Mi Band Smart Alarm: chytré buzení náramkem v nejvhodnější čas

Patříte-li mezi zkušenější uživatele chytrých náramků Mi Band, možná si vzpomenete, že před nějakým časem zvládaly „chytré buzení“. Bohužel po několika aktualizacích tato možnost z aplikace Mi Fit v tichosti zmizela a nyní je možné nechat se budit jen v zadanou hodinu a minutu. Toužíte-li po chytrém buzení, můžete zkusit aplikaci Mi Band Smart Alarm (XSmart) od BLACKNOTE.

Co je chytré buzení?

Běžný budík, včetně toho, který znáte z náramků Mi Band, probouzí spáče v zadaný čas. Proti tomu chytrý budík zohledňuje spánkové fáze. Během spánku totiž střídavě procházíte fázemi hlubokého a mělkého spánku. Rozhodující je, v jaké fázi budete probuzeni. Stane-li se tak zrovna v okamžiku, kdy spíte hlubokým spánkem, bude probuzení drsnější a méně příjemné. Poměrně pravděpodobně se pak v průběhu dne projeví následky v podobě únavy, nesoustředěnosti, podrážděnosti atp. Proti tomu probuzení z mělkého spánku bývá příjemnější, přirozenější a spáč se cítí svěžeji, bez ohledu na to, že třeba spal o čtvrt hodiny méně.

Probuzení z hlubokého spánku může být tvrdé
Probuzení z hlubokého spánku může být tvrdé

Jak ale zjistit, v jaké spánkové fázi se nacházíte? V té nejjednodušší podobě z pohybu. V hlubokém spánku se totiž člověk nehýbe, v mělkém se převaluje či jinak mění polohu. Prvními vlaštovkami v tomto směru byly mobilní aplikace, které sledovaly pohyby telefonu. Zařízení tak bylo nutné umístit do postele, aby bylo schopné spáče sledovat. To samozřejmě nese řadu rizik, včetně toho, že telefon přikryjete polštářem nebo peřinou, a pokud je připojený k nabíječce, může se začít zahřívat. Dalším stádiem jsou spánkové senzory v podobě tabletky, které se umísťovaly pod polštář. Jejich výhodou byla dlouhá výdrž na jedno nabití a tedy nezávislost na zásuvce, jakož i kompaktní rozměry. „Tabletka“ pak komunikovala s telefonem a dávala mu vědět, kdy se nacházíte v mělké fázi.

Spánkový senzor
Spánkový senzor

Jenže proč vymýšlet kolo, když máte na zápěstí zařízení, které je schopné sledovat spánkové fáze? Ano, mluvíme o náramcích Mi Band všech generací, které jsou schopny zaznamenávat, v jaké fázi spánku se v tom kterém okamžiku nacházíte. Teď už stačí jen aplikace, která tuto informaci vyhodnotí a ve vhodném okamžiku spustí vibrace náramku. A právě tou aplikací je Mi Band Smart Alarm (XSmart).

Co Mi Band Smart Alarm (XSmart) umí?

Aplikace může fungovat jako normální a/nebo chytrý budík se všemi verzemi náramku Mi Band. Pracuje v režimu XSmart, což znamená, že aplikace běží v telefonu a komunikuje s náramkem. Logicky tedy vyžaduje aktivní a funkční připojení přes Bluetooth. 30 minut před zadaným časem buzení (lze nastavit jinak) začne aplikace každou minutu komunikovat s náramkem a zjišťovat spánkovou fázi. Pokud je shledán soulad – tedy v nastaveném „časovém okně“ se budete nacházet v lehkém spánku – spustí Mi Band Smart Alarm (XSmart) vibrace náramku. Vibrace a citlivost detekce spánkové fáze lze nastavit.

Rozhraní aplikace působí na dnešní poměry poněkud spartánsky. Na jedné obrazovce je vše, co potřebujete k životu. První je nastavení náramku a jeho otestování. Pokud je spojení funkční, zobrazí aplikace stav baterie v Mi Bandu. Následují tři budíky – nemůžete jich mít ani méně, ani více. Pokud potřebujete méně, můžete zbývající deaktivovat. U každého budíku pak lze nastavit čas a dny opakování. To je vše, takže potřebujete-li například různé režimy v lichých a sudých týdnech, budete si je muset nastavovat manuálně.

V placené verzi, kterou lze pořídit prostřednictvím nákupu v aplikaci za 36 korun, můžete v sekci XSmart Settings nastavit parametry chytrého buzení:

  • Detection range – kolik minut před nastaveným budíkem má aplikace začít sledovat váš spánek a případně zahájit buzení
  • Activity level to trigger XSmart – jaká pohybová aktivita již bude považována za mělký spánek.
  • Vibration duration – doba trvání vibrace v milisekundách.
  • Vibration pause – přestávka mezi vibracemi v milisekundách.
  • Vibration times – počet opakování vibrací.

Nastavení můžete vyzkoušet tlačítkem Test a uložíte ho tlačítkem Save. Budík se vypíná intuitivně – poklepáním náramek.

Jaká jsou rizika a nevýhody?

Pokud dojde k přerušení spojení mezi telefonem a náramkem, nebude moci aplikace sledovat spánkové fáze, ani zahájit buzení. Z tohoto důvodu důrazně doporučujeme nastavit si ještě jeden nezávislý budík – buď ten, co máte v systému, nebo Timely či jiný.

Jistou nevýhodou je, že možná budete vstávat až o 30 minut dříve, než na kolik nastavíte budík. Aplikace prostě budí v okamžiku, kdy nabude přesvědčení, že spíte lehkým spánkem. Sami ale uvidíte, zda se díky tomu budete cítit svěžeji, než kdybyste byli o půl hodiny později vytrženi z hlubokého spánku. Vyzkoušejte sami na sobě, zda pocítíte rozdíl. A co budete dělat s třiceti minutami času navíc? No, třeba si můžete číst náš blog o Xiaomi!

Chytrý náramek Mi Band 2 seženete v našem e-shopu za cenu 689 Kč včetně DPH.

Mi Band Smart Alarm (XSmart)
Mi Band Smart Alarm (XSmart)
Developer: BLACKNOTE
Price: Free

1 komentář: „Mi Band Smart Alarm: chytré buzení náramkem v nejvhodnější čas

  • 27. 6. 2018 (16:12)
    Permalink

    Nemáte video o tom jak přesně poklepat na displej náramku Mi Band 2, aby přestal zvonit budík? Zapnula jsem budík a i když už je z aplikace v mobilu vymazaný, hodinky vibrují každých deset minut a zkoušela jsem mačkat tlačítko i různě na ně klepat. Co s tím? Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.