Recenze

Recenze: bezpečnostní kamera Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K

Bezpečnostní kamera může být užitečným pomocníkem, který dohlédne na domácnost, kancelář, garáž či jiné prostory a upozorní na nezvané hosty. Otestovali jsme jeden z nejlevnějších modelů, abychom zjistili, co vlastně nabízí. Kde jsou jeho silné stránky a kde má naopak slabiny? To vám prozradí naše podrobná recenze Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K.

Podrobná recenze Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K
Podrobná recenze Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K

Nejprve se podíváme na to, v jaké cenové hladině se tato kamera vlastně pohybuje. I podle toho pak budeme posuzovat její vlastnosti, funkce a schopnosti. Chytrou kameru Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K můžete pořídit v našich e-shopech. Je dostupná pouze v bílé barvě, přičemž v českém online obchodě stojí 1 256 Kč a ve slovenském e-shopu za ni zaplatíte 53 eur.

Obsah recenze

Recenze Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K začíná rozbalováním

Kamera dorazila v bílé krabičce z měkkého kartónu. Na její přední straně je barevně vyobrazená, a kromě názvu a loga Mi jsou zde k vidění také „štítky“ deklarující podporu Asistenta Google a Alexy od Amazonu. Výrobce zde také vyjmenovává hlavní přednosti, mezi které patří rozlišení 3 Mpx, světelnost f/1,4, barevný obraz při zhoršených světelných podmínkách a detekce osob pomocí umělé inteligence.

Kamera dorazila v bílé krabičce z měkkého kartónu
Kamera dorazila v bílé krabičce z měkkého kartónu

Tyto údaje jsou pak zopakovány v několika dalších jazycích na jedné z bočních stran, na druhé je pak vyzdvihována schopnost zabírat 360° panorama, možnost oboustranné hlasové komunikace, infračervené noční vidění či úsporný kodek H.265, známý jako HEVC (High Efficiency Video Coding), je což je kompresní standard pro video, který byl vyvinut pro snížení velikosti souborů při zachování co nejvyšší kvality obrazu.

Krabička s kamerou
Krabička s kamerou

Technické parametry bezpečnostní kamery Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K

Na zadní straně kamery jsou uvedeny základní technické parametry:

  • Název produktu: Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K
  • Typ produktu: bezpečnostní interiérová kamera
  • Model: MJSXJ09CM
  • Rozměry: 115 × 78 × 78 milimetrů
  • Hmotnost: 269 gramů
  • Napájení: napětí 5 V stejnosměrně, proud 2 A
  • Rozlišení obrazu: 2304 × 1296 obrazových bodů (2K)
  • Světelnost: f/1,4
  • Kodek videa: H.265
  • Úložiště: paměťová karta formátu microSD s kapacitou až 32 GB
  • Konektivita: Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz standardů 802.11 b/g/n
  • Kompatibilita: Android 7.0 nebo vyšší, iOS 11 nebo novější

Servis XM.cz

Co jsme našli v balení?

Krabička se, k našemu malému překvapení, otevírá shora. Poté jsme z ní vytáhli papírové lůžko, ve kterém se skrývala samotná kamera, a krabičku s příslušenstvím. Kamera byla pro vyšší bezpečnost před poškozením při přepravě zabalena do sáčku.

Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K
Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K

V krabičce jsme pak našli dva metry dlouhý napájecí kabel, opatřený na jedné straně konektorem USB-A a na druhé dnes již poněkud zastaralým microUSB. Zarazilo nás, že součástí balení není napájecí adaptér, takže jsme museli použít vlastní.

Pokud plánujete pořízení této kamery, pohlídejte si, aby výstupný proud použitého napájecího adaptéru byl minimálně 2 A! Pokud bude menší, mohou se objevit různé problémy, jako jsou například výpadky při přechodu kamery na noční vidění, ale i další (leckdy nepředvídatelné) potíže.

Příslušenství ke kameře
Příslušenství ke kameře

Dále jsme v balení nalezli sadu pro montáž kamery na zeď či ke stropu. Sestávala z dvou hmoždinek, dvou vrutů a jedné podložky. Nechyběla ani stručná uživatelská příručka, která však neobsahovala návod v češtině, a součástí balení byl i záruční list.

Zprovoznění kamery Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K

Po prvním připojení k elektřině se na kameře rozsvítí oranžová LED, horní část se postupně otočí do všech směrů (doleva, doprava, nahoru a dolů) a následně vyzve k naskenování QR kódu umístěném na její spodní straně. Poté vyčkává na zahájení párování – kontrolka bliká oranžovou barvou a kamera hlasem opakuje „Waiting for connection“ („Čekání na připojení“).

Otevřeli jsme tedy aplikaci Mi Home, klepnuli na tlačítko plus v pravém horním rohu a zvolili možnost Scan. Následně jsme objektivem fotoaparátu nasnímali QR kód z kamery a byli jsme vyzváni k jejímu resetování. To se provádí stiskem dobře dostupného tlačítka, umístěného vedle konektoru pro napájecí kabel, po dobu minimálně tří sekund.

Pokračovali jsme na další krok, během kterého aplikace Mi Home zahájila vyhledávání kamery. Po jejím nalezení nás požádala o výběr Wi-Fi, přes kterou bude kamera připojená k internetu, a zadání přihlašovacích údajů. Následně proběhlo připojení ke kameře, nahrání informací a její připojení k síti. Celý proces trval necelé dvě minuty.

V dalším kroku jsme zvolili místnost, ve které bude kamera umístěna, a následně jsme mohli změnit název, pod kterým se bude zobrazovat v aplikaci. V posledním kroku jsme si mohli vybrat, zda si přejeme kameru zobrazovat na úvodní obrazovce ve formě velké dlaždice s náhledem jejího obrazu. Poté jsme ještě nainstalovali doporučenou aktualizaci firmwaru, povyšující jeho verzi z původní 4.1.6_0310 na nejnovější 4.3.4_0384, což trvalo zhruba další dvě minuty.

Apple iPhone 16

Možnosti kamery v aplikaci Mi Home

V průběhu instalace jsme zvolili zobrazování v podobě velké dlaždice, což v praxi znamená, že obraz lze přehrávat z úvodní stránky aplikace Mi Home bez nutnosti otevírat aplikaci kamery. To je poměrně praktické, pokud chcete mít rychlý přehled o tom, co se před kamerou aktuálně děje.

Záběr je možné přibližovat a oddalovat gestem „štípnutí“ – kamera však nedisponuje optickým, ale pouze 6× digitálním zoomem, takže kvalita obrazu s přibližováním degraduje. Posouváním obrazu do stran či nahoru a dolů je možné fyzicky otáčet kamerou a dle potřeby tak sledovat to, co vás zajímá.

Aplikace kamery na prvním místě zobrazuje snímaný obraz, který lze klepnutím na příslušné tlačítko otočit na šířku tak, že zabírá celou plochu displeje chytrého telefonu. K dispozici je celkem osm tlačítek, z nichž část je v obraze a druhá polovina je pod ním:

  • Vypnutí kamery se může hodit v případě, kdy se před ní odehrává či bude odehrávat cokoli, co by nemělo být zachyceno, případně zaznamenáno.
  • Dalším tlačítkem můžete vypínat a zapínat zvuk zachycený kamerou.
  • Třetí tlačítko slouží k nastavení rozlišení a může se hodit v případě problémů s internetovým připojením. Na výběr je buď automatický režim, nejvyšší rozlišení 2K HD, nebo úspornější, ale méně kvalitní 360P Smooth.
  • Čtvrté tlačítko slouží k přepnutí obrazu z kamery do celoobrazovkového režimu, který je zobrazen na šířku displeje telefonu.
  • Tlačítko s mikrofonem slouží k aktivaci oboustranné komunikace s osobami před kamerou. Podrobně se této funkci budeme věnovat v jedné z následujících kapitol.
  • Tlačítkem s obrázkem fotoaparátu je možné uložit snímek aktuální situace, který si následně můžete prohlížet, případně ho i sdílet.
  • Tlačítko s obrázkem kamery spustí pořizování záznamu. Na rozdíl od záznamu na paměťovou kartu či do cloudu se video ukládá do paměti telefonu, kde s ním lze po ukončení nahrávky dále pracovat.
  • Poslední tlačítko otevře křížový ovladač, jehož prostřednictvím můžete nastavit směr pohledu kamery. Stejného výsledku lze dosáhnout i posouváním obrazu z kamery do stran či nahoru a dolů.

Níže jsou pak dostupné tři sekce: Surveillance, Playback a Storage management, kterým se budeme věnovat v následujících kapitolách. K hromadě dalších možností nastavení se pak dostanete přes tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu aplikace.

Další způsoby zobrazování obrazu z kamery

Kromě mobilní aplikace Mi Home je možné sledovat obraz z kamery také na velké obrazovce – například na televizoru či počítačovém monitoru. Stačí k tomu zařízení s operačním systémem Android TV, do kterého je možné stáhnout a nainstalovat uvedenou aplikaci. Z ní pak lze ovládat a nastavovat jednotlivé spotřebiče chytré domácnosti, včetně kamery.

Obraz z kamery na zařízení s Android TV
Obraz z kamery na zařízení s Android TV

Z hlediska možností jsou funkce omezené pouze na sledování aktuálního záběru – k přehrávání uložených záznamů se z aplikace pro Android TV bohužel nedostanete. Pomocí dálkového ovladače je pak možné měnit směr pohledu kamery – stačí použít možnost Camera View a následně pomocí čtyřsměrného ovladače natočit objektiv tam, kam potřebujete.

Možnost otáčení kamery na zařízení s Android TV
Možnost otáčení kamery na zařízení s Android TV

Co se nám, bohužel, nepodařilo, je zobrazení obrazu z kamery na chytrém budíku Xiaomi Mi Smart Clock. Výrobce na oficiálních stránkách výslovně uvádí „Zobrazení výstupu videa z kamery na vašem zařízení. Jednoduše požádejte své hodiny Mi Smart Clock o zobrazení výstupu videa z kamery v reálném čase.“ V poznámkách pod čarou je pak uvedeno: „Funkce hlasového ovládání je dostupná na chytrém reproduktoru a na zařízeních s chytrým displejem, která jsou kompatibilní s funkcemi Google Assistant nebo Amazon Alexa.“ Přestože Mi Smart Clock tyto podmínky splňuje, obraz z kamery nám bohužel na svém displeji neukázal.

Na na chytrém budíku Xiaomi Mi Smart Clock se nám obraz neukázal
Na chytrém budíku Xiaomi Mi Smart Clock se nám obraz neukázal

V této části je také nutné podotknout, že aplikace Mi Home nepodporuje operační systémy Windows, macOS X ani Linux. Nemá ani webové rozhraní, takže neexistuje žádný způsob, jak sledovat obraz z kamery na počítači či notebooku.

JBL T460BT

Kvalita obrazu

Kamera natáčí video v rozlišení 2304 × 1296 obrazových bodů, tedy 2K, respektive 3 Mpx, s datovým tokem okolo 16 kb/s. Překvapila nás ale poměrně nízká snímkovací frekvence 20 snímků za sekundu, což je sice pro tyto účely postačující, leč počítejte s tím, že výsledný obraz není úplně plynulý.

Kameru jsme otestovali v několika prostředích. Jako první jsme ji umístili do střešního okna, odkud sledovala ulici. Obraz bylo v tomto případě možné označit jako uspokojivý, ocenili bychom však o něco větší množství zachycených detailů.

Příjemně nás překvapilo, že ani v noci, kdy byla ulice osvětlená pouličním osvětlením, nemusela kamera přecházet na noční vidění a poskytovala barevný obraz. Jeho kvalitu však poměrně viditelně ovlivňovala ještě větší ztráta detailů a poměrně značný šum, projevující se zejména v oblastech s jednolitou barvou.

Poté jsme kameru přesunuli do střešního okna na druhé straně domu, kde jsou zahrady a není zde veřejné osvětlení. Obraz za dne odpovídal výše uvedeným poznatkům. V noci kamera přepínala na noční vidění a byla schopná rozeznat člověka na vzdálenost až 20 metrů. Kvalita obrazu však byla poměrně nevalná – ostatně vzdálenost, na kterou kamery s infračerveným přísvitem běžně vidí, bývá udávána v jednotkách metrů.

Poslední štací byla chodba v našem domě, kde kamera sledovala schody. V tomto případě hodnotíme kvalitu obrazu jako dobrou, byť v tmavších oblastech byl viditelný jemný šum. Úroveň zachycených detailů odpovídá tomu, co bychom očekávali od bezpečnostní kamery této cenové relace, ale celkem pochopitelně nesnese srovnání se snímky pořízenými mobilním telefonem vyšší třídy.

Snímek zachycený kamerou v interiéru v průběhu dne
Snímek zachycený kamerou v interiéru v průběhu dne

Za tmy kamera přepínala na noční režim. I v tomto případě byly v obraze poměrně dobře viditelné detaily, včetně šmouh na stěnách. Z výše uvedeného je patrné, že kamera je skutečně primárně určena pro provozování v interiéru, kde podávala jednoznačně nejlepší výsledky. Při namíření do exteriéru má přeci jen evidentní prostor ke zlepšení.

Noční snímek pořízený kamerou v interiéru
Noční snímek pořízený kamerou v interiéru

Xiaomi Smart Band 8

Upozornění na narušení prostoru

Sekce Home Monitoring neboli v překladu „sledování domácnosti“ po nastavení aktivuje automatický dohled nad sledovaným prostorem. V případě detekce jakéhokoliv pohybu ve střežené oblasti nebo při vstupu někoho do prostoru téměř okamžitě odešle notifikaci na telefon.

Současně s tím kamera pořídí a uloží desetisekundový záznam dění, díky čemuž můžete i později zjistit, co se dělo. Nahrávky jsou šifrovány a nahrávány do cloudu, kde jsou zdarma uchovávány po dobu sedmi dní, což vám umožní zhlédnout celou situaci.

Konkrétně zde můžete nastavit:

  • Home monitoring – povolení/zakázání upozornění v případě narušení střeženého prostoru.
  • Monitoring time – zde můžete určit, kdy má upozorňování fungovat. Na výběr jsou čtyři možnosti: celý den i noc, jen ve dne (od 8 do 20 hodin), jen v noci (od 20 do 8 hodin), nebo ve vlastním časovém úseku.
  • Partition sensitivity settings – nastavení citlivosti detekce. Na výběr jsou jen dvě možnosti: High sensitivity, která by měla reagovat na jakýkoli pohyb, nebo Low sensitivity, kdy bude detekovat pouze výraznější pohyb nebo změny v obraze.
  • Alarm intervalinterval mezi dvěma poplachy. Je možné nastavit 3, 5, 10, nebo 30 minut. V praxi to funguje tak, že kamera pošle upozornění na telefon a v případě dalšího nebo trvajícího narušení prostoru pošle následující upozornění až po uplynutí stanoveného času, což má své nevýhody, jak vám prozradíme v dalších kapitolách.
  • Detection push notifications – tímto přepínačem volíte, zda si v případě narušení prostoru přejete dostávat upozornění na telefon.
  • Event notification type – zde můžete volit, na jaké typy událostí si přejete být upozorňováni na telefon. Na výběr jsou tři možnosti: Motion (jakýkoli pohyb), Person (pouze v případě, že kamera detekuje člověka), Baby cries (v tomto případě bude upozorňovat na dětský pláč).

Jak funguje detekce osob a pohybu

V případě umístění kamery na chodbu, kde snímala na malou vzdálenost relativně jednoduchou scénu, fungovala detekce velmi dobře. Lidi správně detekovala jako osoby a ve vyhodnocování se nepletla. Jako pohyb pak vnímala například stín ptáků, prolétajících za oknem, nebo rozsvícení světla s pohybovým čidlem.

Při pohledu na ulici jsme už tak spokojení s automatickou detekcí nebyli. Při nastavení nejvyšší citlivosti kamera vnímala jako pohyb i listy na stromech vlající ve větru. Selhávala také detekce osob – často byl jako člověk identifikován projíždějící automobil. Po nastavení nižší citlivosti sice poplachy nebyly ani zdaleka tak časté, přesto identifikace lidí nefungovala zcela stoprocentně. To lze ale u kamery, určené pro nasazení v interiéru, do jisté míry pochopit.

Poznatky získané v rámci recenze Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K

Z hlediska sledování prostoru a upozorňování na jeho narušení budeme mít několik drobných výhrad. Tou první je interval mezi upozorněními, který lze nastavit nejméně na tři minuty. Pokud tedy někdo vstoupí do sledovaného prostoru, kamera pořídí desetisekundový záznam a upozorní vás na telefon.

Detekce osob nefungovala úplně stoprocentně
Detekce osob nefungovala úplně stoprocentně
Přidejte se k naší komunitě na Facebooku!

Jestliže však během následujících tří minut dojde k nějakému dalšímu narušení či pohybu, už se o tom nedozvíte, pokud se zrovna nepodíváte na přímý přenos. Další notifikace totiž přijde nejdříve za tři minuty. To nás poněkud překvapilo, když jsme měli kameru na chodbě, kde nás natočila, jak odcházíme z bytu, ale následně nezaznamenala, když jsme se za necelé dvě minuty vrátili pro zapomenuté doklady.

Někdy kamera detekovala auto jako člověka
Někdy kamera detekovala auto jako člověka

Další slabinou je nemožnost nadefinovat si například na čtvercové síti konkrétní oblast, kterou si přejete monitorovat. Kamera tak bude upozorňovat na jakýkoli pohyb nebo člověka bez ohledu na to, ve které části záběru se objeví. To se ukázalo jako nepraktické, když jsme kameru umístili do okna s tím, aby hlídala naše auto.

Na vysokou citlivost kamera detekovala trolejbusy ve vedlejší ulici
Na vysokou citlivost kamera detekovala trolejbusy ve vedlejší ulici

Místo toho, abychom dostávali upozornění jen v okamžiku, kdy se někdo nebo něco přiblíží k autu, chodily na telefon notifikace při průjezdu všech aut po přilehlé komunikaci, byli jsme upozorňováni na pejskaře, venčící své čtyřnohé miláčky na druhé straně ulice či trolejbusy vyjíždějící z konečné až za protějším domem. Tohle je určitě něco, co by si od Xiaomi zasloužilo větší péči.

Ukládání záznamů na paměťovou kartu

Bez nainstalované paměťové karty nebo zakoupeného cloudového úložiště nenabízí kamera Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K možnost prohlížet si záznamy z historie. Poskytuje pouze desetisekundové záznamy nahrané v případě nějakého narušení prostoru. Ty jsou, jak jsme uvedli výše, ukládány v bezplatném cloudu po dobu sedmi dní.

Záznam je možné ukládat na paměťovou kartu formátu microSD, přičemž výrobce na krabičce a na oficiální produktové stránce udává jako maximální podporovanou kapacitu 32 GB. V aplikaci je však možné dočíst se následující: „Pokud je to možné, použijte vysokorychlostní paměťovou kartu. Doporučujeme volit kartu třídy Class 10, U1 nebo U3. Tato kamera podporuje paměťové karty s kapacitou až 256 GB. Paměťová karta s kapacitou větší než 32 GB musí být naformátována na formát FAT32.“

Výrobce dále uvádí, jak dlouhou historii záznamů lze uchovávat na kartách různých velikostí:

  • 16 GB – okolo 36 hodin
  • 32 GB – přibližně 3 dny
  • 64 GB – přibližně 6 dní
  • 128 GB – přibližně 12 dní
  • 256 GB – přibližně 24 dní

Instalace paměťové karty

Pochopitelně jsme otestovali, co můžete získat, pokud si do kamery nainstalujete paměťovou kartu. My jsme pro tyto účely použili kartu SanDisk Ultra s kapacitou 32 GB, která by dle deklarace výrobce měla stačit k uložení až tří dnů záznamů.

Nejprve jsme chvíli hledali, kam se karta vlastně instaluje. Nakonec se ukázalo, že slot je schovaný vespod v černé části pod optikou. Je tedy nutné přes aplikaci namířit kameru tak, aby se dívala co možná nejvíc vzhůru, čímž se zpřístupní slot, do kterého stačí kartu zasunout.

Slot pro paměťovou kartu je v černé části pod optikou
Slot pro paměťovou kartu je v černé části pod optikou

Aplikace Mi Home na nainstalovanou kartu nijak neupozornila. Podívali jsme se tedy do sekce Manage storage, kde se u položky SD card status zobrazoval stav Good, tedy dobrý. Po otevření této sekce jsme si mohli nastavit, zda má být úložiště zapnuté, nebo vypnuté a jestli si přejeme nahrávat neustále, nebo jen v případě pohybu. Kromě toho je možné paměťovou kartu naformátovat, případně odpojit.

Ukládání videí na NAS

Po vložení karty se nám dále zpřístupnila sekce NAS network storage. Když jsme ji otevřeli, automaticky nám byla nabídnutá dostupná síťová úložiště, včetně našeho domácího diskového pole Synology. Po zadání přihlašovacích údajů jsme si mohli vybrat složku, do které budou ukládána videa.

Dále jsme mohli zvolit,  po jakou dobu chceme uchovávat záznamy (1 týden/1 měsíc/3 měsíce/6 měsíců/12 měsíců), v jakých intervalech se mají videa přenášet z kamery na NAS (živě/jednou za hodinu/jednou denně). V případě potřeby je videa uložená na diskovém poli možné přímo z aplikace smazat.

Videa jsou ukládána ve zvolené složce do složky xiaomi_camera_videos do samostatných souborů dlouhých vždy jednu minutu. Jeden soubor je velký zhruba 12,3 MB, takže počítejte s tím, že hodina záznamu zabere cca 738 MB a jeden den pak obsadí asi 17,7 GB. Soubory jsou tříděné do složek po jedné hodině, které jsou pojmenované podle data a času (formát RRRRMMDDHH).

Uložená videa na NASu v Total Commanderu
Uložená videa na NASu v Total Commanderu

Přehrávání záznamů

Po instalaci paměťové karty (případně pořízení placeného cloudového úložiště) začínají být možnosti kamery výrazně zajímavější. V aplikaci Mi Home se totiž zpřístupní sekce Playback, ve které si můžete prohlížet dění v libovolném okamžiku.

Na časové ose jsou barevně indikovány události, jako je zachycení pohybu, přítomnost člověka nebo dětský pláč. Snadno a rychle se tak můžete podívat, co se v dané chvíli dělo před objektivem. Na rozdíl od automatické detekce nebudete limitováni desetisekundovou délkou záznamu.

Kamera podporuje vzdálené prohlížení na více zařízeních a přehrávání zaznamenané historie 1×/4×/16× rychlostí prostřednictvím aplikace Mi Home. I ze záznamu je možné pořídit snímek nebo nahrát video, které bude uložené do paměti telefonu.

Ukládání záznamů do cloudu Xiaomi

Další možností, jak ukládat záznamy, je cloud. Tento způsob má zásadní výhodu, že i v případě odcizení, závady či poškození kamery budete mít nahrávky stále k dispozici. Výrobce nabízí tuto možnost v rámci placené služby Xiaomi Home Secure.

Ceny vypadají následovně:

  • 79,99 Kč měsíčně za sedmidenní historii nahrávek
  • 99,99 Kč měsíčně za třicetidenní historii nahrávek

V rámci této služby získáte především neomezenou délku nahraného videa, šifrováním zabezpečené cloudové úložiště a nepřetržité nahrávání. Budete tak mít možnost vracet se v čase na libovolný okamžik a dívat se, co se v tu chvíli dělo před kamerou.

Praktické poznatky z recenze Xiaomi Mi 360°

Výrobce se u této kamery primárně chlubí rozlišením 3 Mpx (2304 × 1296 obrazových bodů). Dle jeho deklarací by ve srovnání s kamerami snímajícími obraz v rozlišení 1080p měla nabízet vyšší úroveň zachycených detailů. Pořízené snímky a videa skutečně mají uváděné rozlišení, jejich kvalitu bychom však hodnotili jako průměrnou.

Detail listí na stromech (původní nezvětšené měřítko)
Detail listí na stromech (původní nezvětšené měřítko)

Při sledování živého přenosu na obrazovce mobilního telefonu jsme museli ocenit příjemně živé barvy a relativně malé zpoždění obrazu proti skutečnosti. Přenos byl plynulý, nezaznamenali jsme žádné zasekávání nebo výpadky.

Detaily aut (nezvětšený obraz v původním měřítku)
Detaily aut (nezvětšený obraz v původním měřítku)

Pochvalu si určitě zaslouží také vysoká světelnost f/1,4, díky které byla kamera Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K schopná snímat barevný obraz i za značně nepříznivých světelných podmínek. Na infračervené (černobílé) vidění přepínala až v okamžiku, kdy prostor zalila téměř úplná tma.

Barevný obraz i v noci
Barevný obraz i v noci

Pro sledování ve tmě používá tato kamera infračervené LED o vlnové délce 940 nanometrů. Toto světlo je neviditelné pro lidské oko, takže neruší, pokud například umístíte kameru do ložnice, ani neupozorní případného narušitele prostoru na skutečnost, že je sledován.

Obraz s infračerveným přísvitem
Obraz s infračerveným přísvitem

Oboustranná hlasová komunikace

Kamera je vybavena mikrofonem a reproduktorem. To v první řadě znamená, že kromě obrazu zachytává i zvuk. Kvalitu zvuku v nahrávkách hodnotíme jako uspokojivou – jednoduše řečeno nenadchne, ale ani vysloveně nezklame.

Reproduktor v zadní části kamery
Reproduktor v zadní části kamery

O něco horší to bylo (doufáme, že jen v případě testovaného kusu) s oboustrannou komunikací. Zejména zvuk reprodukovaný reproduktorem kamery nebyl zcela uspokojivý a jeho kvalita nám připomínala zvuk produkovaný starými tranzistorovými rádii, přijímajícími vysílání v pásmu středních vln.

Oboustranná hlasová komunikace přes telefon
Oboustranná hlasová komunikace přes telefon

Jistě nikdo nečeká od bezpečnostní kamery Hi-Fi zážitek, ale přeci jen v dnešní době, kdy jsou i telefony střední třídy schopné produkovat docela rozumně znějící zvuk, jsme přeci jen čekali trochu víc. Pokus přehrát přes kameru hudbu zachycenou mikrofonem telefonu bohužel nemůžeme označit jinak než jako fiasko.

Možnosti nastavení kamery

Podívejme se nyní společně do nastavení kamery, do kterého se dostanete tak, že na úvodní stránce aplikace klepnete na tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu. Jednotlivé sekce si probereme v samostatných kapitolách, ať máte přehled o všem, co je možné nakonfigurovat.

Sekce Camera settings

V sekci Camera settings najdete vše, co budete potřebovat k nastavení kamery. První možnost Status light slouží k vypnutí modré indikační LED na kameře. To se může hodit například v situaci, kdy chcete kameru umístit nenápadně tak, aby na sebe neupozorňovala.

Přepínač Data usage warning zajistí, abyste neplýtvali mobilními daty v případě, kdy mobilní telefon není připojen k Wi-Fi. V takové situaci nebudou videa přehrávána automaticky, ale pouze v případě, že si to uživatel výslovně přeje.

Třetí přepínač PTZ gesture rotation umožňuje povolení, nebo naopak zákaz otáčení kamerou pomocí gest na obrazovce. Tuto funkci vnímáme jako velice praktickou, neboť se intuitivním způsobem můžete rozhlížet po zabíraném prostoru.

Sekce Sleep settings

Pokud nepotřebujete, aby kamera běžela non-stop, můžete v sekci Sleep settings nadefinovat časy, kdy bude, nebo naopak nebude funkční. Plány uspávání kamery lze aplikovat jednorázově, nebo opakovaně každý den, či pouze ve vybrané dny v týdnu.

Sekce Image settings

V sekci Image settings najdete veškerá nastavení týkající se obrazu. První přepínač timestamp zajišťuje zobrazování časové značky, tedy data a času v pořizovaném záznamu. Bohužel není možné definovat její umístění (vždy bude v levém horním rohu), ani formát (napevno je nastaven rrrr/mm/dd hh:mm:ss).

Druhá položka Lens distortion correction aktivuje/deaktivuje korekci zkreslení objektivu. Objektivy kamer totiž mají tendenci zkreslovat obraz, což může způsobit různé druhy zkreslení, jako je například chromatická aberace, soudkovité zkreslení nebo polštářkové zkreslení. Cílem této funkce je odstranit zkreslení a obnovit přirozený tvar objektů na fotografiích.

Třetí položka Wide Dynamic Range mode slouží k zapnutí/vypnutí režimu rozšířeného dynamického rozsahu (HDR). Slouží k zachycení scén s vysokým kontrastem a širokým rozsahem jasu. Obvykle se využívá při snímání vysvětlených nebo stinných oblastí, kde v jediném snímku nelze zachytit všechny detaily v jasovém rozsahu scény.

Poslední položku Rotate image oceníte především v situacích, kdy budete kameru instalovat ke stropu hlavou dolů. Po stisku tlačítka Rotate a obraz otočí o 180 stupňů tak, aby odpovídal pohledu kamery z této pozice.

Sekce Night-vision settings

Kamera Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K je díky světelnosti f/1,4 schopná snímat barevný obraz i ve zhoršených světelných podmínkách. V sekci Night-vision settings je možné aktivovat režim barevného obrazu za zhoršených podmínek – k tomu slouží přepínač Full-color with low-light.

Níže pak můžete definovat, zda se má kamera přepínat do nočního režimu automaticky (Switch automatically) na základě aktuálních světelných podmínek, nebo jestli v něm má být permanentně (Always on), případně zda ho nemá používat vůbec (Off).

Bezpečnostní kamera Xiaomi – další nastavení

K dispozici je také funkce kalibrace kamery. Po stisku volby Camera calibration se nejprve zobrazí dialog s vysvětlením, že kalibrace vyřeší malé problémy s otáčením způsobené dlouhodobými změnami úhlu kamery. Po potvrzení se kamera otočí doleva, doprava, nahoru a dolů, a nakonec se vrátí do výchozí pozice.

Poslední možnost Pop-up Window zobrazí aktuální obraz snímaný kamerou v podobě plovoucího okna. Můžete tak na svém telefonu či tabletu pracovat s ostatními aplikacemi, a přitom mít záběr z kamery neustále na očích.

 

Nastavení sledování prostoru

V sekci Home monitoring můžete hned prvním přepínačem deaktivovat, nebo naopak aktivovat funkci dohledu nad sledovaným prostorem. Pokud tuto možnost zapnete, můžete se nechat informovat pokaždé, když se před kamerou odehraje něco důležitého.

První položka Monitoring time slouží k nastavení časů, ve kterých má probíhat dohled. Na výběr je ze čtyř možností: 24hodinové sledování, denní od 8 do 20 hodin, noční monitorování od 20 do 8 hodin a sledování v uživatelem definovaném časovém úseku.

Další položka Partition sensitivity settings slouží k nastavení citlivosti detekce. Jsou zde jen dvě možnosti – High sensitivity by měla upozorňovat na jakýkoli pohyb, naopak Low sensitivity by měla za narušení považovat pouze významnější změny v obraze.

Poměrně zásadní je nastavení Alarm interval, tedy minimální interval, ve kterém bude kamera upozorňovat na narušení prostoru. Nejnižší možná hodnota je tři minuty, což je poněkud nepraktické. Pokud kamera zachytí pohyb a minutu poté další, bude vás informovat pouze o prvním narušiteli. Na další narušení upozorní až po vypršení nastaveného limitu.

Přepínač Detection push notifications zajistí, abyste o narušeních byli informováni formou oznámení na mobilní telefon. Aby to fungovalo spolehlivě, doporučujeme nastavit aplikaci Mi Home dle našeho návodu MIUI 13 – tipy a triky: Jak nastavit aplikaci, aby ji systém neukončil?

Konečně poslední sekce Event notification type slouží k určení událostí, na které si přejete být upozorňováni na mobil. Na výběr jsou tři možnosti: Motion detected (když je detekován pohyb), Person detected in the surveilled area (když je ve střeženém prostoru detekován člověk) a Push notification when the baby cries (v tomto případě aplikace upozorní, když kamera zachytí dětský pláč).

Další možnosti nastavení kamery

V sekci pro nastavení je dále položka AI settings, tedy nastavení umělé inteligence. Zde je jediný přepínač – Baby is crying. Pokud ho aktivujete, zobrazí se hlášení Set successfully, tedy „úspěšně nastaveno“. Můžeme pouze předpokládat, že jde o rozpoznání dětského pláče pomocí umělé inteligence.

Další sekce Manage storage neboli správa úložiště, zobrazuje stav paměťové karty nainstalované v kameře. Pokud je karta nainstalována, zpřístupní se také sekce NAS network storage, která umožňuje ukládání souborů se záznamy na síťové úložiště (NAS).

Poslední sekce Xiaomi Home Secure pak vede na výše zmíněné nastavení cloudového úložiště s cenou 79,99 Kč, respektive 99,99 Kč.

Další možnosti jsou víceméně stejné, jako u drtivé většiny ostatních produktů chytré domácnosti Xiaomi. Můžete změnit název a místnost, ve které se kamera nachází. Lze ji také sdílet s dalšími uživateli (viz náš článek Chytrá domácnost Xiaomi: sdílení spotřebičů s dalšími uživateli).

Kamera také může fungovat v rámci chytré domácnosti, kdy ostatní spotřebiče mohou reagovat na to, když zaznamená pohyb. Sama pak může v závislosti na stavu jiných spotřebičů zahájit nahrávání videa, probudit se, usnout, zapnout, nebo vypnout funkci Home Survellance.

Kromě toho lze z této sekce aktualizovat firmware kamery a odesílat zpětnou vazbu. Nechybí možnost vypnout/zapnout zobrazování kamery na úvodní stránce aplikace Mi Home, případně přepnout ze zobrazení v podobě velké dlaždice s náhledem na malou dlaždici bez náhledu.

Výsledky recenze Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K

Kamera Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K patří k těm levnějším, proto jsme od ní nečekali vysloveně převratné výsledky. Přesto v některých ohledech dokázala příjemně překvapit. Zejména hodnotíme kvalitu obrazu, která je za dobrých podmínek poměrně slušná a za zhoršených světelných podmínek stále docela dobrá. Také noční vidění si určitě zaslouží malé plus. Škoda jen digitálního zoomu.

Pochvalu si rozhodně zaslouží velmi dobrá světelnost
Pochvalu si rozhodně zaslouží velmi dobrá světelnost

Pochválit musíme také vcelku jednoduchou instalaci, při které stačí naskenovat QR kód na spodní části kamery a následně projít procesem nastavení. Kameru je pak možné odpojit a umístit na jiné místo (samozřejmě musí být v dosahu nakonfigurované Wi-Fi sítě). Kladně hodnotíme možnost vzdáleného otáčení kamery do stran i nahoru a dolů.

K instalaci stačí naskenovat QR kód
K instalaci stačí naskenovat QR kód

Bez paměťové karty nebo zaplaceného cloudu nabízí pouze desetisekundové záznamy v intervalu nejméně po třech minutách, což je poněkud limitující. S paměťovou kartou či zaplaceným cloudem pak může nahrávat kontinuálně a je tak možné podívat se, co se před kamerou dělo v libovolném čase. V případě instalace paměťové karty pak musíme pochválit možnost ukládání záznamů na síťové úložiště.

Recenze Xiaomi Mi 360°
Recenze Xiaomi Mi 360°

Drobnou kritiku si zaslouží zejména automatická detekce, která zdaleka není dokonalá. V první řadě není možné definovat si oblast, ve které by se neměla hnout ani myš. Kamera prostě detekuje jakýkoli pohyb v celém svém záběru, což není vždy úplně ideální.

V případě záběrů na blízko (v rámci chodby v interiéru) kamera poměrně přesně určovala, kdy se jednalo o pohyb, a kdy o osobu. U záběru na dálku (z okna na ulici) však v identifikaci často chybovala a označovala projíždějící auta jako lidi, naopak chodce mnohdy nedetekovala vůbec.

V případě záběru na dálku kamera občas chybovala v detekci
V případě záběru na dálku kamera občas chybovala v detekci

Kritiku si určitě zaslouží absence napájecího adaptéru v balení. Pokud nemáte nějaký přebytečný, budete si ho muset objednat zvlášť, což znamená nutnost další investice. Naštěstí se nejedná o nijak horentní částku – například v našem e-shopu nabízíme originální adaptér Xiaomi (5 V @ 2 A) za 129 Kč.

Napájecí adaptér bohužel není součástí balení
Napájecí adaptér bohužel není součástí balení

Naopak velmi kladně musíme hodnotit cenu. Ta je na tak vybavené zařízení s tolika funkcemi, včetně možnosti vzdáleného otáčení, opravdu nízká. Právě příznivý poměr ceny a nabízených funkcí může být jedním z nejdůležitějších parametrů ve prospěch tohoto produktu.

Cena a dostupnost

Chytrou kameru Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K můžete pořídit v našich e-shopech. Je dostupná pouze v bílé barvě, přičemž v českém online obchodě stojí 1256 Kč a ve slovenském e-shopu za ni zaplatíte 53 eur.

Xiaomi Mi 360° Security Camera 2K

1 256 Kč
7.6

Kvalita obrazu

7.0/10

Funkce

7.0/10

Možnosti ukládání záznamů

8.0/10

Provedení

8.0/10

Cena

8.0/10

Klady

  • Barevný obraz i ve zhoršených světelných podmínkách
  • Poměrně slušné noční vidění
  • Jednoduchá instalace a nastavení
  • Ukládání na paměťovou kartu a na NAS
  • Příznivý poměr nabízených funkcí a ceny

Zápory

  • Součástí balení není napájecí adaptér
  • Pouze digitální zoom
  • Slabší zachytávání detailů
  • Poplachy nejméně v intervalu 3 minut
  • Horší detekce lidí na větší vzdálenost
Užijte si EXTRA SLEVY! na všechny zánovní produkty v top kvalitě

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz a skupinu na Facebooku!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
dylino
dylino
1 rok před

dobry den, zaujimal by ma rozdiel medzi touto kamerou a Xiaomi Mi 360 ° Home Security Camera 2K Pro – v com je to PRO:
dakujem

Luca
Luca
1 rok před

Dobrý den,

kdybych měla kameru v jedné místnosti a vedle si někdo povídal, šlo by to v mobilu slyšet?

Děkuji

Luca
Luca
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

1) Tak kdyby byly zavřené dveře a člověk by například telefonoval?
A 2) v jedné místnosti nad dveřma by byla kamera, dveře zavřené, 3m dlouhá místnost, další zavřené dveře a v té místnosti by mi začalo mluvit dítě. Nebo i brečet. Jde mi o to jestli bude stačit jedna kamera a nebo raději dvě do druhého pokoje ke staršímu.
Děkuji

Luca
Luca
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Moc děkuji za odpovědi a poslední dotaz:
Záznamy, které jdou zpětně přehrát z SD karty jsou i se zvukem?
Děkuji a hezký den

Martin
Martin
1 rok před

neexistuje žádný způsob, jak sledovat obraz z kamery na počítači či notebooku… Existuje pro WIN apka, se kterou kamery (některé) fungují. Lze nahrávat aktuální dění, prohlížet uložené události atd. Jistě by stálo za zmínku… https://www.mi.com/in/product/xiaomi-camera-viewer-app/

Výstřižek.JPG
Ján
Ján
1 rok před

Dobry den,

Tato kamerka ma aj funkciu „sledovanie pohybu“ ?
Dakujem
S pozdravom
Jan

12
0
Napište nám svůj komentář!x