Recenze Xiaomi Black Shark: herní bestie s čistým Androidem

Xiaomi Black Shark má ty nejvyšší ambice – hodlá být takzvaným „herním telefonem“. Papírově nabízí tu nejšpičkovější výbavu, jakou můžete v telefonu mít. Jaký je ale v praxi? Na to vám odpoví naše recenze Xiaomi Black Shark.

Dychtivé rozbalování

Telefon přichází v nezvykle velké a těžké černé krabici, na jejímž víku dominuje lesknoucí se zelené písmeno S. Po odklopení jako první spatříte kartičku s textem „Youre Gamer, Born for Gaming, Never Yielding, Lets Shark.“

Následuje samotný telefon, na jehož fólii jsou vyobrazeny funkce tlačítek pod displejem, tedy zleva: přepínání mezi aplikacemi, čtečka otisků prstů v tlačítku domů a návrat zpět.

Pod telefonem je v krabičce příslušenství, obsahující prostředek na otevření šuplíčku se SIM, něco, co vypadá jako plastový kryt (podrobnosti si povíme dále) a fólie na obrazovku, včetně dvou hadříků pro mokré a suché očištění obrazovky před aplikací.

Plastový rámeček, telefon a fólie
Plastový rámeček, telefon a fólie

V nejnižším „patře“ krabičky čeká nabíječka s výstupem 2,5 A při 9 V a 2,0 A při 12 V, zhruba metrový nabíjecí kabel, adaptér z USB-C na sluchátkový konektor a to nejdůležitější, čím se Xiaomi Black Shark odlišuje od veškeré konkurence: gamepad.

Kabel, nabíječka a gamepad
Kabel, nabíječka a gamepad

Přední strana

Zepředu působí Xiaomi Black Shark vysloveně konzervativně. V první řadě proto, že nemá výřez obrazovky. V prostoru nad displejem je umístěn přední fotoaparát, reproduktor pro hovory, senzory přiblížení a okolního světla. Úplně vpravo čeká bílá notifikační LED, která má však jen základní možnosti nastavení.

Přední strana telefonu Xiaomi Black Shark
Přední strana telefonu Xiaomi Black Shark

Ještě konzervativněji působí poměrně velká brada, do které se vešla tři kapacitní tlačítka, přičemž v prostředním je umístěna čtečka otisků prstů. Na první pohled vypadá Xiaomi Black Shark zepředu jako rok starý OnePlus 5. Velmi efektně působí jemná lesklá zelená linka, viditelná po celém obvodu.

Zadní strana

Zatímco zepředu působí Black Shark konzervativně, při pohledu na zadní stranu je zřejmé, na jakou cílovou skupinu tento model cílí. Kovovému tělu s prolisy zvýrazněnými zářivě zelenou linkou dominuje opět zelené písmeno S, které například při příchozím hovoru bliká. Aby bylo jasné i méně obeznámeným, co drží v dlani, je v dolní části zad ještě bílý nápis Black Shark na lesklém pozadí.

Avantgardní zadní strana
Avantgardní zadní strana

V horní části najdeme dnes takřka netradičně horizontálně situovaný duální fotoaparát, LED blesk a štěrbinu mikrofonu. Foťák sice vystupuje nad okolní povrch, ale díky výstupkům se při položení na záda nedotýká podložky, takže tolik nehrozí jeho poškrábání.

Celý telefon měří impozantních 161,6 x 75,4 x 9,3 milimetrů a váží 190 gramů, takže ho v dlani i v kapse opravdu pocítíte.

Procházka po hranách

Na pravé hraně (při pohledu zepředu) je tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu, respektive rozsvícení/zhasnutí obrazovky a tradiční kolébkové „dvojtlačítko“ pro nastavení hlasitosti. Obě jsou v dosahu prstů a mají velmi jistý chod.

Tlačítka na pravé hraně
Tlačítka na pravé hraně

Na spodní hraně jsou dvě mřížky – pod jednou je mikrofon pro hovory, pod druhou pak hlasitý reproduktor. Mezi nimi sídlí nabíjecí/datový konektor USB-C, který má zelenou barvu.

Dolní hrana telefonu
Dolní hrana telefonu

Na levé straně běžně bývá jen šuplíček na SIM a paměťové karty (v případě Black Shark jde o prostor pouze na dvě SIM formátu nano), nicméně u toho modelu je zde ještě navíc dedikované tlačítko, označované jako Shark Key, o jehož významu si povíme dále. Na horní hraně pak nenajdeme nic – je totiž primárně určena k připojení gamepadu.

Levá hrana s tlačítkem Shark Key
Levá hrana s tlačítkem Shark Key
Horní hrana
Horní hrana

Herní telefon s gamepadem

Povězme si hned na začátku něco o gamepadu – neobvyklém příslušenství, které dokladuje, že jde o herní telefon nejen duší, ale i tělem. Abyste ho mohli používat, je nejprve nutné na telefon nainstalovat plastový rámeček (ten, který jsme na začátku připodobňovali k plastovému obalu).

Gamepad k telefonu
Gamepad k telefonu

Gamepad se pak nasune na telefon ze strany, a kromě tlačítka pro zapnutí/vypnutí s modrou indikační LED poskytne hráči jeden kloboučkový ovladač a dvojici tlačítek. Je vyroben z plastu, zadní strana je pak pogumovaná pro jistější uchopení. Aretace ovladače je řešena pomocí malého tlačítka na horní hraně.

Ovladač s telefonem komunikuje přes Bluetooth, takže je nutné ho nejprve spárovat s telefonem. Nespárovaný ovladač bliká modrým světlem, spárovaný trvale svítí.

Kloboučkový ovladač
Kloboučkový ovladač

Následně je potřeba nastavit ovládání hry na gamepad. K tomu se používá gesto tahem prstu přes čtečku otisků prstů, které vyvolá nabídku pro mapování ovládacích prvků do hry. Přetažením tedy nastavíte, kde se má obrazovky „virtuálně dotýkat“ kloboučkový ovladač a kde tlačítka.

V praxi to znamená, že ovladač funguje jen u her, které mají stabilní ovládací prvky na displeji – typicky například různé střílečky, „běhačky“ a „skákačky“. Software v nich vlastně simuluje doteky na obrazovce, nicméně podmínkou je, aby ovládací prvky byly vždy na tom samém místě.

Takto se připojuje gamepad
Takto se připojuje gamepad

Šest palců k vašim službám

Xiaomi Black Shark má na přední straně obrazovku s úhlopříčkou 5,99″, rozlišením 1080 x 2160 obrazových bodů, poměrem stran 18:9 a jemností 403 ppi. Čínský výrobce u tohoto modelu nevsadil na tenké rámečky, takže poměr obrazovky k čelní straně je 76,0 %.

Jedná se o IPS LCD panel se všemi s tím spojenými výhodami i nedostatky. Můžeme tedy pochválit realistické barvy, poměrně pěkný obraz a obstojné pozorovací úhly. Na rozdíl od SAMOLEDů není černá úplně černá, všimli jsme si i drobného nedostatku v rovnoměrnosti podsvětlení u spodní hrany a čitelnost na slunci je spíše průměrná. Klasicky budeme u Xiaomi chválit svižnou regulaci podsvícení s ohledem na okolní podmínky.

Obrazovku údajně chrání odolné sklo Corning Gorilla Glass 5. Kritizovat však musíme fakt, že se sklo velice snadno zapatlá otisky prstů. Jak je v dnešních modelech takřka zvykem, sklo vyčnívá nad okolní povrch, takže když položíte telefon na stůl obrazovkou dolů, bude ležet na něm. Kladně hodnotíme fakt, že ochránit ho před škrábanci můžete přiloženou fólií.

Zvuk pěkně ve stereu

O zvukové projevy se během sledování videí a hraní her starají dva reproduktory: jeden je umístěn v mřížce na spodní hraně (při pohledu zepředu v pravé), jako druhý funguje reproduktor pro hovory.

Podání zvuku není špatné – na poslech vážné hudby to sice není, ale pro hraní her plně postačuje. Navíc můžeme potvrdit, že stereo efekt je poměrně dostačující pro to, abyste ve hře poznali, ze které strany přichází zvuk. Ocenili bychom ale vyšší maximální hlasitost – ta stávající je v nejlepším případě průměrná.

Telefon není vybaven 3,5mm konektorem a součástí balení nejsou sluchátka, takže tento zvukový výstup jsme netestovali. Pokud budete chtít poslouchat hudbu ve sluchátkách, budete muset použít přiložený adaptér do USB-C, nebo bezdrátová sluchátka.

Hardware bez jakýchkoli kompromisů

Je celkem logické, že herní telefon nabídne z hlediska hardwaru to nejlepší, co je aktuálně dostupné. V případě Xiaomi Black Shark to platí beze zbytku. Na prvním místě to je osmijádrový 64bitový procesor Qualcomm Snapdragon 845. Jeho čtyři jádra Kryo 385 Gold běží až na 2,8 GHz, další čtyři Kryo 385 Silver pak mají frekvenci do 1,8 GHz.

Srdcem je špičkový Snapdragon 845
Srdcem je špičkový Snapdragon 845

Vysoký herní výkon pomáhá zajistit také kapalinové chlazení, fungující tak, že procesor zahřívá tekutinu v měděné trubičce, kapalina se odpaří a v jiné části zkondenzuje, čímž odvede teplo z procesoru. Odpadní teplo je patrně předáváno do kovového těla, které se během zátěže opravdu citelně zahřívá.

Grafickou akceleraci zajišťuje osvědčené Adreno 630, které je součástí čipu. Jeho výkon zcela postačuje pro hraní i těch nejnáročnějších her na nejvyšší detaily. Black Shark prostě funguje plynule jak v roli chytrého telefonu, tak i v pozici herního zařízení.

Benchmarky ukazují brutální sílu

Nemohli jsme vynechat sadu benchmarků. Protože jsme nedávno recenzovali hned tři telefony se stejným procesorem – Xiaomi Mi 8, Xiaomi Mi Mix 2s a Poco F1 – sestavili jsme výsledky do žebříčku a porovnali je proti Black Sharku. Každý test jsme prováděli třikrát a výsledky jsme průměrovali.

Benchmark GeekBench 4 – v testech v operacích s jedním jádrem byly výsledky velice vyrovnané:

 1. Xiaomi Mi Mix 2s – 2467 bodů (+1,5 %)
 2. Xiaomi Mi 8 – 2447 bodů (+0,7 %)
 3. Xiaomi Black Shark – 2430 bodů
 4. Poco F1 – 2426 bodů (-0,2 %)

Ve stejném testu s více jádry Black Shark kupodivu za svými sourozenci docela významně zaostal:

 1. Xiaomi Mi Mix 2s – 9058 bodů (+25,8 %)
 2. Xiaomi Mi 8 – 8960 bodů (+24,4 %)
 3. Poco F1 – 8814 bodů (+22,4 %)
 4. Xiaomi Black Shark – 7200 bodů

Podstatně větší naděje jsme vkládali do výsledků v uznávaném benchmarku AnTuTu, který přeci jen lépe odráží chování telefonu ve hrách. Zde Black Shark doslova převálcoval stájové kolegy:

 1. Xiaomi Black Shark – 287 239 bodů
 2. Xiaomi Mi 8 – 264 539 bodů (-7,9 %)
 3. Poco F1 – 253 804 bodů (-11,6 %)
 4. Xiaomi Mi Mix 2s – 199 145 bodů (-30,7 %)

Také v posledním testu, mapující výpočetní schopnosti v oblasti umělé inteligence, Black Shark se svými sourozenci vyrovnaně bojoval:

 1. Xiaomi Mi Mix 2s – 1157 bodů (+4,0 %)
 2. Xiaomi Black Shark – 1113 bodů
 3. Poco F1 – 862 bodů (-22,6 %)
 4. Xiaomi Mi 8 – 783 bodů (-29,6 %)

Překvapivé jsou tedy vlastně jen výsledky v testu GeekBench ve výpočtech prováděných s více jádry, kde Black Shark za telefony Mi Mix 2x, Mi 8 i Poco F1 zaostal o celou délku.

Operační paměť a interní úložiště

K dispozici jsme měli variantu s 8 GB operační paměti, což je velice pěkná hodnota. Při běžném používání zůstávala volná zhruba polovina této kapacity. Kromě této verze se 128 GB interní paměti (pro uživatele je volných 114 GB) je Black Shark také nabízen v nižší konfiguraci se 6 GB RAM a 64GB interního úložiště. Předpokládáme, že i jeho výkon bude naprosto postačující i pro nejnáročnější hry. Počítejte ale s tím, že tento telefon nepodporuje paměťové karty.

Baterie

Xiaomi Black Shark je vybaven lithium-iontovou baterií se solidní kapacitou 4000 mAh, tedy stejnou, jako v případě Poco F1. Hodnotit výdrž v případě herního telefonu je samozřejmě poněkud ošemetné. Přeci jen to není ta hlavní hodnota, kterou takové zařízení hodlá nabízet.

Celkově vzato se při nenáročném používání (bez hraní her) dá bez větších potíží dostat na dvoudenní výdrž. Při běžné používání putoval mobil do nabíječky 18 hodin po odpojení zhruba se 45 až 60 % zbývající energie, což považujeme za solidní hodnotu. Pokud se budete dívat na filmy, poskytne Black Shark výdrž překračující 15 hodin, což je také velmi pěkný výsledek.

Pokud při hraní her baterii vybijete, nebudete muset čekat příliš dlouho, než budete telefon připravený pokračovat. Podporuje totiž technologii rychlého nabíjení Qualcomm QuickCharge 3.0 a s přiloženou 18W nabíječkou (9 V/2 A) „dotankuje plnou“ během necelých dvou hodin.

Komunikace s okolním světem

Xiaomi Black Shark podporuje mobilní sítě GSM, CDMA, HSPA, EVDO a LTE, včetně „českého LTE“, takže budete mít nejrychlejší datové připojení všude, kde je dostupné. Datové připojení bylo po celou dobu testování bezproblémové, stabilní a rychlé. V nastavení však na rozdíl například Poco F1 chybí možnost používat obě vložené SIM k optimalizaci připojení.

Z Wi-Fi jsou podporovány standardy 802.11 a/b/g/n/ac v obou pásmech, tedy 2,4 i 5,0 GHz. Ani v tomto směru nebylo co vytknout – připojení bylo rychlé, stabilní a bez výpadků. Dosah, na který udržel telefon připojení, byl srovnatelný s ostatními telefony.

Z hlediska bezdrátové komunikace můžeme zmínit Bluetooth, který je podporován v posledním standardu 5.0 s profily/kodeky A2DP, aptX HD, LE. Velkým překvapením pro nás ale byla absence podpory NFC. Tu jsme ochotni tolerovat v případě nejlevnějších modelů, nicméně u jednoho z „top telefonů“ je to docela zásadní nedostatek. Jestliže s telefonem hodláte bezkontaktně platit, nebo využíváte-li NFC štítky, může být tato skutečnost rozhodujícím faktorem, proč se přiklonit k Mi 8 či Mi Mix 2s.

Určování polohy

Podle oficiální specifikace podporuje Black Shark satelitní poziční systémy americký GPS, ruský Glonass a čínský Beidou. V testu provedeném aplikací GPSTest ale deklaroval zachycení signálů i z evropského družicového systému Galileo.

Úvodní zjištění polohy bylo vždy rychlé, telefon fixoval doslova během zlomku sekundy. Obvykle „viděl“ několik desítek satelitů, deklarovaná přesnost určení pozice se přitom pohybovala kolem šesti metrů, což je zhruba stejná hodnota, jako u ostatních současných mobilů.

Signál se během testů neztrácel, v navigaci Waze vše fungovalo tak, jak bychom čekali. Stejně tak při geocachingu byla přesnost postačující, nevymykala se ani ve špatném, ale ani ve vysloveně dobrém směru.

Fotoaparát sází na Sony

Black Shark nabízí na zadní straně duální fotoaparát. Primární senzor Sony IMX486 Exmor RS má rozlišení 12 Mpx a světelnost f/1,8. Disponuje technologií Dual Pixel, která by měla vynikat lepším ostřením při focení pohybujících se objektů a za zhoršených světelných podmínek.

Duální hlavní fotoaparát
Duální hlavní fotoaparát

Sekundární snímač (opět Sony, tentokrát IMX376 Exmor RS) má rozlišení 20 Mpx a světelnost taktéž f/1,8. Disponuje běžným automatickým ostřením a dodává fotoaparátu schopnost dvojnásobného optického zoomu. Pro osvětlení příliš tmavých scén je fotoaparát vybaven duálním dvoutónovým bleskem.

Čím je fotoaparát Black Sharku výjimečný proti většině konkurentů, je skutečnost, že nevyčnívá nad okolní povrch. Pokud telefon položíte na podložku, spočine na vystupujících hranách, takže optika je jen minimálně ohrožena.

K pořizování snímků je připravena stejná aplikace, jako u všech ostatních telefonů Xiaomi. Kromě běžných režimů Foto a Video má režimy Krátké video, Portrét, Čtverec, Panorama a Ruční. Ruční režim umožňuje ovládat vyvážení bílé, zaostření, rychlost závěrky a ISO. V nabídce však zcela chybí možnost sériového snímání, což je poněkud škoda.

Známá aplikace pro fotografování
Známá aplikace pro fotografování

Pořizované snímky mají rozlišení 4032 x 3016 obrazových bodů a průměrná velikost souboru s fotkou je 5,7 MB, což naznačuje, že úroveň komprese není zbytečně velká. Do focení může promlouvat také (ve výchozím stavu vypnutá) umělá inteligence, která se snaží nastavit foťák podle fotografované scény – celkem poznává 206 typů scén ve 25 kategoriích.

Do focení může promlouvat automatická inteligence
Do focení může promlouvat automatická inteligence

Jak fotí Xiaomi Black Shark?

Fotky pořízené tímto telefonem v dobrých světelných podmínkách vynikají především podáním barev, které je poměrně věrohodnéOstrost fotografií v režimu na šířku je spíše průměrná, velmi dobré je ale zachování detailů. To budeme dokladovat výřezem fotografie s listy na stromě, kde lze pozorovat jednotlivé lístky, ačkoli byl strom vzdálený asi 15 metrů. Příjemným plusem je extrémně rychlé zaostření a pořízení snímku.

Foťák solidně zachytává detaily
Foťák solidně zachytává detaily

Stačí ale jen relativně malé zhoršení světelných podmínek a v obrázcích se začínají projevovat drobné nedostatky, především ztráta detailů, vynikající zejména na hranách a přechodech. Postupně se také přidává jemný šum. Ve scénách se špatným osvětlením Black Shark určitě neudrží krok iPhonem X – zejména s ohledem na úroveň detailů a ostrost. Velké nadšení nevzbudil ani automatický režim HDR, který při focení v protisvětle občas přepaloval světlé části scény.

Fotka cesty za tmy
Fotka cesty za tmy

Přední fotoaparát poskytuje rozlišení 20 Mpx, nabízí automatickou inteligenci, která se postará o zkrášlení pořízené fotky a umí detekovat obličeje. Zde bychom výkon fotoaparátu hodnotili jen jako průměrný, ale na „selfíčka“ na sociální sítě postačující.

Ukázkové fotky pořízené telefonem

Natáčení videa

Black Shark zvládne natáčet videa v rozlišení UHD 4K, FHD 1080p a HD 720p při 30 snímcích za sekundu. Uživatel si může vybrat mezi formátem H.264 a H.265. Zpomalené video není k dispozici, z hlediska dalších funkcí zmiňme jen možnost pořízení časosběrného videa.

Z hlediska držení v ruce se však budete muset spolehnout pouze na elektronickou stabilizaci, která určitě není tak dobrá, jako optická a někdy s výsledným záběrem jakoby trhá.

Natočená videa mají pěkné, věrné barvy, prokreslené detaily a dobrou expozici. Kvalita zvuku je dobrá – na rozdíl od mnoha jiných telefonů Xiaomi jí není co vytknout. Patrná je však absence optické stabilizace, kvůli které budou některé záběry roztřesené.

Ukázkové video pořízené telefonem

Ukázkové video do recenze Xiaomi Black Shark v rozlišení 4K:

Ukázkové video do recenze Xiaomi Black Shark v rozlišení 1080p:

Čistý Android

Následující hodnocení samozřejmě záleží na subjektivním pohledu, nicméně čistý Android 8.1.0 Oreo na tomto telefonu pro nás byl velkým plusem. S tím souvisí také naprosté minimum předinstalovaných aplikací. Pokud ale budete přecházet z jiného telefonu Xiaomi, budou vám možná některé programy chybět. K dispozici není například nástroj pro kontrolu a údržbu systému, Druhý prostor, ani Duální aplikace.

Prostředí tedy přináší klasický launcher se seznamem aplikací, víceméně obvyklý vzhled systémového nastavení, stejně jako oznamovací oblast. Zajímavé je, že na prvních propagačních obrázcích měl telefon mimozemsky zelené prostředí, korespondující s jeho celkovým vzhledem.

Poměrně velkým paradoxem je skutečnost, že Xiaomi deklaruje svou nadstavbu MIUI jako „optimalizaci“, která přináší svižnější rozhraní a nespočet optimalizací. Přesto v benchmarku AnTuTu podala vlajková loď Mi 8 o asi osm procent horší výkon než Black Shark s čistým Androidem.

Úpravy ve znamení her a Shark Key

Samozřejmě úplně čistý Android v podobě, v jaké ho známe z telefonů Google Pixel, Black Shark nenabízí. Například systémové nastavení má maličko jinou organizaci – najdete tu položku pro nastavení gamepadu, označenou jako Game Dock, nebo úpravu světelných efektů (Light effect settings) svítícího písmena „S“ na zadní straně.

Až dosud jsme se nezmínili o funkci tlačítka Shark Key na levé hraně telefonu. Jedná se vlastně o přepínač, který má dvě polohy. Ve výchozím módu se Black Shark chová jako jakýkoli jiný telefon. Druhá poloha aktivuje herní režim.

Po přepnutí do herního režimu dojde k ukončení všech běžících aplikací, aby měl telefon maximální výkon na hry. Průvodce pak ve čtyřech krocích vysvětlí, že cílem tohoto módu je poskytnout výkon a pocit herní konzole. Telefon tak například nebude zobrazovat oznámení a ztiší příchozí hovory, aby herní zážitek nebyl ničím a nikým rušen.

Z dalších úprav je zmíněna chytrá regulace frekvence a napájení procesoru, čištění operační paměti a automatická optimalizace síťového připojení. Aplikace pak nabídne seznam nalezených her ve formě „kolotoče“ s kartami. Do tohoto seznamu si můžete přidat další aplikace dle vlastního výběru. Režim opustíte jednoduše přepnutím přepínače do výchozí pozice.

Seznam her v telefonu
Seznam her v telefonu

Předinstalované aplikace

Kladně hodnotíme skutečnost, že výrobce „nenacpal“ telefon zbytečnými aplikacemi, Najdete zde víceméně jen nezbytný základ, vše ostatní pak je na vás. Předinstalované aplikace vám nyní stručně představíme v bodovém seznamu a formou obrázku.

 • Camera – pro fotografování výrobce předinstaloval svou vlastní aplikaci, která poskytuje vše, co můžete potřebovat pro pořizování fotek a natáčení videí.
 • Disk – cloudové úložiště Google, do kterého si můžete uložit své soubory.
 • Duo – aplikace pro realizaci videohovorů přes internetové spojení.
 • Filmy Play – možnost nákupu či zapůjčení filmů přes službu Google Play.
 • Fotky – cloudová služba Googlu, nabízející automatické zálohování fotek a videí ve vysoké kvalitě zdarma. Kromě toho má i řadu dalších funkcí.
 • Gmail – klientská aplikace populární poštovní služby Googlu.
 • Google – aplikace, spojující vyhledávač, informaci o aktuálním počasí a vybrané zprávy.
 • Hangouts – komunikační platforma Googlu, dovolující komunikovat textem, hlasem i ve formě videohovorů.
 • Hodiny – aplikace, spojující v sobě funkci hodin, stopek, budíku a minutky.
 • Hudba Play – aplikace, spojující přehrávač lokálních, streamovaných a cloudových hudebních souborů. Kromě toho umožňuje nakupovat písničky v rámci Google Play.
 • Chrome – webový prohlížeč  z dílny Googlu, nabízející řadu užitečných funkcí, jako je například synchronizace hesel a propojení s účtem Google.
 • Kalendář – opět jde o oficiální aplikaci Kalendář Google, tedy osvědčené, vyladěné a funkční cloudové řešení kalendářové služby pro plánování schůzek, akcí a dalších aktivit.

Xiaomi Black Shark sází na aplikace od Googlu

 • Kalkulačka – základní kalkulátor od Googlu, nabízející jak běžné aritmetické operace, tak i pokročilejší matematické výpočty.
 • Keep – cloudový poznámkový systém, umožňující vytváření odškrtávacích seznamů, obrázkových i textových poznámek s upomínkami k místu nebo času.
 • Kontakty – v tomto případě jde opět o oficiální a dobře zpracovanou aplikaci pro správu adresáře v cloudu Google.
 • Mapy – online mapové podklady s možností navigace v češtině.
 • Mobilní přenos – aplikace pro přenos dat a nastavení ze starého telefonu do nového.
 • Nastavení – vstup do systémového nastavení.
 • Nástroje SIM – přístup k funkcím, poskytovaných operátorem.
 • Obchod Google Play – oficiální repozitář Google, čítající několik tisící aplikací. Programy z něj stažené jsou pak také automaticky aktualizovány.
 • Soubory – správce souborů sice není v čistém Androidu obsažen, nicméně Xiaomi si poradilo a předinstalovalo jednoduchou aplikaci z dílny CyanogenModu.
 • Telefon – obsahuje základní adresář kontaktů, samozřejmě zvládá synchronizaci s účtem Google. Samotná aplikace pro volání nabízí jen ty nejzákladnější funkce, proti MIUI chybí možnost nahrávání telefonátů.
 • YouTube – přístup k nejpopulárnějšímu video portálu, na kterém najdete videa všech žánrů.
 • Záznamník zvuku – aplikace, která promění telefon v digitální diktafon. Nahrávky ukládá ve formátu MP3.
 • Zprávy – aplikace pro správu SMS od Googlu. Nabízí jen základní funkce, neumí například odesílat zprávy v zadaný den a čas, ani neumožňuje odstranění diakritiky.

To je z hlediska softwarové výbavy úplně vše. Uživatel dostává aplikace, které bude potřebovat, instalace dalších programů je pak zcela v jeho rukách. Za toto patří Xiaomi rozhodně palec nahoru.

Závěrečné hodnocení recenze Xiaomi Black Shark

Jaký bude závěr recenze Xiaomi Black Shark? Můžeme konstatovat, že jde o nesporně zajímavý telefon. Zaujme už na první pohled svým futuristickým vzhledem, který naznačuje, kdo je jeho cílová skupina. Po uchopení do dlaně je jasné, že držíte opravdu bytelně a solidně zpracované zařízení.

Alfou a omegou je v případě herního telefonu hardwarová výbava. Ta je zde zcela nekompromisní – procesor Snapdragon 845 je zárukou vysokého výkonu, stejně jako 8 GB RAM a 128GB interní úložiště. Výkon je opravdu znát – během testu jsme nezaznamenali jediné, byť sebemenší zadrhnutí a v benchmarku AnTuTu dosáhl telefon dosud nevídaných čísel.

Dobře hodnotíme obrazovku – není sice úplně dokonalá, ale nabízí velikost a rozlišení, které je pro hry ideální. Vytýkat v tomto případě budeme hlavně čitelnost na slunci.

Pro hráče je to nejlepší volba

Z herních vlastností nesmíme zapomenout na neobvyklé příslušenství v podobě gamepadu, který při správném nastavení může posunout herní zážitek na vyšší level. Zajímavostí je tlačítko Shark Key, které telefon de facto přepne do režimu herní konzole.

Pochvalu si určitě zaslouží akumulátor s nadstandardní kapacitou 4000 mAh, který při umírněném používání vydrží až dva dny. Při běžném vytížení díky jeho velikosti nebudete muset s obavami sledovat každé procento. Když už dojde k jeho vybití, můžete se spolehnout na rychlé nabíjení Quick Charge.

Výtečně dopadly také fotky z fotoaparátu, pořízené za dobrých světelných podmínek. Vynikají věrnými barvami, ostrostí a vysokou úrovní detailů. Podobně je na tom i natáčení videa. Jakmile se světelné podmínky zhorší, je nutné počítat se ztrátou detailů a šumem. Škoda chybějící optické stabilizace.

Oceňujeme použití naprosto čistého Androidu s tradičním launcherem a jen minima předinstalovaných aplikací. Čistý Android má prostě své výhody, a ač i MIUI má velkou přidanou hodnotu, pro řadu zákazníků je důvodem, proč se telefonům značky Xiaomi z dálky vyhýbají.

Z nedostatků bychom nejvýše postavili absenci jakékoli deklarované odolnosti proti prachu a vodě. Druhé místo v tomto směru náleží chybějícímu NFC, kvůli kterému nelze Black Shark použít pro bezkontaktní placení. Se 20Mpx předním foťákem bychom také uvítali možnost odemykat telefon obličejem. Zamrzel chybějící infračervený port, což je ale patrně věc, bez které se většina uživatelů obejde.

Telefon pořídíte v našem e-shopu v následujících barvách a variantách:

Xiaomi Black Shark

16990 Kč
8.4

Výkon

9.8/10

Displej

8.5/10

Výdrž baterie

7.5/10

Fotoaparát

9.5/10

Cena

6.5/10

Klady

 • Brutální výkon díky špičkovému HW
 • Velká a poměrně dobrá obrazovka
 • Baterie s dobrou výdrží a rychlým nabíjením
 • Velmi dobrý fotoaparát
 • Gamepad

Zápory

 • Není deklarovaná odolnost proti vodě a prachu
 • Chybí NFC
 • Chybí podpora paměťových karet
 • Chybí optická stabilizace

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.