Xiaomi Mi A2, Mi A2 Lite a Mi A1 nelze z Androidu 9 Pie vrátit na Oreo

Telefony Xiaomi Mi A2, Mi A2 Lite a Mi A1 dostávají očekávanou aktualizaci na nejnovější Android 9 Pie. Pro většinu majitelů je to dobrá zpráva – poslední verze systému přináší celou řadu nových funkcí a vylepšení. Méně pozitivní však je, že pokud se pokusíte udělat downgrade na Android 8 Oreo, narazíte. Takzvaný „rollback“ není možný.

Modelová řada Mi A je součástí projektu Android One. V jeho rámci výrobci nabízejí své telefony s čistým operačním systémem bez jakýchkoli nadstaveb. V našem e-shopu nabízíme oba aktuální modely: Mi A2, jehož cena začíná na 4560 Kč, a Mi A2 Lite, startující na ceně 3990 Kč.

Na Oreo se nevrátíte!

Výhodou těchto telefonů je čistý Android, díky čemuž může výrobce rychleji vydávat aktualizace na poslední verze. To platí u všech tří telefonů: Mi A1, Mi A2 a Mi A2 Lite již (postupně) dostávají update na aktuální Android 9 Pie.

V pondělí se na oficiálních stránkách Xiaomi objevilo důležité oznámení. V případě, že na uvedených telefonech proběhne aktualizace na Android 9 Pie, není již možné telefon vrátit na předchozí verzi Android 8 Oreo. Nehraje přitom roli, zda poslední verzi systému flashnete, nebo na ni přejdete díky aktualizaci.

Telefony Xiaomi Mi A1, A2 a A2 Lite nelze vrátit na Oreo
Telefony Xiaomi Mi A1, A2 a A2 Lite nelze vrátit na Oreo

Důvodem je, že Android 9 Pie přináší řadu nevratných změn. Případný návrat na předchozí verzi systému by způsobil problémy, jež by se projevovaly řadou chyb, které mohou mít vliv na normální fungování zařízení.

Na druhou stranu nutno podotknout, že poslední verze systému přináší řadu novinek a vylepšení. Jmenovat můžeme například duální VoLTE, FM rádio, funkci adaptivní baterie, adaptivní jas, nová navigační gesta a další.

Anti Rollback v praxi

Situace připomíná zprávu z poloviny září, podle které telefony Redmi Note 5 a Redmi Note 5 Pro nelze vrátit na starší verzi Androidu. Novinka přišla s Androidem 8.0 Oreo, kam Google implementoval funkci Anti Rollback, která se stará o to, aby nebylo možné přejít na nižší verzi systému.

Běžných uživatelů se tato novinka patrně nedotkne. Přeci jen provedení downgrade nebývá úplně jednoduché, takže se do něj pouštěli jen ti pokročilejší (a odvážnější). V případech, kdy se operace nepovedla, zůstal telefon v nefunkčním stavu a mohl sloužit maximálně tak jako těžítko.

Obecně lze říci, že návrat k předchozí verzi systému Android (takzvaný „rollback“) nelze doporučit, a to zejména s ohledem na bezpečnost. Nejnovější systém vždy obsahuje aktualizace a „zalepuje“ bezpečnostní nedostatky, zatímco starší verze již nebývá výrobcem udržována. Je tedy i v zájmu uživatele mít vždy v telefonu poslední dostupnou verzi.

Co říkáte na to, že z Androidu 9 Pie nebude možný downgrade na Oreo?

Zdroje: xiaomiadvices.com, en.miui.com.

Xiaomi Mi A2/Mi A2 Lite se po updatu na Android 9 Pie nepřipojí k Wi-Fi

Telefony projektu Android One, tedy Xiaomi Mi A1, Xiaomi Mi A2 a Xiaomi Mi A2 Lite, dostaly s koncem a Číst dál...

Telefon Xiaomi Mi A2 Lite: s čistým Androidem a velkou baterií

Po představení dlouho očekávaného modelu Mi A2 následovala prezentace další novinky, kterou je telefon Xiaomi Mi A2 Lite. Nač chce lákat Číst dál...

Telefon Xiaomi Mi A2 Lite dostává update na Android 9 Pie

Koncem července byl představen telefon Xiaomi Mi A2 Lite. Až na několik odlišností se jednalo v podstatě o přístroj se Číst dál...

Redmi Note 10 Pro
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
34 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pepe
Pepe
2 let před

Dobrej kdy bude k dispozici android 9 na Xiaomi mi A2 dekuji

Petr
Petr
2 let před

akorat instaluji na Xiaomi A2 …

Vítězslav Volf
2 let před

…no to mám radost… Některé aplikace přestaly fungovat… A nikdo mě nepřesvědčí, že rollback není možný – když je možno změnit obsah paměti dopředu, tak lze změnit obsah téže paměti i dozadu (tedy nahrát tam kompletní obraz minulého čistého systému)…

Jan Balcárek
Jan Balcárek
2 let před

Dobrý den ,aktualizaci android9 sem provedl 23.12.2018 na mém MiA1 a přestalo mi fungovat LTE mimo město tedy na frekvenci 800Mhz(O2).Má ještě někdo takový problém?

Robert
Robert
2 let před

Normálně jsem to downgradeoval. Sice problémy byli, ale po flashnutí červencovou Rom je po problémech. Každopádně sem s Pie vydržel asi tři dny. Má hromadu chyb a nedostatků.

Silvie
Silvie
2 let před

Dobrý den. Mám problém s nastavením plochy. Po nějaké aktualizaci se mi plocha úplně přenastavila.. mám tam 2* vyhledávač google, s nímž jeden je ve spodní části a když ho chci posunout, tak nejde a jakmile potáhnu prstem nahoru, tak se mi ukážou ostatní aplikace. Prosím jak to nastavím zpět do původního stavu? Moc děkuji za radu.

Martin Benian
Martin Benian
2 let před

Dobrý den, mám stejný problém jako Silvie. Nelíbí se mi ani ovládání zvuku. Tohle se prostě nepovedlo ten android 9 Pie. Co si budeme povídat/psát, Apple je 2 až 3 roky napřed.

Marcela
Marcela
2 let před

Dobrý den, také mám problém, začalo to s odemykání dotyku prstu, kdy odemknutí po nějaké době začíná trvat hodně dlouho, po resetu se to na chvíli napraví. Další problém mam s tím že se mi přestal zobrazovat příchozí hovor pouze jde vyzvánění, dále to šílené nepovedené ovládání zvuku:-/ chtělo by to nějaké opravy a to co nejdříve!

markéta
markéta
2 let před

Dobrý den, cca poslední 2 dny mi výrazně klesla živostnost baterie, vydrží ani né 3/4 dne….nic jsme neměnila, jen se upgradoval android….. můžete poradit co s tím?
Díky

Martin
Martin
2 let před

Omlouvam se ale mam samsung s9+ jen pro info to s tou baterii mam taky o 50% za den mene.

Petr
Petr
2 let před

Tak si myslím, že aktualizace nebyla dobrá volba. Alespoň pro mě. Zatím vše, co jsem maximálně využíval se pokazilo. Často telefonuji a často mi telefonují. Často přecházím z hlučného prostředí to tichého. Protože často dlouho telefonuji se zákazníky či dodavateli, stává se čsto, že mám zmeškané hovory. Jenže mi přestala fungovat funkce druhého volání, takže vůbec netuším, že mi někdo volal. Žádná ikonka o nepřijatém hovoru, zmeškaném hovoru a do sluchátka také žádný zvukový signál. Prostě nic. V nastavení hovorů žádná možná volba pro druhé volání.
Druhý problém vidím ve změně nastavení zvuků. Na starém Oreu jsem mohl rychle přepínat na hlasité a tiché profily. Nyní je to dost ztížené tím, že hlasitost vyzvánění je prioritně nastavena jako další v pořadí a při stisku hlasitosti vyzvánění se nastavuje hlasitost médií, nikoli vyzvánění.
O plusových změnách zatím nic nevím, tak nemám co pochválit.
Děkuji

Já
2 let před

U Mi A2 lite se mně, po přechodu na 9pie, snížil maximální jas, takže na slunci je téměř nepoužitelný.
Ze začátku, po aktualizaci, se snížila výdrž baterie, ale nyní už je na stejných hodnotách.

Anonymní
Anonymní
2 let před

Dobrý den, ano dělal. Bohužel nepomohlo.

Já
2 let před

Na Oreo jsem běžně používal jas na jedné třetině a teď ho mám na trictvrtine škály.

Hasič 007
Hasič 007
2 let před

Dobrý den,
telefon mám týden a mám problém s aplikací “ výjezdová SMS“ i když mám nastaveno aby běžela na pozadí. Mám vypnutou optimalizaci výdrže baterie a i adaptivní baterii. A přesto tu aplikaci telefon vypne. Prosím o radu jestli se s tím dá něco dělat. Děkuji za odpověď

Anonymní
Anonymní
2 let před

Dobrý den,
telefon vybalen, spuštěn, a po několika krocích aktualizován na andr.9, a potvrzuji evidentní snížení jasu displeje. Jsem telefonista počátečník, a tak jsem překvapen, že pokud po hw rstu, kdy má být telf ve stejné stavu jako při vybalení, je jas displ.u předch uživatele stále neduživý.
Po dokončení tov.restartu v mblu nebude i ta původní – z krabičky vybalená – verze androidu ?
děkuji

Anonymní
Anonymní
2 let před

pardon…zapomněl na model ::
Xiaomi MI A2 Global

Anonymní
Anonymní
2 let před

děkuji za odpověď i vysvětlení ohl.hw rstu
Ad sníž jasu : ano, jde to zvýšit, ale jde o to že na stejné hodnotě, kupř na 50procentech, ten displej svítí mnohem méně než na týchž procentech před updatem androidu :((

34
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x