Xiaomi oficiálně představilo MIUI 12.5: malý upgrade s velkými novinkami

Ačkoli pátky na našem blogu obvykle patří seriálu 3 (ne)známé produkty Xiaomi, dnes učiníme výjimku. Čínský výrobce totiž společně s premiérou nové vlajkové lodě Xiaomi Mi 11 představil i novou verzi své grafické nadstavby – MIUI 12.5.

Xiaomi tuto verzi prezentuje jako „malý upgrade s velkými změnami“. Vylepšení se mají týkat především oblasti soukromí a zabezpečení. Těšit se můžete na optimalizace systému, nové animace, Super Tapety a řadu nových funkcí. Očekávat lze také vyšší rychlost, lepší plynulost a nižší spotřebu energie.

Scénáře využití jádra jsou optimalizovány tak, aby se snížilo využití RAM o 20 %. Systémové operace jsou navrženy tak, aby využívaly o 32 % méně operační paměti a slibují snížení spotřeby elektrické energie o 17 %. Populární Super Tapety mají spotřebovávat o 40 % méně energie než v MIUI 12.

Proč MIUI 12.5?

Xiaomi nijak nevysvětlilo, zda je verze 12.5 pouze větší minoritní aktualizací, nebo jestli se z důvodu nějaké pověrčivosti hodlá vyhnout číslu třináct. Není tedy zcela jasné, zda máme počítat s MIUI 13, nebo jestli bude následovat rovnou verze 14.

V MIUI 12.5 bude jen devět povinných aplikací
V MIUI 12.5 bude jen devět povinných aplikací

Co je každopádně dobrou zprávou, že součástí nejnovějšího MIUI bude méně systémových aplikací, které mnozí označují jako bloatware. V telefonech Xiaomi tak bude ve srovnání s telefony Apple, Huawei, Oppo, Vivo a Meizu předinstalováno nejméně systémových aplikací, které nepůjde odinstalovat.

Super Tapety

Uživatelé se mohou těšit na nové Super Tapety – jedna z nich bude zobrazovat nejvyšší horu pohoří Qionglai v západní Číně – Mount Siguniang. Není však známo, zda tato tapeta bude k dispozici pouze v čínské verzi, nebo i globálně.

Super Tapeta s nejvyšší horou pohoří Qionglai
Super Tapeta s nejvyšší horou pohoří Qionglai

Nových tapet bude velmi pravděpodobně více, nicméně, stejně jako v MIUI 12, nebudou Super Tapety dostupné na všech telefonech. Důvodem jsou minimální požadavky na hardware. Xiaomi uvedlo seznam podporovaných zařízení:

MIUI+

Další poměrně zásadní novinka je označována jako MIUI+. Ta bude bohužel také k dispozici pouze pro malou skupinu telefonů – má být funkční pouze na nejvýkonnějších smartphonech. MIUI+ je o integraci MIUI do Windows, což má umožnit ovládat chytrý telefon z jakéhokoli počítače s tímto operačním systémem.

Zásadní novinka MIUI 12.5 - MIUI+
Zásadní novinka MIUI 12.5 – MIUI+

Konkrétně by mělo být možné na počítači:

 • Zobrazovat oznámení z telefonu
 • Otevírat na telefonu aplikace
 • Kopírovat a vkládat text mezi telefonem a počítačem
 • Pořizovat snímky obrazovky
 • Prohlížet web z mobilního zařízení

Cílem je zvýšení produktivity a lepší propojení chytrého telefonu s počítačem. Seznam zařízení kompatibilních s touto funkcí je však poměrně krátký – očividně zahrnuje pouze telefony s procesorem Qualcomm Snapdragon 8xx:

Další novinky

MIUI 12.5 také nabídne aktualizované zvuky oznámení. Opět budou inspirované přírodou, tentokrát ze čtyř nových míst: deštných pralesů Jižní Ameriky, Austrálie, východoafrických stepí a oblasti za polárním kruhem. Při přípravách Xiaomi s pomocí Britské knihovny, zoologů a zvukařů z celého světa zaznamenalo zvuky asi 120 tvorů.

MIUI 12.5 přinese zvuky inspirované přírodou
MIUI 12.5 přinese zvuky inspirované přírodou

V oznámeních, akcích uživatelského rozhraní a dalších situacích budou připraveny přírodní zvuky, obsahující vodu, dřevo a písek. Všechny tyto zvuky obsahují stereofonní efekty a jsou určeny pro zařízení se dvěma reproduktory.

Kromě zvuků byla vylepšena hmatová odezva. Čínský výrobce vyladil vibrační zpětnou vazbu pro funkce, jako je zamykání, klepnutí, gesta atd. Tyto inovace se vztahují na celou řadu akcí, které můžete v uživatelském rozhraní použít.

Vyšší bezpečnost

MIUI 12.5 vylepšuje ochranu soukromí ve čtyřech oblastech: ochrana schránky, úložiště souborů (mechanismus sandboxu), ochrana webového prohlížeče a informace o poloze. Ochrana schránky například eviduje a umožňuje uživatelům zjistit, které aplikace se pokusily přistupovat ke kopírovaným datům.

Nové MIUI
Nové MIUI

Z hlediska ochrany polohy přichází nová funkce „Fuzzy location“. Ta umožňuje uživateli skrýt skutečnou pozici zobrazením jejich geolokace několik metrů mimo od skutečnosti. Je navržená tak, aby zlepšila zabezpečení v určitých scénářích.

Dále přichází mechanismus sandboxu, který vytváří samostatné omezené prostředí, jež zabraňuje úniku citlivých informací. V souladu s tím pomůže MIUI uživatelům oddělit fotografie a data a ukládat je nezávisle na sobě.

Kdy se dočkáme MIUI 12.5?

Aktuálně probíhá vývoj nové verze MIUI v rámci uzavřené bety. V polovině ledna 2021 začne v Číně otevřené beta testování, které se však bude týkat výhradně čínské verze ROM. Do této fáze budou postupně zapojeni dobrovolníci s následujícími 21 modely telefonů:

 • Redmi 10X 5G
 • Redmi 10X Pro 5G
 • Redmi K20
 • Redmi K20 Pro
 • Redmi K30
 • Redmi K30 5G
 • Redmi K30 Pro 5G
 • Redmi K30 Ultra
 • Redmi K30i 5G
 • Redmi K30S Ultra
 • Redmi Note 7
 • Redmi Note 7 Pro
 • Redmi Note 9 5G
 • Xiaomi 10 Ultra
 • Xiaomi Mi 10
 • Xiaomi Mi 10 Pro
 • Xiaomi Mi 10 Youth Edition
 • Xiaomi Mi 9
 • Xiaomi Mi 9 SE
 • Xiaomi Mi CC9 Pro
 • Xiaomi Mi CC9e

Stabilní verze by pro první mobilní telefony měla být uvolněna až v dubnu, patrně na jeho konci. Lze celkem spolehlivě předpokládat, že jako první ji dostanou vlajkové lodě Xiaomi Mi 11, Mi 10 Ultra, Mi 10 Pro a Mi 10. V případě dalších modelů bychom očekávali spuštění aktualizace do poloviny roku.

Kdy se dočkáme?
Kdy se dočkáme?

V tuto chvíli není jasné, zda, a především kdy se MIUI 12.5 dostane na globální verze telefonů. Stejně tak není jisté, že globální ROM bude obsahovat všechny výše uvedené funkce, protože výrobce v tomto směru zatím neučinil žádná oficiální oznámení.

Tématu MIUI 12.5 se budeme věnovat i v dalších dnech, kdy vám postupně představíme další chystané novinky. Pokud tedy chcete být v obraze, sledujte náš blog!

Xiaomi Mi Band 5

Těšíte se na MIUI 12.5?

Zdroje: blog.mi.com, xiaomist.com, piunikaweb.com, xiaomist.com, china-review.com.ua, piunikaweb.com, www.mysmartprice.com, piunikaweb.com.

Oficiální seznam 27 telefonů, které dostanou aktualizaci na MIUI 12.5

Zatím není jasné, zda Xiaomi míní přeskočit verzi s číslem 13, nicméně již nyní je zřejmé, že MIUI 12.5 bude Číst dál...

Podrobný přehled připravovaných novinek v MIUI 12.5
Podrobný přehled připravovaných novinek v MIUI 12.5

V pondělí 28. prosince představilo Xiaomi novou verzi své grafické nadstavby MIUI. V tuto chvíli probíhá beta testování - stabilních Číst dál...

Velká aktualizace na obzoru: Xiaomi připravuje MIUI 12.5
Velká aktualizace na obzoru: Xiaomi připravuje MIUI 12.5

Aktuální MIUI verze 12 byla oznámena v Číně koncem dubna tohoto roku. Od té doby ji Xiaomi uvolnilo pro více Číst dál...

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
38 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka
Jirka
2 měsíců před

Mi9T Pro 31.12. před půlnocí 🙂
MIUI+ supertapety systémové zvuky ….

Jirka
Jirka
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

12.5 20.12.28

Mira
Mira
2 měsíců před

Taky od včerejška možnost super tapety. Zvuky jsem se ještě nedíval. Mui mám stále 12.0.3. Mi9

TommahawkCZ
TommahawkCZ
2 měsíců před

MI 9T/K20 chybi??? 🤔

Lukes
Lukes
2 měsíců před

Jakože tu není napsaný note 8T když sem jinde četl že tuto aktualizaci dostane

Lukes
Lukes
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před
Lukes
Lukes
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Dobrý den ale stejně je to divný tady 2 roky starý telefon jako je note 7 tuto aktualizaci dostane a rok starý telefon note 8T ne.mě to už začíná štvát jednou napíšou že to dostane a pak zase že ne tak aď se nejdřív rozhodnou které modely Xiaomi to dostanou a pak to zveřejnit

Adam
Adam
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Dobrý den a redmi 9C update dostane?

Adam
Adam
2 měsíců před

Dali jste tam redmi note 7 pro ale je tam 8 pro

TommahawkCZ
TommahawkCZ
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

V odkazu je v seznamu uveden i Redmi K20. Zde v seznamu chybi…( Je zde uveden jen PRO)
Pokud bude aktualizace pro K20, dostane ji i Mi 9T ???

TommahawkCZ
TommahawkCZ
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

😁 ano jiz tam K20 je. Znamena to ze pro Mi9 t bude take aktualizace?

Tomáš
Tomáš
2 měsíců před

Redmi Note 7, Miui 12.5 před chvílí nainstalováno. Miuios.cz
Redmi Note 8T je verze pro evropu, neběží na China ROM, to je důvod mnohem pozdějších aktualizací.

Tomáš
Tomáš
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Je to oficiální China ROM přeložená mimo jiné do češtiny a upravená pro Evropu, mimo jiné zbavená nepotřebných aplikací. Uznávám, že pro naprostou většinu lidí je lepší počkat na oficiální ROM od výrobce, kterou jim nabídne sám telefon.
Je však zajímavé sledovat, jak jde vývoj Miui dopředu, teda občas šlápnou vedle a ROM se úplně nepovede, proto ale vychází každý týden nová a pořád se vylaďuje a přidávají se nové funkce a možnosti nastavení.
ROM si vybírám dle zkušeností ostatních ve fóru, neaktualizuji každý týden.

Hezký den.

Tomáš
Tomáš
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Ano, pravda. Není to pro běžného uživatele.
Jinak super tapety mám klasiku zemi, Mars, pstence Saturnu, geometrie a onu horu.

Tomáš

Zdeněk.J.
Zdeněk.J.
2 měsíců před

Bude to mýt i redmi note 7

Ivana
Ivana
2 měsíců před

Po aktualizaci mě přestala fungovat aplikace fungovat aplikace k chytrému náramku. Chybové hlášení odesláno, cca před 4dny, stále nefunguje. Aplikace přeinstalována, ale bez úspěchu..

Václav
Václav
2 měsíců před

Půjde MIUI 12.5 na redmi note 7 😀

Táňa
Táňa
2 měsíců před

Dobrý den, mám Xiaomi Mi 10TPro a jak vidím, tak aktualizace pro tento telefon není plánovaná. Škoda

Táňa
Táňa
2 měsíců před

Mám MIUI Global 12.0.13.0(QJDEUXM)

38
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x