Jak se starat o robotický vysavač? Návod k údržbě – 2. díl
Před týdnem jsme přinesli první část návodu, jak se starat o robotický vysavač, a protože návod k údržbě je obšírnější téma, rozdělili jsme ho do dvou článků. Ve druhém díle si probereme další úkony, které byste měli dělat, pokud chcete, aby vám robotický vysavač vydržel fungovat co nejdéle.

Níže uvedené postupy platí nejen pro robotické vysavače, které můžete zakoupit v našem českém (za ceny pod 5000 Kč) a slovenském e-shopu, ale téměř pro všechna zařízení tohoto typu (samozřejmě je nutné počítat s možnými odlišnostmi). Pojďme si tedy projít jednotlivé body, ve kterých vám vysvětlíme, jak se starat o robotický vysavač.
Kontrolujte kolečka
Většina vysavačů používá k pohybu po místnosti dvě větší gumová kolečka zajišťující pohon a jedno menší otočné kolečko, sloužící jako podpora. Hlavním nepřítelem těchto součástek jsou chlupy a vlasy, které se mohou snadno namotat na jejich hřídelky.

Vlasy a chlupy namotané na hřídelce mohou omezovat otáčení koleček, což způsobuje zvýšenou zátěž pohonného ústrojí. Doporučujeme tedy alespoň jednou měsíčně opticky zkontrolovat stav hřídelek a případně odstranit (např. pomocí jehly) nanesené nečistoty.
Měňte postranní kartáček
Prakticky všechny robotické vysavače jsou vybavené jedním nebo dvěma postranními kartáčky. Jejich úlohou je vymetat prach a nečistoty z rohů místností a od stěn před sací otvor. Kartáčky mívají několik (většinou plastových) ramen zakončených štětinami.

Doporučujeme přibližně jednou za měsíc kartáček demontovat (zpravidla k jeho uvolnění stačí křížový šroubovák) a vymotat z něj všechny vlasy a chlupy. Můžete ho také opláchnout pod tekoucí vodou – v takovém případě však doporučujeme nechat ho důkladně vyschnout.
Je jasné, že kartáček se postupem času opotřebí a jeho účinnost klesne. Například u modelu Roborock S5 výrobce uvádí životnost 200 hodin – pak je vhodné kartáček vyměnit za nový, na což vás obvykle upozorní aplikace. Náhradní musí být určený pro konkrétní model přístroje a seženete ho jak v českých e-shopech, tak i v nejrůznějších čínských online obchodech.

Skutečná životnost postranního kartáčku závisí zejména na povrchu, na kterém se během práce pohybuje. Na kobercích se opotřebuje rychleji než na plovoucích podlahách. Aplikace k vysavači však toto nerozlišuje a k výměně vás vyzve po vypršení určeného času.
V takovém případě doporučujeme kartáček opticky zkontrolovat. Pokud není zjevně opotřebený, pevně přiléhá k podlaze a jeho štětiny nejsou výrazně roztřepené, klidně ho v aplikaci označte jako vyměněný a nechte proběhnout ještě jeden cyklus.
Čistěte a měňte hlavní kartáč
Jednou z velmi důležitých součástí robotického vysavače je hlavní kartáč, umístěný zpravidla před nasávacím otvorem. Jedná se o váleček opatřený štětinami nebo gumovými lamelami. Jeho úkolem je zametání větších nečistot, takže jeho dobrý stav je velmi zásadní.

Doporučujeme hlavní kartáč alespoň jednou měsíčně vyjmout (zpravidla stačí demontovat kryt na spodní straně přístroje – nejčastěji bývá uchycen dvěma západkami) a vymotat z něj vlasy a chlupy. Nejčastěji bývají namotané po stranách – nám se v tomto směru velmi osvědčil rozebíratelný kartáč z AliExpressu, u kterého lze odmontovat strany a namotané vlasy snadno sejmout.

Také hlavní kartáč můžete (ale nemusíte) opláchnout pod tekoucí vodou, případně ho očistit pomocí houbičky se saponátem. V takovém případě počítejte s tím, že bude potřebovat k vyschnutí minimálně jeden den. V žádném případě neinstalujte do vysavače vlhký ještě kartáč!
Hlavní kartáč bývá jednou z nejvíce namáhaných součástí, která je v permanentním kontaktu s podlahou. Opět platí, že se rychleji opotřebovává na kobercích, zatímco plovoucí podlahy nebo linoleum ho zatěžují citelně méně.

V případě Roborocku S5 aplikace vyzývá k výměně kartáče po každých 300 hodinách úklidu. Doporučujeme kartáč zkontrolovat, a pokud nevykazuje evidentní poškození, označte ho v aplikaci jako vyměněný. Z vlastní zkušenosti můžeme konstatovat, že není vhodné používat kartáč používat více než dva cykly – pak bývá vhodné ho vyměnit za nový.
Náhradní kartáč opět můžete zakoupit v českých e-shopech nebo čínských prodejních platformách. Je nutné vybírat typ určený pro konkrétní model přístroje. Pokud je pro váš typ vysavače k dispozici rozebíratelný kartáč, nebojte se ho vyzkoušet.
Měňte vodní filtry a zvažte používání destilované vody
Většina vysavačů nabízí také mokrý úklid – takzvané mopování. Pro tyto účely bývají vybavené nádržkou na vodu, ze které kapalina vytéká buď samospádem, nebo je dávkována pomocí čerpadla. I této části je nutné věnovat určitou péči.
V první řadě doporučíme používání destilované vody. Výrobce to sice nepožaduje, ale kohoutková voda obsahuje různé látky, zejména vápník, které sedimentují a vytvářejí usazeniny. Ty pak mohou ucpat vodní filtry a trubičky, čímž dojde k znefunkčnění celého systému mokrého úklidu.
Pokud používáte kohoutkovou vodu, je vlastně jen otázkou času a její „tvrdosti“, kdy dojde k zanesení systému usazeninami. U některých modelů stačí vyměnit vodní filtry umístěné pod hadříkem na spodní straně nádržky. Obvykle je lze vyloupnout pomocí šroubováku či jiného podobného nástroj a nahradit novými.

Není tomu tak všude, jak vysvětlují servisní technici XM.cz, existují tři varianty
- Samospádová spodní nádržka (např. model S50) – u této varianty lze uživatelsky vyměnit vodní filtry na spodní straně nádržky.
- Elektronické dávkování, které je řízené motůrkem uvnitř vysavače (např. model S5 Max) – zde je filtr uvnitř vysavače, takže by jeho výměna měla být řešena v odborném servisu.
- Elektronické dávkování řízené motůrkem uvnitř nádržky (např. model Mop Pro) – v tomto případě je nutné vyměnit celou nádržku.

Jak vidíte, robotický vysavač je poměrně složité zařízení, o které je vhodné se důkladně starat. Proto jsme se rozhodli připravit tento návod k údržbě, jež by vám měl pomoci udržet váš přístroj funkční co nejdelší dobu.