Články

Redmi Note 5 a Redmi Note 5 Pro nelze vrátit na starší verzi Androidu

Majitelé telefonů Redmi Note 5 a Redmi Note 5 Pro čeká po aktualizaci na MIUI 10 nepříjemná komplikace. Xiaomi ve spolupráci s Googlem zavádí tzv. „Anti-Rollback Protection“, což zjednodušeně řečeno znamená, že na telefon nenainstalujete starší verzi Androidu.

Princip opatření dokonale vyjadřuje stařičké pořekadlo, že „cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly“. V tomto případě je cílem snahy, aby uživatelé měli vždy poslední dostupnou verzi systému se všemi záplatami zabezpečení. Chtělo by se dodat „bez ohledu na to, co chtějí sami uživatelé“.

Vlastně za to může Google a Oreo

Novinka přišla s Androidem 8.0 Oreo, kam Google implementoval funkci Anti Rollback, která se stará o to, aby nebylo možné přejít na nižší verzi systému. Důvodem je, že starší verze obsahují bezpečnostní díry a nedostatky, které ta novější opravuje. Z bezpečnostního hlediska by tak uživatel na telefonu provozoval méně bezpečný systém.

Běžných uživatelů se tato novinka patrně nedotkne. Přeci jen provedení downgrade nebývá úplně jednoduché, takže se do něj pouštěli jen ti pokročilejší (a odvážnější). V případech, kdy se operace nepovedla, zůstal telefon v nefunkčním stavu a mohl sloužit maximálně tak jako těžítko.

Aktualizace na MIUI 10, postavené na Androidu 8.1 Oreo, se setkala se smíšeným přijetím. Některým uživatelům se nová verze tak moc nelíbila, že začali hledat cesty, jak vrátit telefon do stavu před updatem – tedy na dobře fungující MIUI 9.

Na Redmi Note 5 a Redmi Note 5 Pro downgrade nezkoušejte!

A právě v tom okamžiku narazili na novou ochranu systému Android, která brání tomu, aby uživatel přešel na starší než právě nainstalovanou verzi. Xiaomi o tomto kroku informovalo oznámením na oficiálním fóru podpory.

Zavedení „anti-rollback“ ochrany zdůvodňuje snahou o udržení stability systému a zajištění bezpečnosti zařízení. Důrazně varuje před pokusy přejít z MIUI 10 beta vydanou po 6. červnu na starší verzi systému.

Co se stane, když varování neuposlechnete? Telefon se takzvaně „brickne“, tedy stane se z něj „cihla“ a nebude schopen startu. Xiaomi v takové situaci doporučuje pouze návštěvu servisu. Nicméně je na místě upozornit, že servis takovou závadu nebude považovat za záruční opravu, neboť se jedná o neautorizovaný zásah do softwaru.

Redmi Note 5 a Redmi Note 5 Pro nelze vrátit na starší verzi Androidu
Redmi Note 5 a Redmi Note 5 Pro nelze vrátit na starší verzi Androidu

Koho se problém týká?

Konkrétně to vypadá následovně:

  • Pokud jste se aktualizovali na MIUI 10 Beta ROM 8.7.6 nebo vyšší, můžete flashovat všechny ROMky do MIUI 8.7.6 (včetně 8.7.6), ale nelze přejít na verzi Beta ROM 8.7.5 nebo nižší.
  • Jestliže máte Beta ROM 8.7.5 nebo starší, můžete na zařízení flashnout jakoukoli předchozí verzi ROM.
  • Používáte-li stabilní ROM 9.5.19 (bude brzy vydána) nebo novější, můžete flashovat všechny stabilní ROMky verze 9.5.19 (včetně V 9.5.19) a vyšší, ale nemůžete flashnout verzi 9.5.17 nebo nižší.
  • Pokud máte stabilní verzi 9.5.17 nebo nižší, můžete na zařízení flashovat jakoukoli verzi ROM.

Jinými slovy: neflashujte na telefony Redmi Note 5 a Redmi Note 5 Pro starší ROMky, nebo z nich uděláte nefunkční těžítko. Dá se předpokládat, že postupně bude tato ochrana implementována i na dalších telefonech, a to i jiných značek.

Sledujte nás na Telegramu!

Co říkáte na novinku, kterou Xiaomi testuje na telefonech Redmi Note 5 a Redmi Note 5 Pro?

Zdroje: en.miui.com, helloxiaomi.hu, indianexpress.com.

Servis XM.cz

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x