Články

Jak se starat o robotický vysavač? Návod k údržbě – 1. díl

Pořízení robotického vysavače je nesporně krokem, který se vyplatí. Tento pomocník vám ušetří mnoho času, který můžete věnovat něčemu jinému než úklidu. Občas je ale vhodné věnovat čas údržbě – odmění se vám za ní spolehlivostí a dlouhou životností. Jak se tedy starat o robotický vysavač?

Níže uvedené postupy platí nejen pro robotické vysavače, které můžete zakoupit v našem českém (za ceny pod 5000 Kč) a slovenském e-shopu, ale téměř pro všechna zařízení tohoto typu. Pojďme si tedy projít jednotlivé body, ve kterých vám vysvětlíme, jak se starat o robotický vysavač.

Vysypte nádobku s nečistotami

Veškerý prach a nečistoty, které vysavač sesbírá během úklidu, se hromadí v nádobce, která má omezenou kapacitu. Je tedy nutné ji jednou za čas vyjmout, otevřít a vysypat její obsah do odpadkového koše. V případě, že se nádobka naplní, nebude vysavač vysávat, a navíc se bude zbytečně namáhat jeho motor, což zkracuje jeho životnost.

V tomto případě nelze doporučit konkrétní interval, kdy byste tak měli činit. Záleží na velikosti plochy, kterou vysavač uklízí, četnosti úklidu, prašnosti v daném místě a mnoha dalších faktorech. Optimální interval tak musíte vypozorovat, každopádně platí, že čím častěji budete nádobku vysypávat, tím lépe.

Jak se starat o robotický vysavač - vysypávejte nádobku na prach
Jak se starat o robotický vysavač – vysypávejte nádobku na prach

Jednou za čas je vhodné nádobku vypláchnout tekoucí teplou (nikoli horkou) vodou, případně očistit pomocí houbičky se saponátem. To doporučujeme provádět alespoň jednou měsíčně. Před propláchnutím nezapomeňte vyjmout filtr a po dokončení očisty nádobku usušte utěrkou a pro jistotu ji ještě nechte alespoň hodinu uschnout.

Pokročilejší (a zpravidla výrazně dražší) vysavače vyprazdňují nádobku na odpad do dokovací stanice. Největší výhodou je skutečnost, že sáček ve stanici stačí vysypat či vyměnit jen jednou za čas. Vysavač má tak na každý úklid prázdnou nádobku na nečistoty a může díky tomu pracovat s maximální účinností.

Vyčistěte vzduchový filtr

Vzduchové (či hepa) filtry bývají součástí nádobky na prach, od které je lze oddělit. Jejich hlavním úkolem je, aby se vysátý prach nedostal do motoru a současně aby ani nevířil po místnosti. Některé vysavače mají i několik různých typů filtrů.

Po vyprázdnění nádobky s nečistotami do koše nejprve poklepejte na stranu s filtrem, aby se uvolnily pokud možno všechny nečistoty. Poté oddělte filtr a očistěte ho suchým kartáčkem nebo štětečkem s měkkými štětinami. K odstranění prachu z filtru můžete použít také klasický nebo ruční vysavač.

Filtr jednou za čas vyčistěte a občas vyměňte
Filtr jednou za čas vyčistěte a občas vyměňte

Většina filtrů ve vysavačích Xiaomi je omyvatelná, což znamená, že je můžete opláchnout pod tekoucí vodou. V takovém případě je důležité nechat filtr pořádně – klidně i dva, tři dny – vyschnout. Pokud by v něm zůstala voda, mohla by se dostat do motoru, a to by byl jeho konec.

Na nutnost vyčištění filtru vás v případě robotických vysavačů Xiaomi upozorní aplikace. Většinou je nutné věnovat jim pozornost po 150 hodinách práce. Jednou za čas (řekněme jednou za půl roku) doporučujeme filtr úplně vyměnit.

Xiaomi Smart Band 8

Očistěte senzory

Robotické vysavače jsou vybaveny celou řadou senzorů, jejichž úkolem je zajistit orientaci přístroje v prostoru. Jejich pozici zpravidla poznáte podle průhledného plastu. Typicky bývá jeden či dva senzory po stranách (ty zajišťují pohyb podél stěn), jeden vpředu (ten má na starosti najíždění na nabíječku) a několik vespod (ty hlídají, aby přístroj nespadl ze schodů).

Boční senzor a přední senzor
Boční senzor a přední senzor

Senzory čistěte vlhkým (ovšem nikoli mokrým) hadříkem z mikrovláken, který můžete napustit kapkou saponátu. Další možností je vatová tyčinka. Dbejte však na to, abyste senzory, respektive krycí plexisklo, nepoškrábali – v takovém případě by „osleply“ a přestaly by fungovat.

Senzory je vhodné čistit po každých 30 hodinách úklidu. V případě vysavačů Xiaomi vás na nutnost údržby upozorní aplikace v mobilním telefonu. Znečištění senzorů lze zpravidla poznat podle toho, že vysavač častěji a intenzivněji naráží do objektů.

Očistěte nabíjecí konektory

Nabíjení robotického vysavače probíhá tak, že přístroj najede na nabíjecí základnu (též bývá označována jako dokovací stanice) a kovové konektory na spodní straně se spojí s nabíjecími konektory. Aby nabíjení probíhalo tak, jak má, je nutné, aby konektory byly čisté.

Nabíjecí konektory jsou na vysavači umístěné na spodní straně – zpravidla mívají podobu kovových plošek. K jejich očištění použijte buď kartáček, nebo suchý hadřík. Naopak se vyvarujte vodě – v takovém případě by mohly zkorodovat, což by znemožnilo nabíjení.

Jak se starat o robotický vysavač - nabíjecí konektory
Jak se starat o robotický vysavač – nabíjecí konektory

Na základně najdete nabíjecí konektory snadno – bude se jednat o dva kovové výstupky. Opět je očistěte suchým hadříkem nebo kartáčkem. Čištění stačí provádět zhruba jednou za dva měsíce. Příznakem příliš znečištěných konektorů může být přerušované nabíjení (robotické vysavače Xiaomi v takovém případě opakovaně hlásí „Charging“).

To je pro tento díl návodu, jak se starat o robotický vysavač, všechno. V navazujícím druhém díle vám ukážeme, jak pečovat o kartáče, kolečka a další komponenty. Pokud přístroji věnujete potřebnou péči, odmění se vám dlouhou životností.

Jak se staráte o svůj robotický vysavač?

Samsung Galasy S25 Ultra

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz a skupinu na Facebooku!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x