MIUI 13 v červnu nebude a seznam telefonů, jež ho dostanou, je nesmysl

Na mnoha českých, slovenských i zahraničních webech se objevily informace o tom, že Xiaomi chystá uvedení nové verze své grafické nadstavby – MIUI 13. Některé dokonce přinesly i seznam telefonů, jež dostanou aktualizaci na tuto verzi. Pokud jste něco takového četli, zapomeňte na to – je to totiž nesmysl!

Bohužel je to běžná praxe, která je k vidění v mnoha redakcích, kde princip práce spočívá v bezhlavém překladu článků ze zahraničních zdrojů. Dopátrat se pravdy přitom není těžké – stačí věnovat trochu času vyhledání a ověření zdrojů jednotlivých informací.

Ani jako čtenáři byste se neměli spokojit s tím, že něco publikoval web, kde běžně píšou o telefonech. Nebojte se jít až ke zdroji – v tomto případě k výrobci. Bohužel v tomto případě všichni „redaktoři“ spoléhali na nijak neautorizovanou zprávu, která kolovala po sociálních sítích.

Už bude MIUI 13? Ale já ještě nemám ani MIUI 12.5!

„Cože? Ono už bude MIUI 13, když můj telefon ještě nedostal ani MIUI 12.5?“ – to byla jedna z nejčastějších reakcí čtenářů článků o údajné nové verzi. Ano, je pravda, že MIUI 12.5, jež bylo představeno 1. ledna, lze vnímat jako jakousi „meziverzi“.

Nelze ji označit jako „velkou“ aktualizaci, protože seznam změn, které přináší, je sice dlouhý, ale přeci jen výrazně kratší, než bývá zvykem. Logicky se nabízí možnost, že další verze ponese právě číslo 13 a že přijde v dohledné době.

Kdy se dočkáme MIUI 13?
Kdy se dočkáme MIUI 13?

Jenže je nutné si uvědomit několik věcí. Jako první například skutečnost, že Xiaomi teprve začíná vypouštět MIUI 12.5 na evropské a globální verze svých telefonů. Jako první je dostaly Xiaomi Mi 11 a trochu překvapivě Redmi Note 10S. Podle oficiálního plánu mají v první vlně dostat MIUI 12.5 telefony Xiaomi Mi 10, Xiaomi Mi 10 Pro, Xiaomi Mi 10T a Xiaomi Mi 10T Pro.

Následovat bude druhá vlna, jež by měla dostat update koncem druhého čtvrtletí (tj. do konce června). V další fázi pak obdrží aktualizaci vybrané starší a méně výkonné telefony. Dle dosavadních zpráv zatím vše postupuje podle plánovaného harmonogramu. V následujících měsících tedy čeká programátory spousta práce, spočívající v opravách nalezených chyb, takže určitě nebudou mít čas chystat uvedení MIUI 13.

Seznam telefonů, které dostanou aktualizaci

Na mnoha webech se také objevil seznam telefonů, jež dostanou aktualizaci na MIUI 13. Zkuste si za domácí úkol dohledat zdroj té informace – ideálně na webu výrobce, tedy Xiaomi. Pokud nechcete ztrácet čas, tak ho ani nehledejte – on tam totiž není.

Média si onen seznam kompletně vycucala z prstu, případně převzala ze zdroje, který si ho vycucal. Ta solidnější alespoň přiznala, že se jedná o pouhý předpoklad či odhad, vycházející zhruba z toho, jak dlouho bývají jednotlivé modely aktualizovány. Našli se ale i tací, kteří tento seznam předkládali jako hotovou věc.

Seznam telefonů, které dostanou MIUI 13, je vycucaný z prstu
Seznam telefonů, které dostanou MIUI 13, je vycucaný z prstu

Pak se nemůžeme divit částečně oprávněné naštvanosti a zklamání majitelů některých zmíněných telefonů, když zjistili, že jejich mobil žádnou aktualizaci nedostane. Často žijí v představě, že když tuto informaci zveřejnil nějaký český/slovenský/zahraniční web, tak to je pravda. A nezřídka pak spílají firmě Xiaomi, že něco slíbila a nesplnila. Jenže háček je v tom, že Xiaomi ve skutečnosti nic takového neslíbilo.

Xiaomi Mi 11

Jaká je pravda o MIUI 13?

Podle zpráv, kolujících po českém, slovenském a občas i zahraničním internetu, měla být nová verze grafické nadstavby představena 25. června. Skutečnost je taková, že Xiaomi nejen nic takového nikdy oficiálně neuvedlo, ale dokonce samo tuto informaci označilo jako nepravdivou.

Konkrétně společnost Xiaomi vydala oficiální prohlášení, ve kterém uvádí, že 25. června tohoto roku k oznámení MIUI 13 rozhodně nedojde. Podle vedoucího oddělení pro komunikaci Wanga Hua nemá nová verze stanoven žádný oficiální termín oznámení. Tím jsou snad jednou provždy ukončeny všechny dosavadní fámy.

Co z toho všeho plyne? Především skutečnost, že mnohá česká, slovenská i zahraniční média předkládají svým čtenářům informace, které nemají oporu v hodnověrných zdrojích. Zbytečně tak klamou nejen svou čtenářskou obec, ale poškozují tím i firmu Xiaomi, na kterou jsou pak její zákazníci neprávem naštvaní.

P.S.: ano, také na našem blogu občas přebereme spekulaci či nepotvrzenou informaci. Vždy ale důsledně zmiňujeme, že se nejedná o oficiální info a všechno může být jinak.

Věřili jste zprávám o MIUI 13?

Zdroje: portaltele.com.ua, piunikaweb.com.

Oficiální seznam 27 telefonů, které dostanou aktualizaci na MIUI 12.5

Zatím není jasné, zda Xiaomi míní přeskočit verzi s číslem 13, nicméně již nyní je zřejmé, že MIUI 12.5 bude Číst dál...

Které telefony Xiaomi, Redmi a Poco dostanou aktualizaci na MIUI 13?
Které telefony Xiaomi, Redmi a Poco dostanou aktualizaci na MIUI 13?

Ačkoli zatím neproběhlo oficiální oznámení, prakticky není pochyb o tom, že v Číně již probíhá vývoj nové verze grafické nadstavby Číst dál...

Oznámí Xiaomi MIUI 13 již tento týden? Které mobily dostanou update?
Oznámí Xiaomi MIUI 13 již tento týden? Které mobily dostanou update?

Čínský technologický gigant Xiaomi pořádá od 5. do 7. listopadu vývojářskou konferenci Xiaomi Developer Conference. Akce se zaměřuje na různé Číst dál...

Poco F3
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
bobasso
bobasso
1 měsíc před

Krom Redmi Note 10S, včera 11.5.2021 přišla aktualizace na MIUI 12.5 i na indické verze Redmi Note 10 Pro /Max se Stabilní ROM a to V 12.5.1.0 RKFINXM

Jiri
Jiri
Odpovědět  bobasso
1 měsíc před

Zdravim,nevite kdy dorazi na Redmi Note 10 verze MIUI 12.5

Martin
Martin
1 měsíc před

Dobrý den, chci se zeptat, na svém Xiaomi Poco X3 NFC se mohou těšit na MIUI 12,5? Jestli ano, kdy? Budu rád za vaší odpověď

Tomáš
Tomáš
Odpovědět  Martin
1 měsíc před

POCO X3 NFC má očekávané vydání MIUI 12.5 na Q2 2021. Což je údajně časové období 1. dubna – 30. června. Očekávám, že během toho i MIUI 12.5 vyjde (aktuálně je v uzavřeném interním testování), nicméně vyjde spíše pro Čínu. Takže si my budeme muset ještě chvíli po vydání počkat.

Zdeněk
Zdeněk
1 měsíc před

Děkuji, pane Kilián, opět slušný článek

Michal Krizek
Michal Krizek
1 měsíc před

Aj redmi 9,

12
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x