Xiaomi MIUI 10 je dle testu lepší než čistý Android i Samsung Experience

Často se říká, že jakákoli grafická nadstavba nad čistým Androidem citelně snižuje rychlost a odezvu systému. Je to ale objektivní hodnocení? Nový čínský benchmark, zaměřující se na rychlost a produktivitu uživatelského rozhraní, naznačuje opak. Podle něj je Xiaomi MIUI 10 svižnější než čistý Android.

Výrobci telefonů často upravují systém Android k obrazu svému. Na jednu stranu tak dávají uživatelům na výběr, na stranu druhou to stěžuje případný přechod od jedné značky k jiné. Zejména laičtí uživatelé bývají často zmateni z toho, že na dvou Androidech různých značek se stejná operace (např. přijetí hovoru) dělá jinak.

Nespornou pravdou je, že nadstavby často přidávají funkce, kterými čistý Android nedisponuje. Obvykle také poskytují širší možnosti nastavení a personalizace. Mírné zpomalení systému bylo v tomto směru považováno za přijatelný kompromis. Dá se tedy říci, že velcí výrobci používají kód Androidu, ale pro svá zařízení vytvářejí vlastní rozhraní, poskytují jinou uživatelskou zkušenost.

Tak například Samsung má Experience UI, OnePlus má Oxygen OS, Xiaomi má MIUI, Huawei má EMUI, a tak dále. Naproti tomu například Nokia, Motorola a Google na svých telefonech nabízí čistý Android.

Podle posledních zpráv je nejnovější MIUI 10 údajně lepší než řada jiných uživatelských rozhraní. Xiaomi předběhlo Samsung, HTC, Oppo, a dokonce i Google s jeho čistým Androidem. Když říkáme „lepší“, máme tím na mysli, že poskytuje více funkcí, je plynulé a umožňuje uživatelům, ve srovnání s ostatními uživatelskými rozhraními, udělat více práce.

Xiaomi MIUI 10 je lepší než čistý Android i Samsung Experience
Xiaomi MIUI 10 je lepší než čistý Android i Samsung Experience

Xiaomi MIUI 10: rychlé, plynulé a produktivní

MIUI 10 je nejnovější verze uživatelského rozhraní od Xiaomi, která tento výrobce používá na svých aktuálních smartphonech. Jak již bylo řečeno, tato verze MIUI zaznamenala lepší výsledky než mnoho konkurenčních uživatelských rozhraní. Tedy alespoň na základě benchmarku, provedeného čínským nástrojem Master Lu.

Benchmark ukázal, že Xiaomi MIUI 10 je mnohem produktivnější než čistý Android i Experience společnosti Samsung, HTC Sense UI a mnoho dalších. Vítězem srovnávacího testu je Hydrogen OS, který najdete na telefonech OnePlus pro čínskou distribuci, což ovšem není velkým překvapením.

V každém případě je příjemné vědět, že MIUI je lepší než produkty mnohých dalších velkých výrobců, zejména pokud jde o nabídku funkcí a produktivitu. V testech byla hodnocena celá řada faktorů, jako například doba zapnutí, doba načítání aplikací, prohlížení webu, kopírování souborů a další. Po dokončení každého testu bylo operačním systémům přidělen odpovídající počet bodů.

Výsledky dopadly následovně:

 1. Hydrogen OS (OnePlus/Oppo) – 145,95 bodů
 2. EMUI (Huawei) – 144,53 bodů
 3. Smartisan OS (Smartisan) – 143,39 bodů
 4. MIUI (Xiaomi) – 142,90 bodů
 5. ColorOS (Oppo) – 140,29 bodů
 6. Experience (Samsung) – 139,79 bodů
 7. Android N (Google) – 135,97 bodů
 8. Sense (HTC) – 134,23 bodů
 9. Funtouch OS (Vivo) – 129,45 bodů
 10. nubia UI (Nubia/ZTE) – 129,33 bodů
Výsledky benchmarku
Výsledky benchmarku

MIUI 10 je zatím ve fázi beta testování, takže do finálního vydání můžeme očekávat ještě lepší výsledky. Nejnovější firmware společnosti Xiaomi je zaměřen umělou inteligenci a přináší nové funkce, jako je Chytrý asistent, aktualizovaný design, režim portrétu na zařízeních s jediným fotoaparátem, nový správce úloh, integrace chytré domácnosti a mnoho dalšího.

Zdroje: mysmartprice.com, portaltele.com.ua.

3 komentáře: „Xiaomi MIUI 10 je dle testu lepší než čistý Android i Samsung Experience

 • 24. 9. 2018 (20:20)
  Permalink

  No nieje to až taká super vec aktualizoval som redmi note 5 pro a do fotiek prestalo zapisovať polohu a bluetooth má tiež problem

 • 26. 12. 2018 (9:27)
  Permalink

  Dobry den, pouzivam MIUI 10 na Redmi Note 4 G, zasadni vylepseni ci zrychleni nepozoruji. Ano, sw zasah do fotaku, nabizi podareny selfie rozmazani pozadi + promakanejsi slajdy ovl. hlasitosti atd. Prapodivna notifikace prichoziho hovoru, pri probihajicim hovoru neni mozne aktivovat display pouhym otocenim mobilu, musi se 2x tukem – v tom byla v 9 lepsi. Kolem MIUI 10 byla napsana spousta chvaly, hmm …

 • 26. 12. 2018 (13:09)
  Permalink

  Dobrý den,

  samozřejmě novinky, které MIUI 10 přináší, nemusí vyhovovat každému. Jak vidíte, i Vy jste si našel něco, co se Vám líbí 🙂

  Karel Kilián

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.