Poco F1 v recenzi: Neuvěřitelný výkon za bezkonkurenční cenu

Přesně před týdnem jsme se dočkali oficiálního představení nového telefonu, který Xiaomi vyrábí pod značkou Poco F1. Mobil se špičkovým hardwarem půjde do prodeje v 65 zemích, včetně Česka, kde by podle neověřených informací měl stát ve verzi se 6 GB RAM + 64 GB interního úložiště deset tisíc korun a varianta s dvojnásobnou interní pamětí o tisícovku víc. Redaktoři serveru Android Central už měli možnost proklepnout Poco F1 v recenzi. Jak dopadl?

Jak dopadl Poco F1 v recenzi?

Začněme od konce, tedy celkového hodnocení. Kladně je hodnocena především neuvěřitelná cena, robustní design, špičkový výkon a vynikající výdrž baterie. Záporně redaktor Harish Jonnalagadda hodnotil fakt, že Poco F1 má jen průměrný fotoaparát a nemá deklarovanou žádnou odolnost proti vodě a prachu. Hlavním faktem však je, že Poco F1 je zcela jednoznačně nejlevnější telefon s aktuálně nejlepším procesorem Qualcomm Snapdragon 845.

Redaktor testoval telefon po dobu sedmi dnů. Operačním systémem byl Android 8.1 Oreo v provedení MIUI 9.6.11. Z hlediska hardwarové výbavy se v podstatě jedná o vlajkovou loď Xiaomi Mi 8, ovšem skleněná záda zde nahradil polykarbonát. To je poněkud paradoxní, protože zatímco mobily nejvyšších řad mají nejčastěji skleněná záda, střední třída bývá vyrobena z kovu. Plasty přeci jen náleží zařízením nejnižší cenové kategorie. Je ale pravdou, že polykarbonát je levnější, a přitom podstatně odolnější ve srovnání se sklem.

Jak dopadl Poco F1 v recenzi?
Jak dopadl Poco F1 v recenzi?

Obhlídka telefonu

Na horní hraně najdeme tradiční 3,5mm konektor pro připojení sluchátek a štěrbinu druhého mikrofonu. Na levé hraně je, jako obvykle, šuplíček s hybridním slotem. Do telefonu lze tedy nainstalovat dvě SIM, nebo jednu SIM a jednu paměťovou kartu. Na spodní hraně je mřížka reproduktoru, primární mikrofon a port USB-C k nabíjení a připojení k počítači. Konečně na pravé hraně je klasická sestava hardwarových tlačítek pro vypnutí/zapnutí a nastavení hlasitosti.

Při pohledu na přední stranu dominuje velkolepá obrazovka s úhlopříčkou 6,18″, rozlišením 2248 x 1080 obrazových bodů a poměrem stran 19:9. Jedná se o stejný IPS LCD panel, jaký najdete v telefonu střední třídy Xiaomi Mi 8 SE. Kladně je hodnocen kontrast a dobrá čitelnost na slunečním světle. Do horní části se zakrojil viditelný výřez, obsahující kromě předního fotoaparátu, reproduktoru a obvyklé sady senzorů také infračervený modul, usnadňující odemykání obličejem. To by mělo probíhat během pouhé desetiny sekundy, navíc velmi dobře funguje i za nižšího okolního osvětlení.

Na zadní straně je připraven duální fotoaparát s vertikálním uspořádáním a čtečkou otisků prstů. Všechny prvky jsou spojeny do jednoho celku uprostřed horní části telefonu.

Poco F1 v modré barvě
Poco F1 v modré barvě

Hardware

Asi nemá cenu podrobněji rozebírat hardware – všechny důležité informace zazněly při představení. Srdcem je osmijádrový Qualcomm Snapdragon s maximální pracovní frekvencí 2,8 GHz. Zajímavý je v tomto případě přítomností kapalinového chlazení, snižující teplotu procesoru o pět stupňů Celsia. K dispozici jsou verze se 6 GB RAM + 64 GB paměti, 6 GB RAM + 128 GB paměti a 8 GB RAM + 256 paměti.

Srdcem je procesor Qualcomm Snapdragon 845
Srdcem je procesor Qualcomm Snapdragon 845

Výdrž baterie

Jednou z otázek, kterou musel telefon Poco F1 v recenzi zodpovědět, je výdrž na jedno nabití. V útrobách má akumulátor s velmi solidní kapacitou 4000 mAh, který slibuje mnohé. Podle recenze je výdrž velmi dobrá a překonává i Xiaomi Redmi Note 5 s baterií se stejnou kapacitou. Částečně za to může i výrobní technologie procesoru – Snapdragon 845 je vyráběn 10nm procesem, zatímco Snapdragon 636 se vyrábí 14nm procesem. I tak zdánlivá maličkost očividně rozhoduje o tom, jakou spotřebu bude telefon mít. Dvoudenní výdrž by prý neměla být problémem, telefon zvládne až devět hodin přehrávání videa a při velmi aktivním používání putoval večer do nabíječky se zbývajícími 30 %.

Poco F1 podporuje technologii rychlého nabíjení Quick Charge 3.0 a je dodáván s 18wattovou nabíječkou. Z „nuly na sto“ se dostane během dvou hodin, na poloviční kapacitu stačí pouhá půlhodina. Recenzent konstatuje, že žádná jiná vlajková loď nedosahuje takové výdrže jako Poco F1.

Poco F1 v recenzi ukázal dlouhou výdrž baterie
Poco F1 v recenzi ukázal dlouhou výdrž baterie

Software

Jak již zaznělo, operačním systémem je MIUI 9.6 s celou řadou vylepšení. Velkou pozornost si zaslouží launcher, který místo ukládání ikon aplikací na domovské obrazovky používá tradičnější seznam programů s několika vychytávkami. Seznam automaticky třídí aplikace do různých kategorií, jako je zábava, hry, komunikace, nástroje, životní styl a další. Ne vždy ale toto třídění funguje zcela bezchybně, takže se občas nějaká ikona objeví v jiné kategorii, než by uživatel čekal.

Jednou ze zajímavých novinek je možnost filtrovat aplikace v seznamu podle barvy ikony. V dolní části seznamu se zobrazí seznam barev, po klepnutí se vyfiltrují jen programy, jejichž ikona má zvolený odstín. Je to určitě zajímavý způsob pro ty, kdož se v seznamu nainstalovaných programů orientují právě podle ikonek.

Jedním z lákadel je Poco Launcher
Jedním z lákadel je Poco Launcher

V systému je nainstalováno mnoho aplikací, počínaje UC Browserem, přes Word a Excel, až třeba po Facebook. Dobrou zprávou je, že všechny tyto programy je možné odinstalovat obvyklou cestou.

Jedním z problémů, na které redaktor Android Central narazil, bylo příliš aktivní uspávání aplikací, které pak neoznamovaly nové zprávy. U části programů to vyřešila aktualizace, v některých případech však bylo nutné sáhnout do nastavení správy baterie.

Fotoaparát

Poco F1 sdílí mnoho hardwarových parametrů s vlajkovými loděmi Mi Mix 2s a Mi 8. Týká se to i fotoaparátu, který se skládá z 12MPx snímače IMX363, použitého v Mi Mix 2s, a sekundárního 5Mpx senzoru. K dispozici je pouze elektronická stabilizace videa. Přední fotoaparát přichází s rozlišením 20 MPx a světelností f/2,0.

Poco F1 používá automatickou inteligenci, která rozpoznává více než 25 scén a přes tisíc scénářů, podle kterých nastavuje parametry fotoaparátu za účelem pořízení co možná nejlepšího snímku.

Samotný fotoaparát hodnotí recenzent jako slušný, ovšem s dodatkem „s ohledem na cenu“. Většina fotografií pořízených za denního světla nabízí velké množství detailů a vysoký dynamický rozsah, avšak v několika případech byly snímky přesaturované. Ve zhoršených světelných podmínkách je však nutné počítat s viditelnou ztrátou detailů zejména na pozadí.

V oblasti fotoaparátu podává telefon dobré, ale ne špičkové výsledky
V oblasti fotoaparátu podává telefon dobré, ale ne špičkové výsledky

Resumé

Poco F1 v recenzi nedopadl vůbec špatně – z pěti maximálních možných bodů dostal čtyři a půl. Ideální bude například pro majitele telefonů Redmi Note 5 Pro a Redmi Note 4, kteří uvažují o upgradu. Samotný telefon je vynikající a nabízí v této kategorii jedinečný poměr ceny a výkonu.

Poco F1 v recenzi dopadl velmi dobře
Poco F1 v recenzi dopadl velmi dobře

Design asi nevyhraje žádné ocenění, ale je skvělý pro každodenní používání. Životnost baterie je hodnocena jako vynikající, stejně jako výkon. Fotoaparát je dobrý, v některých situacích však za aktuální špičkou zaostává.

Zdroj: androidcentral.com.

Tak co říkáte na to, jak si vedl Poco F1 v recenzi Android Central?

Mohlo by Vás také zajímat
Telefon Poco F1 dostává aktualizaci na Android 9 Pie

Založení separátní značky Pocophone, respektive Poco vyvolalo v segmentu mobilních telefonů značný rozruch. Jednou z deklarovaných vlastností byly, mimo jiné, Číst dál...

Poco F1 dostane tento týden update na MIUI 10. Co přinese?

Telefon Poco F1 je v současnosti patrně nejlepší volbou, pokud chcete zařízení s nejvýkonnějším čipem Qualcomm Snapdragon 845 za nejnižší Číst dál...

Na telefonu Xiaomi Poco F1 se už testuje Android 9 Pie

Jednou ze silných stránek telefonu Xiaomi Poco F1 by měly být rychlé aktualizace. Tak to alespoň bylo slibováno při oficiálním Číst dál...

Roborock S5 Max

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.