MIUI 9 – tipy a triky: tajné vývojářské možnosti podruhé
Po dvou státních svátcích je tu opět pracovní úterý, která vám snad alespoň trochu vylepšíme čtrnáctým dílem našeho seriálu MIUI 9 – tipy a triky. Stejně, jako minulý týden, i tentokrát se podíváme na vývojářské možnosti a jejich skrytá nastavení. Tentokrát vám ukážeme, jak vnutit aplikacím instalaci na paměťovou kartu či ovlivnit optimalizaci operační paměti. Podíváme se na to, jak přenastavit počet procesů na pozadí nebo vylepšit kvalitu grafiky v některých hrách. Nakonec vám ukážeme, jak akcelerovat 2D grafiku.
Jak povolit vývojářské možnosti?
Jak aktivovat vývojářské možnosti jsme vám vysvětlili ve třetím díle, takže jen stručně zopakujeme: jděte do systémového nastavení, přejděte do sekce Informace o telefonu a sedmkrát klepněte na položku Verze MIUI. Tím se vám v nabídce Systém a zařízení – Další nastavení aktivuje nová položka Možnosti pro vývojáře.
Přesuňte jakoukoli aplikaci na paměťovou kartu
Pokud jste se pokoušeli přesouvat nainstalované aplikace na paměťovou kartu, určitě jste narazili na takové, které prostě přesunout nešlo. V možnostech pro vývojáře však existuje přepínač, který umožní instalaci, respektive přesun na paměťovou kartu všech aplikací, a to bez ohledu na jejich “přání”.
Musíme však zdůraznit, že některé programy mají své důvody, proč se brání přesunu na externí úložiště. Může se pak stát, že takové aplikace nebudou po instalaci na paměťovou kartu fungovat správně, případně vůbec.
Jak na to?
- Otevřete systémové nastavení.
- Jděte do sekce Systém a zařízení – Další nastavení.
- Pokračujte do nabídky Možnosti pro vývojáře.
- Aktivujte přepínač Vynutit přepsání aplikací na externím úložišti.
Změňte optimalizaci operační paměti
Určitě jste slyšeli o tom, že na Androidu (a potažmo i na MIUI) není potřeba používat žádné správce paměti (“task killery”), protože systém si vše potřebné řídí sám. Do jisté míry ale máte možnost tuto správu ovlivnit. Pokud se vám například zdá, že telefon ukončuje aplikace na pozadí příliš agresivně, zkuste jiný režim optimalizace.
I zde však existují jistá rizika – konkrétně při nesprávném nastavení může dojít k tomu, že systém začne “lagovat”, nebo (v opačném případě) budou programy na pozadí ukončovány častěji než dosud.
Jak na to?
- Otevřete systémové nastavení.
- Jděte do sekce Systém a zařízení – Další nastavení.
- Pokračujte do nabídky Možnosti pro vývojáře.
- Přejděte do sekce Optimalizace paměti.
- Vyberte si z nabízených možností Vypnutá/Nízká/Střední/Vysoká.
Vysoká optimalizace povede k agresivnějšímu ukončování programů na pozadí, na opačné straně pak stojí možnost Vypnutá, kdy však postupem času může dojít k zahlcení operační paměti a viditelným prodlevám systému.
Nastavte limit procesů na pozadí
Další nastavení, které vám dnes ukážeme, rozhoduje o tom, kolik procesů na pozadí smí běžet najednou. Opět je to hodnota, která by od výrobce měla být nastavena optimálně, nicméně pokud máte starší model, který se evidentně “zadýchává”, může odlišné nastavení částečně pomoci.
Jak na to?
- Otevřete systémové nastavení.
- Jděte do sekce Systém a zařízení – Další nastavení.
- Pokračujte do nabídky Možnosti pro vývojáře.
- Přejděte do sekce Limit procesů na pozadí.
- Vyberte si z nabízených možností Standardní/Žádné procesy/1/2/3/4 procesy.
Upozorňujeme však, že nastavení příliš nízkého limitu může vést k nežádoucímu ukončování aplikací a služeb, běžících na pozadí.
Zapněte si kvalitnější vykreslování v hrách
Ve vývojářských možnostech můžete povolit takzvaný Multi-sample Anti-aliasing, což by se mělo projevit ve hrách, vykreslovaných pomocí OpenGL ES 2.0. V konečném výsledku přinese povolení této funkce lepší vyhlazování textur a tím o něco hezčí výsledný obraz. Nesmíme ale zapomenout upozornit na skutečnost, že v tomto režimu může hra více zatěžovat procesor a tím pádem i více spotřebovávat baterii.
Jak na to?
- Otevřete systémové nastavení.
- Jděte do sekce Systém a zařízení – Další nastavení.
- Pokračujte do nabídky Možnosti pro vývojáře.
- Aktivujte přepínač Vynutit 4x MSAA.
Použijte grafický akcelerátor i pro 2D grafiku
Součástí procesorů chytrých telefonů bývá také grafický akcelerátor – například v případě čipů Qualcomm Snapdragon je pojmenovaný Adreno. Ten zajišťuje plynulejší vykreslování grafiky zejména ve hrách. Může ale pomáhat i při vykreslování 2D grafiky a odlehčit tak samotnému procesoru. Některé programy jsou však nastaveny tak, aby hardwarové vykreslování při 2D operacích nepoužívaly. Pak tento proces probíhá softwarově, což je nejen pomalejší, ale také náročnější na CPU. Následujícím nastavením lze hardwarové vykreslování vnutit i těm programům, které ho jinak nevyužívají.
Jak na to?
- Otevřete systémové nastavení.
- děte do sekce Systém a zařízení – Další nastavení.
- Pokračujte do nabídky Možnosti pro vývojáře.
- Aktivujte přepínač Vynutit vykreslení GPU.
Zde je vhodné upozornit na skutečnost, že u některých aplikací tato volba přinese viditelné výsledky v podobě jejich zrychlení. Některé programy se s tím ale nesmíří a pak je nutné počítat s problémy, počínaje zasekáváním a konče pády.
Další díly seriálu MIUI 9 – tipy a triky
- 14. díl – tajné vývojářské možnosti podruhé
- 13. díl – užitečná nastavení možností pro vývojáře
- 12. díl – méně známá nastavení fotoaparátu
- 11. díl – kouzla zamykací obrazovky
- 10. díl – aktualizace aplikací a systému
- 9. díl – chraňte své soukromí
- 8. díl – přepínače a notifikace
- 7. díl – duální aplikace a mobilní data
- 6. díl – nastavení obrazovky
- 5. díl – nápady pro pokročilé uživatele
- 4. díl – jak šetřit baterii a dosáhnout delší výdrže?
- 3. díl – gesta a komplexní test hardwaru
- 2. díl – užitečné vychytávky v uživatelském rozhraní
- 1. díl – kouzla s obrazovkou a vzhledem
- Všechny dosud vydané díly
Na další pokračování se můžete těšit už za týden, tedy v úterý 22. května.
Já to nemám . Mám Redmi 4A . A MIUI 9 Global 9.5 I Stabilní 9.5.4.0 (NCCMIFA)
Mám tel.Mia2 lite , který nemá NFC ,je možné úpravou NFC nainstalovat.
Děkuji.
@Václav Sochor
Dobrý den,
to bohužel není možné. V telefonu chybí součástka – řekněme vysílač a přijímač. A pokud v telefonu není, tak to žádný software nevyřeší.
Karel Kilián
Dobry den, veskere nastaveni, ktere v Nastaveni vyvojaru provedu se mi neuklada. Nevite, kde by mohla byt chyba? Diky
Dobrý den,
tak to nevím. Jedině nakopnutý systém – dosud jsem na žádném telefonu na nic takového nenarazil a ani nikdo další podobný problém nehlásil.
V takovém případě bych jako první doporučil provést zálohu dat. Následně udělejte obnovu zařízení do továrního nastavení, čímž telefon dostanete do stavu, jako byste ho právě rozbalila z krabičky. Pokud se jednalo o softwarovou závadu, měl by problém zmizet.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Konkretne se jedná o změnu Bluetooth kodeku. ( mam problem s pripojenim domaciho radia. Na vsech telefonech funguje, ale me se zvuk kazdou chvili seka..)
Dobrý den,
no, těžko říci. Nevím, zda se ta změna má ukládat. Ale myslím, že přinejmenším do restartu telefonu by měla zůstat.
Když změníte nějakou jinou položku, také se to neuloží?
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Jestli máte Xiaomi tak nejde o neukládání, ale o výsledek optimalizace zařízení (obdobná aplikace jako je čistič, zrychlení zařízení, apod.). V momentě kdy se zapne optimalizuje zařízení aby se ušetřila paměť, zvýšil výkon atd, bohužel tu také probíhá bezpečnostní kontrola, která vývojářský řežim uzavře a zakáže, či obnoví do výchozího nastavení zásadní bezpečnostní prvky např.: odemknutí oem, ladění usb apod… Na mém Xiaomi Redmi S2 ale ponechá alespoň nastavení sítě, vykreslování, bluetooth funknce apod.
Dobrý den,
to je zajímavá informace. Byl by k ní nějaký zdroj, kde bych si to mohl nastudovat podrobněji?
Přeji hezký den.
Karel Kilián