Články

Ochrana Play Protect označovala aplikaci Témata jako škodlivou

Na sklonku minulého týdne (konkrétně od soboty 13. srpna) se někteří uživatelé telefonů Xiaomi, Redmi a Poco potýkali s poměrně kuriózním problémem. Služba Google Play Protect, která kontroluje aplikace a vyhledává škodlivé chování, označila systémovou aplikaci Témata jako škodlivou a nabídla její deaktivaci.

Důvodem údajné škodlivosti měla být skutečnost, že se inkriminovaná aplikace „pokouší obejít zabezpečení systému Android“. Dialog tvrdil, že zařízení je ohroženo, a nabízel uživateli jedinou možnost v podobě tlačítka Zakázat.

Podle Play Protect byla aplikace Témata škodlivá

Přesné znění hlášení s titulkem Play Protect: Vaše zařízení je ohroženo. Byla nalezena 1 škodlivá aplikace. Deaktivovat škodlivou aplikaci? Témata. Tato aplikace se pokouší obejít zabezpečení systému Android. Pod tímto textem následovalo tlačítko Zakázat.

Podle Play Protect byla aplikace Témata škodlivá
Podle Play Protect byla aplikace Témata škodlivá

Pokud uživatel souhlasil, tj. nechal aplikaci Témata zakázat, musel pak čelit dalším nepříjemnostem. Tím prvním bylo zmizení ikony aplikace Témata, kterou poté nebylo možné spustit. S deaktivací zmíněné aplikace však byly spojeny i další problémy – například nemožnost změnit tapetu domovské či zamykací obrazovky.

Ani v tuto chvíli není zcela jasné, proč ochrana Google Play Protect vlastně označovala systémovou aplikaci Témata jako škodlivou. Jako nejpravděpodobnější se jeví vysvětlení, že se jednalo o chybu, respektive falešný poplach, kdy patrně nějaký kus kódu připomínal známou hrozbu, ačkoli jí reálně nebyl.

Prohlášení Xiaomi

Společnost Xiaomi vydala v pondělí 15. srpna oficiální prohlášení, ve kterém uvádí, že si je vědoma upozornění, jež se objevilo v souvislosti s aplikací Témata. „Společně s Googlem pracujeme na zjištění příčiny tohoto problému.“ uvedl výrobce.

„Pokud se vám toto upozornění stále zobrazuje, ale aplikaci Témata jste ještě nezakázali, můžete udělat následující kroky: otevřete Obchod Google Play a klepněte na svou profilovou fotografii v pravém horním rohu obrazovky. Vyberte možnost Play Protect a otevřete Nastavení. Vypněte přepínač Kontrolovat aplikace pomocí Play Protect. Poté nastavení opusťte, následně se vraťte zpět a přepínač opět zapněte. Při dalším skenování by se upozornění nemělo zobrazovat.“

V případě, že uživatel nechal aplikaci Témata zakázat, Xiaomi radí resetovat předvolby aplikací. Konkrétní postup vám ukážeme v následující kapitole. „Omlouváme se za nepříjemnosti a děkujeme za pochopení!“ uzavřel čínský výrobce.

Přečtěte si také  Pomalá Wi-Fi při zapnutém Bluetooth: koho se tento problém týká?

Jak řešit zákaz aplikace Témata po hlášení Play Protect?

Další vývoj ukázal, že se problém týkal jen jedné konkrétní verze aplikace Témata. Vývojáři Xiaomi na tuto skutečnost reagovali poměrně promptně a vydali aktualizaci na verzi 2.1.0.3-global, kterou již Google Play Protect jako škodlivou neidentifikoval. Řadě uživatelů tak k vyřešení problému stačilo nainstalovat update přes Nastavení-Aktualizace systémových aplikací.

Poměrně záhy se objevilo řešení, jež se následně ukázalo jako funkční. V případě, že uživatel souhlasil se zablokováním aplikace Témata z důvodu její údajné škodlivosti, pomohl k opětovnému fungování následující postup:

Samsung Galaxy S23
  1. Otevřete Nastavení.
  2. Přejděte do sekce Aplikace.
  3. Pokračujte do Správa aplikací.
  4. Klepněte na tři tečky v pravém horním rohu.
  5. Zvolte možnost Resetovat předvolby aplikací.

Resetování předvoleb aplikací je bezpečné a nezpůsobí žádnou ztrátu dat. Bude však nutné znovu nastavit oprávnění některých aplikací, výchozí aplikace, znovu zakázat dříve zakázané aplikace a případně opětovně vypnout oznámení aplikací, jimž jste je v minulosti zakázali. Jestliže nepoužíváte domovskou obrazovku se seznamem aplikací, obnoví se plocha do původního stavu.

Po provedení výše uvedených kroků ještě doporučujeme v Nastavení-Aktualizace systémových aplikací zkontrolovat, zda nejsou dostupné nějaké aktualizace. Každopádně v současnosti je již problém vyřešen a neměl by se objevovat.

Narazili jste na problémy Play Protect s aplikací Témata?

Zdroje: xiaomiui.net, mi.com, mi.com.

Servis XM.cz

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x