venkovní kamera Xiaomi ohlídá váš dům
- Výhody (a nevýhody) chytrých televizí
- Spolehlivý router Xiaomi Router AX3200
Využíváte ve své domácnosti automatizaci?
Postřehy z praxe:
Na netu jsou pěkné stojánky pro 3D tisk, lepit ho napevno není optimální když každoročně měníte baterku. Ta bohužel nedá nijak vědět že dochází, poznáte to až na chcíplém teploměru. :-/
Historii má až 6 měsíců zpátky, pěknej min/max graf.
Bez potíží se k bráně připojí i z ledničky. (mám nastavenou notifikaci při překročení teploty 10°C)
I když je pro “indoor” použití jeden mi spolehlivě funguje na balkoně už víc než rok.
Nemusí se párovat jen přes gateway, jako BT hub funguje například “Mi Smart LED Ceiling Light” nebo “Mi 360° Home Security Camera 2K Pro”…
Dobrý den,
moc děkuji za užitečné doplňující informace. S tou baterií máte pravdu – to by mohli vychytat lépe.
To nasazení v ledničce je hodně dobrý nápad! Já tam mám teploměr s drátem a bez jakéhokoli varování. Tohle bude asi důvod k pořízení dalšího teploměru.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Zvládne Faradayovu klec v podobě ledničky? To je super. Chtěl jsem použít podobný teploměr technologie Tuya a neměl z ledničky ani mrazničky šanci se prosvítit.
Dobrý den,
já v ledničce zkoušel venkovní jednotku od Netatmo a přenášela mi informace o teplotě v pohodě. Bohužel netuším, jakou technologii používá při komunikaci se základní stanicí (myslím, že Bluetooth), ale fungovalo to perfektně.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
potrebujem pre pracu teplomerov/vlhkomerov aj ten Hub? alebo mi staci mobil na kontrolu… diky
Dobrý den,
záleží na tom, zda Vám stačí načítat naměřené hodnoty pouze tehdy, jste-li v dosahu Bluetooth těchto teploměrů a vlhkoměrů. Pokud ano, pak Hub pořizovat nemusíte.
Pokud ale potřebujete zjišťovat hodnoty i na větší vzdálenost (například když nejste doma), pak potřebujete teploměry a vlhkoměry připojit k internetu. A k tomu je nutné pořídit Hub. Stejně tak je Hub nezbytný v případě, kdy budete chtít na tato čidla navázat nějaké automatizace (tzv. “chytré scény”).
Docela podrobně to řeším ve článku, pod kterým jste položil svůj dotaz.
Přeji hezký den.
Karel Kilián