Co je klidový srdeční tep (RHR) a co vypovídá o vašem zdraví?

Prakticky všechny současné chytré hodinky a náramky umí měřit tepovou frekvenci v průběhu dne. Většina pak sleduje i další s tepem související parametry – jedním z nich je klidový srdeční tep, respektive klidová tepová frekvence. Co tato hodnota znamená? Je lepší, když je vyšší, nebo naopak nižší? Co vypovídá o vašem zdraví? Nejen na tyto otázky hodláme odpovědět tímto článkem.

Prakticky všechny současné chytré hodinky a náramky umí měřit tepovou frekvenci v průběhu dne
Prakticky všechny současné chytré hodinky a náramky umí měřit tepovou frekvenci v průběhu dne

Klidový srdeční tep je definován jako tepová frekvence srdce v okamžiku, kdy je člověk bdělý, nachází se v neutrálním prostředí a nebyl v poslední době vystaven žádné námaze nebo stimulaci, například stresu nebo překvapení. Dostupné údaje ukazují, že normální rozmezí klidové srdeční frekvence je mezi 50 a 90 tepy za minutu.

Co znamená klidový srdeční tep z hlediska zdraví?

Klidová tepová frekvence koreluje s úmrtností. Například pokud klidová srdeční frekvence přesáhne 90 tepů za minutu, zvyšuje se úmrtnost ze všech příčin 1,22×. Úmrtnost pacientů s infarktem myokardu se zvýšila z 15 % na 41 %, pokud byla jejich klidová srdeční frekvence vyšší než 90 tepů za minutu.

Co je klidový srdeční tep (RHR) a co vypovídá o vašem zdraví?
Co je klidový srdeční tep (RHR) a co vypovídá o vašem zdraví?

Při testování pomocí EKG, během kterého bylo 46 129 osobám identifikováno nízké riziko kardiovaskulárních onemocnění, se ukázalo, že 96 % z nich mělo klidovou srdeční frekvenci v rozmezí od 48 do 98 tepů za minutu. Kardiologové se však dohodli, že za žádoucí rozmezí bude považováno 50 až 90 tepů za sekundu. Některé zdroje však uvádějí pro dospělé hodnoty 60 až 100 tepů/s.

Další rozsáhlá dlouhodobá studie srovnávala muže rozdělené do dvou skupin: s klidovou tepovou frekvencí nad 90 a pod 80 tepů za sekundu. Ukázalo se, že muži s vyššími hodnotami měli trojnásobné riziko úmrtí ve srovnání s účastníky ve skupině s nižším klidovým tepem.

Je lepší vyšší, nebo nižší hodnota?

Tepová frekvence neboli puls vás může nasměrovat k odhalení nebezpečných zdravotních stavů, které vyžadují odbornou péči, jako jsou například některé srdeční problémy. Je důležité zdůraznit, že normální klidová tepová frekvence se však v průběhu života s věkem mění.

Obecně platí, že nižší klidová tepová frekvence znamená efektivnější funkci srdce a lepší kardiovaskulární kondici. Například dobře trénovaný sportovec může mít normální klidovou tepovou frekvenci blížící se 40 tepům za minutu. Je to logické: pokud srdce potřebuje k udržení těla v provozu 40 tepů, pak lze předpokládat, že pracuje efektivněji než srdce, jež k tomu samému potřebuje 100 tepů.

Nižší klidová tepová frekvence znamená efektivnější funkci srdce a lepší kardiovaskulární kondici
Nižší klidová tepová frekvence znamená efektivnější funkci srdce a lepší kardiovaskulární kondici

Ačkoli rozmezí normálních hodnot je relativně široké, neobvykle vysoká nebo nízká klidová srdeční frekvence může naznačovat skrytý problém. Pokud je vaše klidová tepová frekvence trvale vyšší než 100 tepů za minutu (tachykardie) nebo pokud nejste trénovaný sportovec a vaše klidová tepová frekvence je nižší než 60 tepů za minutu (bradykardie), poraďte se s lékařem – zejména pokud máte další příznaky nebo symptomy, jako jsou mdloby, závratě nebo dušnost.

Zvýšení klidové tepové frekvence je signálem, který rozhodně stojí za to sledovat. Může totiž avizovat nadcházející srdeční potíže. Zatímco aktuální tepová frekvence se mění doslova z minuty na minutu, klidová tepová frekvence by měla být v dlouhodobém měřítku víceméně stabilní.

Co způsobuje vysoký klidový tep?

Nižší klidová tepová frekvence umožňuje srdci udržovat zdravý rytmus a účinně reagovat na stresory. Článek z roku 2015 naznačuje, že vysoká tepová frekvence může přispívat ke zdravotním rizikům, včetně:

Xiaomi Mi Band 6
 • zvýšení krevního tlaku
 • změny aktivity bílkovin v srdci
 • změny ve využívání vápníku srdečními buňkami
 • zánětů a oxidačního stresu
 • dysfunkce krevních cév

Výzkum z roku naznačuje, že lidé s trvale zvýšenou srdeční frekvencí jsou více ohroženi určitými zdravotními stavy, mezi které patří:

 • selhání orgánů
 • kardiomyopatie
 • ischemie myokardu
 • snížený srdeční výdej, který může způsobovat přetrvávající únavu
 • srdeční zástava

Co ovlivňuje klidovou tepovou frekvenci?

Klidovou tepovou frekvenci může ovlivňovat – ať už negativně, nebo pozitivně – celá řada faktorů.

 • Věk – u novorozenců se klidová tepová frekvence pohybuje mezi 100 a 160 tepy za sekundu a zhruba do 14 let setrvale klesá.
 • Pohlaví – srdeční frekvence žen je v průměru o 2-7 tepů za minutu vyšší než u mužů.
 • Úroveň fyzické kondice a aktivity.
 • Kouření výrobků obsahujících nikotin.
 • Pití kávy a nápojů obsahujících kofein.
 • Konzumace alkoholu.
 • Kardiovaskulární onemocnění, vysoká hladina cholesterolu nebo cukrovka
 • Teplota vzduchu – při vysoké teplotě vzduchu srdce pumpuje o něco více krve, takže se může zvýšit tepová frekvence, ale obvykle ne více než o pět až deset úderů za minutu.
 • Poloha těla – v klidu, vsedě nebo vestoje by měl být váš puls obvykle stejný. Když se postavíte, může se prvních 15 až 20 vteřin puls trochu zvýšit, ale po několika minutách by se měl ustálit.
 • Emoce – pokud jste ve stresu, úzkostní nebo mimořádně šťastní či smutní, mohou emoce zvýšit váš puls.
 • Velikost těla – pokud jste silně obézní, můžete pozorovat vyšší klidový puls, než je obvyklé, ale obvykle ne vyšší než 100.
 • Léky – medikamenty, které blokují adrenalin (beta-blokátory), mají tendenci puls zpomalovat, zatímco příliš mnoho léků na štítnou žlázu nebo příliš vysoké dávky ho zvyšují.

Jak můžete snížit svou klidovou srdeční frekvenci?

Pokud máte vysokou klidovou tepovou frekvenci bez nějakých zdravotních důvodů, pak je skvělým způsobem, jak ji dlouhodobě snížit, pravidelné cvičení. Lidé, kteří pravidelně cvičí, mají obvykle nižší klidovou tepovou frekvenci než ostatní. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje, aby dospělí cvičili alespoň 150 minut týdně, a to kombinací posilovacích i aerobních cvičení.

Ke snížení klidové srdeční frekvence může přispět relaxace
Ke snížení klidové srdeční frekvence může přispět relaxace

Z dalších faktorů, kterými můžete snížit hodnotu svého klidového srdečního tepu, můžeme doporučit:

 • Omezte nebo přestaňte pít kávu.
 • Omezte nebo přestaňte pít alkohol – může přispívat k dehydrataci a zvýšit tepovou frekvenci.
 • Nekuřte.
 • Jezte zdravé potraviny.
 • Dostatečně pijte – pití vody usnadňuje srdci práci. Dehydratace může způsobit zahuštění krve, což znamená, že se srdce musí více snažit, aby tlačilo krev cévami.
 • Udržujte si zdravou váhu a v případě potřeby zhubněte. Čím více vážíte, tím více musí vaše tělo pracovat, aby se krev pohybovala – zejména pokud nemáte mnoho svalové hmoty
 • Více cvičte – nejčastější příčinou vysoké klidové tepové frekvence je sedavý způsob života, kdy trávíte hodně času bez pohybu. Cvičení samozřejmě přináší i další výhody, protože špatná kondice může zvýšit riziko problémů, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka a přibývání na váze.
 • Vyhýbejte se stresu – zvyšovat klidovou srdeční frekvenci mohou také úzkost a stres. Abyste ji snížili, snažte se do svého dne vnést klid – například praktikujte relaxační techniky, jako je hluboké dýchání a meditace.
 • Dostatečně spěte – chronický nedostatek spánku zatěžuje celé tělo včetně srdce. Studie z roku 2020 zjistila, že když se lidé odchýlí od své obvyklé doby spánku, zvyšuje to jejich klidovou srdeční frekvenci.

Každopádně při snaze o snížení klidového tepu buďte trpěliví! Může trvat i několik měsíců, než cvičební rutina nebo jiné změny životního stylu pozitivně ovlivní srdeční frekvenci. Stejně, jako budování bicepsů a tricepsů, trvá nějakou dobu i to, než se vaše srdce začne fungovat efektivněji.

Sledujete a snažíte se ovlivnit svou klidovou srdeční frekvenci?

Zdroje: wikipedia.org, mayoclinic.org, heart.org, onhealth.com, harvard.edu.

Co je SpO2? A proč by vás tato hodnota měla zajímat?
Co je SpO2? A proč by vás tato hodnota měla zajímat?

Chytré hodinky a náramky mívají širokou paletu funkcí a schopností. Poslední dobou se stále častěji ve výčtu objevuje schopnost měření Číst dál...

Co je skóre PAI a proč byste ho měli držet nad 100 body?
Co je skóre PAI a proč byste ho měli držet nad 100 body?

Mnohé chytré hodinky a náramky nabízejí jako jednu z funkcí měření skóre PAI (Personal Activity Intelligence). Jedná se o algoritmus, Číst dál...

Jak chytré hodinky a náramky měří stres a co z této hodnoty poznáte?
Jak chytré hodinky a náramky měří stres a co této hodnoty poznáte?

Nositelná zařízení, jako jsou chytré hodinky a náramky, přicházejí s celou řadou funkcí. Jejich paleta se postupně rozšiřuje, takže dnes Číst dál...

Poco F3
Xiaomi Mi 11

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x