Recenze Poco F1: špičkový telefon za lidovou cenu

Telefon Poco F1 zaujal ještě před svým uvedením na trh, kdy bylo zřejmé, že čínská společnost Xiaomi chce pod novou značkou přinést zařízení se špičkovými parametry za příznivou cenu. Výsledek nakonec předčil všechna očekávání a cena i na českém trhu je takřka neuvěřitelná. Kde udělal výrobce kompromisy? Na to se vám pokusí odpovědět naše podrobná recenze Poco F1.

Balení v černé a žluté

Xiaomi u svých telefonů používá především červené krabičky, s výjimkou vlajkových lodí Mi 8 a Mi Mix 2s, kde obalu dominuje luxusní černá barva. Pro svou novou značku Poco, respektive Pocophone vybrali Číňané poměrně agresivní barevnou kombinaci černé a žluté.

Pro svou novou značku Poco vybrali Číňané poměrně agresivní barevnou kombinaci černé a žluté
Pro svou novou značku Poco vybrali Číňané poměrně agresivní barevnou kombinaci černé a žluté

Přesně v těchto barvách se nese i balení – horní část krabičky je černá, spodní pak doslova zářivě žlutá. Už při rozbalování je zřejmé, že jde o zařízení, bojující o přízeň zákazníků cenou: po odklopení víka vykoukne telefon, v prostoru pod ním je připraven nabíjecí adaptér bílé barvy s asi metr dlouhým kabelem. A to je vše, přátelé!

Kromě dokumentace už zbývá jen adaptér pro vyjmutí šuplíčku na SIM. Příjemným bonusem je průhledné gelové pouzdro, díky kterému můžete telefon ochránit před nepříznivými vnějšími vlivy. Je to sice drobnost s desetikorunovými náklady, ale alespoň nemusíte kvůli „šprcce“ do obchodu.

Plastový král

Už od začátku bylo zřejmé, že chce-li výrobce nabídnout špičkovou výbavu za poloviční cenu proti většině konkurentů, bude muset udělat nějaké kompromisy. Tím prvním a nejviditelnějším je plastový zadní kryt, pokrývající záda a hrany zařízení.

Recenze Poco F1 - telefon má plastová záda
Recenze Poco F1 – telefon má plastová záda

U vlajkových lodí posledních let dominuje především sklo a keramika, případně kov. Plast přeci jen patří telefonům nižších kategorií, nicméně nevnímáme ho vysloveně špatně. Neklouže v ruce, nestudí, nezachytává otisky prstů a je výrazně lehčí. Při pádu na zem se navíc neroztříští, takže výhod je poměrně dost. Pouze pokud dáte mobil do ruky někomu neznalému, patrně nebude mít dojem, že drží špičkové zařízení.

Ani rámečky nejsou vysloveně tenké, přesto je poměr obrazovky k čelní části v případě Poco F1 velmi pěkných 82,3 %. Do jisté míry v tom hraje roli i fakt, že obrazovka je opravdu velká, nicméně díky praktickému poměru stran se mobil dobře drží v ruce.

Obrazovka zabírá 82,3 %
Obrazovka zabírá 82,3 %

Přes plastové provedení je Poco F1 velmi dobře dílensky zpracovaný. Ani při drsnějším zacházení nikde nic nevrže, neskřípe a vše dokonale lícuje. V tomto je zřejmý rukopis Xiaomi.

Procházka po hranách

Na spodní hraně najdeme dvě mřížky, evokující pocit, že telefon má stereofonní reproduktory. Skutečnost je však taková, že pod levou mřížkou (při pohledu zepředu) se skrývá pouze mikrofon pro hovory, zatímco reproduktor je pouze pod pravou. Je umístěn poměrně prakticky, takže ho při hraní her v režimu na šířku patrně neucpete dlaní. Mezi oběma mřížkami je nabíjecí/datový konektor USB-C.

Poco X3 Pro
Spodní hrana telefonu Poco F1
Spodní hrana telefonu Poco F1

O stereofonní zážitek při sledování filmů a hraní her však nepřijdete. V režimu na šířku je totiž hlasitý reproduktor jako pravý, zatímco reproduktor pro hovory funguje jako levý.

Pravou hranu obsadila trojice hardwarových tlačítek. Ano, čtete dobře – tlačítka jsou opravdu tři, neboť pro nastavení hlasitosti výrobce nepoužil klasické kolébkové provedení, ale dvě nezávislá tlačítka, umístěná blíže horní části. Níže, přesně v dosahu palce, je pak tlačítko pro zapnutí/vypnutí a zhasnutí/rozsvícení displeje.

Trojice hardwarových tlačítek
Trojice hardwarových tlačítek

Na horní hraně je tradičně připraven druhý mikrofon, který má na starosti potlačovat okolní hluk při hovorech. Možná poněkud překvapivě tu čeká také tradiční 3,5mm konektor pro připojení sluchátek. Sluchátka však nejsou součástí balení, takže v případě potřeby budete muset použít vlastní.

Horní hrana telefonu Poco F1
Horní hrana telefonu Poco F1

Konečně na levé hraně je hybridní šuplíček na SIM a paměťovou kartu. Poco F1 má obvyklou konfiguraci, kdy do telefonu můžete nainstalovat dvě SIM formátu nano, nebo jednu SIM a jednu paměťovou kartu.

Hybridní šuplíček na SIM a paměťovou kartu
Hybridní šuplíček na SIM a paměťovou kartu

Plastová zadní strana

Jak již zaznělo, zadní kryt je vyroben z plastu, takže je dominantou celého vzhledu zařízení při pohledu zezadu. V dolní části najdeme stříbrný nápis Pocophone, čtečka otisků prstů se přesunula výše, než je zvykem a usadila se ve společném prvku s duálním fotoaparátem s vertikálním uspořádáním.

Fotoaparát a čtečka otisků
Fotoaparát a čtečka otisků

Fotoaparát je umístěn symetricky uprostřed horní části telefonu. Duální LED, suplující funkci blesku, je při pohledu zezadu situována vpravo od optiky. Seskupení čtečky otisků a foťáku však nevnímáme pozitivně – kromě toho, že je čtečka poměrně vysoko, a tedy mimo dosah, snadno dojde k zapatlání čoček foťáku (na které aplikace občas upozorní).

Podobně nepraktické řešení můžeme znát například ze Samsungu Galaxy S9, kde je vedle čtečky a foťáku ještě snímač tepové frekvence. Přeci jen tradičnější pojetí ve stylu Xiaomi Mi 8, který má snímač otisků odděleně od fotoaparátu, je v několika směrech podstatně praktičtější.

Kladem použití plastu je především skutečnost, že telefon neklouže v ruce a nestudí. Telefon je také poměrně lehký: při rozměrech 155,5 x 75,2 x 8,8 milimetrů váží jen 182 gramů.

Velkorysá obrazovka

Dalším místem, kde se snižovaly náklady, je obrazovka. Na rozdíl od Xiaomi Mi 8 zde tedy nenarazíme na SAMOLED s krásným podáním černé a užitečnou funkcí Always On. Telefon Poco F1 používá TFT LCD IPS displej, jehož hlavní výhodou je věrné podání barev. Výrobce se chlubí jasem 500 nitů, kontrastem 1500:1 a 84% barevným gamutem.

Výrobce se chlubí parametry obrazovky
Výrobce se chlubí parametry obrazovky

Obrazovka je skutečně obrovská: 6,18″ je bez diskuze nadprůměrný rozměr. Má rozlišení 2246 x 1080 obrazových bodů, poměr stran 18,7:9 a velmi dobrou jemnost 403 ppi. Zobrazování je bez chybičky, pozorovací úhly jsou dobré a pouze na jasném slunci musíme kritizovat poněkud slabší čitelnost.

Krycí sklo (jedná se o odolné Gorilla Glass nespecifikované verze) jakoby vyčnívá z těla telefonu, takže v případě položení na podložku hrozí riziko jeho poškrábání a při dopadu na zem jeho rozbití. Částečně tato rizika může eliminovat přiložený gelový, nebo jiný odolnější obal.

Pozorovací úhly obrazovky hodnotíme jako průměrné – nenadchnou, ale ani neurazí. Tradičně si u telefonů Xiaomi zaslouží pochvalu rychlé automatické řízení úrovně podsvětlení s ohledem na okolní podmínky a nejinak tomu bude v případě Poco F1.

Displej Poco je přinejmenším co do velikosti a rozlišení rozhodně jedním z hlavních taháků tohoto modelu, a to zejména díky své nadprůměrné velikosti. Přeci jen 6,18″ už je opravdu velkorysý rozměr. Možná by ale výrobce mohl zapracovat na ztenčení rámečku, neboť vysokého poměru obrazovky k tělu je dosahováno primárně její velikostí, zatímco rámečky nejsou právě decentní.

Průměrný zvuk

O podání zvuku se stará jeden reproduktor, umístěný v mřížce pravé dolní hrany. Jeho hlasitost je dostačující, podání zvuku hodnotíme jako průměrné. Na poslech vážné hudby to určitě stačit nebude, ale potřeby většiny uživatelů zvukové projevy Poco F1 určitě uspokojí.

Telefon je vybaven tradičním konektorem na připojení sluchátek. Součástí balení však žádná nejsou, takže jsme otestovali ta, která byla přiložena k telefonu Sony Xperia Z3. Kvalita zvuku ve sluchátkách není překvapivá ani v dobrém, ani ve špatném smyslu. Nabídnou přesně to, co uslyšíte při poslechu na jiných smartphonech se Snapdragonem 845. Je to lepší než v případě nejlevnějších zařízení, ale horší než u modelů vybavené samostatnými DAC a zesilovači.

V každém případě přítomnost tradičního konektoru vítáme, a ač mají Bluetooth sluchátka své výhody, jsme přesvědčeni o tom, že doba na vyhození těch klasických přeci jen ještě nenastala.

Vrcholný hardware

Uvnitř telefonu Poco F1 najdete opravdu to nejlepší, co můžete v současnosti mít. V první řadě je to osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 845, jehož čtyři jádra Kryo 385 Gold mohou běžet na rychlosti až 2,8 GHz a další čtyři Kryo 385 Silver pak mají maximální frekvenci 1,8 GHz. Jedná se o stejný čip, jaký najdete ve špičkových telefonech Xiaomi Mi 8, Xiaomi Mi Mix 2s či herním mobilu Xiaomi Black Shark.

Procesor Qualcomm Snapdragon 845
Procesor Qualcomm Snapdragon 845

Specialitou Poco F1 je kapalinové chlazení LiquidCool, které má telefonu pomoci vyrovnat se s dlouhodobou zátěží například při hraní her. Podle výrobce by tato metoda měla snížit teplotu procesoru až o 5 stupňů Celsia ve srovnání se stejným čipem bez této technologie. Myšlenka spočívá v tom, že uvnitř měděné trubice je malé množství kapaliny. Ta se ohříváním teplem z procesoru změní na páru a odvede teplo do jiné části trubice, kde poté kondenzuje zpět do kapaliny a vrací se zpět.

Recenze Poco F1 - mistr rychlosti
Recenze Poco F1 – mistr rychlosti

Grafiku zajišťuje osvědčený akcelerátor Adreno 630, který je součástí čipu. Jeho výkon naprosto postačuje pro hraní všech současných her. Poco F1 se prostě jen tak nezadýchá a funguje plynule nejen v uživatelském rozhraní systému a v aplikacích, ale i při hraní těch aktuálně graficky nejnáročnějších herních pecek.

Qualcomm Snapdragon 845 je v segmentu procesorů pro mobily na špičce a na výkonu telefonu je to znát. Během testování běželo vše plynule, nestávalo se, že bychom museli na něco čekat, neviděli jsme žádná zadrhnutí ani „lagování“. Poco F1 tak naplňuje slogan „Master of speed“ (mistr rychlosti) doslova beze zbytku.

Benchmarky

Samozřejmě jsme nemohli vynechat tradiční sadu syntetických benchmarků. Přímo se nabízelo srovnání s nedávno testovanými telefony Xiaomi Mi 8 a Xiaomi Mi Mix 2, vybavenými stejným procesorem.

Začněme benchmarkem GeekBench 4, kde Poco F1 dosáhl v testech s jedním jádrem průměrného výsledku z pěti měření 2426 bodů. Zůstal tak jen těsně za svými vyzyvateli – Xiaomi Mi 8 dosáhl 2447 bodů a Mi Mix 2s 2467 bodů.

V tomtéž testu s více jádry dosáhl Poco F1 průměrného výsledku 8814 bodů, což je asi o tři procenta méně ve srovnání s Xiaomi Mi Mix 2s, který dosáhl na 9058 bodů. Lépe si vedl i Mi 8, který v tomto benchmarku dostal 8960 bodů.

Jako další následoval test benchmarkem AnTuTu, který je mnoha výrobci považován za jakýsi etalon. V tomto případě dosáhl skóre 253 804 bodů, což je výrazně víc, než jsme naměřili telefonu Xiaomi Mi Mix 2s, který dosáhl na 199 145 bodů. Lépe, a to zhruba o čtyři procenta, si vedl Xiaomi Mi 8, který ve třech měření dosáhl průměrné hodnoty 264 539 bodů.

V posledním testu AI Benchmark, zaměřeném na zpracování virtuální reality, dosáhl telefon Poco F1 průměrného výsledku 862 bodů, což ho opět usadilo mezi Mi 8 se 783 body a Mi Mix 2s s 1157 body.

Operační paměť a interní úložiště

Telefon Poco F1 se vyrábí ve třech provedeních:

 • 6 GB operační paměti a 64 GB interního úložiště
 • 6 GB operační paměti a 128 GB interního úložiště
 • 8 GB operační paměti a 256 GB interního úložiště

My jsme měli k testu prostřední variantu, kde po prvním spuštění zbývalo uživateli volných poměrně solidních 116,49 GB prostoru.

Interní úložiště po prvním spuštění telefonu
Interní úložiště po prvním spuštění telefonu

To je určitě dostatečné, nicméně kdyby to přeci jen bylo někomu málo, pak vězte, že Poco F1 podporuje paměťové karty s kapacitou dalších až 256 GB. Kartu lze instalovat do hybridního slotu, kam můžete uložit buď dvě SIM formátu nano, nebo jednu SIM a jednu paměťovou kartu formátu microSD. V tomto směru se Poco liší od Xiaomi Mi 8, který paměťové karty nepodporuje.

Při rozhodování, jakou variantu pořídit, určitě hraje roli cena. V našem e-shopu je po zahájení prodejů verze 6+64 GB za 8790 Kč a varianta 6+128 GB stojí jen o tisícovku navíc. Obě jsou k dispozici v modrém a černém barevném provedení. I nejnáročnější uživatelé se tak se svými požadavky vejdou do deseti tisíc korun.

Baterie

Baterie s kapacitou 4000 mAh je nesporně jedním z velkých lákadel a současně i argumentů, proč si pořídit Poco F1. Stačí se podívat na konkurenci z domácí stáje: vlajkové lodě Mi 8 a Mi Mix 2s mají akumulátor s kapacitou 3400 mAh.

Servis XM.cz

Poco tedy vsadilo na bezmála o 18 % vyšší kapacitu, což se pochopitelně projevuje delší výdrží. Během testování putoval telefon do nabíječky po 18 hodinách od odpojení se zhruba 40 až 50 % zbývající energie, což není vůbec špatné. Jsme přesvědčeni o tom, že pokud bude Poco F1 vlastnit méně náročný uživatel, bez větších problémů s ním dosáhne dvoudenní výdrže.

Když už se přeci jen baterie vybije, určitě potěší podpora rychlého nabíjení Qualcomm Quick Charge 3.0, díky které se z nuly na 50 % kapacity dostane během 45 minut. Nabití „z nuly na sto“ pak trvá bez minuty dvě hodiny, což je sice déle než například u Mi 8, ale zase tu máme baterii s vyšší kapacitou a tím pádem i delší výdrží.

Komunikace s okolním světem

Poco F1 podporuje mobilní sítě GSM, CDMA, HSPA a LTE, včetně „českého LTE“, takže budete mít rychlá data všude tam, kde jsou dostupná. Mobilní datové připojení bylo po celou dobu testu stabilní a rychlé, navíc telefon umí používat obě vložené SIM k optimalizaci připojení.

Z Wi-Fi jsou podporovány standardy 802.11a/b/g/n/ac, a to v pásmech 2,4 i 5,0 GHz. Ani v tomto směru nebylo nic, co bychom testovanému telefonu mohli vytknout – připojení bylo za všech okolností stabilní a rychlé.

Z bezdrátových komunikačních technologií je podporován Bluetooth v nejnovějším standardu 5.0 s profily/kodeky AAC/aptX/aptX-HD/LDAC. Co ovšem překvapivě chybí, je podpora NFC. Pokud tedy s telefonem hodláte bezkontaktně platit, nebo využíváte-li NFC štítky, může být tato skutečnost rozhodujícím faktorem, proč se přiklonit třeba k Mi 8 či Mi Mix 2s.

Určování polohy

Výrobce oficiálně deklaruje podporu tří satelitních navigačních systémů: amerického GPS, ruského Glonassu a čínského Beidou. Aplikace GPSTest tento fakt potvrdila, navíc údajně viděla i jeden satelit evropské sítě Galileo. Pro rychlejší inicializaci systému určování polohy je používáno osvědčené A-GPS.

Z hlediska praktického určování pozice jsme vyzkoušeli navigaci Waze, se kterou Poco F1 fungoval ukázkově. Signál byl stabilní, ani jednou se během testu neztratil, úvodní určení polohy bylo otázkou několika sekund.

Podobně spokojeni jsme byli také při geocachingu, kde je důležitá podstatně vyšší přesnost než v případě automobilové navigace. Ani v tomto případě telefon nezklamal a fungoval dobře, byť přeci jen můžeme konstatovat, že GPS byla o něco méně citlivá než u Mi 8 s duální GPS. Deklarovaná odchylka se pohybovala kolem šesti metrů, což je dnes v podstatě běžný průměr.

Fotoaparát v šedém průměru

Telefon Poco F1 je vybaven duálním fotoaparátem s vertikálním uspořádáním. Primární snímač má rozlišení 12 Mpx a světelnost f/1,9, sekundární pak 5 Mpx a světelnost f/2,0. Papírově je tedy Poco F1 o něco pozadu za svými „stájovými kolegy“ – Mi 8 i Mi Mix 2s nabízejí 12 + 12 Mpx. Druhý modul je v tomto případě používaný jen pro přesnější oddělení popředí od pozadí za účelem rozostření. Proti vlajkovým lodím chybí například optická stabilizace či optický zoom.

Optika fotoaparátu sice jen míně vyčnívá nad povrch telefonu, i tak to ale znamená riziko poškrábání při pokládání telefonu například na stůl. Naštěstí s přiloženým gelovým obalem se tento výstupek prakticky úplně eliminuje.

K pořizování snímků je připravena stejná aplikace, jako u všech ostatních telefonů Xiaomi. Kromě běžných režimů Foto a Video má režimy Krátké video, Portrét, Čtverec, Panorama a Ruční. Ruční režim umožňuje ovládat vyvážení bílé, zaostření, rychlost závěrky a ISO.  Pokud by vám aplikace nevyhovovala, samozřejmě není problém nahradit jí jinou – třeba z Obchodu Play.

Aplikace pro pořizování fotek a natáčení videí
Aplikace pro pořizování fotek a natáčení videí

Pořizované snímky mají rozlišení 4032 x 3024 obrazových bodů a průměrná velikost souboru s fotkou je kolem 5 MB, což naznačuje, že výrobce nejde cestou přehnané komprese. Do focení promlouvá také umělá inteligence, která se snaží nastavit foťák podle fotografované scény – celkem poznává 206 typů scén ve 25 kategoriích.

Při sériovém snímání zvládne Poco F1 „vypálit“ najednou až sto snímků v plném rozlišení během pouhých sekund. To je použitelné například pro focení rychle se pohybujících objektů – stačí přidržet tlačítko spouště a poté si vybrat nejlepší obrázek.

Jak fotí Poco F1?

Nutno konstatovat, že výsledky nejsou zejména ve srovnání s Mi 8 právě přesvědčivé – zjevná je především ztráta drobných detailů a často bylo viditelné také rozmazávání hran. Barevné podání je za dobrých světelných podmínek poměrně slušné a barvy jsou věrné, nicméně při zhoršených podmínkách bývají barvy mdlé a objevuje se i viditelný šum.

Všimněte si ztráty detailů na listech
Všimněte si ztráty detailů na listech

Při focení proti světlu telefon automaticky zapne režim HDR a daří se mu velmi dobře zachycovat detaily. Celkově bychom však ocenili vyšší ostrost snímků a chybí optická stabilizace, díky čemuž je někdy obtížné pořídit nerozmazaný snímek.

Při makrofotografii nelze objektiv fotoaparátu přiblížit vysloveně blízko foceným objektům – minimální zaostřovací vzdálenost je v tomto případě asi 10 centimetrů. Jakmile zkusíte fotit z větší blízkosti, optika již nezaostří.

Ačkoli by tedy primární snímač měl být (údajně) stejný, jako v případě Mi 8, výsledky jsou o poznání horší a pokud Poco F1 projde DxOMarkem, skóre 99 jako Mi 8 téměř jistě nedosáhne. Na druhou stranu jeho výsledky rozhodně nejsou podprůměrné, ale ve dané cenové kategorii bychom je označili za poměrně slušné.

Ve výřezu najdeme přední foťák, reproduktor, senzory a IR snímač
Ve výřezu najdeme přední foťák, reproduktor, senzory a IR snímač

Přední fotoaparát poskytuje rozlišení 20 Mpx, nabízí automatickou inteligenci, která se postará o zkrášlení pořízené fotky a umí detekovat obličeje. Ve výřezu najdete také infračervený senzor, pomáhající při odemykání obličejem. V prvních verzích však nebyla tato možnost zabezpečení v nabídce a objevila se až po přepnutí oblasti na Hong Kong.

Ukázkové fotky pořízené telefonem

Natáčení videa

Poco F1 zvládne natáčet video v rozlišení až 4K UHD při 30 snímcích za sekundu, poradí si ale i s 1080p a 720p při stejné snímkovací frekvenci. K dispozici je také režim zpomaleného videa, natáčeného 240 snímky za sekundu v rozlišení 720p či 1080p. Z hlediska držení v ruce se však budete muset spolehnout jen na elektronickou stabilizaci, která určitě není tak dobrá, jako optická a někdy s výsledným záběrem jakoby trhá.

Výsledná videa jsou poměrně pěkná, mají živé ale věrné barvy a kvalita zvuku je uspokojivá. Patrná je však absence optické stabilizace, kvůli které budou některé záběry roztřesené.

Ukázkové video pořízené telefonem

Na pomezí MIUI a čistého Androidu

Poco F1 nejde slepě cestou svého většího sourozence a nenabízí tak MIUI v té podobě, v jaké ho můžeme znát z Mi 8 či Mi Mix 2s. Tedy abychom byli zcela přesní: operačním systémem je Android 8.1 Oreo s nadstavbou MIUI 9.6.18. K testu jsme měli globální verzi, obsahující plně funkční balík aplikací Google.

Autoři Pocophone provedli v systému celou řadu úprav a optimalizací, jejichž společným cílem je lepší odezva a plynulost systému. Asi nejzásadnější změnou je vlastní launcher, nazvaný prostě Poco Launcher.

Autoři Poco F1 provedli v systému celou řadu úprav a optimalizací
Autoři Poco F1 provedli v systému celou řadu úprav a optimalizací

Díky němu působí MIUI v této verzi podstatně jinak – nejpatrnějším rozdílem je, že ikony aplikací nejsou umísťovány na domovské obrazovky, ale obvykleji do seznamu aplikací. K dispozici je vyhledávání v nainstalovaných programech a drobná, leč příjemná vychytávka v podobě filtrování aplikací podle barvy ikony.

Drobné změny ku prospěchu věci

Drobně se také změnilo systémové nastavení, které je graficky čistější a více připomíná provedení známé z Oxygen OS z telefonů OnePlus. Struktura nabídek však zůstala stejná, jako v případě MIUI. Další úpravy v tomto duchu se odehrály v oznamovací oblasti a panelu rychlého nastavení.

Co naopak zůstalo stejné jako v MIUI, je zobrazování a způsob práce se seznamem posledních spuštěných aplikací. Nechybí ani další obvyklé funkce, jako je možnost ovládání gesty bez nutnosti použití tlačítek v navigační liště, softwarové skrytí výřezu obrazovky, funkce Druhý prostor či Duální aplikace.

Celkově se dá konstatovat, že Poco F1 přináší to nejlepší z čistého Androidu a MIUI v jednom balení. Rozhodnutí vsadit na vlastní launcher považujeme za dobré, neboť pro uživatele přecházející z jiných značek bude toto pojetí podstatně pochopitelnější.

Systém je dobře vyladěný a plynulý. Ani po několika dnech intenzivního testování, kdy telefon běžel bez restartu, nedocházelo k viditelnému zpomalování či zasekávání.

Předinstalované aplikace

Aplikací je v telefonu opravdu hodně, proto se nebudeme věnovat úplně všem a každou vám představíme jen stručně a ve formě obrázku.

 • Prohlížeč – tradiční webový prohlížeč z dílny čínského výrobce se základnímu funkcemi.
 • Správce souborů – naštěstí ani u tohoto telefonu výrobce nezapomněl na poměrně povedenou aplikaci pro správu souborů ve stylu Průzkumníka.
 • Galerie – poměrně příjemná aplikace pro jednoduchou správu fotek a obrázků, nabízející docela hodně funkcí.
 • Video – přehrávač videí a filmů, uložených v telefonu. Poskytuje všechny funkce, které bychom od programu tohoto typu čekali.
 • Počasí – víceméně klasická aplikace s aktuálním počasím a výhledem na další dva dny, která čerpá data z AccuWeather.
 • Nastavení – zjednodušený rychlý vstup do systémového nastavení.
 • Optimalizace – další ze základní sady MIUI – nástroj, který se stará o čištění systému od zbytečných souborů, kontrolu zabezpečení, zrychlení systému a další funkce.
 • Obchod Play – oficiální repozitář Google, čítající několik tisící aplikací. Programy z něj stažené jsou pak také automaticky aktualizovány.
 • Kalendář – vlastní provedení kalendářové aplikace v podání Xiaomi považujeme za poměrně praktické. Aplikace dokáže pracovat i s Kalendářem Google.
 • Poznámky – poznámkový systém se synchronizací přes účet Mi. Nápadně se podobá Google Keep a nabízí také víceméně stejné funkce.
 • Mi Drop – nástroj pro rychlý přenos souborů mezi dvěma zařízeními. Používá režim Wi-Fi, díky kterému jsou přenosy mnohem rychlejší než přes Bluetooth.
 • Čistič – v podstatě jde o zkratku na jednu z funkcí aplikace Optimalizace. Jedná se o odstranění zbytečných souborů – mezipaměti, instalačních balíčků a dalších zbytků.
 • Facebook – většině uživatelů dobře známá aplikace největší sociální sítě. Pokud byste ji nechtěli používat, můžete ji odinstalovat.

Aplikací je opravdu hodně

 • Fórum MIUI – aplikace anglického diskuzního fóra, zabývajícího se MIUI, kde se dozvíte řadu novinek a případně se můžete poradit se svými problémy.
 • Telefon – pro MIUI klasická aplikace pro vytáčení hovorů a přístup ke kontaktům, která dokáže spolupracovat s účtem Google.
 • Zprávy – opět obvyklá aplikace pro správu SMS. Na jedné straně má pokročilé funkce, jako je automatické odeslání zprávy v zadaný čas, na straně druhé neumí odstranit diakritiku.
 • Chrome – webový prohlížeč  z dílny Googlu, nabízející řadu užitečných funkcí, jako je například synchronizace hesel a propojení s účtem Google.
 • Hudba – přehrávač zvukových a hudebních souborů, uložených v telefonu.
 • Fotoaparát – na pořizování fotek nabízí Poco F1 víceméně tradiční aplikaci, dobře známou z ostatních telefonů MIUI. Kromě fotek zvládá natáčení videa, focení portrétů, čtvercových snímků, panoramat. V manuálním režimu lze ovlivnit vyvážení bílé, zaostření, závěrku a ISO.
 • Mapy Google – online mapové podklady s možností navigace v češtině.
 • Hodiny – aplikace, spojující v sobě funkci hodin, stopek, budíku a minutky.
 • Disk – v globální verzi si můžete plnohodnotně užívat služeb Google, včetně cloudového úložiště.
 • Duo – aplikace pro realizaci videohovorů přes internetové spojení.
 • Filmy Play – možnost nákupu či zapůjčení filmů přes službu Google Play.
 • FM Rádio – Poco F1 zvládá přehrávání rádií, vysílajících v pásmu velmi krátkých vln (FM). Aplikace však požaduje připojení sluchátek, která pak fungují jako anténa.
 • Fotky – cloudová služba Googlu, nabízející automatické zálohování fotek a videí ve vysoké kvalitě zdarma. Kromě toho má i řadu dalších funkcí.

Plná softwarová výbava

 • Gmail – klientská aplikace populární poštovní služby Googlu.
 • Google – aplikace, spojující vyhledávač, informaci o aktuálním počasí a vybrané zprávy.
 • Hudba Play – aplikace, spojující přehrávač lokálních, streamovaných a cloudových hudebních souborů. Kromě toho umožňuje nakupovat písničky v rámci Google Play.
 • Kalkulačka – opět tradiční aplikace z MIUI, obsahující kromě základní kalkulačky také vědecké funkce, ale i převodník měn a další vychytávky.
 • Kompas – jednoduchá aplikace, ukazující aktuální zeměpisnou polohu a azimut.
 • Kontakty – v podstatě zkratka do kontaktů v rámci aplikace pro telefonování. Samozřejmě nabízí propojení s Kontakty Google a jejich správu.
 • YouTube – přístup k nejpopulárnějšímu video portálu, na kterém najdete videa všech žánrů.
 • Záznamník – aplikace, která promění telefon v digitální diktafon. Nahrávky ukládá ve formátu MP3.
 • Nahrávání obrazovky – další funkce, kterou u „normálních“ telefonů nenajdete. Můžete například nahrát, jak hrajete nějakou hru, nebo natočit postup, jak na telefonu něco udělat.
 • Zpětná vazba – odeslání zpětné vazby, tedy primárně ohlášení problému, nebo odeslání návrhu na vylepšení.
 • Skener – aplikace pro digitalizaci dokumentů. Umí skenovat vizitky, načítat QR kódy a převádět papírové dokumenty do digitální podoby, včetně převodu na text s pomocí OCR (bohužel však bez češtiny).
 • Stažené – přehled souborů, stažených z Internetu.

V nabídce není Mi Remote, neboť telefon nemá infračervený port a tím pádem nezastane roli dálkového ovladače.

Závěrečné hodnocení recenze Poco F1

Jak shrnout celkové dojmy z recenze Poco F1? Jednoznačně jde o telefon, který nabízí nejzajímavější poměr špičkového výkonu a doslova lidové ceny. Patrně jen těžko najdete na trhu mobil, který za necelých devět tisíc korun nabídne aktuálně stále nejlepší procesor Qualcomm Snapdragon 845. V našem e-shopu stojí verze se 64 GB interního úložiště jen 8690 Kč a varianta se 128 GB pak přijde na 9790 Kč. Telefon je maximálně výkonný, prostředí plynulé, nikde nic nedrhne, nelaguje.

Jednoznačným kladem je také velkolepý displej s úhlopříčkou 6,18″ a rozlišením 2246 x 1080 obrazových bodů. Kromě věrných barev a dobrých pozorovacích úhlů však v jeho případě musíme lehce vytknout o něco slabší čitelnost na přímém slunci.

Z hlediska provedení se jedná o dobře dílensky zpracovaný telefon a dojem nekazí ani plastová záda, která sice působí lacinějším dojmem, ale nestudí, nekloužou a neroztříští se při dopadu na zem. Ochránit je můžete přiloženým gelovým obalem.

Pochvalu si určitě zaslouží akumulátor s nadstandardní kapacitou 4000 mAh, který při umírněném používání vydrží až dva dny. Při běžném vytížení díky jeho velikosti nebudete muset s obavami sledovat každé procento. Když už dojde k jeho vybití, můžete se spolehnout na rychlé nabíjení Quick Charge, které během 45 minut dokáže naplnit baterii na 50 % její kapacity.

Recenze Poco F1 ukázala kompromisy a drobné nedostatky

Fotoaparát hodnotíme jako průměrný – pochvalu si zaslouží za poměrně věrné barvy, avšak zachycení detailů není jeho silnou stránkou. Situace se zhoršuje ve slabších světelných podmínkách. Chybí také optický zoom a stabilizace. Pokud je pro vás kvalita fotek jedním z klíčových kritérií, určitě doporučíme vaší pozornosti Xiaomi Mi 8, jehož schopnosti potvrdil i renomovaný DxOMark.

Líbila se nám úprava MIUI, zejména pak Poco Launcher, který nabízí rozumný kompromis jak pro fandy značky Xiaomi, tak i pro uživatele zvyklé na obvyklejší uživatelské rozhraní. Některé věci však ještě bude nutné doladit aktualizacemi – například nabídku pro odemykání telefonu obličejem.

Z nedostatků bychom nejvýše postavili absenci jakékoli deklarované odolnosti proti prachu a vodě. Druhé místo v tomto směru náleží chybějícímu NFC, kvůli kterému nelze Poco F1 použít pro bezkontaktní placení. Zamrzel také chybějící infračervený port, což je patrně věc, bez které se většina uživatelů obejde.

Recenze Xiaomi Mi 4K Laser Projector 150’’: co umí projektor za 60 tisíc?
Recenze Xiaomi Mi 4K Laser Projector 150’’: co umí projektor za 60 tisíc?

Chcete si doma promítat filmy ve vysoké kvalitě nebo hledáte projektor do zasedací/jednací místnosti ve firmě? Jedním z vhodných adeptů Číst dál...

Podrobná recenze Xiaomi Mi Watch: takřka dokonalé chytré hodinky
Podrobná recenze Xiaomi Mi Watch: takřka dokonalé chytré hodinky

Existují desítky, dost možná i stovky chytrých hodinek. Zatímco ty nejlevnější začínají na několika stokorunách, ceny těch nejdražších se pohybují Číst dál...

Recenze Xiaomi Mi Band 5: zase o něco chytřejší chytrý náramek
Recenze Xiaomi Mi Band 5: zase o něco chytřejší chytrý náramek

S chytrými náramky Xiaomi Mi Band se setkáváme již od roku 2014. Za šest let ušly docela velký kus cesty Číst dál...

Poco F1

8690 Kč
8.1

Výkon

9.5/10

Displej

8.0/10

Výdrž baterie

7.0/10

Fotoaparát

6.5/10

Cena

9.5/10

Klady

 • Nekompromisní výkon díky špičkovému hardwaru
 • Zcela nepřekonatelná cena
 • Velká a poměrně dobrá obrazovka
 • Baterie s velkou kapacitou a rychlým nabíjením
 • Uživatelské rozhraní na pomezí MIUI a čistého Androidu

Zápory

 • Není deklarovaná odolnost proti vodě a prachu
 • Chybí NFC
 • Chybí infračervený port
 • Jen plastové provedení
 • Průměrný fotoaparát
Xiaomi Mi Band 6
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zrcadlo
2 let před

Skvělá recenze, telefon hezký. Akorát o lidové ceně mám o hodně jinou představu…

Jakub
Jakub
2 let před

Dobrý den, děkuji za super recenzi. Zajímalo by mně, jestli má telefon notifikační diodu. Někde jsem četl, že ji má ve spodní brade. Je to pravda?
Děkuji za odpoveď 🙂

Lukáš Hartl
Lukáš Hartl
2 let před

Dát tam nejvýkonnější procesor a mít to jako hlavní argument ceny není na místě…jsou telefony,které sice nemají nejvýkonnější procesor,ale zbytek výbavy není tak osekany jako zde…300€ je v pohodě…9-10 tisíc u nás je moc…když pominu procesor, tak ta cena není obhajitelna

Jakub Hořák
Jakub Hořák
2 let před

Dobrý den, měl bych zájem o 64GB verzi v modré barvě. Bude skladem? Děkuji

BP
BP
2 let před

Dobrý den, komunikuje tento model telefonu s chytrými hodinkami Garmin?

8
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x