Recenze

Podrobná recenze Xiaomi 13: dokonale vyladěná vlajková loď

Vlajková loď – to je telefon, který by měl nabídnout to nejlepší, co lze v současné době pořídit. V případě čínského Xiaomi jsou letošní vlajkové lodě dvě: Xiaomi 13 a Xiaomi 13 Pro. Obě mají stejný základ a liší se jen v obrazovce, fotografické výbavě a kapacitě baterie. Důkladně jsme otestovali nižší z obou modelů a naše podrobná recenze Xiaomi 13 vám o něm prozradí vše, co potřebujete vědět.

Ještě, než se vrhneme do rozbalovaní, podívejme se na ceny, za kterou se tento chytrý telefon prodává. Xiaomi 13 už je připraven na stránkách našich e-shopů – v tom českém startuje na ceně 22 086 Kč, ve slovenském pak začíná na 932 eurech.

Obsah recenze

Recenze Xiaomi 13 začíná rozbalováním

Xiaomi 13 přichází v decentní bílé kartonové krabičce. Na víku najdeme logo Mi a stříbrný nápis Xiaomi 13 s dovětkem, že telefon byl „spoluvytvářený“ se společností Leica. V dolní části je pak symbol 5G s upozorněním, že dostupnost konektivity páté generace závisí na lokálních podmínkách.

Recenze Xiaomi 13 začíná rozbalováním
Recenze Xiaomi 13 začíná rozbalováním

Na delších bocích je opět nápis Xiaomi 13 s dodatkem, že telefon obsahuje „vaše oblíbené aplikace Google“, což lze od verze určené pro evropský trh tak nějak očekávat. Na kratší bočnici jsme se dočetli, že budeme testovat černou verzi s 8 GB RAM a 256 GB interní paměti.

Telefon obsahuje vaše oblíbené aplikace Google
Telefon obsahuje vaše oblíbené aplikace Google

Po odklopení víka na nás vykoukla papírová pošetka, na které nechyběl nápis Xiaomi. Našli jsme v ní ochranné silikonové transparentní pouzdro, prostředek pro vysunutí šuplíčku na SIM karty, záruční list, bezpečnostní informace a stručný návod k použití.

Obsah papírové pošetky
Obsah papírové pošetky

Pod pošetkou se v lůžku z recyklovaného papíru nacházel samotný telefon, obalený ze všech stran transportní fólií. Výrobce ji tradičně využil ke zdůraznění hlavních taháků, ke kterým letos patří optika značky Leica, procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 120MHz AMOLED displej či 67wattové nabíjení.

Poco M6 Pro

Nabíjecí adaptér

Ve spodním „patře“ krabičky jsme našli metr dlouhý kabel s koncovkami USB-A a USB-C a průřezem 3,8 milimetrů. Kabel má bílou barvu, konektory jsou oživeny oranžovými prvky v duchu loga Mi, což působí docela elegantně.

Kabel s oranžovými prvky
Kabel s oranžovými prvky

Nabíjecí adaptér relativně velkým písmem na boku doslova křičí, že poskytuje nabíjecí výkon až 67 wattů. Stejně, jako loni, se jedná o model MDY-12-EH, podporující režimy napětí od 5 do 20 voltů a proud mezi 2,0 a 3,25 ampéry. Rozměry adaptéru jsou (včetně evropské vidlice) 91,9 × 28,0 × 49,2 milimetrů a váží 102 gramů.

67W nabíjecí adaptér
67W nabíjecí adaptér

Xiaomi 13 zepředu

Přední stranu telefonu pochopitelně zabírá obrazovka, která je současně jednou z největších změn proti loňskému modelu. Zatímco u Xiaomi 12 byly boční hrany zaoblené, Xiaomi 13 se vrací k osvědčenému plochému displeji. Ten sice na pohled nepůsobí tak „sexy“ dojmem, ale o poznání lépe se s ním pracuje.

Recenze Xiaomi 13 - plochý displej
Recenze Xiaomi 13 – plochý displej

AMOLED displej s úhlopříčkou 6,36″ je proti loňsku jen nepatrně větší a zabírá 89,4 % čelní plochy, tedy prakticky stejně. Rámečky kolem obrazovky jsou subjektivně maličko širší, přesto nepůsobí rušivým dojmem. Displeji a jeho parametrům se budeme věnovat podrobněji níže v samostatné kapitole.

Plochá AMOLED obrazovka
Plochá AMOLED obrazovka

Zatímco loňská vlajková loď se pyšnila ochranným tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass Victus, letos výrobce značku ani typ vůbec nezmiňuje, což je poněkud zvláštní – přeci jen Gorillou by se asi pochlubil. Odolnost skla jsme z pochopitelných důvodů raději nezkoušeli.

Obrazovka není chráněna rámečkem – pokud telefon položíte podložku displejem dolů, spočine rovnou na displeji, respektive krycím skle. Riziko poškrábání lze alespoň částečně eliminovat pomocí přiloženého silikonového obalu, který o několik desetin milimetrů přesahuje plochu displeje.

Velmi příjemnou zprávou je oficiální deklarace zvýšené odolnosti proti vodě a prachu. Zatímco Xiaomi 12 se jí chlubit nemohl, letošní model splňuje certifikaci IP68. Telefon by tedy měl zvládnout ponoření do hloubky 1,5 metru po dobu až 30 minut.

Recenze telefonu Xiaomi 13
Recenze telefonu Xiaomi 13

Není překvapením, že telefon není vybaven notifikační LED. Výrobci od této komponenty ustoupili již před několika lety a v případě Xiaomi 13 ji hravě nahradí AMOLED obrazovka s funkcí Always-on Display (AoD). Potěšující je, že na rozdíl od levnějších telefonů není režim AoD omezen na deset sekund.

Samsung Galaxy S23

Xiaomi 13 zezadu

Telefon je s rozměry 152,8 × 71,5 × 7,98 milimetrů relativně kompaktní a dobře padne i do menší dlaně. Kromě verze se skleněnými zády, která váží 189 gramů, jsou k dispozici i varianty se zadní stranou z umělé kůže – v takovém případě tloušťka naroste na 8,1 milimetrů a hmotnost naopak klesne na 185 gramů.

Zadní strana telefonu Xiaomi 13
Zadní strana telefonu Xiaomi 13

Zadní strana je v případě námi testovaného kousku šedá, pokrytá lesklým sklem. V tomto směru se nám o něco víc líbilo matné provedení loňské verze, která tak šíleně neklouzala v dlani a nefungovala jako magnet na otisky prstů. Na rozdíl od loňského modelu výrobce neuvádí, jaké sklo na zadní straně telefonu použil.

Zadní strana ochotně zachytává otisky prstů
Zadní strana ochotně zachytává otisky prstů

V levém dolním rohu najdeme logo Xiaomi, pravý dolní roh bohužel opět obsadilo logo CE, škrtnutá popelnice a tři řádky jakéhosi nečitelného textu. V levém horním rohu sídlí černý čtvercový modul se třemi fotoaparáty (těm se budeme věnovat podrobněji dále v samostatné kapitole) a dvěma přisvětlovacími LED.

Čtvercový modul se třemi fotoaparáty
Čtvercový modul se třemi fotoaparáty

Fotografický modul poměrně značně vystupuje nad okolní povrch – naměřili jsme výšku 2,20 milimetrů – takže při položení telefonu na pevnou podložku se bude citelně kývat. Mobil navíc opravdu hodně klouže. Oba problémy lze naštěstí do značné míry eliminovat silikonovým obalem, který je součástí balení.

Hrany Xiaomi 13

Naše putování po hranách telefonu začneme vespod, kde se skrývá nejvíce věcí. Zleva je to šuplíček na dvě SIM karty formátu nanoSIM, primární mikrofon pro hovory, nabíjecí konektor USB-C a mřížka hlasitého reproduktoru. Nelze přehlédnout plastové prvky pro antény, naznačující přítomnost kovového rámu.

Spodní hrana Xiaomi 13
Spodní hrana Xiaomi 13

Na pravé hraně najdeme dvě mechanická tlačítka. Jedno slouží pro zapínání/vypínání telefonu, respektive rozsvěcení/zhasínání obrazovky, druhým lze nastavovat hlasitost zvuku. Obě jsou během hovoru v dosahu palce pravé ruky, jejich stisk je jistý a odpovídají na něj jasně ohraničeným cvaknutím.

Tlačítka na levé hraně
Tlačítka na levé hraně

Na horní hraně překvapilo kolegu Daniela Macha množství otvorů. Jeden je určen pro infračervený vysílač, díky kterému lze telefon používat jako dálkový ovladač spotřební elektroniky. Ve druhém se skrývá sekundární mikrofon, zajišťující eliminaci hluku během telefonních hovorů. Telefon používá jako druhý reproduktor sluchátko, takže důvod přítomnosti dvou dírek v horní hraně zůstala utajená i nám.

Horní hrana Xiaomi 13
Horní hrana Xiaomi 13

Na pravé hraně nenajdeme vůbec nic – slot pro SIM karty, který zde mívá své místo, přesunul výrobce do spodní hrany, stejně jako u loňského modelu. Oceňujeme rovné, ploché hrany, díky kterým se telefon opravdu dobře a pohodlně drží v dlani.

Xiaomi 14
Na levé hraně nejsou žádné prvky
Na levé hraně nejsou žádné prvky

Jak jste si možná všimli, ve výčtu chybí 3,5mm konektor typu „jack“ pro připojení sluchátek, což není v tomto segmentu nic nového. K poslechu hudby přímo do uší můžete použít buď bezdrátová sluchátka, nebo klasická připojená přes redukci do USB-C portu, která však není součástí balení.

Obrazovka Xiaomi 13

Na přední straně telefonu najdeme obrazovku s dnes již takřka tradičním rozlišením 1080 × 2400 obrazových bodů a úhlopříčkou 6,36″. Z toho plyne poměr stran 20:9 a velmi dobrá jemnost 414 ppi, kterou oceníte nejen při čtení textu, ale například při použití telefonu v náhlavním setu pro virtuální realitu.

Obrazovka Xiaomi 13
Obrazovka Xiaomi 13

Jak se dá u této třídy telefonů očekávat, jedná se o OLED obrazovku s maximálním jasem až 1200 nitů a špičkovým jasem dokonce až 1900 nitů. V těchto směrech tedy letošní model o trochu, ale nikoli výrazně, překonává ten loňský.

Také další parametry odpovídají skutečnosti, že se díváme na vlajkovou loď – snímkovací frekvence může dosahovat až 120 Hz a frekvence snímání dotyků je až 240 Hz (paradoxně Xiaomi 12 podporuje 480 MHz). Displej podporuje jednu z nejširších barevných sad DCI-P3 (původně navrženou pro použití v kinech) a technologie Dolby Vision a HDR10+.

Vlastnosti obrazovky telefonu Xiaomi 13
Vlastnosti obrazovky telefonu Xiaomi 13

Subjektivně hodnotíme displej Xiaomi 13 jako velmi dobrý. Vyznačuje se dobrou čitelností, příjemným podáním barev a díky použité technologii také vysokým kontrastem a skutečně černočernou černou barvou. Pochválit musíme také senzor okolního světla, který pohotově reagoval na okolní světelné podmínky a řídil jas obrazovky podle našich představ.

Vlastnosti displeje výstižně charakterizuje tento popis: když namíříte fotoaparát, bude náhled scény na obrazovce vypadat maličko lépe než skutečnost. Zejména barvy budou maličko živější a celkové podání kontrastnější. Nutno podotknout, že kdyby se vám to nelíbilo, dá se podání barev ovlivnit v nastavení.

Čtečka otisků prstů

Zatímco u nižší a střední třídy používá Xiaomi čtečku otisků prstů integrovanou do tlačítka pro zapínání/vypínání, vlajkové lodě ji mají schovanou v obrazovce. Toto řešení se nesetkává u některých uživatelů s příliš kladným přijetím, my však máme důvody k pochvale.

Čtečka je umístěna prakticky – při uchopení telefonu do dlaně se doslova sama připlete pod palec. Proces odemknutí probíhá velmi rychle – v podstatě hned po přiložení bříška prstu dochází k odemknutí. Potíže nastávají jen v případě vlhkých prstů, nicméně to je u optických čteček klasika, která už snad nikoho nepřekvapí.

Samsung Galaxy Watch6

Odemykání pomocí otisku prstu je uživateli nabídnuto při úvodní konfiguraci, nicméně lze ho přidat i později. Telefon můžete naučit více prstů – například pro případ úrazu, kvůli odemykání druhou rukou, nebo pokud chcete poskytnout přístup někomu dalšímu.

Vedle otisku je nutné definovat ještě PIN, gesto, nebo heslo, jehož zadání telefon každé tři dny (respektive po uplynutí 72 hodin) vyžaduje pro ověření, že se nachází v rukách svého právoplatného majitele. Kromě toho lze mobil odemykat i na základě rozpoznávání tváře, o čemž si povíme více v další kapitole.

Odemykání tváří

Kromě gesta, hesla, PINu a otisku prstu lze Xiaomi 13 také odemykat tváří. Telefon je (nejen) pro tyto účely vybaven předním fotoaparátem s rozlišením 32 Mpx. Nutno podotknout, že jde pouze o ověření podoby s uloženým snímkem, nikoli o nějaké pokročilé trojrozměrné skenování.

Možnost odemykání tváří je nutné aktivovat v Nastavení-Heslo a zabezpečení-Odemknutí pomocí tváře. Pro přístup do této sekce je nejprve nutné zadat PIN, následně vám průvodce vysvětlí, jak přidat svou tvář – tedy že nemáte mít žádnou část tváře zakrytou a že by měla být jasně viditelná. Pak následuje varování, že odemykání pomocí tváře je méně bezpečné než ostatní metody.

Následně zaměříte svůj obličej a telefon se postará o jeho naskenování. V dalším nastavení doporučujeme deaktivovat možnost Zůstat po odemknutí na Zamykací obrazovce – v takovém případě dojde hned po rozpoznání tváře k přechodu na domovskou obrazovku. Můžete si také v sekci Aktivní displej a Zamykací obrazovka aktivovat možnost Dvojitým klepnutím probudit nebo uspat displej, když je zařízení uzamknuto.

Přečtěte si také  Recenze Xiaomi Watch S1 Pro: umí měřit teplotu, telefonovat i platit

Odemykání tímto způsobem fungovalo bezchybně. Po stisku tlačítka pro zapnutí nebo poklepání na displej trvalo odemknutí telefonu jen zlomek sekundy. Za celou dobu recenze Xiaomi 13 se nám nestalo, že bychom měli s tímto způsobem odemykání nějaké potíže.

Hardwarová výbava

Když jde o vlajkovou loď, nemůže si výrobce dovolit šetřit. I proto je srdcem nejnovějšího modelu nejnovější osmijádrový čip Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, vyráběný 4nm technologií. Jeho nejvýkonnější jádro Cortex-X3 má maximum na 3,2 GHz, další dvě výkonná jádra Cortex-A715 pak budou atakovat hranici 2,8 GHz.

Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Redmi 13C

V sestavě dále figurují dvě jádra Cortex-A71 a maximální taktovací frekvencí 2,8 GHz a tři úsporná jádra Cortex-A510 s maximem na 2,0 GHz. Vykreslování náročnější (zejména) herní grafiky má na starosti grafický akcelerátor Adreno 740.

Nešetřilo se ani na dalších komponentách – operační paměti jsou v rychlých modulech LPDDR5X a interní úložiště je nejmodernějšího typu UFS 4.0. Ačkoli zákazníci v Číně mohou vybírat ze čtyř kombinací operační a interní paměti, v Evropě budou k dispozici jen dvě: 8 GB + 256 GB12 GB + 256 GB. Jak je u vlajkových modelů tohoto výrobce zvykem, telefony nepodporují paměťové karty.

Benchmarky

Xiaomi 13 je aktuální vlajkovou lodí čínského výrobce s nejšpičkovějším procesorem současnosti. Zajímalo nás proto, jak si novinka povede ve srovnání se svými předchůdci v podobě Xiaomi 12 a čtyři roky starým vlajkovým modelem Xiaomi Mi 9.

V rámci recenze Xiaomi 13 jsme použili zavedenou jednotnou metodiku: nejprve telefon restartujeme a necháme ho vychladnout. Poté postupně s co nejkratšími prodlevami provedeme pět měření daným benchmarkem. Nejlepší a nejhorší výsledek škrtáme, ze zbylých tří následně počítáme průměrnou hodnotu.

Tentokrát jsme do srovnání zahrnuli jen tři telefony: testovaný Xiaomi 13 jsme porovnali s loňským vlajkovým modelem Xiaomi 12 a také s Xiaomi Mi 9, což byl nejvyšší model z roku 2019. Můžete si tak udělat představu, jak se v uplynulých letech posouval výkon nejšpičkovějších telefonů.

AnTuTu Benchmark

Osvědčeným etalonem v této oblasti je AnTuTu Benchmark, který porovnává výkony zařízení v oblasti procesoru, grafiky, paměti a uživatelské zkušenosti. Výsledkem je skóre, které slouží ke komplexnímu porovnání dvou a více zařízení. Pro testování všech tří modelů jsme použili aplikaci ve verzi 9.5.6.

Výsledky tohoto testu nebyly velkým překvapením – Xiaomi 13 neměl s benchmarkem výraznější problémy a jeho výsledky byly v čase konstantní, Xiaomi 12 se nám opakovaně zahřál natolik, že systém testování ukončil. Nakonec letošní model dosáhl průměrného skóre 1 255 152 bodů, zatímco loňský „jen“ 939 409 bodů. Výsledek Xiaomi 13 je tedy o celých 33,6 % lepší, což je rozhodně příjemný posun vpřed.

Geekbench 6

Počínaje rokem 2023 budeme recenzované telefony testovat nejnovější verzí benchmarku Geekbench s číslem 6, což poprvé aplikujeme v rámci recenze Xiaomi 13. Postupně budeme do žebříčku přidávat další zařízení. V rámci tohoto benchmarku je zvlášť testován výkon s jedním a s více procesorovými jádry.

V testech s jedním jádrem dosáhl telefon Xiaomi 13 průměrného skóre 1 408 bodů, zatímco Xiaomi 12 nepřekročil tisícovku – získal 952 bodů. Letošní model je tedy v tomto parametru o 47,9 % lepší. Čtyři roky starý Xiaomi Mi 9 zůstal výrazně pozadu s 901 body.

V případě testů s více jádry to dopadlo podobně a jistě není překvapením, že i zde dosahuje Xiaomi 13 výrazně vyšších čísel než Xiaomi 12. Konkrétně letošní model dosáhl průměrného skóre 5 054 bodů, zatímco loňský „pouze“ 2 413 bodů. To znamená o 109,4 % vyšší výkon ve prospěch Xiaomi 13.

AI benchmark

V portfoliu benchmarků máme také AI Benchmark, zaměřující se na měření výkonu v oblasti umělé inteligence. Tento obor zaznamenává na telefonech velký rozmach – na některých modelech například hraje významnou roli při automatickém nastavení fotoaparátu během pořizování snímků a jejich následném zpracování.

Také tento test prokázal, o kolik je telefon s procesorem Snapdragon 8 Gen 2 výkonnější než Snapdragon 8 Gen 1. Zatímco Xiaomi 12 dosáhl průměrného výsledku 1 540 667 bodů, Xiaomi 13 vyšplhalo až na 1 990 667 bodů, což je o celých 29,9 % lepší skóre.

 • Xiaomi 13 – 1 990 667 bodů
 • Xiaomi 12 – 1 540 667 bodů
 • Xiaomi Mi 9 – 127 300 bodů

3D Mark

Pokud hledáte benchmark, který co nejlépe prověří herní výkon (nejen) smartphonu, jen těžko najdete vhodnější nástroj než 3DMark. Stejně jako hra, také tento benchmark zatěžuje především grafické jádro použitého čipu.

Výsledky ukázaly, že Xiaomi 13 netrpí ani zdaleka na přehřívání tak, jako loňský model. V nejnáročnějším benchmarku Wild Life Extreme si ve všech pěti kolech udržoval víceméně stejné hodnoty – odchylka byla jen okolo 1,5 %.

Jednodušší benchmark Wild Life byl pro Xiaomi 13 příliš malým soustem. Telefon má tak vysoký výkon, že se test automaticky ukončoval s hláškou „Maxed Out!“. U Xiaomi 12 se projevily sklony k přehřívání, když v prvním z pěti testů dosáhl hodnoty 6714 a v posledním jen 5098 bodů, což je o 24 % méně.

3DMark - benchmark Wild Life - Maxed Out!
3DMark – benchmark Wild Life – Maxed Out!

V náročnějším testu Wild Life Extreme ukázal telefon Xiaomi 13 svou sílu a dosáhl velmi pěkného průměrného skóre 3 027 bodů. Xiaomi 12 opět zápasil s přehříváním a dosahoval výsledků v rozmezí od 2 407 do 1 395 bodů, přičemž průměr po odečtení nejvyšší a nejnižší hodnoty byl 1 888 bodů. Xiaomi 13 tedy dosáhl ve srovnání s loňským modelem o 60 % lepšího výsledku.

Komunikace

Z hlediska mobilních sítí dnes už určitě nepřekvapí, že Xiaomi 13 podporuje pátou generaci, obecně známou pod zkratkou 5G. Pochopitelně si poradí i se 4G, 3G a 2G sítěmi, včetně frekvencí specifických pro některé české, respektive evropské operátory. Vždy tak můžete počítat s tím, že telefon nabídne nejrychlejší připojení, které je v dané lokalitě dostupné.

Konkrétně jsou podporována následující síťová pásma:

 • 5G: n1/n3/n5/n7/n8/n20/n28/n38/n40/n41/n66/n71/n75/n77/n78
 • 4G: LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28/32/66
 • 4G: LTE TDD: B38/39/40/41/42/48
 • 3G: WCDMA: B1/2/4/5/6/8/19
 • 2G: GSM: 850, 900, 1 800, 1 900 MHz

Vyzkoušeli jsme přenosové rychlosti mobilních dat pomocí aplikace SpeedTest. Zatímco na první SIM (T-Mobile) hlásil systém konektivitu LTE+, na druhé SIM (Vodafone) jsme měli k dispozici 5G. Měření provádíme tak, že postupně pětkrát opakujeme test. Nejlepší a nejhorší výsledek škrtáme, ze zbylých tří následně počítáme průměrnou hodnotu. Naměřili jsme následující přenosové rychlosti:

 • síť T-Mobile deklarovaná jako LTE+: download 62 Mb/s, upload 14 Mb/s
 • síť Vodafone deklarovaná jako 5G: download 93 Mb/s, upload 33 Mb/s

Xiaomi 13 má, stejně jako loni, šuplíček na SIM karty umístěný na spodní hraně telefonu. K jeho otevření budete potřebovat nástroj, jež je součástí balení, nebo jiný špičatý předmět. Do telefonu lze nainstalovat dvě karty formátu nanoSIM, jež se vkládají proti sobě, přičemž na obou je podporováno 5G. Jak je u vlajkových lodí již několik let zvykem, telefon nepodporuje paměťové karty.

Šuplíček na dvě SIM karty
Šuplíček na dvě SIM karty

S telefonem jsme se pohybovali v Ostravě a blízkém okolí, včetně příhraničních oblastí nacházejících se poblíž hranic s Polskem. Během celého testu jsme nezaznamenali ani jeden problém se signálem mobilní sítě. Hovory i data fungovaly tak, jako na jakémkoli jiném mobilu v daných místech.

Konektivita

Kdo od vlajkové lodě očekává, že mu v oblasti konektivity nabídne nejmodernější technologie, ten se v případě Xiaomi 13 skutečně dočká. Začněme bezdrátovými sítěmi, kde letošní model podporuje Wi-Fi dle standardů Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/6e v pásmech 2,4 i 5,0 GHz. Jak ale výrobce zdůrazňuje na oficiální webu, dostupnost jednotlivých technologií se může lišit podle dostupnosti v oblasti a podpory místní sítě.

Na internetovém připojení s deklarovaným downloadem 250 Mb/s a uploadem 25 Mb/s jsme naměřili průměrné přenosové rychlosti 218 Mb/s při stahování a 24 Mb/s při nahrávání dat. Telefon tedy dokázal téměř naplno využít maximální rychlosti internetové přípojky. Na rychlost Wi-Fi neměl vliv zapnutý, nebo vypnutý Bluetooth.

Xiaomi 13 podporuje bezdrátový protokol Bluetooth ve verzi 5.3, tedy o jednu desetinku vyšší než loňský model. Podporuje zvukové kodeky AAC (Advanced Audio Coding), LDAC (Lossless Digital Audio Codec) a LHDC (Low Latency High Definition Audio Codec).

Otestovali spojení telefonu s chytrým reproduktorem Google Home Mini, bezdrátovým reproduktorem Xiaomi Mi Bluetooth Speaker, chytrými hodinkami Xiaomi Mi Watch a náramkem Amazfit Band 7. Ani v jednom případě jsme nezaznamenali žádné výpadky nebo jakékoli jiné problémy.

Z další konektivity zmiňme infračervený vysílač, který najdete na horní hraně telefonu. Díky němu lze telefon používat jako dálkový ovladač spotřební elektroniky. K tomuto účelu je součástí softwarové výbavy aplikace Mi Ovladač, ve které celkem jednoduše nadefinujete přístroje, jež chcete ovládat. Bohužel stále chybí podpora spotřebičů mnoha značek, jako například Rohnson či Bionaire.

Stejně jako v případě loňské vlajkové lodě chybí možnost příjmu rozhlasového vysílání v pásmu velmi krátkých vln, takzvané FM rádio. Mezi předinstalovanými aplikacemi tak nenajdete ani aplikaci určenou k ladění rozhlasových stanic a jejich poslechu.

Určování polohy

Xiaomi 13 podporuje následující poziční satelitní systémy, díky kterým je telefon schopen přesně určovat svou polohu:

 • americké GPS (dvoupásmové L1+L5)
 • evropské Galileo (dvoupásmové E1+E5a)
 • ruský GLONASS (G1)
 • čínské Beidou
 • indický NavIC (L5)

Samozřejmě jsme jako první ověřili, zda telefon skutečně „vidí“ družice všech pozičních systémů. S potěšením můžeme konstatovat, že při zaměření nalezl družice GPS, Galileo, GLONASS i Beidou. Jedinou výjimkou byl systém NavIC, který není v naší zemi dostupný.

Stejně, jako loňský model, i Xiaomi 13 registroval najednou okolo sedmdesáti satelitů, přičemž fixoval na více než padesát z nich. Odchylka, deklarovaná aplikací GPS Status & Tools, se pohybovala okolo 3,8 metrů, což lze označit za velmi dobrý výsledek.

Přečtěte si také  Recenze Redmi Watch 2 Lite: Levné chytré hodinky s funkcemi prémiových

Schopnost určování polohy jsme prakticky ověřili v automobilových i pěších navigacích – konkrétně ve Waze, Mapách Google, Mapách.cz a MapFactor Navigatoru. Ve všech jsme oceňovali rychlé načtení výchozí pozice, které netrvalo déle než pět sekund.

Telefon pak průběžně udržoval informaci o aktuální pozici bez viditelných prodlev. V případě sjetí z naplánované cesty bylo zjištění této skutečnosti a následný přepočet trasy dílem velmi krátkého okamžiku. V tomto směru tedy není co vytknout.

Vyzkoušeli jsme telefon také při geocachingu, kde je vyžadována řádově vyšší přesnost. Také v tomto případě musíme hodnotit kladně – ve většině případů nás telefon dovedl takřka ke keši. V případě, kdy se tak nestalo, bylo nejčastěji příčinou nepřesné zaměření, což leckdy potvrzovali i hráči s jinými typy telefonů.

Telefon Xiaomi 13 si vedl velmi dobře i v náročnějších podmínkách, kdy mu část výhledu na oblohu zastiňovaly vysoké budovy nebo koruny vzrostlých stromů. V tomto směru tedy skutečně nemáme co vytknout a musíme konstatovat, že určování polohy šlape na jedničku.

Baterie a výdrž na jedno nabití

Xiaomi 13 pohání baterie s kapacitou 4 500 mAh, což upřímně řečeno není nic moc. Xiaomi 12 se se stejně velkým akumulátorem při trochu větší zátěži tak tak dožívá večera, a právě slabá výdrž na jedno nabití byla jedním z bodů, za který jsme v závěrečném hodnocení udělovali mínus.

Od letošního modelu jsme očekávali podobné výsledky, leč dočkali jsme se relativně příjemného překvapení, na kterém mají patrně největší podíl optimalizace v procesoru Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Ano, Xiaomi 13 sice není z hlediska výdrže žádný „držák“, leč rozhodně se proti předchozí generaci o dost zlepšil.

Výrobce slibuje až 14 hodin aktivního využití
Výrobce slibuje až 14 hodin aktivního využití

Pojďme se ale nejprve podívat na možnosti nabíjení. Energii lze doplňovat kabelem výkonem až 67 wattů, což je stejné, jako u Xiaomi 12. Ostatně součástí balení je také úplně stejný nabíjecí adaptér a zhruba metrový nabíjecí kabel. Z nuly na sto procent by se telefon dle výrobce měl nabít za 38 minut. My jsme naměřili 41 minut.

Pokud se nechcete nechat svazovat dráty, pak určitě oceníte možnost bezdrátového nabíjení výkonem až 50 wattů. Jestliže si opatříte takto výkonnou bezdrátovou nabíječku, můžete zcela vybitou baterii naplnit na sto procent během 48 minut, což jsme ale bohužel neměli šanci vyzkoušet v praxi.

Nechybí ani reverzní bezdrátové nabíjení výkonem až 10 wattů, které můžete využít například k nabíjení sluchátek, chytrých hodinek a další nositelné elektroniky, která tuto technologii doplňování elektrické energie podporuje.

Naznačili jsme, že letošní vlajková loď vydrží na jedno nabití o něco déle než ta loňská. Buďme konkrétní: při méně náročném používání jsme telefon vraceli do nabíječky osmnáct hodin po odpojení se zhruba 40 až 50 %. Výdrž je tedy přibližně den a půl.

Sledovali jsme spotřebu také pomocí aplikace AccuBattery Pro. Ta nám odhalila, že při vypnutém displeji telefon (se zapnutým AoD) spotřebovává zhruba 1,4 % baterie za hodinu, takže teoreticky může v tomto režimu vydržet až tři dny. Při rozsvíceném displeji si pak řekne o 12,2 % za hodinu, což odpovídá výdrži asi 8 hodin.

Kombinovaná spotřeba se pohybovala okolo 2,9 % za hodinu, takže reálná výdrž při běžném používání je asi jeden a půl dne, což odpovídá i námi zjištěným hodnotám. Patrně největší výhodou tohoto telefonu je, že když už se vybije, nebudete muset na jeho nabití čekat příliš dlouho.

Pro srovnání: při testování Xiaomi 12 mizela baterie při rozsvícené obrazovce rychlostí 17,9 % za hodinu, tj. o 46 % rychleji. Při zhasnuté obrazovce ubývala tempem 2,5 % za hodinu (cca o 79 % rychleji) a kombinovaná spotřeba se pohybovala okolo 5,7 % za hodinu (cca o 97 % vyšší). Je tedy vidět, že druhá generace osmičkového Snapdragonu přináší skutečně citelně nižší spotřebu.

Fotoaparát

Xiaomi 13 je vybaven celkem čtyřmi fotoaparáty – tři jsou na zadní straně ve čtvercovém modulu, jeden v průstřelu situovaném uprostřed horní části obrazovky. Přestože je počet foťáků stejný, proti loňské verzi doznala fotografická výbava hned několik změn – například místo makro foťáku je k vašim službám připraven teleobjektiv se 3,2× optickým zoomem.

Fotoaparáty Xiaomi 13
Fotoaparáty Xiaomi 13

Právě fotoaparáty jsou patrně nejčastěji zmiňovaným vylepšením proti Xiaomi 12. Čínský výrobce na nich spolupracoval s německou firmou Leica, na jejíž logo narazíte prakticky všude, včetně propagačních materiálů, krabičky a fotografického modulu.

Hlavní foťák má snímač Sony IMX800 a stejně, jako v případě loňské vlajkové lodě, rozlišení 50 Mpx. Světelnost se mírně zlepšila na f/1,8, což by mělo přinést o něco lepší snímky i ve zhoršených světelných podmínkách. Nesporným pozitivem je optická stabilizace obrazu, která odvádí opravdu dobrou práci.

Hlavní fotoaparát Xiaomi 13
Hlavní fotoaparát Xiaomi 13

Foťák skládá čtyři body snímače do jednoho bodu výsledného obrázku, což znamená, že fotografie mají rozlišení 4096 × 3072 obrazových bodů, tj. 12 Mpx. Je sice možné fotit i v nativním rozlišení – v takovém případě mají fotky rozměry 8192 × 6144 obrazových bodů – nicméně je otázkou, proč byste něco takového měli dělat, pokud netisknete fotky na billboardy.

Dále je na zádech foťák s teleobjektivem. Má rozlišení 10 Mpx, snímač Samsung S5K3K1 (stejný jako v telefonech Samsung Galaxy S22, S22+, S23 a S23+), světelnost f/2,0 a taktéž se může chlubit optickou stabilizací obrazu. Jeho nejzásadnějším přínosem je optický zoom až 3,2×, případně lze využít digitální zoom až 30×, nicméně opět je otázkou, proč byste to měli dělat, když podobného výsledku můžete dosáhnout v téměř libovolném grafickém editoru.

Foťák s teleobjektivem
Foťák s teleobjektivem

Do třetice všeho dobrého je k dispozici širokoúhlý foťák s rozlišením 12 Mpx, snímačem OmniVision OV13B10 (tj. stejný jako v modelu Xiaomi 12) a světelností f/2,2. Jeho hlavním benefitem je schopnost snímat scénu v úhlu 120 °, což oceníte například v situacích, kdy z nějakého důvodu nelze získat dostatečný odstup od fotografovaného objektu.

Širokoúhlý foťák
Širokoúhlý foťák

Konečně se dostáváme na přední stranu, kde nás čeká fotoaparát s rozlišením 32 Mpx, snímačem OmniVision OV32C, světelností f/2,0 a zorným úhlem 89,6 °. Využití najde nejen při focení selfíček, ale hodí se také pro odemykání telefonu na základě rozpoznání tváře a videohovory. Protože také skládá čtyři body snímače do jednoho bodu obrázku, mají výsledné snímky rozlišení 8 Mpx.

Aplikace Fotoaparát

Jak je u Xiaomi zvykem, součástí základní výbavy je aplikace Fotoaparát vlastní provenience. Její uživatelské rozhraní zachovává zavedené principy – po levé straně tedy najdeme panel s nejdůležitějšími funkcemi, jako je nastavení blesku, HDR, volba režimu Leica, zapnutí/vypnutí umělé inteligence či vyvolání aplikace Google Lens.

Aplikace Fotoaparát
Aplikace Fotoaparát

Největší část obrazovky, pochopitelně zabírá náhled fotografované scény, po jeho pravé straně jsou tlačítka pro přepínání mezi fotoaparáty (širokoúhlý – 0,6, hlavní – 1, a teleobjektiv – 2 a 3,2) a zkrášlení či aplikaci živého filtru.

Napravo od náhledu se nachází přepínač režimů, zcela vpravo pak najdeme tlačítko pro přepínání mezi předním a zadním foťákem, spoušť a zmenšený náhled posledního pořízeného snímku, který slouží jako zkratka pro vstup do aplikace Galerie.

Nabídka pod třemi čárkami
Nabídka pod třemi čárkami

V nabídce pod tlačítkem se třemi čárkami se nacházejí další volby, jako je výběr poměru stran (1:1, 3:4, 9:15 a full), nastavení samospouště (vypnuto, 3, 5, nebo 10 sekund), aplikace filmového rámečku, zobrazování mřížky, super makro, rozostření a dávkové snímání.

Xiaomi 13 nabízí celkem sedmnáct režimů fotografování a natáčení videa:

 • Fotografie
 • Video
 • Dokumenty
 • PRO
 • Portrét
 • Noc
 • 50MP
 • Krátké video
 • Panorama
 • VLOG
 • Zpomalení
 • Zrychleně
 • Filmové efekty
 • Dlouhá expozice
 • Superměsíc
 • Duální video
 • Klonovat
Dostupné režimy
Dostupné režimy

V hlubším nastavení pak je možné aktivovat vodoznak s vlastním textem, zapnout opravu zkreslení širokoúhlých snímků či automatický noční režim. Profesionálům bude patrně nejvíc chybět možnost ukládat snímky ve formátu RAW – tu bohužel nenabízel ani loňský vlajkový model Oprava: možnost fotografování do formátu RAW je přítomna v režimu Pro. Děkujeme za upozornění čtenáři Jarovi_T!

Jak fotí Xiaomi 13?

Hlavní fotoaparát vytváří za denního světla velmi sympatické snímky, které jsou čisté a ostré s dostatkem detailů, pěkným kontrastem a slušným dynamickým rozsahem. Detaily, jako je například vykreslení trávy nebo listí na stromech, vypadají při bližším zkoumání trochu uměle, ale není to nic hrozného. K pořízeným testovacím snímkům nemáme žádné vážné výtky.

Jedním z lákadel letošní vlajkové lodě jsou dva fotografické režimy Leica, označované jako Vibrant a Authentic. Oba podávají dobré výsledky, a zatímco režim Vibrant poskytuje živější barvy, mód Authentic o něco více odpovídá skutečnosti. Celkově se ale rozdíl mezi oběma režimy se zdá být zanedbatelný.

Xiaomi 13automatický noční režim, který se aktivuje, když telefon vyhodnotí prostředí jako příliš tmavé, a je indikován malou červenou ikonou měsíce. Kromě toho je k dispozici také manuální noční režim, který je trochu rozporuplný. Na jednu stranu lépe zachycuje zdroje světla a o něco lépe ostří jemnější detaily. Často však také vytváří tmavší fotografie s méně viditelnými detaily v tmavých oblastech.

Ultraširokoúhlý fotoaparát pořizuje kvalitní fotky. Detailů je na tuto třídu fotoaparátů dostatek a pochválit můžeme i ostrost. Na jednolitých plochách je patrné velmi jemné zrno, ale nejde o nic dramatického. Dynamický rozsah je zhruba takový, jaký můžeme od dobrého ultraširokoúhlého fotoaparátu očekávat. Barvy mezi hlavním a širokoúhlým fotoaparátem jsou velmi dobře sladěné.

Ultraširokoúhlý fotoaparát odvádí slušnou práci i při slabém osvětlení, ale zdaleka není tak úchvatný jako za denního světla. Detailů je dostatek, kontrast vypadá dobře a stíny i světla jsou dobře zvládnuté. Je však patrná měkkost, zejména na jednolitých plochách, a ještě více u okrajů snímku.

Jednou z nejzásadnějších novinek v sestavě fotoaparátů Xiaomi 13 je teleobjektiv. Má 3,2× optický zoom a jím pořízené fotografie vypadají skvěle. Mají dostatek detailů, neobsahují téměř žádný šum a vykazují velmi dobrou úroveň ostrosti v celém záběru. Kontrast je oproti hlavnímu fotoaparátu mírně vyšší.

Teleobjektiv si při slabém osvětlení vede slušně, ale rozhodně ne nějak převratně. Na snímcích je dostatek detailů, zdroje světla jsou dobře zpracovány a také kontrast je také dobrý. Záběry sice nejsou zašuměné, ale působí měkce a při aktivaci nočního režimu dále tmavnou.

Ukázkové fotky pořízené v rámci recenze Xiaomi 13

Podívejte se na nijak neupravované ukázkové fotky, které jsme pořídili pro účely recenze Xiaomi 13. Všechny níže vystavené snímky v původním rozlišení a bez jakýchkoli úprav si můžete stáhnout v jednom balíčku velkém 222 MB z Ulož.to.

Natáčení videa

Z hlediska schopnosti natáčení videa je na tom Xiaomi 13 prakticky identicky jako loňská verze. Hlavním fotoaparátem zvládne točit v následujících rozlišeních:

 • rozlišení 8K (7680 × 4320 obrazových bodů) – jen při 24 snímcích za sekundu,
 • rozlišení 4K (3840 × 2160 obrazových bodů) – při 60/30/24 snímcích za sekundu
 • rozlišení 1080p (1920 × 1080 obrazových bodů) – při 60/30 snímcích za sekundu
 • rozlišení 720p (1280 × 720 obrazových bodů) – jen při 30 snímcích za sekundu
Přečtěte si také  MIUI 14 – tipy a triky: jak nahrávat telefonní hovory?

K dispozici je také režim zpomaleného videa umožňující natáčení při 120, 240, 480, 960 a dokonce 1920 snímcích za sekundu či mód Video Ultra Night natáčející v rozlišení 4K při 24 snímcích za sekundu.

Jak natáčí Xiaomi 13?

Hned v úvodu musíme vyjádřit jisté podivení nad skutečností, že Xiaomi 13 zvládne natáčet video v rozlišení 8K jen 24 snímky za sekundu, přitom použitý procesor Snapdragon 8 Gen 2 je schopen zpracovávat v tomto rozlišení až třicet snímků za sekundu. Ale kdo ví – možná jde o omezení snímače.

Kvalita videí natočených v 8K je skvělá, s dostatkem detailů, nízkým šumem a vynikajícím kontrastem. Stejně jsou na tom i videa v rozlišení 4K, která jsou navíc díky vyšší snímkovací frekvenci 30 či dokonce 60 fps viditelně plynulejší.

Ultraširokoúhlý fotoaparát vytváří velmi slušná, ale nikoli světoborná videa v rozlišení 4K. Detaily jsou na tuto třídu v pořádku, stejně jako kontrast a dynamický rozsah. Šum se prakticky nevyskytuje, ale barvy se zdají být mírně tlumené a je vidět, že dynamický rozsah v tomto případě naráží na své limity.

Fotoaparát s teleobjektivem si se zachycením 4K videa poradí, ale nejde o nic velkolepého. Můžete počítat se slušným množstvím detailů a odpovídajícími barvami, ale v oblastech, kde se setkávají dvě plochy může docházet ke slévání barev. Přesto jsou tyto záběry stále docela použitelné.

Jednou ze silných stránek Xiaomi 13 je stabilizace obrazu – k dispozici jsou dvě nebo tři (podle toho, jak je počítáte) úrovně. Ve výchozím nastavení je video z hlavního fotoaparátu a teleobjektivu stabilizováno optickou stabilizací, která funguje velmi dobře.

Kromě toho jsou k dispozici dvě úrovně elektronické stabilizace obrazu, označované jako Stabilizace a Stabilizace PRO. Obě jsou omezené pouze na video v rozlišení 1080p a nutno konstatovat, že odvádějí výtečnou práci. Při natáčení za chůze z ruky vypadají výsledná videa, jako by kamera jela na vozíku.

Na kvalitní videa z hlavního fotoaparátu se můžete těšit i v případě natáčení za zhoršených světelných podmínek. Detailů je dostatek, barvy vypadají dobře a zdroje světla jsou dobře zvládnuté. Pozitivně musíme hodnotit nízkou hladinu šumu.

Bohužel to tak úplně neplatí pro videa natáčená ultraširokoúhlým foťákem – jsou dost tmavá a obecně měkká a trochu zašuměná. Zdroje světla jsou často přepálené, ale barvy vypadají dobře. Videa z teleobjektivu jsou sice o něco působivější, ale ne o mnoho. Detaily jsou a kontrast jsou dobré, stejně tak i barvy, ale obraz celkově působí měkkým dojmem.

Ukázková videa pořízená v rámci recenze Xiaomi 13

Podívejte se na ukázková, nijak neupravovaná videa, která jsme pořídili pro účely recenze telefonu Xiaomi 13.

Zvuk

Xiaomi 13 poskytuje, jak je v současnosti zvykem, v režimu na šířku stereofonní zvuk. Jeden z reproduktorů je umístěn na spodní hraně, zatímco druhý je ve sluchátku pro hovory. Xiaomi na zvuku spolupracovalo se společností Dolby, díky čemuž je k dispozici nastavení pro Dolby Atmos i plnohodnotný ekvalizér.

Xiaomi 13 poskytuje stereofonní zvuk
Xiaomi 13 poskytuje stereofonní zvuk

Telefon je po zvukové stránce poměrně hlasitý a je dobře slyšet i v hlučnějším prostředí. Kvalitu zvuku hodnotíme jako velmi dobrou – středy jsou pěkně prokreslené, stejně tak i výšky jsou čisté a příjemné. Možná bychom ocenili o něco dunivější basy, ale přeci jen máme v rukách mobilní telefon, nikoli přenosný reproduktor. V této kategorii se rozhodně jedná o nadstandardní zvuk.

Operační systém

Telefon nám na recenzi dorazil s nejnovější verzí grafické nadstavby MIUI 14 (konkrétně V14.0.6.0.TMCEUXM), postavené na aktuálním Androidu 13. Překvapila nás skutečnost, že i na konci února disponoval bezpečnostními záplatami k 1. listopadu 2022, nicméně to může být tím, že jsme telefon dostali před jeho oficiálním uvedením. V poslední únorový den jsme dostali aktualizaci na verzi V14.0.15.0, jež přinesla bezpečnostní aktualizace k 1. lednu 2023.

Xiaomi při představení MIUI 14 slibovalo menší nároky na interní úložiště, což jsme pochopitelně museli zkontrolovat. Z interní paměti velké 256 GB si operační systém a aplikace ukously 28,1 GB, což považujeme za poměrně dobré, nicméně na Xiaomi 12 zabíralo MIUI 13 s Androidem 12 jen 17 GB prostoru, což je o 40 % méně.

Nadstavba MIUI patřila v minulosti k těm graficky hutným, řekněme možná až „typicky čínským“. Xiaomi ale v uplynulých letech poměrně intenzivně pracovalo na jejím zeštíhlení, což se docela povedlo. Uživatelské prostředí tak dnes působí moderním a relativně střízlivým dojmem – rozhodně bychom si nedovolili označit ho jako omalovánky.

Naše postřehy z používání

Asi nikoho nepřekvapíme zjištěním, že na telefonu této třídy s nejnovějším procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 běželo vše naprosto plynule. Během necelých dvou týdnů testování jsme ani jedno nenarazili na situaci, kdybychom museli čekat na odezvu systému nebo nějaké aplikace.

Bohužel, podobně jako loni, budeme kritizovat ne úplně ideálně fungující notifikace. Jsme schopni pochopit, že systém občas uspí některou z aplikací pro komunikaci či sociální sítě. Sem tam se ale stalo, že telefon avizoval přijaté textové zprávy až poté, co jsme ho probudili. V některých případech je dokonce neoznamoval vůbec, a to, přestože jsme používali výchozí aplikaci Zprávy a měli nastavený systémový zvuk.

Ačkoli má Xiaomi 13 dostatečně velkou RAM, občas jsme naráželi na projevy agresivního ukončování aplikací běžících na pozadí. Projevovalo se to například u Zpráv či WhatsAppu, kdy se při komunikaci vedené z webového rozhraní občas objevovaly hlášky, že telefon je odpojen. K vyřešení problému stačilo probudit telefon a otevřít příslušnou aplikaci.

Dobrou zprávou je v případě tohoto modelu funkce Always-on Display (AoD), který, která na rozdíl od levnějších modelů, není omezena jen na deset sekund, ale může svítit trvale, případně jen v nastaveném čase v průběhu dne. Nemusí vás tak mrzet, že telefon nemá notifikační LED, neboť vše podstatné kdykoli zjistíte pohledem na obrazovku.

Předinstalované aplikace

Jak je u Xiaomi zavedeným zvykem, po prvním spuštění je v telefonu několik desítek aplikací. Některé je možné odinstalovat, části se bohužel běžnou cestou nezbavíte. Avizované snížení počtu neodstranitelných aplikací na osm se bohužel týká jen čínské verze MIUI – v evropské a globální verzi jich stále zůstává podstatně víc.

I letos jsou v evropské verzi aplikace Telefon, Zprávy a Kontakty od Googlu, nikoli od Xiaomi, jak tomu bylo před několika lety. Aplikace Telefon tedy podporuje nahrávání hovorů, ale při aktivaci se ozve hláška „Tento hovor se teď nahrává“, kterou slyší volající i volaný účastník. Při ukončení se oběma stranám ozve hláška „Nahrávání hovoru skončilo.“

Z hlediska reklam můžeme konstatovat, že jsme v rámci MIUI na žádné nenarazili. Podobné to je po aktualizaci na MIUI 14 i na starším telefonu Xiaomi 12. Obecně ale nelze říci, zda se slibované omezení zobrazovaných reklam bude týkat všech telefonů s nejnovější verzí grafické nadstavby, nebo jen vybraných modelů.

Seznam předinstalovaných aplikací

Spodní lišta:

 • Telefon (od Googlu)
 • Zprávy (od Googlu)
 • Chrome
 • Fotoaparát

První domovská obrazovka:

 • Galerie
 • Obchod Play
 • Mi Prohlížeč
 • Hudba
 • Složka Google (viz níže)
 • Optimalizace
 • Témata
 • Mi Video
 • Game Center
 • Poznámky
 • Nastavení
 • Čistič

Druhá domovská obrazovka:

 • Správce souborů
 • Počasí
 • ShareMe
 • YouTube
 • YT Music
 • Složka Nástroje (viz níže)
 • Složka Další aplikace (viz níže)
 • Složka Hry (viz níže)
 • Hodiny
 • Xiaomi Community
 • Netflix

Složka Google:

 • Google
 • Gmail
 • Mapy
 • Disk
 • Google TV
 • Meet
 • Fotky
 • Kontakty
 • Kalendář
 • Zprávy
 • Google One
 • Podcasty
 • Files
 • Home
 • Najdi zařízení
 • Nouzové info
 • Peněženka

Složka Nástroje:

 • Kalkulačka
 • Záznamník
 • Skener
 • Stažené
 • Kompas
 • Služby a zpětná vazba
 • Mi Ovladač

Složka Další aplikace:

 • Facebook
 • TikTok
 • LinkedIn
 • Booking.com

Složky Hry:

 • Genshin Impact
 • Solitaire

Hodnocení recenze Xiaomi 13

Na základě podrobné recenze můžeme s potěšením konstatovat, že telefon Xiaomi 13 naplnil veškeré do něj vkládané ambice a stává se důstojnou vlajkovou lodí pro letošní rok. Z hlediska výkonu mu není co vytknout – je vidět, že procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 je aktuálně tím nejlepším, co lze v tomto segmentu pořídit, což potvrdily jak syntetické benchmarky, tak i běžné používání.

Nejzásadnější parametry Xiaomi 13
Nejzásadnější parametry Xiaomi 13

Kladně hodnotíme modernější design, který je sice zjevně inspirován vzhledem iPhonů, ale přináší benefity v podobě ploché obrazovky a jistějšího uchopení. Nelíbilo se nám ale lesklé provedení zadní strany, které je doslova magnetem na otisky prstů. Čtečka otisků integrovaná v obrazovce funguje stejně bezvadně, stejně jako odemykání tváří.

Ocenili jsme plochou obrazovku
Ocenili jsme plochou obrazovku

Telefon má velmi kvalitní displej, vyznačující se dobrou čitelností na přímém slunci a svižně fungujícím senzorem okolního osvětlení, řídícím jeho jas. Z hlediska výdrže baterie je na tom o něco lépe než loňský model, avšak stále jde jen o „jednodenní telefon s malou rezervou“. Pochvalu si ale rozhodně zaslouží rychlé drátové i bezdrátové nabíjení.

Rychlé nabíjení je nesporným kladem
Rychlé nabíjení je nesporným kladem

Z recenze jednoznačně vyplývá, že Xiaomi 13 dělá velmi pěkné fotky – všechny jeho fotoaparáty odvádějí svou práci tak, jak bychom od zařízení této třídy čekali, tedy dobře. Stejně tak budeme chválit kvalitu videa, kde jsme ocenili nejen obraz, ale i velmi dobře fungující optickou a elektronickou stabilizaci.

Odolnost proti prachu a vodě dle standardu IP68
Odolnost proti prachu a vodě dle standardu IP68

Telefon rovněž příjemně překvapil deklarovanou odolností proti prachu a vodě dle standardu IP68. Budoucí majitelé se mohou těšit na nejnovější verzi mobilního operačního systému Android 13 s aktuální grafickou nadstavbou MIUI 14.

Cena a dostupnost

Xiaomi 13 byl představen v neděli 26. února a zhruba v polovině března by se měl objevit na pultech evropských obchodů. Už je připraven i na stránkách našich e-shopů – v tom českém startuje na ceně 22 086 Kč, ve slovenském pak začíná na 932 eurech.

Zaujala vás recenze Xiaomi 13?

Xiaomi 13

od 22 086 Kč
7.9

Výkon

9.6/10

Displej

9.6/10

Výdrž baterie

6.0/10

Fotoaparát

9.1/10

Cena

5.0/10

Klady

 • Vynikající fotoaparát
 • Velmi dobrá obrazovka
 • Špičkový výkon
 • Zvýšená odolnost proti vodě a prachu
 • Rychlé nabíjení

Zápory

 • Slabá výdrž na jedno nabití
 • Silně vystupující modul fotoaparátů
 • Zadní strana zachytává otisky
 • Problémy s notifikacemi
Sledujte nás na Telegramu!

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel Good
Karel Good
1 rok před

Dobrý den, děkuji za super vyčerpávající recenzi 🙂 Čekal jsem na ni každou vteřinou, kdy bude.-). Chci se zeptat na ty notifikace – myslíte si, že se to brzo nějakou aktualizací vyřeší? Vidím v tom zásadní problém při koupi takového drahého telefonu.. “(. Dále se chci zeptat, v předprodeji je nabízená s tiskárnou, nelze zaměnit asi za nic jiného v hodnotě tiskárny (z důvodu, že tiskárnu už mám :)? Moc nechápu, proč k telefonu raději nedávají bezdrátovou nabíječku. A má poslední otázka, budete testovací telefon prodávat? Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem Karel Good

Xxxxxx
Xxxxxx
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Zdravim,
napríklad Slovenska Alza ponúka v predpredaji ako darček xiaomi redmi A1. Takže kto vie od čoho závisí, aký produkt to bude, keď na rôznych trhoch je rôzny produkt..

Karel
Karel
Odpovědět  Karel Kilián
25 dní před

Dobrý den. Mám 13 ctku už půl roku, koupeno u zeleného mužíčka a čekám marně na Hyper OS. Podle všeho už měla aktualizace dorazit. Lze to nějak ověřit? S úctou Karel RSC

Karel Good
Karel Good
1 rok před

Dobrý den pane Kilián,
Děkuji moc za odpověď.
Ty uspávající aplikace je hodně mrzuté. Nedokážu si představit, že mi někdo bude psát SMS a občas nedojde
z důvodu uspáni 🙁 Myslel jsem že u 12 se to vyřešilo aktualizací… U massenger ( kde příchozí zprávy občas taky blbnou a nedojdou) jsem to vyřešil tím, že nyní využívám spíše WhatsApp, kde nikdy nebyl problém. Ale že to bude dělat i SMS, to už je zarážející :-(. Měl jsem v plánu telefon si koupit, ale tento problém ( který není vyřešený ani u 12) mě od nákupu odráží 🙁 Nedokážu si představit, že mi někdo bude psát důležitou SMS nebo na WhatsApp a nedojde jako u massenger,ach jo.

Karel Good
Karel Good
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

A zaznamenal jste problém i s WhatsAppem? Že by někdo psal a došlo Vám to, až po té co jste otevřel WhatsApp? Předem moc děkuji za odpověď.
S pozdravem a hezkého dne přeje Karel

Karel Good
Karel Good
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Děkuji za odpověď.
Přeji krásný den

Zdeněk
Zdeněk
1 rok před

Dobrý den pane Kiláne,

děkuji za zcela vyčerpávající recenzi.

Za mne mi stejně jako u posledních modelů chybí fotit do RAW/DNG (ano musí se použít druhá aplikace).

Zeptám se jak to bude s těmito vlajkovými modely s reklamami, myslím tím modely 13/13PRO + 12TPRO?

Ohledně cen, tak ty jsou dle mne celkem hodně nadsazené, za opravdu základní řadu chtít někde kolem 24 000, to mi přijde celkem dost.

A konkurence, která fotí mnohem lépe je za podobnou cenu (i když sice sice jen s GEN+1, ale i tak VIVO X80Pro/X90Pro jsou podobně drahé a fotí velice slušně). Velkou otázkou jak bude fotit verze PRO a kde se tyto dvě verze umístí v DXO.

V cenovce 24 000 je hodně našlapané , za to pořídím např. S22 Ultru, Oneplus Pro, X90Pro, Motorola 30 Ultra atd.

V dnešní době jsou velice výhodnou koupí modely 12Tpro / Oneplus 10T, které mají jen GEN+1, ale jsou o hodně velkou částku levnější.

Veliká škoda, že Top modely od Xiaomi neumožňují nějaký podobný režim jako je Samsung DEX+ nebo Motorola ReadyFor.

Příjemný den

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Dobrý den,

škoda, že jste neměl k recenzi tu verzi PRO (četl jsem již víc těch recenzí) a fotoaparát u té verze Pro by měl být skvělý. Ale cena kolem 32 000 již zase tak skvělá není. Podobně fotící VIVO X80Pro/X90pro lze sehnat o mnoho tisíc laciněji.

Když srovnám fotky z té 13-tky s S23 pluskem tak je to použitelné u obou, akorát mi připadá, že se stále Xiaomi jako by bojí té tmy (Samusng má noční fotky o něco lepší).

Cena u té verze PRO je dle mne moc nahoře, někde na úrovni S23 ULTRy a mnoho lidí si raději koupí tu Ultru (kde je S-Pen+DEX).

Ano, nabídnou stejné jako Samsung, ale chybí DEX, chybí RAW, OneUI se oprostilo od omalovánek a je nějaké takové přívětivější.

Na reklamu se ptám, protože známý kupoval 12Tpro a reklama se mu začala zobrazovat skoro okamžitě (půl dne se s tím trápil, než se to dalo pryč).

No v dnešní době kupovat podobný mobil za tuhle cenu, no nevím, asi bych raději šáhnul po něčem levnějším (S21 ultra, S21FE, Oneplus 10TPro, Xiaomi 12Tpro – no dnes se dá v akci sehnat i ta S22 ultra za podobnou cenu jako tato 13-tka )

Celkem mi vadí, že Xiaomi něco ukáže (s patřičnou pompou) a pak je jako ticho po pěšině (myslím třeba Xiaomi Deskop, který byl zrušen a je v omezené míře jen pro tablety) + ta jejich reakční doba na BUGy je prostě hrozná

Příjemný den

Jaro_T
Jaro_T
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Dobrý deň, len malá poznámka k RAW. Na Xiaomi 12X v PRO režime fotoaparátu je možnosť zapnúť ukladanie fotiek do RAW súborov (pripona DNG). Preto mi nie je celkom jasné (na základe Vášho popisu v článku), prečo to Xiaomi 12 neumožňuje.

Screenshot_2023-03-07-09-20-37-021_com.android.camera.jpg
Zdeněk
Zdeněk
1 rok před

Dobrý den pane Kiláne,

díval jsem se a 13 pro dostala cca 136 bodů v DXOmarku, tedy stejně jako 12S ULTRA.
Myslel jsem si, že s novým snímačem a optikou převálcuje 11 Ultru (ta má 141 bodů).

Zdenek
Zdenek
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Info zde
Klasika – 130 bodu – https://www.dxomark.com/xiaomi-13-camera-test/
Pro verze – 136 – https://www.dxomark.com/xiaomi-13-pro-camera-test/

skoro bez nejakeho podstaneho rozdilu (jenom tech cca 10 000 CZk)

Prijemny den

Lukas
Lukas
1 rok před

Zdravím, mám 13 pro a chtěl bych se zeptat, chybí mi v nastavení fotoaparátu …DLOUHE PODRZENI SPOUSTE , při funkci DAVKOVANI SNIMANI mi to při držení snímače natáčí video

Lukas
Lukas
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Moc děkuji 👍 ještě bych potřeboval při focení v pohybu zaostřit víc osob, zvířat je to možné?

Malý John
Malý John
3 měsíců před

Dobrý den,
pročetl jsem snad všechny recenze na xiaomi 13 Pro a xiaomi 13. Recenze jsou převážně na verzi pro pozitivní. Nicméně NIKDO neuvádí informace, jestli klasický foťák fotí tak dobře proti verzi 13. Dále jestli fotky jsou opravdu tak moc výrazně lepší na verzi 13 pro od 13.
V tomto příspěvku výše je toho opravdu hodně, přehledné, dobře sepsané, ale mě to prostě nestačí.
Stojí opravdu si za verzi 13 pro připlatit?
Budou obyčejné fotky bez filtrů a různých úprav tak dobré a čisté (výrazně lepší) oproti verzi 13? Nebo jen mírně lepší? Především za snížené viditelnosti nebo horšího světla?
Může mi někdo, kdo měl oba typy verze v ruce opravdu reálně říct výsledek?
Neupravuji nikdy žádné fotky. Nepoužívám žádné filtry a nijak si nehraju s fotkama. Prostě vytáhnu telefon a chci fotit. Max dám večer noční režim na fotku.
Výhody verze 13 z mého pohledu určitě menší display, který se vejde v autě do “fochu”.
Stále se nemůžu rozhodnout, jestli si opravdu stojí připlatit za lepší foťák nebo to zas takové terno není. A nebo jít třeba do samsungu s23 ultra.
Byl bych rád za odpovědi na mé otázky od někoho, kdo opravdu s obouma telefonama pracoval, fotil a používal je aspoň pár dní, aby mohl hodnotit ze svého podledu.

Děkuji

28
0
Napište nám svůj komentář!x