Nová koloběžka Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra je odpružená bestie

Xiaomi v předvečer zahájení veletrhu Mobile World Congress (MWC) představilo pěknou nálož novinek pro globální, respektive evropský trh. Kromě telefonů Xiaomi 13, Xiaomi 13 Pro a Xiaomi 13 Lite k nim patřila například zbrusu nová elektrická koloběžka Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra.

Nová koloběžka Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra je odpružená bestie
Nová koloběžka Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra je odpružená bestie

Xiaomi se na trhu elektrických koloběžek docela dobře etablovalo, avšak až dosud nabízelo spíše základní modely s nevysokým výkonem, a hlavně bez odpružení. Novinka láká na odvážnou jízdu, nicméně i tentokrát omezuje maximální rychlost na 25 km/h, což je legislativou stanovený limit pro tento typ strojů. Pokud by koloběžka mohla jet rychleji, byla by považována za motorové vozidlo a musela by splňovat další požadavky.

Hlavní novinky koloběžky Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra
Hlavní novinky koloběžky Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra

Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra

Nejnovější koloběžka v portfoliu Xiaomi přináší proto dosavadním verzím několik významných vylepšení. Tím patrně nejzásadnějším je odpružení předního i zadního kola, takže by jízda na tomto stroji měla být výrazně komfortnější díky eliminaci vibrací a otřesů přicházejících z vozovky.

Odpružení předního i zadního kola
Odpružení předního i zadního kola

K vyššímu pohodlí a bezpečnosti mají přispět také desetipalcové pneumatiky Xiaomi DuraGel. Ty jsou naplněné speciálním gelem, který v případě proražení předmětem o průměru menším než 3,5 milimetrů vyplní vzniklý otvor a zabrání tak unikání vzduchu z pneumatiky.

Desetipalcové pneumatiky Xiaomi DuraGel
Desetipalcové pneumatiky Xiaomi DuraGel

Významného upgradu se dočkalo také pohonné ústrojí. Bezkartáčový motor má jmenovitý výkon 500 wattů a špičkový výkon dokonce až 940 wattů. Koloběžka si díky tomu dokáže poradit s kopci se stoupáním až 25 %, byť – pochopitelně – zásadní roli v tomto směru hraje a bude hrát hmotnost jezdce.

Motor se špičkovým výkonem až 940 wattů
Motor se špičkovým výkonem až 940 wattů

Jak zaznělo výše, koloběžka má maximální rychlost omezenou na 25 km/h. Na rozdíl od dosavadních modelů však nabízí čtyři jízdní režimy. Klasikou je režim chůze s rychlostí mezi 5 a 6 km/h, standardní mód s omezením na 20 km/h a sportovní režim s maximálkou 25 km/h. Novinkou je režim S+, který je sice také limitován rychlostí 25 km/h, ale nabídne lepší akceleraci (z 0 na 25 km/h za 4 sekundy).

Čtyři jízdní režimy
Čtyři jízdní režimy

Dojezd až 70 kilometrů

V podlaze Electric Scooter 4 Ultra je lithium-iontová baterie s kapacitou 12000 mAh, respektive 561,5 Wh. Koloběžka by díky ní měla ujet na jedno nabití až 70 kilometrů, nicméně na tomto místě je nutné podotknout, že uvedená hodnota platí pro jezdce s váhou 75 kg, konstantní rychlost 15 km/h a rovnou cestu. Skutečnost bude zhruba poloviční.

Lithium-iontová baterie s kapacitou 12000 mAh
Lithium-iontová baterie s kapacitou 12000 mAh

Součástí balení bude pochopitelně nabíjecí adaptér s výstupním proudem až 2,3 ampérů, napětím až 54,6 voltů a maximálním nabíjecím výkonem 124 wattů. Výrobce tvrdí, že dokáže nabít zcela vybitou baterii koloběžky na 100 % její kapacity během šesti a půl hodiny.

Elektrická koloběžka Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra
Elektrická koloběžka Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra

V Číně očividně po několika generacích elektrických koloběžek došli k poznání, že na těchto strojích jezdí i významně větší lidé, než bývají průměrní Asiaté. Nejnovější model tak nabízí širší řídítka (550 milimetrů), která jsou posazená výše (1260 milimetrů) a širší platformu (170 milimetrů s plochou 800 cm2). Vzrostla také oficiální nosnost – z původních 100 na 120 kilogramů.

Větší platforma a nosnost 120 kilogramů
Větší platforma a nosnost 120 kilogramů

Rám koloběžky je vyroben z odolné hliníkové slitiny a je konstruován pomocí optimalizovaných výrobních a svařovacích postupů. Váha koloběžky narostla na 24,5 kilogramů, takže ačkoli je skládací, nějaké delší přenášení nebude úplně jednoduché. Pozitivem je odolnost proti stříkající vodě a prachu dle standardu IP55.

Xiaomi 11 Lite 5G NE
Odolnost proti vodě a prachu dle standardu IP55
Odolnost proti vodě a prachu dle standardu IP55

Další parametry Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra

Koloběžku bude, stejně jako starší verze, nutné spárovat s mobilní aplikací Mi Home. V ní lze provádět různá nastavení, sledovat statistické údaje a další informace, jako je předpokládaný dojezd či upozornění na nejrůznější technické problémy.

Ovládání a nastavení z aplikace
Ovládání a nastavení z aplikace

Jak je u Xiaomi dobrým zvykem, elektrická koloběžka Electric Scooter 4 Ultra odpovídá zavedeným předpisům, takže je vybavená předním světlem bílé barvy, zadním červeným světlem a oranžovými odrazkami na bocích.

Odrazky a světla dle předpisů
Odrazky a světla dle předpisů

Dle stránek výrobce je tato koloběžka určena pro osoby ve věku od 16 do 50 let s výškou mezi 120 a 200 centimetry. Z hlediska provozních podmínek je na ní možné jezdit v rozmezí teplot od -10 °C do +40 °C.

Elektrická koloběžka Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra bude dostupná na globálním a evropském trhu, nicméně v tuto chvíli není jisté, zda se bude oficiálně prodávat i v Česku. Aktuálně ji žádný obchod nenabízí ani v předprodeji. Ve Španělsku se aktuálně prodává za cenu 999,99 eur, což je v přepočtu asi 23 370 Kč.

Zaujala vás elektrická koloběžka Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra?

Zdroj: mi.com.

Chytrý záchod Xiaomi Haier Smart Toilet H1A s oplachem i ofukem
Chytrý záchod Xiaomi Haier Smart Toilet H1A s oplachem i ofukem

Zatímco v Evropě záchody většina lidí příliš neřeší, v Asii zažívá tento segment významný technologický růst. Důkazem budiž nejnovější chytrá Číst dál...

Xiaomi Blackshark: v AnTuTu se objevil nový herní smartphone

Na webu populárního benchmarku AnTuTu se objevily výsledky a specifikace zajímavého telefonu. Podle názvu by se mohlo jednat o zařízení Číst dál...

Jarní výprodej
Realme 9i 5G je konečně oficiální. Překvapí cena, výbava už tolik ne
Realme 9i 5G - náhled

Smarpthone Realme 9i 5G byl konečně oficiálně oznámen a je přesně takový, jaký ho celý mobilní svět očekával. Je vybaven Číst dál...

Užijte si EXTRA SLEVY! na všechny zánovní produkty v top kvalitě

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x