Recenze Xiaomi Mi 8: víc než pouhá kopie iPhonu

Jaká je letošní vlajková loď od Xiaomi? Jedná se o kopii iPhonu, jak občas bývá slyšet, nebo čínský výrobce zabalil do slušivého kabátku svá vlastní řešení? Nejen na tyto otázky vám odpoví naše recenze Xiaomi Mi 8.

Balení bez výrazných překvapení

Jak bývá u Xiaomi zvykem, telefony vyšších řad jsou prodávány v elegantní matně černé krabičce. Nejinak je tomu i v případě Mi 8 – krabička má v tomto případě tvar kvádru, na rozdíl například od Mi Mix 2s, kde je půdorys krabičky čtvercový.

Krabička telefonu Xiaomi Mi 8
Krabička telefonu Xiaomi Mi 8

Po sejmutí víka čeká na novopečeného majitele nejprve pošetka, obsahující kromě dokumentace také prostředek na vyjmutí SIM, adaptér z USB-C na 3,5mm audio konektor a průhledný silikonový obal.

Rozbalujeme telefon Xiaomi Mi 8
Rozbalujeme telefon Xiaomi Mi 8

Pod krabičkou již čeká samotný telefon, polepený hned několika ochrannými transportními fóliemi. V posledním „patře“ balení pak čeká asi metr dlouhý nabíjecí/datový kabel, který má na jednom konci klasickou USB zástrčku a na druhém dnes již obvyklé USB-C. Dále zde najdeme nabíjecí adaptér (v našem případě s čínskou vidlicí).

Obsah balení telefonu Xiaomi Mi 8
Obsah balení telefonu Xiaomi Mi 8

To je z hlediska balení vše. Příjemným bonusem je zmíněný silikonový obal, do kterého můžete telefon vložit a ochránit ho tak před nástrahami, které na něj chystá život s vámi. Naopak chybí sluchátka, což je pochopitelné, neboť Mi 8 nemá klasický konektor a dávat do základního balení bezdrátové špunty by logicky zvýšilo koncovou cenu.

Tělo ze skla a kovu

Xiaomi Mi 8 je vlajková loď, a tomu také odpovídá provedení, které je už na první pohled prémiové. Tělo je vyrobeno z kombinace skla a kovu, přičemž na přední i zadní stranu bylo údajně použito odolné sklo Gorilla Glass 5. Působí to sice doslova luxusně, nicméně především zadní strana je lapačem otisků prstů, takže se velice rychle „zapatlá“ a exkluzivní dojem je fuč. Kvůli sklu klouže zařízení v dlani více než telefony s hliníkovým či plastovým tělem, takže přiložený silikonový obal rozhodně přijde vhod. Rozměry telefonu jsou 154,9 x 74,8 x 7,6 milimetrů a kvůli skleněnému tělu váží poměrně úctyhodných 175 gramů.

Přední strana telefonu Xiaomi Mi 8
Přední strana telefonu Xiaomi Mi 8

Přední straně dominuje obrovský displej s úhlopříčkou 6,21″, u kterého si na první pohled všimnete výrazného výřezu. Do něj výrobce umístil nejen přední 20Mpx fotoaparát, notifikační LED (pouze bílou, s minimálními možnostmi nastavení), senzor přiblížení a reproduktor sluchátka, ale také infračervený snímač obličeje. Xiaomi Mi 8 lze tedy bezpečně odemykat tváří, a to i za zhoršených světelných podmínek, navíc toho řešení nelze oklamat například fotografií. Podobnou technologii používá iPhone X, ke kterému je „em í osmička“ často přirovnávána i po vizuální stránce. Z hlediska rychlosti funguje rozpoznání obličeje poměrně rychle – zpravidla netrvá déle než půl sekundy.

Výřez obrazovky
Výřez obrazovky

Co u Xiaomi Mi 8 mrzí asi nejvíc, je absence jakékoli deklarované odolnosti proti vodě a prachu. V tomto směru je na tom stejně, jako například OnePlus 6, který se taktéž nechlubí žádnou certifikací IP. Většina předních výrobců však u vlajkových modelů alespoň nějaký stupeň voděodolnosti nabízí.

Hrany telefonu

Při pohledu zepředu najdeme na pravé hraně obvyklou sadu hardwarových tlačítek pro vypnutí/zapnutí a nastavení hlasitosti. Tlačítka lze velmi snadno nahmatat prstem, mají příjemný a jistý stisk. Mimochodem umístěním tlačítek se Mi 8 liší od iPhonu X, který má nastavení hlasitosti na levé hraně, spolu s přepínačem režimů zvuku.

Hardwarová tlačítka na pravé hraně
Hardwarová tlačítka na pravé hraně

Na horní hraně je pouze štěrbina sekundárního mikrofonu, sloužícího k potlačení okolního ruchu během hovorů. Viditelně tu chybí konektor pro připojení sluchátek. Buď můžete použít ne právě pohodlnou redukci, kterou výrobce přidal do balení, nebo výrazně pohodlnější bezdrátová sluchátka.

Sledujte nás na Telegramu
Horní hrana telefonu Xiaomi Mi 8
Horní hrana telefonu Xiaomi Mi 8

Na levé hraně je připraven šuplíček, do kterého můžete umístit dvě SIM formátu karty nanoSIM. Paměťové karty nejsou u tohoto modelu podporovány, takže se nejedná o dnes poměrně tradiční hybridní slot.

Levá hrana se šuplíčkem na SIM
Levá hrana se šuplíčkem na SIM

Na spodní hraně je připraven nabíjecí konektor USB-C a mřížka hlasitého reproduktoru. Ačkoli to vypadá, že by se mohlo jednat o stereofonní reproduktory, opak je pravdou – reproduktor je pouze jeden, při pohledu zepředu v pravé mřížce. Umístění vnímáme jako poměrně praktické – při hraní her a sledování videí na šířku nedocházelo k jeho ucpání.

Spodní hrana telefonu
Spodní hrana telefonu

Zadní strana

Na zadní straně je kromě stříbrného loga Mi v dolní části duální fotoaparát s vertikálním uspořádáním s LED bleskem mezi oběma objektivy. Je tu také čtečka otisků prstů, což je víceméně tradiční umístění. Díky schopnosti odemykat telefon obličejem ji ale prakticky nemusíte používat. Během testu fungovala dobře, s vlhkými prsty ale měla poměrně značné problémy. Čtečka však nepodporuje gesta, což je trochu škoda, když v případě odemykání obličejem zůstane de facto nevyužitá.

Fotoaparát a čtečka otisků na zadní straně
Fotoaparát a čtečka otisků na zadní straně

Obrazovka, na kterou je radost se dívat

Jednou ze silných stránek Xiaomi Mi 8 je nesporně obrazovka. Jedná se o Super AMOLED s úhlopříčkou 6,21″, neobvyklým rozlišením 2248 x 1080 obrazových bodů, a ještě neobvyklejším poměrem stran 18,7:9. Poměr obrazovky k čelní straně je nadprůměrných 86,7 % a za zmínku stojí určitě vysoký kontrast 60 000:1 a skvělá jemnost 402 ppi.

Jak je u SAMOLEDů zvykem, černá je tu skutečně černá, což je vlastnost, ve které technologie IPS LCD prostě zaostává. Barvy jsou možná o něco živější, nicméně není problém jejich podání změnit v nastavení. Určitě musíme pochválit velmi dobrou čitelnost na přímém slunci. Můžeme říci, že na obrazovku Xiaomi Mi 8 je opravdu radost se dívat.

Vylepšení by určitě zasloužila funkce automatického řízení jasu obrazovky, která sice úroveň svícení snižovala poměrně rychle, avšak v případě přechodu do více osvětlené oblasti si dávala citelně na čas.

Díky použití tohoto typu displeje dává smysl funkce Always On, kdy se na zhasnuté obrazovce zobrazuje aktuální čas a případné ikonky notifikací. Spotřeba energie by měla být minimální, neboť svítí jen několik použitých bodů, zatímco zbytek obrazovky je vypnutý. V nastavení lze dokonce vymezit konkrétní hodiny, kdy bude Always On aktivní.

Komponenty, situované ve výřezu, jsme si probrali výše, takže se k nim v této kapitole nebudeme vracet. Výřez je ve srovnání s konkurencí poměrně velký a výrazný, mimo jiné i kvůli infračervené kameře pro odemykání.

Pokud by vám výřez extrémně vadil, dá se softwarově skrýt – tuto možnost najdete v nabídce Nastavení-Celoobrazovkový displej-Skrýt výřez. V takovém případě systém vykresluje vedle výřezu černý proužek, který díky technologii Super AMOLED skutečně zhasne body a působí tak dojmem, jako by se jednalo o telefon bez výřezu.

Zvuk

Z hlediska zvuku nabízí Xiaomi Mi 8 jediný reproduktor, situovaný v pravé mřížce v dolní hraně. Mřížka je umístěna poměrně prakticky, díky čemuž se nestane, že byste ji zakryli dlaní například během hraní her.

Poco X5

Samotný zvuk je průměrný, tedy nenadchne, ale ani neurazí. Nejvýrazněji chybí basová složka. Také maximální hlasitost by mohla být ještě o pár stupínků vyšší.

Hardware

Z hlediska hardwaru nabízí Xiaomi MI 8 to nejlepší, co v současné době můžete v telefonu mít – tedy osmijádrový čip Qualcomm Snapdragon 845 se čtyřmi jádry Kryo 385 Gold na 2,8 GHz a čtyřmi jádry Kryo 385 Silver na 1,8 GHz. O grafiku se stará akcelerátor Adreno 630, což je aktuální špička a garance dostatečného výkonu při hraní i těch nejnáročnějších her.

Qualcomm Snapdragon 845 je stále aktuální špičkou ve svém oboru a skutečně je to znát. Všechno běží plynule, nikde nic nedrhne, uživatel nemusí na nic čekat. Podporuje nové funkce pro automatickou inteligenci a virtuální realitu, stejně jako gigabitové LTE a novou bezpečnostní architekturu. Je vyráběn nejmodernější 10nm technologií, takže při zatížení se telefon zahřívá jen minimálně.

Benchmarky

Jak jsme předpokládali, benchmarky nebyly pro Mi 8 zásadním oříškem. Všechny 3D animace a vizuální efekty zvládal telefon doslova levou zadní bez jakéhokoli zaškobrtnutí.

V benchmarku GeekBench 4, zaměřujícím se primárně na běžné použití telefonu, dosáhl Xiaomi Mi 8 průměrného výsledku (počítaného ze tří měření) 2447 bodů v operacích s jedním jádrem a 8960 bodů v operacích s více jádry. Jistě nebude bez zajímavosti poznamenat, že Xiaomi Mi 2s se stejným čipem dosáhl v tomto testu skóre 2458 bodů v operacích s jedním jádrem a 9005 bodů v operacích s více jádry.

Na problémy jsme bohužel narazili v benchmarku AnTuTu, který se orientuje na herní výkon. I přes opakované pokusy, obnášející i odinstalaci a opětovnou instalaci aplikace telefon test ani jednou nedokončil. Koncem srpna však přišla aktualizace systému, po které již dokončení tohoto testu bylo bez problémů. Telefon dosáhl ve třech měření průměrné hodnoty 264 539 bodů.

Nově jsme do testování zařadili nový AI Benchmark, který se zaměřuje na výkon v oblasti automatické inteligence. Mi 8 v něm dosáhl průměrného skóre 783 bodů, Mi Mix 2s pak získal 1157 bodů. Test samotný hlásil, že zařízení je podle všeho vybaveno akcelerací AI, nicméně zaostává kvůli ovladačům.

Operační paměť a interní úložiště

Na test jsme měli verzi se 6 GB operační paměti a 64GB interním úložištěm, ze kterého uživateli zbývá přibližně 56 GB. Nutno podotknout, že Xiaomi Mi 8 nepodporuje paměťové karty, na což je vhodné myslet už při koupi. Pokud si připlatíte tisíc korun, můžete mít tentýž model se dvojnásobným (tj. 128GB) úložištěm.

Baterie

Telefon má lithium-polymerovou baterii s kapacitou 3400 mAh, což s ohledem na jeho výkon nevypadá jako zrovna nejpůsobivější hodnota. Při běžném používání jsme ho po 18 hodinách připojovali do nabíječky zhruba se zbývajícími 40 %, takže dvoudenní výdrž je spíše nereálná, ale celý den fungování zjevně nebude problém.

Mi 8 navíc podporuje rychlé nabíjení Qualcomm Quick Charge 4.0+, což v praxi znamená, že doplnění chybějící energie je otázkou několika mála minut. Konkrétně trvá nabíjení 1 hodinu a 41 minut.

Xiaomi Redmi Note 11

Komunikace s okolním světem

Začněme nejprve mobilními sítěmi, kde Xiaomi Mi 8 podporuje GSM, CDMA, HSPA a LTE, včetně českého. Mobilní datové připojení bylo po celou dobu testu stabilní a rychlé, navíc telefon umí používat dvě vložené SIM k optimalizaci připojení.

Z hlediska Wi-Fi jsou podporovány standardy 802.11 a/b/g/n/ac v pásmech 2,4 i 5,0 GHz. Ani v tomto směru nebylo nic, co bychom testovanému telefonu mohli vytknout – připojení bylo stabilní a rychlé za všech okolností.

Z bezdrátových komunikačních technologií podporuje vlajková loď Bluetooth v nejnovějším standardu 5.0 a nechybí ani NFC, takže platby mobilním telefonem nejsou sebemenším problémem.

Dvoupásmová GPS jako lákadlo

Z hlediska určování polohy láká telefon na dvoupásmovou GPS, která by měla mít přesnost až 30 centimetrů. Kromě toho podporuje také družicové systémy GLONASS, BDS, GALILEO a QZSS. Můžeme říci, že výkon v tomto směru byl skutečně impozantní a patrně nejlepší, jaký jsme dosud u telefonů s Androidem viděli. Určování polohy po zapnutí bylo bleskurychlé, nikdy se nestalo, že by nám signál vypadl. Samozřejmě jsme telefon otestovali při geocachingu, kde se osvědčil na výbornou. Deklarovaná odchylka (testováno nástrojem GPS Status & Toolbox) se zpravidla pohybovala mezi čtyřmi a šesti metry. Údaj o třiceticentimetrové přesnosti patrně platí pouze pro jakési ideální podmínky. Celkově ale můžeme konstatovat, že se jednalo o nejstabilnější GPS, jakou jsme kdy testovali.

Fotoaparát

Fotoaparát Xiaomi Mi 8 rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co v segmentu telefonů s Androidem můžete v současnosti pořídit. Ale nepředbíhejme a podívejme se nejprve na základní technické parametry. Telefon je vybaven duálním fotoaparátem s vertikálním uspořádáním s LED bleskem mezi oběma čočkami. Toto provedení dobře známe z iPhonu X. Tělo fotoaparátu vyčnívá nad povrch telefonu, což znamená riziko poškrábání při pokládání telefonu na podložku. Naštěstí s přiloženým obalem se tato nerovnost téměř ztratí.

Aplikace fotoaparátu v MIUI
Aplikace fotoaparátu v MIUI

První snímač má rozlišení 12 Mpx a velmi dobrou světelnost f/1,8, která ho předurčuje k pořizování dobrých snímků i za zhoršených světelných podmínek. Zapomenout bychom neměli ani na čtyřosou optickou stabilizaci a funkci fázového ostření PDAF.

Druhý snímač má taktéž rozlišení 12 Mpx, světelnost je v tomto případě f/2,4 a počítat můžete s automatickým ostřením a dvojnásobným optickým zoomem. Z hardwarového hlediska tedy fotoaparáty Mi 8 nabízejí vše, co dneska lze v tomto směru v mobilech mít. K tomu se navíc přidává automatická inteligence (Xiaomi je v tomto směru průkopníkem), která nastavuje parametry foťáku na základě snímané scény.

Výsledné fotky mají rozlišení 4032 x 3024 obrazových bodů a průměrně jsou velké 4,2 MB, což naznačuje, že softwarová komprese není vysloveně radikální. Tomu odpovídají výsledky: fotky mají za normálních světelných podmínek realistické barvy a zaujmou opravdu vysokou mírou zachycených detailů. S ubývajícím světlem je patrná ztráta podrobností a rozpíjení hran, naopak šum se drží poměrně dlouho na snesitelné úrovni.

Zlepšení je patrné i ve srovnání s Xiaomi Mi Mix 2s. Mi 8 vyniká v přesnosti expozice s rozšířeným dynamickým kontrastem ve většině světelných podmínek, bohatě vykresluje detaily a zachovává neutrální barvy. Má také rychlé a přesné automatické zaostřování, umí vytvářet příjemně působící snímky s bokeh efektem s plynulým rozostřením a pravidelnými tvary.

Xiaomi Mi 8 a DxOMark

V renomovaném testu DxOMark získal telefon Xiaomi Mi 8 99 bodů, což ho aktuálně řadí na čtvrtou až pátou příčku po bok Samsungu Galaxy S9+. Za testovaným modelem skončil například Google Pixel 2 (98 bodů) či iPhone X (97 bodů). Naopak před jsou Huawei P20 (102 bodů), P20 Pro (109 bodů) a HTC U12+ (103 body). V segmentu fotografování dostal Mi 8 krásných 105 bodů.

Samsung Galaxy S23

Klady fotoaparátu dle DxOMark:

 • Přesná expozice a široký dynamický rozsah
 • Barvy jsou bohaté a živé
 • Přesné (neutrální) vyvážení bílé
 • Velmi rychlé a přesné automatické zaostřování
 • Nízký šum, s výjimkou nejnižší úrovně světla
 • Hladká a atraktivní simulace bokeh efektu

Negativa fotoaparátu dle DxOMark:

 • Občasné fialové artefakty podél kontrastů
 • Občasná ztráta jemných detailů, dokonce i při jasném světle
 • Výjimečné zpoždění automatického zaostřování
 • Mírné nepřesnosti ve vyvážení bílé
 • Občasné hloubkové nepřesnosti v režimu bokeh

Ukázkové fotky pořízené telefonem

Natáčení videa

V DxOMarku dosáhl telefon Xiaomi Mi 8 v režimu natáčení videa skóre 88 bodů, což ho sice neřadí na špičku, ale stále je to dobrý výkon. Mezi výhody patří rychlé, přesné a plynulé automatické zaostřování s dobrým sledováním objektu, atraktivní vykreslení barev a široký dynamický rozsah. Za zmínku stojí také poměrně kvalitní optická stabilizace.

Z našeho pohledu stojí za zmínku především výrazný pokrok v oblasti zachycování zvuku, který je nyní poměrně věrný a rozhodně nad jeho záznamem nebudete sedět s překvapeným výrazem. Další plus musíme udělit za stabilizaci, která pomáhá lepšímu dojmu z videí natočených z ruky.

Klady v natáčení videa dle DxOMark:

 • Velmi rychlé a přesné automatické zaostřování
 • Dobré průběžné přeostřování
 • Široký dynamický rozsah
 • Živá a příjemně vypadající barvy
 • Obecně nízké hladiny šumu

Negativa v natáčení videa dle DxOMark:

 • Mírné nepřesnosti expozice a vyvážení bílé
 • Ztráta detailu v různých světelných podmínkách
 • Viditelné rozdíly v ostrosti mezi snímky

Ukázkové video pořízené telefonem

Softwarová výbava

Zařízení Xiaomi s nadstavbou MIUI bývají doslova našlapané softwarem a aplikacemi. Mi 8 v tomto směru není výjimkou, navíc v čínské verzi, kterou jsme testovali, je ještě víc programů než v globální.

Při prvním spuštění, ale i kdykoli později, můžete volit mezi tradičním rozhraním s dolní navigační lištou, nebo ovládáním gesty, které se velmi podobá způsobu interakce, se kterým přišel iPhone X. Ač je to asi především o zvyku, my jsme si ponechali klasické prostředí obvyklé pro Android.

Samsung Galaxy Buds2

Hned na začátek je nutné pochválit absolutní plynulost a rychlou odezvu, za kterou stojí v první řadě Snapdragon 845 a odladěné prostředí MIUI ve verzi 9.6. Ani po několika dnech bez restartu jsme během práce nezaznamenávali žádná zasekávání či zpomalení.

Předinstalované aplikace

Předinstalovaných aplikací je opravdu hodně a podrobně je rozebrat všechny by bylo nad rámec této recenze. Proto si stručně představíme alespoň několik programů, které považujeme za nejzajímavější.

 • Weather – graficky jednoduchá předpověď počasí na následující čtyři dny.
 • Gallery – relativně jednoduchá galerie pro prohlížení a správu fotek v zařízení.
 • Music – hudební přehrávač.
 • Themes – změna vzhledu celého systému pomocí grafických témat (v Evropě patrně nebude dostupné).
 • App Store – repozitář aplikací, který v evropské verzi nahrazuje Obchod Google Play.
 • Security – integrovaná sada nástrojů, obsahující funkce čištění systému, antivirový program, správu úspory baterie a řadu dalších funkcí.
 • Contacts – aplikace pro správu kontaktů, které však chybí návaznost na Kontakty Google.
 • Calculator – kalkulačka, obsahující jak základní, tak i vědecké funkce, která navíc obsahuje převodník jednotek a měn.
 • File Manager – tradičně pojatý správce souborů.
 • Mail – vlastní aplikace pro práci s elektronickou poštou, podporující všechny používané e-mailové schránky.
 • Clock – hodiny, budík, stopky a časovač v jedné, poměrně tradičně pojaté aplikaci.
 • Recorder – jednoduchá aplikace diktafonu, ukládající záznamy do formátu MP3.
 • Screen Recorder – praktický nástroj pro zaznamenání dění na obrazovce do videa.
 • Compass – kompas a vodováha podává také informace o zeměpisných souřadnicích, tlaku vzduchu a nadmořské výšce.
 • Scanner – skener nejrůznějších kódů s možností digitalizace dokumentů.

Další programy ve výbavě

 • Downloads – seznam stažených souborů.
 • Mi Roaming – aplikace pro internetové připojení prakticky po celém světě, která je však dostupná pouze v čínské verzi.
 • Feedback – poskytnutí zpětné vazby.
 • Mi AI – hlasový asistent, který však komunikuje výhradně v mandarínské čínštině.
 • SIM Toolkit – přístup k aplikacím, uloženým na SIM kartě.
 • Messaging – poměrně propracovaná aplikace pro psaní, čtení a zprávu SMS. Disponuje pokročilými funkcemi, například automatickým odesláním zprávy v nastavený den a čas.
 • Internet – základní webový prohlížeč.
 • Calendar – vlastní kalendářové řešení, které je schopné fungovat s Kalendářem Google.
 • Notes – poznámkový systém, podobný Google Keep, využívající synchronizaci do Mi Cloudu.
 • Mi Wallet – vlastní řešení mobilních plateb.
 • Mi Store – online obchod s produkty Xiaomi.
 • Games – výběr her (v evropské mutaci není, protože je tu Obchod Play).
 • Mi Video – nabídka filmů (v evropské mutaci není, protože je tu Obchod Play).
 • Mi Reader – nabídka elektronických knih (v evropské mutaci není, protože je tu Obchod Play).
 • News – aktuální zprávy z čínských médií (v evropské mutaci není).
 • Mi Home – i u nás dobře známá aplikace pro ovládání chytré domácnosti Xiaomi.
 • Amap – mapová aplikace, která však na našem území nemá podklady (v evropské mutaci není, protože jsou tu Mapy Google).

V nabídce poněkud překvapivě chybí FM Radio, což je nesporně dané tím, že Xiaomi Mi 8 nemá funkci rozhlasového přijímače.

MIUI

Telefony Xiaomi mají jako prostředí nadstavbu MIUI, konkrétně na námi testovaném kusu ve verzi 9.6 určené pro Čínu. V našem e-shopu samozřejmě pořídíte tento model s globální ROMkou.

Prostředí MIUI je svým způsobem specifické a v mnoha směrech připomíná Apple iOS. Asi nejmarkantnější změnou je absence seznamu aplikací. Ikony všech programů se ukládají na domovské obrazovky. Pokud by vám tento způsob nevyhovoval, pak je možné to vyřešit instalací alternativního launcheru, který vše vrací do původních pořádků.

Grafické prostředí je proti čistému Androidu kompletně přepracované – jiné je systémové nastavení, oznamovací oblast, panel rychlého přístupu i další systémové sekce. Vzhled lze kompletně změnit pomocí takzvaných Témat, která však jsou v evropské verzi z nějakého důvodu zablokována (dá se to ale obejít – viz náš návod).

Xiaomi také přichází s celou řadou vlastních více či méně použitelných řešení. Nabízí například možnost výběru ovládání pomocí trojice tradičních tlačítek Zpět/Domů/Poslední aplikace, nebo prostřednictvím gest (opět se nabízí srovnání s iPhonem X).

Zajímavá je také funkce Druhý prostor, dovolující vytvoření zabezpečeného paralelního profilu v rámci jednoho účtu. Stejně tak jsou k dispozici Duální aplikace, což oceníte například v situaci, kdy v programech Messenger, Facebook, WhatsApp a dalších používáte dva různé účty. Další praktickou vychytávkou je možnost zamykání vybraných aplikací.

Ačkoli se o grafických nadstavbách často říká, že radikálně zhoršují odezvu systému, u Xiaomi Mi 8 to neplatí hned ze dvou důvodů. Tím prvním je celkový výkon telefonu, který jen tak nějaká nadstavba nezbrzdí. Druhým faktem jsou výsledky benchmarku, ve kterých MIUI skončilo lépe než čistý Android i Samsung Experience. Z vlastní praxe můžeme potvrdit, že nic jako „lagování“ jsme na tomto telefonu po celou dobu nezažili.

Závěrečné hodnocení recenze Xiaomi Mi 8

Jaký tedy bude závěr recenze Xiaomi Mi 8? Nesporně pozitivní! Tento model nezastírá, že je vlajkovou lodí společnosti a nabízí skutečně to nejlepší, co od něj můžete čekat. Na přední straně je to velmi pěkný displej SAMOLED s jasnými barvami a pěkným kontrastem. Vzadu je to duální fotoaparát, který dělá opravdu nadprůměrně pěkné fotky, překonávající většinu konkurence. No a uvnitř to doplňuje výkonný hardware v čele se Snapdragonem 845 a 6 GB operační paměti.

Telefon je pěkně dílensky zpracovaný, takže doslova na první dotek poznáte, že držíte v dlani něco neobyčejného. Příjemná je možnost odemykání obličejem díky infračervenému skeneru tváře. Výdrž baterie je poměrně dobrá, v případě vybití pak potěší zejména podpora rychlého nabíjení (někoho možná zamrzí chybějící možnost bezdrátového nabíjení).

V kontrastu s výše uvedenými klady je cena, která v případě nejlevnější verze se 64 GB interní pamětí začíná na 13 490 Kč, v případě 128GB varianty je o tisíc korun vyšší. Za takové částky dostanete u mnoha renomovaných značek jen zařízení střední třídy, zatímco Xiaomi nabízí zařízení se špičkovými parametry.

Raději bychom se vyhnuli srovnávání s iPhonem. Ano, do jisté míry se v některých směrech tento model inspiruje z hlediska vizuálního i funkčního. Nicméně například výřez obrazovky mají dnes skoro všechny chytré mobily. Uznáváme, že na první pohled určitá podobnost existuje, nicméně při bližším zkoumání brzy odhalíte zjevné odlišnosti.

Z nedostatků bychom nejvýše postavili absenci jakékoli deklarované odolnosti proti prachu a vodě, na druhém místě by byla chybějící podpora paměťových karet. Zamrzel také chybějící infračervený port a FM rádio, což jsou patrně věci, bez kterých se většina uživatelů obejde.

Testujeme telefon Xiaomi Mi 9! Čím nás zaujala vlajková loď?

Od středy 27. března testujeme aktuální vlakovou loď z dílny čínského giganta - telefon Xiaomi Mi 9. Během dvou dnů Číst dál...

Recenze Redmi Smart Band 2 GL: chytrý náramek za hubičku
Redmi Smart Band 2 GL recenze

Xiaomi má ve svém portfoliu opravdu širokou nabídku chytrých nositelností, které produkuje i v rámci několika značek spadajících pod tohoto Číst dál...

Xiaomi Mi 10 Lite recenze: šampion v poměru cena/výkon
Xiaomi Mi 10 Lite titulka

Deriváty špičkově vybavených smartphonů s přídomkem "lite" v názvu jsou lze již několik let brát jako stálice na trhu, často Číst dál...

Xiaomi Mi 8

13490 Kč
8.1

Výkon

9.5/10

Displej

8.5/10

Výdrž baterie

6.0/10

Fotoaparát

9.5/10

Cena

7.0/10

Klady

 • Nekompromisní výkon díky špičkovému hardwaru
 • Velmi dobrý fotoaparát
 • Dobrá Quad-HD obrazovka
 • Infračervený skener tváře
 • Dobrý poměr ceny a výkonu

Zápory

 • Není deklarovaná odolnost proti vodě a prachu
 • Chybí podpora paměťových karet
 • Chybí infračervený port
 • Chybí FM rádio
Servis XM.cz

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Igor Vozka
Igor Vozka
4 let před

Nemá nastavení pro ukládání fotek do formátu RAW

Ondřej Polák
Ondřej Polák
4 let před

Dobrý den můžu se zeptat co to je ten infračervený port.

David
David
4 let před

Dobrý den s telefonem jsem spokojený až na celkem nízkou hlasitost když připojím sluchátka zvuk mám na maximální hlasitost,ale i tak je to potichu nedá se to nějak softwarově vyřešit?

Xiaomi Redmi Note 8
Xiaomi Redmi Note 8
3 let před

Černá obrazovka na novém Xiaomi Redmi Note 8, který byl používan pouze 1 měsíc – černý displej. Jelikož je mobil v záruce, dal jsem ho na servis k reklamaci. Reklamace nebyla uznána; jako důvod bylo sděleno, že v mobilu jsou stopy po tekutině neznámého původu. Nedokážu si to vysvětlit, protože zcela určitě vím, že mobil se nedostal do styku s vodou ani jinou kapalinou, nebyl používán v prostředí se zvýšenou vlhkostí. Kontrolka nabíjení svítí, při stisku tlačítka zapnutí zavibruje, ale dále žádná reakce. Nové mobily jsou konstruovány jako nerozebíratelný, takže si nemůžete zkontrolovat stav ve vnitř přístroje při rozbalení nového mobilu, proto nelze dokázat, že závada byla od výroby nebo vznikla  během používání. Z radosti z nového mobilu se stalo drahé těžítko. Smutný konec příběhu.

8
0
Napište nám svůj komentář!x